Nadciśnienie tętnicze to już choroba cywilizacyjna. Ryzyko jego wystąpienia rośnie na skutek braku aktywności fizycznej, nadwagi, nieodpowiedniej diety, palenia papierosów czy zbyt dużego spożywania soli. Ciśnieniomierz to urządzenie, które w warunkach domowych pozwala na kontrolowanie ciśnienia krwi. Co ciekawe, pierwszy model ciśnieniomierza skonstruował już w roku 1457 Albert Pondukt. Dzisiaj jest to urządzenie, które spotkać można w wielu domach.

Jaki ciśnieniomierz kupić?

Ciśnieniomierz jest urządzeniem, które warto mieć w domu. Ciśnienie powinno się bowiem kontrolować np. w przypadku złego samopoczucia. Wybór ciśnieniomierzy na rynku jest jednak zaskakująco duży. Wiele osób ma więc problem z dokonaniem zakupu. Na co w tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę?

 • Typ – do wyboru są ciśnieniomierze elektroniczne, zegarowe, rtęciowe i Hi-End. Największą popularnością cieszą się jednak te pierwsze, które występują w wersji naramiennej i nadgarstkowej. Są to urządzenia bardzo proste w obsłudze. Sprawdzają się nawet u osób z ograniczoną sprawnością rąk. Czasami spotkać się można jeszcze  z klasycznymi ciśnieniomierzami zegarowymi, które zapewniają dokładne wymiary i nie wymagają żadnego zasilania. Rzadko używane są już ciśnieniomierze ciśnieniowe, popularne pod koniec wieku XIX. Ostatnim typem ciśnieniomierzy są urządzenia Hi-End zaliczane do grupy ciśnieniomierzy elektronicznych. Wykorzystują one metodę osłuchową Korotkowa.
 • Rodzaj – do wyboru są ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe. Eksperci polecają przede wszystkim te pierwsze, gdyż są one bardziej precyzyjne. Modele nadgarstkowe to rozwiązanie dla osób otyłych i z ograniczoną sprawnością ruchową. Są one poza tym dość lekkie, a więc i łatwe w transporcie.
 • Zastosowany mankiet – to o tyle istotny parametr, że za mały lub za duży mankiet może wpływać na niedokładność wyniku pomiaru i to w zakresie do 30 mm Hg. Klasyczny mankiet przeznaczony do pomiaru ciśnienia u osób dorosłych mieście się w granicach obwodu ramienia (20-32 cm). Posiadać także powinien odpowiednią regulację.
 • Rodzaj zasilania – to element istotny w przypadku ciśnieniomierzy elektronicznych. Modele nadgarstkowe i naramienne są zasilane bateriami. Jednak ciśnieniomierze naramienne niekiedy dodatkowo posiadają kabel sieciowy.
 • Funkcje dodatkowe – niektóre ciśnieniomierze elektroniczne posiadają różnego rodzaju funkcje dodatkowe, które niekiedy mogą okazać się przydatne. Są to m.in. pomiar wielokrotny, wykrywanie błędów w pomiarze, wykrywanie arytmii, wskaźnik zużycia baterii czy automatyczne wyłączanie.

Ranking ciśnieniomierzy

 1. Sanity ciśnieniomierz Smart Cardio
  Sanity ciśnieniomierz Smart Cardio

  Nowoczesny ciśnieniomierz naramienny przeznaczony do oscylometrycznego pomiaru tętniczego ciśnienia krwi. Sprawdza się zarówno u osób aktywnych na co dzień, jak i chorych na cukrzycę czy z wadami serca. Po naładowaniu działa bezproblemowo aż do miesiąca czasu. Posiada funkcję uśredniania wyników i wykrywania arytmii. Ciśnienie mierzy w zakresie temperatur od 5 do 40 stopni Celsjusza. Zapamiętuje do 120 wyników pomiarów dla dwóch osób.
 2. Omron M7 Intelli IT HEM7322TE
  Omron M7 Intelli IT HEM7322TE

