Antena CB to nieodłączny element każdego CB radia. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku sposób jej montażu. Ciekawym rozwiązaniem są anteny CB montowane magnetycznie, które można błyskawicznie założyć lub zdjąć. Są tez anteny CB montowane na stałe – na dachu czy zaczepiane o klapę bagażnika. Anteny zamontowane na stałe są stabilne i naprawdę niezawodne, ale trudniej przełożyć je na inny pojazd. Warto też zwrócić uwagę na długość anteny i jej moc.

Nasz ranking anten CB przygotowaliśmy w oparciu o produkty cieszące się największą popularnością na rynku wśród internautów. Są to anteny CB pozwalające na nawiązywanie łączności dalekich lokalnych oraz z fali odbitej. Jeśli więc nie wiesz jaką antenę CB kupić, zajrzyj do przygotowanego rankingu. Sprawdź, co trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę i jak znaleźć rzeczywiście godny polecenia produkt. W końcu nikt nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto.

Ranking anten CB

 1. Antena CB President Virginia

  Antena CB President Virginia
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna antena CB o dyskretnym, nowoczesnym wyglądzie. Posiada bardzo mocny magnes, a sama w sobie jest zaskakująco lekka. Nie da się jej zgubić nawet przy dużych prędkościach na autostradzie. Mimo stosunkowo niewielkiej długości jest ona bardzo skuteczna. Wyposażona jest w liczący 4,5m przewód RG-174. Podstawa trzyma się dachu dzięki siedmiu niewielkim magnesom neodymowym. Ma ona formę prostokąta – magnesy tym samym rozmieszczone są wzdłuż karoserii. Promiennik anteny można bardzo łatwo zdemontować. Z uwagi na niewielkie gabaryty antena świetnie sprawdza się w przypadku aut wysokich np. VAN-ów, kamperów czy SUV-ów.

 2. Sirio Turbo 800

  Sirio Turbo 800
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo nowoczesna antena montażowa o wysokości 78 centymetrów z możliwością złożenia. W skład zestawu wchodzi dodatkowo stopka montażowa i przewód o długości 3,6m. W idealnych warunkach pracy zapewnia komunikację na odległości 10 kilometrów. Antena nie jest długa, ale w niczym jej to nie przeszkadza. Generuje bardzo niewiele zakłóceń w warunkach miejskich. Nie sprawia większych problemów w montażu.

 3. Antena CB President Missouri

  Antena CB President Missouri
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy antena CB mierząca zaledwie 72 centymetry. Mimo to nadrabia pewne braki swoją zaawansowaną konstrukcją. Pracuje tak skutecznie jak standardowa antena o wysokości 100 centymetrów. Zapewnia doskonałą łączność na dystansie do 10 kilometrów. Ze względu na niewielkie wymiary jest bardzo łatwa w montażu i ewentualnym demontażu. Średnica podstawy magnetycznej to 8 cm.

 4. Alan LC29

  Alan LC29
  Sprawdź aktualną cenę

  Utrzymana w czarno-srebrnej kolorystyce antena CB dostrajalna poprzez regulację długości bata. W skład zestawu wchodzą dodatkowo kluczyk imbus służący do strojenia anteny, instrukcja obsługi i uchwyt magnetyczny z osłoną gumową. Antena jest więc przeznaczona do montażu na uchwycie magnetycznym, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Kabel zakończony jest wtykiem do CB Radia UC1.

 5. Antena CB Hustler Ic-100

  Antena CB Hustler Ic-100
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości antena CB o długości około 1 metra. Posiada wytrzymały magnes, który sprawia, że nie ma ryzyka iż antena spadnie z dachu nawet przy dużych prędkościach. Kolejnym atutem tego modelu jest długi, bo liczący ponad 4 metry przewód. Model ten nie posiada natomiast regulacji kąta pochylenia. Antena CB tego typu cieszy się na rynku bardzo dużą popularnością. Jest więc często podrabiana przez nieuczciwych sprzedawców.

Jaką antenę CB kupić?

Antena CB to nieodłączny element samochodu wyposażonego w CB radio. Wielu kierowców nie wie jednak czym kierować się przy jej zakupie. Tymczasem od niej zależy skuteczność działania CB radia. Na jaki model postawić? Co wziąć pod uwagę przy zakupie samochodowej anteny CB?

