Elektroniczna niania to niewielkie urządzenie, które pozwala na zachowanie z dzieckiem kontaktu słuchowego, nawet gdy znajduje się ono poza zasięgiem wzroku np. w innym pomieszczeniu. Do działania wykorzystuje fale radiowe. Niania elektroniczna składa się tak naprawdę z dwóch podstawowych części. Pierwsza to urządzenie montowane np. przy łóżku dziecka wyposażone w mikrofon, a druga odbiornik z głośnikiem. Niektóre, nowsze modele, posiadają nawet wbudowaną kamerkę.

Ranking elektronicznych niań

 1. Elektroniczna niania Xblitz Kinder
  Elektroniczna niania Xblitz Kinder
  Sprawdź aktualną cenę

  Bezprzewodowa elektroniczna niania z kamerą. Wyposażona jest w dwustronną komunikację głosową. Urządzenie pozwala na podglądanie obrazu video w czasie rzeczywistym. Kamera za sprawą zasilacza sieciowego dostarcza obraz do 260 metrów i pracuje bez przerwy. Również i monitor poglądowy posiada odpowiedni zasilacz, a przy tym wbudowany akumulator. Z tego powodu łatwo przenosić można go z miejsca na miejsce. Na uwagę zasługuje ponadto duży wyświetlacz LCD. Urządzenie ma 8 zaprogramowanych kołysanek uruchamianych na odległość.
 2. Lionelo Elektroniczna Niania Care Babyline 6.1
  Lionelo Elektroniczna Niania Care Babyline 6.1
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna elektroniczna niania z czytelnym wyświetlaczem o przekątnej 3,2 cala. Pozwala zupełnie bezprzewodowo obserwować dziecka z odległości do 300 metrów. Wyposażona jest w funkcję dwustronnej komunikacji. Jednocześnie urządzenie posiada termometr, który informuje o temperaturze panującej w pokoju dziecka. Niania służyć może ponadto jako budzik czy pozytywka, ma bowiem zapisanych w pamięci 8 kołysanek. Akumulator zapewnia nawet 20 godzin pracy bez przerwy.
 3. Xblitz Baby Monitor Bezprzewodowa Niania Z Kamerą
  Xblitz Baby Monitor Bezprzewodowa Niania Z Kamerą
  Sprawdź aktualną cenę

  Elektroniczna niania z dwukierunkową komunikacją głosową i funkcją monitorowania temperatury. Jej zasięg działania wynosi do 260 metrów. Posiada ekran LCD o przekątnej 2 cali, który pozwala na komfortowy podgląd łóżeczka. Kamerę można ustawić na szafce, powiesić za uchwyt czy po prostu przykręcić do ściany. Dzięki połączeniu radiowego urządzenie pracuje w sposób stabilny i niczym niezakłócony. Niania dodatkowo posiada osiem wbudowanych kołysanek.
 4. Philips Avent Wideoniania Cyfrowa SCD620/52
  Philips Avent Wideoniania Cyfrowa SCD620/52
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalna niania elektroniczna z wyraźnym ekranem LCD o przekątnej 2,7 cala. Dzięki innowacyjnej technologii FHSS do minimum ogranicza różnego rodzaju zakłócenia. Tryb ECO zmniejsza automatycznie pobór mocy, gdy w pokoju dziecka jest cicho. Wyłącza on transmisję dźwięku i obrazu, ale w razie wydania przez dziecko odgłosów, nawiązuje połączenie z rodzicem. Maksymalny zasięg działania urządzenia to 300 metrów.
 5. Motorola Niania Mbp50
  Motorola Niania Mbp50
  Sprawdź aktualną cenę

  Elektroniczna niania monitorująca nie tylko samo dziecko, ale i jego otoczenie. Kontroluje temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Posiada cyfrowy wyświetlacz oraz noktowizor działający na podczerwień. Na uwagę zasługują również wbudowane kołysanki polifoniczne, które działają na malucha kojąco przed snem. W skład zestawu wchodzą kamera (nadajnik), wyświetlacz LDC o przekątnej 5 cali (odbiornik) oraz zasilacze dla urządzenia odbiorczego i nadawczego. Urządzenie działa w odległości do 300 metrów i informuje o ewentualnej utracie zasięgu.

