Hulajnoga elektryczna to rodzaj środka transportu, który od pewnego czasu cieszy się bardzo dużą popularnością również i w Polsce. Obecnie z hulajnóg korzystają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Hulajnogi elektryczne pozwalają z całą pewnością na szybkie, sprawne i wygodne przemieszczanie się po mieście. Są to pojazdy wyposażone w silnik i akumulatory. Na ogół ich maksymalna prędkość nie przekracza 25 km/h. Są jednak i modele, które rozpędzają się o wiele mocniej. Zasięg maksymalny urządzeń tego rodzaju wynosi średnio 30 km.
Ranking hulajnóg elektrycznych
- Hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia M365
Nowoczesna hulajnoga o prostej, wręcz minimalistycznej konstrukcji. Jest wygodna i bardzo łatwa w codziennym użytkowaniu. Wyróżnia się solidną konstrukcją, pneumatycznymi oponami oraz stabilną kierownicą. Pojazd składa się i rozkłada w zaledwie trzy sekundy, co pozwala na jego bezproblemowy transport z miejsca na miejsce. Dodatkowo ułatwia do niska waga hulajnogi, która wynosi tylko 12.5 kg. Produkt posiada wskaźnik poziomu naładowania akumulatora ze zintegrowanymi diodami ledowymi. - Razor E100 Glow
Hulajnoga elektryczna polecana przede wszystkim dla dzieci. Jest efektowna pod względem wizualnym, a jednocześnie komfortowa i bezpieczna w użytkowaniu. Osiąga maksymalną prędkość 16 km/h i pozwala na około 40 minut ciągłej jazdy po jednym ładowaniu baterii. Posiada dość szerokie opony i sprawny hamulec ręczny, co przekłada się na bezpieczną jazdę. Dodatkowo wyposażona jest w podświetlany podest, dlatego szybko i łatwo można wypatrzeć ją w tłumie. Zalecana jest dzieciom powyżej 8. roku życia. - Hulajnoga Kawasaki KX-FS5.5
Efektowna hulajnoga elektryczna z dużym, antypoślizgowym podestem. Rozpędza się do 12 km/h za sprawą silnika o mocy 120W. Po jednym naładowaniu baterii trwającym do 8 godzin jest w stanie pokonać nawet 10 km. Za stabilną jazdę w tym przypadku odpowiadają koła przednie i tyle o średnicy odpowiednio 140 i 145 mm. Hulajnoga sprawdza się w przypadku wzniesień o kącie nachylenia do 10 stopni. Pojazd waży zaledwie 11.5 kg. Polecany jest dla użytkowników powyżej 8. roku życia. - Hulajnoga uGO H5500
Hulajnoga elektryczna z silnikiem o mocy 250 i maksymalnej prędkości 25 km/h. Zasilana jest wydajną baterią LG o pojemności 4400 mAH. Po pełnym naładowaniu pokonuje nawet 15 km. Jest to pojazd bardzo łatwy w użytkowaniu. Sterowanie odbywa się bowiem za pomocą manetek i przycisków znajdujących się na kierownicy i wyświetlaczu LCD. Maksymalne obciążenie hulajnogi wynosi 120 kg. Cała konstrukcja jest bezpieczna i funkcjonalna. Za sprawą dużej lampy LED poruszać się pojazdem można nawet po zapadnięciu zmroku. Waży nieco ponad 7 kg. - Hulajnoga Manta MES001K Electric Scooter for Kids
Hulajnoga elektryczna przeznaczona dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Osiąga maksymalną prędkość 12 km/h. Wyposażona jest w antypoślizgowy podest, co pozwala na bezpieczną jazdę. Stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznego roweru. Ramę i podpórkę hulajnogi można szybko i łatwo złożyć, co ułatwia jej przechowywania czy przenoszenie. Na komfort jazdy wpływa ponadto regulowane siodełko. Całość wykonana jest z wysokiej jakości metalu i aluminium. Zasięg pojazdu wynosi 10-12 km, a czas ładowania to zaledwie 1,5 godziny. Maksymalne obciążenie to 75 kg.
