Talerz deserowy to nieodłączny element zastawy stołowej. Powinien więc pasować do talerzy głębokich czy obiadowych. Służy do serwowania ciast i deserów różnego rodzaju. Bardzo praktyczne i wytrzymałe są talerze deserowe z porcelany. Do wyboru jest w tym przypadku wiele wzorów i kształtów. Największą popularnością od lat cieszą się talerze białe, które są najbardziej uniwersalne. Jednak równie dobrze zdecydować się można na naczynia bardziej oryginalne, nowoczesne.

Ranking talerzy deserowych

Jaki talerz deserowy kupić? To pytanie niewątpliwie zadaje sobie wiele osób, które są w trakcie kompletowania zastawy stołowej do swojego domu lub mieszkania. Wybór na rynku rzeczywiście do najmniejszych nie należy. Dlatego przygotowaliśmy ranking talerzy deserowych. Uwzględniliśmy w nim produkty, które cieszą się dużym uznaniem wśród internautów. Są to talerze deserowe renomowanych marek, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania.

 1. Talerz deserowy Chodzież Porcelana Iwona

  Talerz deserowy Chodzież Porcelana Iwona
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy talerz porcelanowy autorstwa renomowanego studia projektowego. To produkt rodem z lat 70. XX wieku, który wyróżnia się klasyczną formą. Wyróżniają go reliefowe kształty i kwiatowe, delikatne zdobienia z dodatkiem złota. Talerz wykonany jest z ręcznie malowanej porcelany najwyższej jakości. Należy go myć ręcznie. Średnica talerza to 19 cm.

 2. Talerz Lubiana Boss Lawenda

  Talerz Lubiana Boss Lawenda
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny wizualnie talerz deserowy wykonany ze śnieżnobiałej porcelany. Wyróżnia się unikatowym wzorem lawendy. Jest delikatny i subtelny zarazem. Doskonale sprawdzi się jako element niejednej zastawy stołowej. Średnica talerza to 16,5 cm. Nadaje się on do mycia w zmywarce do naczyń. Można go także użytkować w kuchence mikrofalowej. Producent udziela na niego dwuletniej gwarancji.

 3. Florina Talerz Deserowy Nadine

  Florina Talerz Deserowy Nadine
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo oryginalny talerze deserowy o średnicy 20 cm wykonany z wysokiej jakości kamionki. Dlatego też nadaje się do podgrzewania potraw w kuchence mikrofalowej. Można go bez obaw myć w zmywarce do naczyń. Wyróżnia się niespotykaną dla zastawy stołowej kolorystyką – jest zielony. Ciekawie prezentuje się także wytłaczane zdobienie.

 4. Talerz deserowy Bormioli Rocco Toledo

  Talerz deserowy Bormioli Rocco Toledo
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasycznie biały talerz deserowy renomowanej marki. Ma średnicę 20 cm i wykonany jest z wysokiej klasy hartowanego szkła opalowego. Uniwersalna, biała kolorystyka dobrze komponuje się z wieloma aranżacjami. Talerz jest odporny na zmiany temperatury. Można go więc wyjąć z lodówki i włożyć do kuchenki mikrofalowej. Naczynie ma klasyczną formę i okrągły fason. Jest propozycją skierowaną przede wszystkim do tradycjonalistów. Można go myć w zmywarce.

 5. Talerz Luminarc Every Day Deserowy

  Talerz Luminarc Every Day Deserowy
  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczny talerz deserowy o średnicy 19 cm wykonany z wysokiej jakości szkła hartowanego w kolorze białym. Jest to materiał poddawany specjalnej obróbce termicznej. Dlatego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne czy wstrząsy. Szkło to dodatkowo materiał nieporowaty, który nie zatrzymuje drobnoustrojów. Talerz wyróżnia się klasyczną formą i uniwersalną, białą kolorystyką. Dobrze komponuje się z różnymi aranżacjami.

Jaki talerz deserowy kupić?

