Preparat na komary to specjalny środek służący do odstraszania uciążliwych komarów. Może mieć różne formy. Najczęściej spotkać się można z preparatami w formie sprayów. Najlepiej sprawdzają się te z DEET w składzie. Jest to chemiczny środek do odstraszania komarów i innych owadów. Pozostawia na skórze człowieka bardzo nieprzyjemny dla nich zapach.Naturalnymi środkami w walce z komarami są z kolei olejki eteryczne np. eukaliptusowy, rozmarynowy, cytrynowy, cedrowy czy goździkowy.

Najlepszy preparat na komary – ranking

Wraz z nadejściem cieplejszych dni wiele osób zaczyna sobie zadawać pytanie – jaki preparat na komary kupić? Nie da się bowiem ukryć, że te niewielkie owady mogą znacznie utrudnić codzienność. Szczególnie dużą ich ilość zaobserwować można na terenach wilgotnych np. nad jeziorami, nad którymi wiele osób spędza wakacyjne wyjazdy. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking preparatów na komary. Zapraszamy do lektury poniżej.

 1. Bros Płyn Na Komary I Kleszcze 50% Deet 130Ml
  Bros Płyn Na Komary I Kleszcze 50% Deet 130Ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości preparat na komary i kleszcze, który zapewnia do 12 godzin skutecznej ochrony przed komarami i 9 godzin zabezpieczenia przed kleszczami. Cechuje się zawartością DEET na poziomie 50%. To produkt bardzo prosty w użyciu. Można go aplikować u osób powyżej 17. roku życia raz dziennie. Najlepiej spryskać ciało z odległości 15 cm. Środek stosować można także na ubranie.

 2. Preparat na komary i kleszcze Mugga Spray 25% Ikarydyna 75ml
  Preparat na komary i kleszcze Mugga Spray 25% Ikarydyna 75ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo skuteczny preparat na komary i kleszcze z zawartością ikarydyny na poziomie 25%. Chroni przed owadami do 8 godzin w klimacie umiarkowanym i do 4 godzin w klimacie tropikalnym. Stosować go można na skórę i na ubrania. Środek nie powoduje żadnych podrażnień czy reakcji alergicznych. Nie zawiera w swoim składzie DEET. Ma za to przyjemny, cytrynowy zapach. Jest odpowiedni dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

 3. Preparat Bros Elektrofumigator Na Muchy Komary I Mrówki Urządzenie + Zapas 30 Ml
  Preparat Bros Elektrofumigator Na Muchy Komary I Mrówki Urządzenie + Zapas 30 Ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny elektrofumigator na muchy, komary i mrówki. To produkt o naprawdę szerokim spektrum działania. Stopniowo uwalnia substancję czynną, chroniąc dane pomieszczenie przed owadami w dzień i w nocy. Sprawdza się w pomieszczeniach o wielkości do 20 metrów kwadratowych, działając 24 godziny na dobę. Stosować go można przy otwartych oknach i włączonym świetle.

 4. Mugga Spray DEET 9,5% preparat na komary i kleszcze 75ml
  Mugga Spray DEET 9,5% preparat na komary i kleszcze 75ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w użyciu preparat na komary i kleszcze z DEET na poziomie 9,5%. Działa odstraszająco także na inne owady. Po jednej aplikacji chroni zwykle przez około 6 godzin w klimacie umiarkowanym. Produkt ma miły, eukaliptusowy zapach i cechuje się wysokim czasem działania. Nie jest trudny w aplikacji i nie pozostawia po sobie tłustych plam. Sprawdza się dobrze także w klimacie tropikalnym. Jest to środek odpowiedni dla dzieci powyżej drugiego roku życia.

 5. Spray na kleszcze i komary KLESZCZ STOP 100ml
  Spray na kleszcze i komary KLESZCZ STOP 100ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczny płyn na kleszcze oparty na naturalnych olejkach i ekstrakcie z miodli indyjskiej. Zapewnia skuteczną barierę zapachową przed kleszczami i innymi owadami np. komarami. Nie należy go stosować na twarz i uszkodzoną skórę. Czas działania środka jest określany na 5 godzin w przypadku komarów i 2 godziny dla kleszczy. W składzie produktu znaleźć można m.in. olejek lawendowy czy olejek z eukaliptusa cytrynowego.

Jaki preparat na komary kupić?