Jaką hulajnogę elektryczną kupić?
Hulajnogi elektryczne są nieocenione podczas pokonywania krótkich dystansów. Często wykorzystuje się je jako środek transportu do pracy czy na uczelnię. Nie zajmują one wiele miejsca. Wsiąść z nimi można bez problemu do windy czy tramwaju. Jednak czym należy kierować się podczas wyboru hulajnogi elektrycznej?
- Pojemność baterii – w przypadku hulajnóg elektrycznych jazda możliwa jest nawet po rozładowaniu się baterii, ale nie jest to zbyt komfortowe i wygodne. Dlatego warto sprawdzić na samym początku pojemność baterii. Czasem istnieje możliwość podłączenia do pojazdu dodatkowej baterii.
- Waga – niestety w hulajnogach elektrycznych najcięższe są akumulatory odpowiedzialne za dostarczanie energii potrzebnej do jazdy. Warto więc podczas zakupu przemyśleć jaki dystans na hulajnodze będzie najczęściej pokonywany. Duża waga pojazdu bywa problemem, gdy trzeba go przenosić czy wnosić każdego dnia po schodach itd.
Waga użytkownika – każda hulajnoga ma swój maksymalny udźwig. W przypadku osób cięższych urządzenie będzie miało gorsze osiągi. Nie zaleca się też, aby na hulajnogę wchodziły jednocześnie dwie osoby. - Prędkość maksymalna – hulajnogi ruszają z miejsca w zasadzie od razu po naciśnięciu manetki. Zgodnie z obowiązującym prawem najczęściej posiadają one silnik o mocy 250W. Prędkość maksymalna bywa jednak różna. Standardowo jest to 20-25 km/h.
- Czas ładowania – dla osób, które jeżdżą dużo i często ważny jest możliwie najkrótszy czas ładowania. Niektóre modele naładować można już w dwie godziny.
- Wielkość i ilość kół – w przypadku osób, dla których hulajnoga elektryczna jest podstawowym środkiem transportu polecane są modele z kołami ośmiocalowymi. Jeśli pojazd będzie użytkowany raczej okazjonalnie pozwolić sobie można na koła pięciocalowe. Najpopularniejsze są modele dwukołowe, ale spotkać się można także z hulajnogami trzy czy czterokołowymi.
Czy warto hulajnogę elektryczną?
Obecnie coraz częściej miasta są zakorkowane. Każdego dnia człowiek spędza więc sporo czasu na dojeździe do szkoły czy pracy. W takiej sytuacji doskonale sprawdza się hulajnoga elektryczna. Dzięki temu pojazdowi można szybko przenosić się z miejsca na miejsce i to o wiele taniej niż w przypadku samochodów czy komunikacji miejskiej. Ponadto hulajnogi elektryczne są przyjazne dla środowiska naturalnego, a do ich obsługi nie są potrzebne żadne szczególne uprawnienia.
Hulajnogi są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią tracić czasu, a jednocześnie kwestie ekologii są im bliskie. Pojazdy te nie zajmują zbyt wiele miejsca. Bez problemu zmieszczą się więc w każdym mieszkaniu. Co ciekawe, niektóre modele przeznaczone są nie tylko do jazdy po mieście, ale i na terenach zielonych, podmiejskich. Szczególnym rodzajem hulajnóg elektrycznych są modele przeznaczone dla dzieci.
a segway? podobno też mają super sprzęty.
Manta ma ostatnio dobrą passe 🙂 Kupiliśmy od nich hulajnogę young rider aby dzieciaki mogły dojeżdżać sobie do szkoły
To ja mam od nich x rider 10 🙂 świetna jest
Ja bym chciała eLander z Lamax. Tak mi się podoba że ahhh ale kosztuje dużoooo 4500zł niestety ale zasieg 70km, można na niej trochę szybciej pojeździć 😀 ale co najbardziej zachęca to większe koła…