Nie da się ukryć, że talerz deserowy jest obowiązkowym elementem każdej zastawy stołowej. To na nim podawane są desery w różnej postaci. Jaki talerzyk deserowy warto zakupić? Co trzeba wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

 • Kształt – jeszcze do niedawna spotkać się można było w zasadzie jedynie z talerzami okrągłymi. Dzisiaj okazuje się, że równie dobrze sprawdzają się np. naczynia kwadratowe. Są one oryginalne i mają sporą powierzchnię. Stanowią dobry wybór, gdy na talerzu poza samym deserem znaleźć ma się również okazała dekoracja. Z drugiej strony takie talerze deserowe zajmują więcej miejsca na stole. W przypadku okrągłych mebli lepiej postawić na okrągłe talerze. Czasami w sklepach znaleźć można talerze deserowe jeszcze o innych kształtach. Są ciekawym wyborem do nowoczesnych, nietuzinkowych wnętrz.
 • Materiał – nie wszystkie talerze deserowe są wykonane z tego samego materiału. Od tego zależy ich wytrzymałość i cena. Za najbardziej uniwersalne i wytrzymałe uważa się talerze szklane. Wykonywane są z hartowanego szkła i barwione na dany kolor. Czasami wykorzystywane są talerze szklane transparentne. Nie muszą być one gładkie. Poza tym można je myć w zmywarce. Innym rozwiązaniem są talerze porcelanowe. Są one znacznie delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Z drugiej strony uchodzą za bardzo eleganckie i luksusowe. Nie sprawdzają się w domach, w których mieszkają małe dzieci. Warto też wspomnieć o talerzach ceramicznych. To rozwiązanie pośrednie między szkłem i porcelaną. Produkowane są z porcelitu, fajansu bądź kamionki. Ten ostatni materiał jest bardzo solidny. Talerze kamionkowe są idealne do deserów podawanych na ciepło. Naczynia fajansowe są znacznie delikatniejsze. Porcelit z kolei jest bardzo tani.
 • Kolorystyka – największe pole do popisu jest we wnętrzach utrzymanych w stylistyce boho. W tym przypadku im bardziej kolorowo, tym lepiej. Za najbardziej uniwersalne uchodzą oczywiście talerze deserowe w kolorze białym. W wielu domach stawia się jednak na kolory. Warto zadbać o to, aby wybrane talerze pasowały kolorystycznie do innych dodatków. Ciekawym rozwiązaniem są także talerze deserowe dekorowane. Niepozorne wzory i rysunki mogą zmienić naprawdę wiele.

Czy warto kupić talerz deserowy?

Talerz deserowy to niewątpliwie obowiązkowy element każdej zastawy stołowej. Warto w tym przypadku postawić na produkt, który będzie pasować do pozostałych naczyń. Talerze deserowe zestawiane są zazwyczaj z talerzami płaskimi i głębokimi. Są one od nich mniejsze. Jak sama nazwa wskazuje, służą do serwowania słodkich przekąsek i deserów różnego rodzaju.

Często talerze deserowe wchodzą w skład serwisów obiadowych lub serwisów kawowych. Jednak równie dobrze zakupić je można na sztuki. Produkowane są z różnego rodzaju materiałów i mają dość zróżnicowane kształty. Stanowią niejako mniejsze wersje klasycznych płaskich talerzy obiadowych. Podaje się na nich ciasta czy sałatki owocowe. Talerze deserowe niekiedy wykorzystywane są także podczas śniadania czy kolacji np. do serwowania gofrów, tostów, omletów itd.

W sumie wydaje się, że to właśnie talerze deserowe są najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym rodzajem talerzy. Mimo nazwy można na nich podawać nie tylko słodkości, ale i innego rodzaju potrawy.

Popularni producenci talerzy deserowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu talerzy deserowych

Nie ma domu lub mieszkania bez zastawy stołowej. Jej nieodłącznym elementem są z kolei talerze deserowe. To niewielkie rozmiarowo talerze przeznaczone do serwowania deserów, przekąsek i wielu innych potraw. Należy je dobrać odpowiednio do pozostałych elementów wyposażenia. Bardzo dużą popularnością cieszą się naczynia szklane, które są odporne na uszkodzenia i można je myć w zmywarce. Za najbardziej luksusowe uważane są talerze porcelanowe. Do wyboru są ponadto talerze deserowe ceramiczne np. kamionkowe czy fajansowe.  Są one kompromisem między szkłem i ceramiką.