Latem komary bywają bardzo uciążliwe i to nie tylko w czasie wakacyjnych wyjazdów. Dużą popularnością cieszą się więc różnego rodzaju preparaty przeciw owadom. Na jakie z nich warto postawić? Co wziąć pod uwagę przy zakupie preparatu na komary?

 • Forma –  największą popularnością na rynku cieszą się niewątpliwie preparaty na komary w formie sprayów bądź aerozoli. Rozpyla się je na powierzchni skóry. Innym rozwiązaniem są środki w formie płynu lub żelu rozprowadzanego na skórze. Rzadziej stosuje się opaski na komary. Są one zazwyczaj silikonowe, nasączone olejkami eterycznymi, które odstraszają owady. Opaski są bardzo wygodne, bo nie trzeba ich w żaden specjalny sposób aplikować. Skuteczność zachowują do 5 dni. Ostatnią propozycją są plastry do odstraszania komarów. Działają one podobnie do opasek. Aplikuje się je na ubranie, a nie na skórę.
 • Czas działania – sporo zależy od tego, z jakich składników dany preparat jest wykonany. Spora ilość środków dostępnych na rynku działa do 4 godzin. Są jednak i produkty mniej oraz bardziej inwazyjne. Wspomniane silikonowe opaski działają do 5 dni.
 • Substancje czynne – za bardzo skuteczne w działaniu uważane są preparaty z DEET w składzie. Rzeczywiście odstraszają one owady, mają dość charakterystyczny zapach i są wodoodporne. Trzeba jednak zachować ostrożność podczas ich stosowania. Mogą uczulać i powodować podrażnienia. Preparatów z DEET nie można stosować u noworodków i kobiet w ciąży. Pewne ograniczenia dotyczą także dzieci. Takie środki aplikowane są na ubranie, a nie na skórę. Inny skuteczny związek chemiczny na owady to ikarydyna. To substancja pozbawiona zapachu i dość bezpieczna. Nie wpływa na układ nerwowy człowieka. Czasem powoduje jednak uczulenia i podrażnienia. Produktów z DEET i ikarydyną nie można mieszać. Powstaje bowiem wówczas mieszanka toksyczna dla ludzi. Kolejnym rozwiązaniem są preparaty z IR3535. Cechują się nieco mniejszą skutecznością, ale są bezpieczniejsze dla otoczenia. Działają także nieco krócej. Są odpowiednie nawet dla małych dzieci. Warto także wspomnieć o środkach na kleszcze opartych na naturalnych olejkach eterycznych. Czas ich działania jest trudny do określenia.

Czy warto kupić preparat na komary?

Chyba nie ma osoby, które nie przyznałaby, że komary są prawdziwym utrapieniem. Gryzą i powodują brzydkie ślady na skórze. Są uciążliwe przede wszystkim w miejscach wilgotnych, bo za wodą wręcz przepadają. Nic więc dziwnego w tym, że na rynku coraz większą popularnością cieszą się preparaty na komary i inne owady. Wybór w tym zakresie może przyprawić o zawrót głowy.

Warto zaopatrzyć się w specjalne środki na komary, ale jakie wybrać dla siebie? Najwięcej osób stawia na popularne aerozole, które są bezproblemowe w aplikacji i wygodne w użytkowaniu. Skuteczność ich działania jest różna, w zależności od wybranego produktu. Działają do kilku godzin. Innym rozwiązaniem są żele czy specjalne opaski na komary.

Największą uwagę trzeba zachować oczywiście w przypadku dzieci. Dla najmłodszych przeznaczone są zazwyczaj inne preparaty na komary niż dla osób dorosłych. Mają one delikatniejsze działanie i staranniej dobrany skład.

Popularni producenci preparatów na komary

Podsumowanie rankingu preparatów na komary

Wiele osób nie wyobraża sobie letnich dni bez odpowiedniego preparatu na komary pod ręką. Przy ataku tych owadów każda pomoc jest na wagę złota. Wybór w tym zakresie na rynku jest zresztą coraz większy. Zakupić można aerozole, żele czy opaski na komary. Każdy z pewnością znajdzie produkt odpowiedni do jego oczekiwań i potrzeb. Pomocny powinien w tym przypadku być nasz kompleksowy ranking preparatów na komary. Uwzględniliśmy w nim środki na owady, które cieszą się największym uznaniem ze strony internautów. Zachęcamy do lektury.