  W pełni zautomatyzowany ciśnieniomierz naramienny z mankietem usztywnianym 22-42 cm. Do kontrolowanego pompowania wykorzystuje nowoczesną technologię IntelliSense, która sprawdza czy mankiet jest dobrze zamocowany na ramieniu. Dzięki temu można uniknąć poważnego błędu pomiarowego. Urządzenie można podłączyć do smartfona lub tabletu  z systemem Android lub iOS. Komunikuje się poprzez Bluetooth.
 3. MICROLIFE BP A2 Basic
  MICROLIFE BP A2 Basic
  Testowany klinicznie ciśnieniomierz z mankietem 22-42 cm. Wykorzystuje nowoczesną technologię PAD, która wykrywa wszelkiego rodzaju nieregularności w rytmie pracy serca w czasie pomiaru ciśnienia krwi. Z kolei technologia Gentle+ zapewnia odpowiednie napełnienie mankietu powietrzem. Urządzenie jest w stanie zapamiętać 30 pomiarów raz z datą i godziną ich przeprowadzenia. W skład zestawu wchodzi specjalne etui transportowe.
 4. Ciśnieniomierz Omron M3
  Ciśnieniomierz Omron M3
  Niezawodny ciśnieniomierz automatyczny z mankietem naramiennym. Za sprawą technologii Intellisense Omron pozwala na kontrolowane pompowanie. Rękaw mankietu posiada ikonę, która pokazuje czy rękaw został dobrze zamocowany. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w funkcję wykrywania nieregularnej pracy serca czy  wykrywania niepożądanego ruchu ciała. Jest w stanie podać średnią z trzech wyników pomiarów wykonanych w czasie 10 minut. Umożliwia zapisanie w pamięci wyników badań dwóch użytkowników.
 5. Tech Med TMA-3 Basic
  ciśnieniomierz Tech Med TMA-3 Basic
  Zasilany sieciowo lub bateryjnie ciśnieniomierz naramienny z funkcją wykrywania nadciśnienia i objawów arytmii. Wyposażony jest w sporych rozmiarów wyświetlacz LCD w kolorze niebieskim. Urządzenie dodatkowo posiada funkcję pamięci – pokazuje ostatnie wyniki pomiarów ciśnienia krwi razem z datą i godziną ich wykonania. Ciekawym rozwiązaniem jest także funkcja automatycznego wyłączania urządzenia, która znacznie zmniejsza zużycie baterii. W skład zestawu wchodzi m.in. wygodne etui i cztery baterie AA.

Czy warto kupić ciśnieniomierz?

Regularny pomiar ciśnienia krwi jest skuteczny sposobem na uniknięcie wielu niebezpiecznych chorób. Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, które z czasem prowadzić może do uszkodzenia serca, mózgu czy nerek. Warto więc systematycznie mierzyć swoje ciśnienie krwi. Dzięki ciśnieniomierzowi jest to wygodne i nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Do wyboru jest wiele różnych urządzeń, ale obecnie największą popularnością cieszą się łatwe w obsłudze ciśnieniomierze elektryczne.

W ciśnieniomierz powinny zaopatrzyć się przede wszystkim te osoby, które zaczynają gorzej się czuć. Dla zaburzeń prawidłowego ciśnienia tętniczego charakterystycznym objawem są m.in. powracające i intensywne bóle głowy. Ciśnieniomierz jest nieoceniony dla osób, które już leczą się z powodu nadciśnienia tętniczego. Powinny one stale monitorować wartość swojego ciśnienia, aby w razie potrzeby zażyć odpowiednią dawkę leków. Dzięki ciśnieniomierzowi można wcześnie wykryć różnego rodzaju schorzenia m.in. arytmię.

Popularni producenci ciśnieniomierzy

 • Omron
 • Tech Med
 • Beurer
 • Diagnosis
 • Microlife
 • Sanity