Alkomat elektrochemiczny to nowoczesne urządzenie pomiarowe wykorzystujące sensor elektrochemiczny. Jest ono bardziej skuteczne niż popularny alkomat półprzewodnikowy. Idealnie nadaje się do pracy zarówno z osobami nie palącymi, jak i nałogowymi palaczami. W tym przypadku pomiar nie zostaje zawyżony na skutek określonego sposobu dokonywania pomiaru. Alkomaty elektrochemiczne często wykorzystywane są nie tylko przez osoby indywidualne, ale i firmy np. w celu badania pracowników.

Ranking alkomatów elektrochemicznych

Alkomaty elektrochemiczne to nowoczesne urządzenia służące do określania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Pod wieloma względami przewyższają urządzenia półprzewodnikowe. Przede wszystkim są od nich dokładniejsze. Jaki alkomat elektrochemiczny kupić zatem dla siebie? Wybór dla laików wcale nie jest prosty, bo na rynku dostępnych jest wiele urządzeń. W zakupie pomoże z pewnością nasz ranking alkomatów elektrochemicznych.

 1. Alkomat elektrochemiczny Promiler AL 8000 PLUS

  Alkomat elektrochemiczny Promiler AL 8000 PLUS
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy alkomat, który oferuje bardzo wiarygodne pomiary. Wyróżnia się eleganckim designem i wyposażony jest w nowoczesne oprogramowanie. Posiada ono naprawdę wiele ciekawych funkcji. Urządzenie wykorzystuje elektrochemiczny sensor QMol 2.0. Informuje o czasie, który minął od ostatniego pomiaru. Wskazuje tez ilość dni do koniecznej kalibracji. Ciekawą funkcją jest też analityka ostatnich 10 pomiarów. Na uwagę zasługuje stonowana kolorystyka alkomatu – jest on stalowy.

 2. Alkomat PRO X5 Plus

  Alkomat PRO X5 Plus
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wiarygodny alkomat elektrochemiczny dla najbardziej wymagających użytkowników. Analizuje szacunkową zawartość alkoholu we krwi na podstawie oddechu. Odpowiada za to dokładny sensor elektrochemiczny platynowy. Atutem urządzenia jest również nowoczesne oprogramowanie. Sensor elektrochemiczny wykonany w technologii PRO X+ jest odporny na czynniki, które mogą powodować niepoprawne wyniki analizy próbek.

 3. AlcoFind Expert

  AlcoFind Expert
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w obsłudze alkomat elektrochemiczny z platynowym sensorem klasy Premium. Zapewnia bardzo dokładne wyniki pomiarów. Jest to urządzenie kompaktowe, które można mieć zawsze pod ręką. Sprawdza się w przypadku użytkowników indywidualnych oraz małych firm. W skład zestawu poza samym alkomatem wchodzą baterie, certyfikat kalibracji i komplet ustników.

 4. Alkomat elektrochemiczny AlcoFind PRO-X3

  Alkomat elektrochemiczny AlcoFind PRO-X3
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny alkomat z sensorem elektrochemiczny PRO X, który gwarantuje wiarygodność pomiaru. Zapewnia też powtarzalność wyników badania. Na uwagę zasługuje także innowacyjne oprogramowanie. Alkomat działa bardzo szybko – każda próbka jest błyskawicznie pobierana oraz analizowana. Urządzenia kalibrować należy co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów. Ciekawym rozwiązaniem jest licznik pomiarów oraz alarm słabej baterii. To o tyle istotne, że alkomat ze słabą baterią może wskazywać fałszywy wynik.

 5. Alkomat Aisko BACscan F-30

  Alkomat Aisko BACscan F-30
  Sprawdź aktualną cenę

  Zaawansowany technologicznie alkomat z nowoczesnym elektrochemicznym sensorem. Gwarantuje powtarzalne i dokładne wyniki pomiarów. Dokładność wskazań jest potwierdzona przez laboratorium, które posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Urządzenie posiada czujnik przepływu powietrza, licznik ilości pomiarów, system chroniący komórkę pomiarową przed uszkodzeniem czy funkcję przypominania o kalibracji. Zapisuje w pamięci wyniki 10 ostatnich pomiarów. Tester posiada również moduł kontroli temperatury. Alkomat zasilany jest bateryjnie. Kalibracji dokonywać trzeba co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów.

 

Jaki alkomat elektrochemiczny kupić?

