Dysk zewnętrzny służy do przechowywania oraz przenoszenia danych, co jest rozwiązaniem bardzo przydatnym i funkcjonalnym. Dyski wykorzystywane są często do tworzenia kopii zapasowych, ale równie dobrze mogą po prostu powiększać przestrzeń na dane. Ich pojemność jest dość zróżnicowana. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami. Do wyboru są przede wszystkim dyski bardzo szybkie SSD i bardzo pojemne HDD.
Ranking dysków zewnętrznych
- Dysk zewnętrzny Adata SSD SD700 External Durable
Sprawdź najniższą cenę
Dysk zewnętrzny odporny na działanie wody i pyłu z pamięcią Flash NAND 3D. Zamknięty jest w wytrzymałej obudowie, która spełnia wymagania odporności na wstrząsy klasy wojskowej. Jest znacznie szybszy niż dyski HDD. W praktyce zapewnia prędkość odczytu i zapisu danych na poziomie 440MB/s. Jest kompatybilny z systemami operacyjnymi Mac OS, Windows i Android. Dzięki niewielkim wymiarom i wadze dysk mieści się nawet w kieszeni kurtki czy torbie. Można go mieć więc zawsze przy sobie. - Dysk WD Elements Portable
Sprawdź najniższą cenę
Lekki i szybki dysk zewnętrzny o pojemności 1 TB. Wyposażony jest w szybki interfejs USB 3.0 oraz wytrzymałą i elegancką obudowę. Jednocześnie jest kompatybilny z interfejsem USB 2.0, co pozwala na jego współpracę ze starszymi komputerami. Razem z dyskiem użytkownikowi dostarczana jest darmowa wersja próbna programu WD SmartWare Pro. Pozwala on na tworzenie kopii zapasowych na dyski lub w chmurze. Dysk fabrycznie posiada partycję NTFS zgodną z systemami operacyjnymi Windows 7, Windows 8, Windows XP czy Windows Vista. Można go sformatować do pracy z komputerami Mac. - Dysk przenośny Samsung SSDex USB3.1 Portable T5 Serie
Sprawdź najniższą cenę
Mobilny dysk zewnętrzny zapewniający szybkość transferu do 540 MB/s. Posiada pamięć flash V-Nand oraz interfejs USB 3.1 drugiej generacji. Dzięki wytrzymałej, metalowej obudowie jest on w stanie przetrwać upadek z wysokości dwóch metrów. Na uwagę zasługuje również opcjonalne zabezpieczenie hasłem z szyfrowaniem sprzętowym AES 256 bitów. Urządzenie wyposażone jest w nowe oprogramowanie dla tabletów i smartfonów z systemem Android oraz komputerów Mac i PC. - Dysk zewnętrzny Toshiba Canvio Basics 2TB USB 3.0
Sprawdź najniższą cenę
Przenośny dysk twardy zasilany dzięki technologii USB 3.0. Zapewnia błyskawiczny transfer plików. Jego obsługa dzięki systemowi plug and play jest bardzo prosta. Dysk jest gotowy do użycia z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Pozwala na w pełni bezpieczne przechowywania różnego rodzaju plików. - Dysk przenośny Seagate Expansion Portable
Sprawdź najniższą cenę
Funkcjonalny dysk twardy zasilany przez port USB 3.0. Jest bardzo łatwy do zainstalowania. Wystarczy podłączyć do niego jeden przewód USB. Dostępny jest w kilku pojemnościach do wyboru. Nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. System operacyjny Windows błyskawicznie rozpoznaje dysk, który wykorzystuje technologię plug i play. Przenoszenie plików między poszczególnymi urządzeniami jest więc banalnie proste.
Jaki dysk zewnętrzny kupić?
Dyski przenośne są wbrew pozorom bardzo funkcjonalne i przydatne. Wykorzystuje się je przede wszystkim do gromadzenia danych czy ich przenoszenia. Jak jednak znaleźć odpowiedni model? Czym należy się w tym przypadku kierować?
- Rodzaj – do wyboru są dyski zewnętrzne HDD i SSD. Te pierwsze są znacznie większe i tańsze, ale przy okazji wolniejsze. Dyski SSD są droższe, ale o wiele szybsze.
- Pojemność – to jeden z najważniejszych parametrów w przypadku dysków zewnętrznych. Do magazynowania sporej ilości danych warto zakupić kilka dysków, aby nie magazynować ich wszystkich na jednym urządzeniu, które może ulec niszczeniu. Najpopularniejsze są urządzenia o pojemności minimum 500 GB. Największe dyski mają 20 i 24 TB pojemności.
- Rozmiar – do wyboru są dyski zewnętrzne 2,5 i 3,5 cali. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Mniejsze dyski nie potrzebują zasilacza zewnętrznego. Są bardzo lekkie i kompaktowe. Zużywają mniej energii, ale są jednocześnie wolniejsze. Dyski 3,5 calowe są pojemne, ale dość duże. Potrzebują również zasilania zewnętrznego.
- Obudowa – jeśli dysk ma być użytkowany jedynie stacjonarnie nie trzeba inwestować w obudowę pancerną. W przypadku dysków mobilnych warto kupić model o wzmocnionej obudowie, odpornej na wstrząsy czy uderzenia.
- Interfejs – od tego zależy prędkość przesyłania danych. Większość nowoczesnych dysków zewnętrznych korzysta obecnie z portów USB, również 3.0 czy typu C. Są też urządzenia z interfejsem SATA, RJ-45 czy Thunderbolt.
- Bezpieczeństwo – warto sprawdzić czy zewnętrzny dysk twardy ma opcję szyfrowania sprzętowego. Jest ono bardziej niezawodne niż standardowe szyfrowanie za pomocą oprogramowania. To istotne, gdy dysk ma służyć do przechowywania ważnych informacji.
- Prędkość – warto zapoznać się z tym parametrem, w przypadku dysków HDD z interfejsem lepszym niż USB 2.0. W praktyce, im większa prędkość, tym szybszy jest odczyt danych. Najczęściej spotykane prędkości to 5400 RPM i 7200 RPM (obrotów na minutę). W dyskach SSD jest to o wiele więcej.
Czy warto kupić dysk przenośny?
Dysk zewnętrzny to wbrew pozorom bardzo przydatne urządzenie. Pozwala bowiem na przechowywanie czy przenoszenie danych w formie plików tekstowych, filmowych, muzycznych itd. W ten sposób uchronić można się przed stratą cennych danych w przypadku awarii komputera stacjonarnego czy laptopa. Tymczasem utrata cennych zdjęć i filmów bywa naprawdę dotkliwa, gdyż często nie da się ich odzyskać.
Dyski przenośne sprawdzają się też doskonale wówczas, gdy domowy komputer posiada niewielki dysk wewnętrzny. W takiej sytuacji wiele danych przesłać można na dysk zewnętrzny, oczyszczając dysk w komputerze i odciążając przy okazji system. Do wyboru są przy tym dyski zewnętrznej o zróżnicowanej wielkości i pojemności. Większe modele przeznaczone są dla osób, dla których wielkość nie ma dużego znaczenia, a dysk będzie użytkowany raczej stacjonarnie. Dyski mniejsze mieszczą się niekiedy nawet w kieszeni. Są więc urządzeniami mobilnymi, które zawsze można mieć przy sobie. Korzystają z nich na co dzień w swojej pracy m.in. informatycy.