Farba na rdzę to specjalna farba zabezpieczająca metal przed korozją. Tworzy szczelną powłokę, za sprawą której wilgotne powietrze i podmuchy wiatru mają dość ograniczony dostęp do danej powierzchni. Rozwój rdzy jest więc utrudniony. Dodatkowo dobra farba na rdzę powinna być odporna na różnego rodzaju trudne warunki pogodowe. Zdecydowana większość tego typu produktów to farby podkładowe, które wymagają wcześniej zastosowania środka odrdzewiającego. Są jednak i farby podkładowe, które można aplikować bezpośrednio na metalową powierzchnię.
Najlepsza farba na rdzę – ranking
Jaką farbę na rdzę kupić? Jaki preparat sprawdzi się najlepiej, jeśli mowa o zabezpieczaniu powierzchni metalowych? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania wcale nie jest jednoznaczna. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy ranking farb na rdzę, bazując w dużej mierze na opiniach internautów na ten temat. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi przemyśleniami i opiniami.
- Farba HAMMERITE prosto na rdzę EFEKT PÓŁMAT Kolory
Sprawdź aktualną cenęWysokiej klasy farba na rdzę. To produkt nowoczesny, jednoskładnikowy, przeznaczony do dekoracyjnego i antykorozyjnego malowania metali żelaznych – pokrytych rdzą i czystych. Sprawdza się jako zabezpieczenie metali nieżelaznych, ale po ich wcześniejszym zagruntowaniu. Daje wyjątkowo gładki efekt i zapewnia skuteczną ochronę prze korozją – aż do 8 lat. Nowoczesna technologia DUALTECH odpycha wodę i zapobiega rozwojowi rdzy. Produkt cechuje się także krótkim czasem schnięcia. Nie jest trudny w aplikacji. Sprawdza się wewnątrz i na zewnątrz budynków.
- Farba na rdzę Śnieżka R09 Czarny Połysk 0,65L
Sprawdź aktualną cenęPraktyczna farba na rdzę szybkoschnąca, która stanowi skuteczne zabezpieczenie przed korozją. Sprawdza się nie tylko w przypadku nowych powierzchni, ale i starszych – bram, drzwi, ogrodzeń, maszyn rolniczych itd. Nie można jej stosować jedynie na metalowych schodach i podłogach. To produkt, który dostępny jest w sprzedaży w kilku różnych efektach dekoracyjnych do wyboru. Aplikować go można pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Wyróżnia się sporą wydajnością. Zapewnia do 8 lat aktywnej ochrony przed rdzą. Farba zawiera Teflon Surface Protector.
- Farba do Metalu Na Rdzę Altax 0,75L Czarny Mat
Sprawdź aktualną cenęWyjątkowo skuteczna farba do metalu przeznaczona do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Sprawdza się w przypadku powierzchni metalowych, stalowych nierdzewnych, żeliwnych czy aluminiowych. Farbę aplikować można przy pomocy wałka, pędzla syntetycznego lub natryskowo. Produkt cechuje się bardzo wysoką wydajnością. Dodatkowo szybko schnie. Nadaje się do stosowania bezpośrednio na rdzę. Zapewnia aż do 15 skutecznej ochrony przed korozją i czynnikami pogodowymi. Już po 30 minutach farba jest odporna na deszcz.
- Nobiles Stalochron Farba Na Rdzę Czerwony Tlenowy 650Ml
Sprawdź aktualną cenęWysokiej klasy farba na rdzę antykorozyjna przeznaczona do malowania ochronnego i dekoracyjnego powierzchni stalowych i żeliwnych. Sprawdza się doskonale wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Tworzy powłoki elastyczne odporne na działanie różnych czynników pogodowych. Produkt pełni jednocześnie funkcję podkładu, gruntu i emalii. Cechuje się dużą wydajnością i szybko schnie. Nie zawiera rozpuszczalnika.
Jaką farbę na rdzę kupić?
Farba na rdzę to produkt bardzo przydatny, który często może być aplikowany zarówno na powierzchnie nowe, jak i starsze, pokryte już rdzą. Na jaką farbę do rdzy warto się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy jej zakupie?