 • Sposób montażu – największą popularnością cieszą się anteny mobilowe, które montować można na różny sposób. Modele z uchwytem przytwierdza się do samochodu np. klapy czy relingu. Nie są one wcale trudne w montażu czy demontażu, zwłaszcza te ze złączką quick-lock. Modele magnetyczne są mocowane za pomocą podstawy magnetycznej.
 • Długość anteny – wpływa na sprawność i zasięg łączności. W teorii, im antena dłuższa, tym lepszy zasięg oferuje. Jest to prawda w większości przypadków. Anteny do 60 cm pozwalają na nawiązanie łączności w odległości do 3 km. Nie sprawdzają się na terenie gęsto zabudowanym. Anteny CB o długości 60-100 cm są najbardziej uniwersalne. Zapewniają dobry zasięg do 10 km. Anteny mierzące od 100 do 150 cm są odpowiednie dla osób, które dużo podróżują i potrzebują rzeczywiście skutecznej komunikacji z innymi kierowcami. Taka antena zapewnia zasięg do 15 km. Modele mierzące 150-200 cm zapewniają łączność do 20 km.
 • Długość fali – zależy oczywiście od  długości promiennika. Ponadto długość fali wpływa głownie na rozchodzenie się fali elektromagnetycznej. W sprzedaży dostępne są obecnie anteny CB 1/2, 1/4, 5/8 oraz 7/8 fali. Przedostatnia oferuje najlepszy zasięg, bo rozchodzi się najbliżej ziemi.
 • Jakość wykonania – ma ona naprawdę bardzo duże znaczenie. Od tego zależy trwałość anteny i jej sprawność. W praktyce najlepiej sprawdzają się anteny CB ze stali nierdzewnej.
 • Szerokość pasma pracy – im jest ono szersze, w tym większym zakresie częstotliwości dana antena CB zachowuje poprawne parametry.
 • Współczynnik fali stojącej – z angielskiego SWR. Określa stopień dopasowania anteny CB do kabla zasilającego i nadajnika. Im jest mniejszy, tym lepiej.
 • Zysk energetyczny – parametr ten określa wzrost natężenia pola w stosunku do anteny wzorcowej. Im jest większy, tym lepiej.
 • Impedancja wejściowa – to suma składowej indukcyjnej i pojemnościowej. Na ogół jest to 50 omów.

Czy warto kupić antenę CB?

CB radio to nic innego jak radiostacja pasma obywatelskiego. Wykorzystywana jest głównie w samochodach, gdzie na określonych kanałach kierowcy informują innych użytkowników dróg o aktualnej sytuacji. Radio składa się z mikrofonu, urządzenia nadawczo-odbiorczego oraz odpowiedniej anteny CB.

Warto zainwestować w antenę CB, a zatem i w całe radio CB. Dlaczego? W ten sposób kierowcy ostrzegają siebie nawzajem o kontrolach policyjnych czy inspekcjach drogowych. Mogą też przekazywać informacje o sposobie dojazdu do danego miejsca, utrudnieniach w ruchu drogowym itd. Często polecają sobie nawet tanie stacje benzynowe czy lokalne gastronomiczne ze smacznym jedzeniem. Oczywiście poprzez CB radia poruszane mogą być także i inne tematy, niekoniecznie związane z samochodami.

Antenę CB wysokiej jakości powinien z pewnością kupić kierowca, który jeździ często i w długie trasy. Z tego rozwiązania często korzystają przede wszystkim kierowcy zawodowi. W ich przypadku CB radio może być o wiele lepszym rozwiązaniem niż telefon z aplikacją.

Popularni producenci anten CB

Podsumowanie rankingu anten CB

Antena CB to chyba najważniejszy element CB radia. Panuje powszechne przekonanie, że im dłuższa, tym lepsza. Oferuje wówczas lepszy zasięg, lepszą jakość dźwięku i przekazu. Jednak antena wcale nie musi być bardzo długa. Nowoczesne modele, które zawarliśmy w naszym rankingu anten CB są niekiedy krótsze, ale także bardzo wydajne. To zasługa innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Antenę CB zamontować można na różne sposoby np. umieścić na dachu na podstawie magnetycznej czy zamontować w miejscu anteny radiowej.