Jaką elektroniczną nianię kupić?

Za sprawą elektronicznej niani, nie trzeba przez cały czas przebywać z maluchem w jednym  pomieszczeniu. Urządzenie tego typu, mimo niewielkich wymiarów, szybko i skutecznie wykrywa płacz dziecka czy moment jego przebudzenia. Czym jednak należy kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu?

 • Rodzaj – każda elektroniczna niania działa w podobny sposób. Zestaw składa się z nadajnika i odbiornika. Jednak w zależności od rodzaju urządzenia przekaz między poszczególnymi elementami może być realizowany w różny sposób. W przypadku niani analogowych nadajnik transmituje sygnał naturalny, podatny na zniekształcenia i zakłócenia. Nianie tego typu są stosunkowo niedrogie i posiadają duży zasięg działania. Urządzenia cyfrowe nadają sygnał w formie kodowanej, której nic nie zakłóca. Dźwięk jest czysty, pozbawiony zniekształceń, ale zasięg działania mniejszy.
 • Zasięg – to parametr, który określa w jakiej odległości od siebie znajdować się mogą nadajnik i odbiornik. Na ogół wartość dotyczy przestrzeni otwartej.
 • Kanały – warto postawić na model oferujący minimum kilkanaście kanałów do transmisji. W ten sposób można znaleźć szybko kanał o niewielkich zakłóceniach, który nie będzie odbierał sygnałów np. z innej elektronicznej niani.
 • Częstotliwość sygnału – najlepiej sprawdzają się urządzenia komunikujące się na częstotliwościach 1,88 lub 2,4 GHz.  Wówczas sygnał przesyłany jest bez zakłóceń.
 • Kamera – nowoczesne nianie pozwalają nie tylko na odbieranie dźwięku, ale i obrazu. Niektóre kamery działają nawet w trybie nocnym, przy zgaszonym świetle. Wykorzystują bowiem podczerwień.
 • Funkcje dodatkowe – nowoczesne nianie elektryczne wyposażone bywają w szereg funkcji dodatkowych. Najpopularniejsze z nich to wbudowane kołysanki (na ogół kilka),  wbudowany termometr monitorujący temperaturę w pokoju dziecka czy transmisja aktywowana głosem (urządzenie włącza się dopiero po wykryciu dźwięku).

Czy warto elektroniczną nianię?

Wprawdzie elektroniczna niania nie jest obowiązkowym elementem wyprawki przyszłych rodziców, ale w praktyce coraz mniej osób wyobraża sobie funkcjonowanie przy małym dziecku bez urządzenia tego rodzaju. Dzięki niemu nie trzeba cały czas przebywać w tym samym pomieszczeniu, co dziecko, aby wiedzieć co ono robi. Niania informuje, gdy maluch jest niespokojny czy płacze, co pozwala rodzicowi na podjęcie reakcji.

Elektroniczna niania to rozwiązanie szczególnie polecane osobom posiadającym duże domy czy mieszkania. Nowoczesne modele dodatkowo posiadają kamery, wbudowane termometry czy nawet monitory oddechu. Są więc prawdziwymi urządzeniami wielofunkcyjnymi. Zasięg ich działania jest dość mocno zróżnicowany, dlatego warto wybrać model odpowiedni do swojego mieszkania.
Elektroniczne nianie to urządzenia proste w obsłudze i funkcjonalne. Nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dodatkowo z uwagi na klasyczny design dobrze komponują się w zasadzie z każdym pokojem dziecięcym.

Popularni producenci niań elektronicznych

Sklepy z nianiami elektronicznymi warte uwagi