- Rodzaj – wybór w tym zakresie na rynku jest całkiem spory. Farby na rdzę z cynkiem tworzą powłoki trwałe, wytrzymałe i elastyczne. Cynk jest bowiem pierwiastkiem niereaktywnym, który nie rdzewieje. Takie farby nadają się do zabezpieczania niewielkich elementów zeszlifowanych do gołej blachy. Farby epoksydowe zawierają żywicę epoksydową i utwardzacz. Są często stosowane jako farby podkładowe na rdzę. Na nie trafiają farby wykończeniowe alkidowe, poliuretanowe bądź epoksydowe. Niektóre farby na rdzę epoksydowe to preparaty 2w1 czy 3w1, które zastępują grunt, podkład i farbę nawierzchniową. Farby na rdzę poliuretanowe zabezpieczają przed działaniem wilgoci powłoki metalowe. Rozwój korozji zostaje wstrzymany na jakiś czas.
- Przyczepność do podłoża – to wbrew pozorom bardzo istotny parametr. Elementy metalowe, na których pojawiła się rdza, nawet po wyczyszczeniu nie mają jednorodnej struktury. Farba, która cechuje się słabą przyczepnością mogłaby się więc w ich przypadku łuszczyć bądź odklejać.
- Odporność na warunki atmosferyczne – dobra farba na rdzę musi być odporna na trudne warunki pogodowe – opady deszczu i śniegu, wysokie i niskie temperatury, silny wiatr czy intensywne promieniowanie ultrafioletowe.
- Wydajność – im jest ona większa, tym oczywiście lepiej. Przekłada się to bowiem na mniejsze zużycie farby i mniejszy sumaryczny koszt jej zakupu.
- Czas schnięcia – najlepiej sięgać po produkty, które charakteryzują się krótkim czasem schnięcia. Często drugą warstwę farby na rdzę aplikować można już po 2 godzinach.
Czy warto kupić farbę na rdzę?
Korozja jest w przypadku metalu zjawiskiem zupełnie normalnym. Jednak wcale nie trzeba z rdzą przegrać. Doskonałym rozwiązaniem są bowiem wysokiej jakości farby na rdzę.
Malowanie metalu jest konieczne i dotyczy to zarówno przedmiotów znajdujących się wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. W przypadku ogrodzenia czy pokrycia dachowego celem malowania jest przede wszystkim zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami pogodowymi. Długotrwały kontakt z wodą czy wilgocią, znaczne różnice temperatur i skoki ciśnienia odgrywają tutaj ogromną rolę. Metal jest wystawiany na ich wpływ bezpośrednio, o ile nie zostanie odpowiednio wcześniej zabezpieczony.
Korodowanie metalu to skutek reakcji metalowej powierzchni z tlenem przy jednoczesnym udziale wody. Proces ten ma miejsce wówczas, gdy surowy metal jest odsłonięty i wystawiony na działanie środowiska zewnętrznego. Dobrej jakości farba na rdzę odizolowuje daną powierzchnię od otoczenia. Gdy ochrona jest ciągła, skuteczna i dobra jakościowo, rdza nie tworzy się przez kilka dobrych lat.
Warto zatem wybierać dobrej jakości farby na rdzę. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że nie każda farba do metalu ma działanie antykorozyjne. Generalnie lepie jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego w tym przypadku warto wszelkiego rodzaju uszkodzenia powłok metalowych szybko naprawiać. Można też próbować zahamować dalszy rozwój rdzy. Konieczne jest wówczas oczyszczenie powierzchni i jej pomalowanie odpowiednią farbą na rdzę.
Popularni producenci farb na rdzę
Podsumowanie rankingu farb na rdzę
Powierzchnie metalowe różnego rodzaju są narażone na rozwój korozji. Jest to zjawisko w 100% naturalne. Dotyczy zarówno przedmiotów znajdujących się wewnątrz, jak i zlokalizowanych na zewnątrz budynków. Czy można coś w tej sytuacji zrobić? Pewnym rozwiązaniem są wydajne farby na rdzę wysokiej jakości. Przykłady takich produktów znaleźć można w naszym kompleksowym rankingu farb na rdzę. Stosowanie tego typu farb pozwala uniknąć rozwoju rdzy przez kilka lub kilkanaście lat. Lepiej zapobiegać niż leczyć – warto więc z tego typu produktami się zapoznać.