Frytkownica beztłuszczowa to urządzenie będące ciekawą i zdrowszą alternatywą dla klasycznych frytkownic. Działa podobnie do piekarnika konwekcyjnego. Do komory wkłada się pokrojone już ziemniaki, a potem ustawia czas i temperaturę ich przygotowania. W tym przypadku nie wykorzystuje się oleju, ale gorące powietrze, które w równomierny sposób ogrzewa daną potrawę. W efekcie końcowym można uzyskać smaczne i chrupiące frytki bez konieczności smażenia ich w głębokim tłuszczu.

Ranking frytkownic beztłuszczowych

 1. Frytkownica beztłuszczowa Philips Ovi Smart XXL HD9867/90

  Philips Ovi Smart XXL HD9867/90
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości frytkownica beztłuszczowa z innowacyjna technologią Rapid Air, która pozwala ograniczyć zużycie oleju aż o 90%. Smart Sensing automatycznie dopasowuje temperaturę i czas do danych produktów spożywczych. Na uwagę zasługują także programy Smart Chef przygotowane przez profesjonalnych szefów kuchni.

 2. Frytkownica Philips Essential Ovi XL HD9260/90

  Philips Essential Ovi XL HD9260/90
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowna wizualnie frytkownica beztłuszczowa, która piecze, smaży i grilluje powietrzem. Innowacyjna technologia Rapid Ait pozwala na ograniczenie zużycia oleju aż do 90%. W urządzeniu można bez problemu odgrzewać posiłki, tak aby nadal były one smaczne i chrupkie. Pojemny kosz Ovi XL umożliwia jednorazowo przygotować 5 porcji jedzenia (1,2 kg).

 3. Frytkownica beztłuszczowa Caso AF200 Air Fryer

  Caso AF200 Air Fryer
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna frytkownica beztłuszczowa o mocy 1400W z technologią cyrkulacji gorącego powietrza. Posiada czytelny ekran LED, wbudowany timer oraz funkcję automatycznego wyłączania się. Oferuje 6 programów pracy i pracuje w zakresie temperaturowy od 60 do 200 stopni Celsjusza. Wnętrze urządzenia wykonane jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, a obudowa jest termicznie izolowana.

 4. Frytkownica Profi Cook Pc-Fr 1147 H

  Profi Cook Pc-Fr 1147 H
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna frytkownica beztłuszczowa na gorące powietrze z frontem wykonanym ze stali nierdzewnej. Oferuje siedem programów do frytowania, program zmiennej temperatury oraz program czasowy. To model, który nie emituje zbyt dużo oparów. Jego pojemność to 2,5l. Urządzenie wyposażone jest w funkcjonalny wyświetlacz ledowy i zabezpieczenie przed przegrzaniem.

 5. Frytkownica niskotłuszczowa Berlinger MAX-1600-W

  Berlinger MAX-1600-W
  Sprawdź aktualną cenę

  Wielofunkcyjna frytkownica beztłuszczowa, która nie tylko smaży, ale i grilluje, piecze, podpieka, dusi czy opieka potrawy, wykorzystując do tego obieg gorącego powietrza. Urządzenie posiada zegar z sygnałem gotowości i funkcję automatycznego wyłączania się. Wyróżnia się izolowaną termicznie obudową oraz misą odporną na zarysowania. To produkt o wszechstronnym zastosowaniu, który jest łatwy do utrzymania w czystości i sprawdzi się w każdym domu.

 6. Tristar FR-6980

  Tristar FR-6980
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna frytkownica beztłuszczowa o dość niewielkich wymiarach. Do działania wykorzystuje obieg gorącego powietrza. Wykonana jest z wysokiej jakości materiału BPA Free. To funkcjonalny model wyposażony w wymienny kosz z rękojeścią, antypoślizgowe nóżki oraz korpus izolowany termicznie. Urządzenie to jest bardzo proste do złożenia i nie sprawia problemów w zakresie utrzymania w czystości.

Jaką frytkownicę beztłuszczową kupić?

Frytkownice beztłuszczowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu, że rośnie świadomość na temat zdrowego odżywiania się. Ludzie chcą unikać nadmiaru tłuszczu i wybierają urządzenia, które im w tym pomagają. Jaką frytkownicę beztłuszczową wybrać do swojego domu? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

 • Moc – parametr ten wpływa w bezpośredni sposób na szybkość nagrzewania się urządzenia oraz na całkowity czas przygotowywania potraw. Przyjmuje się, że dobrej klasy frytkownice beztłuszczowe mają moc minimum 1400W.
 • Pojemność – od tego zależy ile frytek czy innych przekąsek można jednorazowo we frytkownicy przygotować. W praktyce urządzenia beztłuszczowe mają całkiem sporą pojemność, nawet rzędu kilku kilogramów.
 • Funkcjonalność – frytkownice beztłuszczowe najczęściej mają kilka różnych trybów działania. Są to m.in. grillowanie, opiekanie, pieczenie czy różnego rodzaju programy tematyczne np. przeznaczone do udek z kurczaka. Nie wszystkie urządzenia są jednak tak samo funkcjonalne, warto więc na to zwrócić uwagę przed zakupem. Wielu osobom przydać się może także funkcja rozmrażania. Generalnie im więcej jest opcji, tym częściej urządzenie będzie wykorzystywane.
 • Minutnik – dzięki temu rozwiązaniu urządzenie można włączyć tylko na określony czas. Pozwala to mieć lepszą kontrolę nad procesem przygotowywania potrawy.
 • Wielkość i estetyka wykonania – frytkownice beztłuszczowe często stoją po prostu na kuchennym blacie, zwłaszcza gdy są aktualnie używane. Warto więc wybrać model dopasowany estetycznie i wizualnie do danego wnętrza. Najpopularniejsze kolory to czerń, biel i srebro. Do wyboru są urządzenia małe (kompaktowe) i bardzo duże.  Te drugie z oczywistych względów nie są rozwiązaniem dobrym w przypadku niewielkich kuchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.
 • Zakres temperatur – dobre frytkownice beztłuszczowe mogą pochwalić się na ogół dużym zakresem temperaturowym działania. Może być to nawet o 50 do 230 stopni Celsjusza.

Czy warto kupić frytkownicę beztłuszczową?

Frytkownice beztłuszczowe są coraz popularniejsze i nic w tym dziwnego. Mają bowiem sporo zalet. Największą jest możliwość przygotowywania wielu potraw, w  tym lubianych frytek bez konieczności stosowania tłuszczu. Takie posiłki są zdrowsze i mniej kaloryczne. Frytkownice parowe oferują jednak na ogół o wiele więcej funkcjonalności. Przy ich pomocy można piec mięso czy przygotowywać niektóre desery. Koszty ich eksploatacji są naprawdę niskie, gdyż w przeciwieństwie do standardowych frytkownic, w tym przypadku nie trzeba stosować dodatkowo oleju w dużych ilościach. Dodatkowo nie da się ukryć, że klasyczne frytkownice powodują, że w całym domu nieprzyjemnie pachnie. Tutaj tego problemu zdecydowanie nie ma.

Na zakup frytkownicy beztłuszczowej na ogół decydują się osoby, które na co dzień chcą się zdrowo odżywiać, ale jednocześnie chcą nadal jeść smacznie. Dzięki temu urządzeniu jest to naprawdę możliwe. Okazuje się, że przy odrobinie dobrej woli można przygotować niskokaloryczne frytki czy innego rodzaju potrawy dla całej rodziny.

Popularni producenci frytkownic beztłuszczowych

Sklepy warte uwagi