Alkomat jest urządzeniem, który może przydać się każdemu kierowcy. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się alkomaty elektrochemiczne, które są dokładniejsze niż urządzenia półprzewodnikowe. Czym się kierować przy ich zakupie?

 • Wielkość czujnika – wbrew pozorom jest to kwestia bardzo istotna. Im czujnik jest mniejszy, tym bardziej dokładny wynik daje. Ma to związek z ilością powietrza wymaganego do pomiaru.
 • Zakres błędu – im jest on mniejszy, tym oczywiście lepiej. Dopuszczalny poziom to 0,1 promila bądź 10%.
 • Tryb pracy – alkomaty pracują w dwóch trybach – pasywnym i aktywnym. Tryb aktywny wymaga aktywności osoby badanej, a więc wdmuchnięcia w ustnik powietrza. Jest to metoda dokładniejsza. W przypadku trybu pasywnego, analiza ma miejsce na skutek zbliżenia urządzenia do ust. Wynik jest podawany bez określenia dokładnej wartości stężenia.
 • Zakres pomiaru – parametr ten wskazuje na obsługiwane wartości promilowe. Zazwyczaj jest to od 0 do 2 promili, ale urządzenia bardziej zaawansowane pokazują górny wynik do 5 lub 6 promili.
 • Ilość pomiarów – to bardzo istotny parametr. Niestety każdy alkomat po przeprowadzeniu określonej liczby testów rozregulowuje się. Duże znaczenie ma więc ilość badań przed kalibracją lub wymianą czujnika.
 • Ustnik – jeden ustnik to podstawa. Warto jednak wybrać dla siebie alkomat z dodatkowymi ustnikami do wymiany.
 • Wyświetlacz – nie ma dobrego alkomatu bez wyświetlacza. Jednak są urządzenia, które za pomocą diod wskazują tylko sam zakres. Nie podają wartości liczbowej. W praktyce sprawdzi się alkomat wyświetlający wynik do setnych części promili. Nowoczesne modele czasami wskazują również informacje dodatkowe.
 • Funkcje dodatkowe – są one wykorzystywane w najnowocześniejszych alkomatach. Najczęściej spotkać się można z pamięcią pomiarów. Urządzenie zapamiętuje wówczas wyniki ostatnich pomiarów. Druga popularna opcja to możliwość samodzielnej wymiany czujnika.
 • Atestowanie – to element, który wpływa mocno na cenę danego urządzenia. Gwarantuje, że dany alkomat podaje wiarygodne wyniki pomiarów.

Czy warto kupić alkomat elektrochemiczny?

Alkomat to urządzenie, które niewątpliwie przydać się może każdemu kierowcy. Obecnie największą popularnością cieszą się modele elektrochemiczne. Są one zresztą wykorzystywane m.in. przez służy mundurowe np. policję podczas rutynowych kontroli.

Alkomaty elektrochemiczne są urządzeniami nowej generacji. Posiadają one czujnik elektrochemiczny pozwalający na pomiar ilości molekuł alkoholi obecnych w wydychanym powietrzu. Są o wiele bardziej dokładne niż alkomaty półprzewodnikowe. Dają odczyt obarczony o wiele mniejszym błędem. Reagują tylko na alkohol, a nie na niektóre pokarmy czy papierosy. Dodatkowo ich wykorzystywanie w przypadku  większej liczby pomiarów jest po prostu tańsze niż ma to miejsce przy urządzeniach półprzewodnikowych.

Alkomaty elektrochemiczne dają wynik w promilach aż do trzeciego miejsca po przecinku. Maksymalny błąd pomiaru to 10%. Dlatego są to urządzenia wykorzystywane przez służby mundurowe czy stosowane podczas wielu imprez masowych.

Popularni producenci alkomatów elektrochemicznych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu alkomatów elektrochemicznych

Alkomaty elektrochemiczne to urządzenia cieszące się na rynku coraz większą popularnością. Rzeczywiście pod wieloma względami przewyższają tańsze alkomaty półprzewodnikowe. Przede wszystkim dają o wiele dokładniejsze wyniki pomiarów. Nie są bowiem czułe na obecność papierosów. Stosowane są m.in. przez policjantów czy wiele przedsiębiorstw. W wyborze odpowiedniego urządzenia z pewnością pomoże nasz ranking alkomatów elektrochemicznych, który prezentuje najpopularniejsze modele na rynku.