Młynek to kawy to urządzenie, które pozwala na zmielenie całych ziaren kawy, a więc i na przygotowanie smacznego i aromatycznego napoju. Nawet posiadając dobry ekspres do kawy, wysokiej jakości ziarna czy najlepszą zastawę, nie ma sukcesu bez odpowiedniego młynka do kawy. Dzięki dobremu młynkowi do kawy można w dużej mierze podnieść jakość przygotowywanego napoju, uzyskać znacznie lepszy smak i aromat o większej głębi.

Ranking młynków do kawy

 1. Młynek do kawy Bosch MKM 6003
  Bosch MKM 6003
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny młynek do kawy w czarnym kolorze z dwuskrzydłowym nożem wykonanym ze stali szlachetnej. Pozwala jednorazowo zmielić aż 75 g kawy i to w wybranej grubości. Mielenie odbywać się może ciągle lub w  sposób pulsacyjny. Moc urządzenia to aż 180W, co umożliwia szybkie i wydajne mielenie (do 150 g kawy w ciągu 60 sekund). Produkt dodatkowo wyposażony jest w przycisk, który chroni przed przypadkowym włączeniem.
 2. De’Longhi KG 89
  De'Longhi KG 89
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalny młynek do kawy z żarnem stacjonarnym i ruchomym. W tym przypadku ziarna są wciągane i ocierają się o siebie, co zapewnia stałą ziarnistość i pozwala na zachowanie aromatu. Do wyboru jest różna ilość kawy do zmielenia. Maksymalnie wystarcza ona na aż 12 filiżanek napoju. Urządzenie posiada regulację stopnia zmielenia kawy i podwójny system zabezpieczeń – młynek sam wyłącza się, gdy pojemnik na ziarna czy kawę jest niepoprawnie zamocowany. W skład zestawu wchodzi także zdejmowany pojemnik na zmieloną kawę.
 3. Młynek Graef CM 702
  Graef CM 702
  Sprawdź aktualną cenę
  Młynek do kawy z funkcją automatycznego mielenia po zbliżeniu kolby do uchwytu. Urządzenie posiada stożkowane ziarno wykonane ze stali nierdzewnej, co pozwala na delikatnie mielenie ziaren bez utraty ich aromatu. Całość uzupełnia pojemnik na ziarna kawy o pojemności aż 250 g z pokrywą chroniącą przed zanieczyszczeniami oraz wyciągana tacka. Młynek doskonale nadaje się dla początkujących miłośników dobrej kawy. Pozwala na regulację grubości mielenia, w zależności od wybranej metody zaparzania.
 4. Młynek do mielenia kawy KRUPS GVX242
  młynek do kawy KRUPS GVX242
  Sprawdź aktualną cenę
  Elegancki młynek do kawy wykonany w dużej mierze ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Posiada siedemnastostopniową regulację grubości mielenia. Umożliwia również wybór ilości filiżanek od 2 do aż 12. Wyposażony jest w zbiornik na ziarna kawy o pojemności 200 g, przykrywkę, wynajmowany pojemnik na kawę zmieloną oraz podświetlany przełącznik włączania i wyłączania. Dzięki wchodzącej w skład zestawu specjalnej szczotce do czyszczenia kamieni, jest to urządzenie łatwe do utrzymania w czystości.
 5. Severin KM3873
  Severin KM3873
  Sprawdź aktualną cenę
  Solidny młynek do kawy ze stożkowatym ziarnem. Posiada regulację grubości mielenia i elektroniczny zegar. Umożliwia ustawienie danej ilości kawy na konkretną ilość filiżanek. Kawa po zmieleniu nadaje się do zarówno ekspresów ciśnieniowych, jak i przelewowych. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w dwa zbiorniki – na kawę zmieloną i ziarnistą o pojemności 100 i 150 g. Całość uzupełniają wygodne, antypoślizgowe nóżki.

Jaki młynek do kawy kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych młynków do kawy. Różnią się one między sobą możliwościami i sposobem działania. Przede wszystkim urządzenia te podzielić można z uwagi na to, czy posiadają układ elektryczny, a może wymagają użycia siły rąk. Czym zatem należy sugerować się, wybierając młynek do kawy?

 • Rodzaj – najprostsze  są młynki ręczne, które wciąż cieszą się sporą popularnością. Są one tanie, bo napędzane siłą ludzkich rąk. W tym przypadku za mielenie ziaren odpowiadają żarna. Kawa jest mielona grubo, ale za to równomiernie. Młynki elektryczne z kolei działają bardzo szybko, bo wystarczy podłączyć je do prądu. W przypadku niektórych modele istnieje możliwość ustawienia grubości przemiału. Tym samym można dopasować kawę do danego sposobu parzenia. Dodatkowo młynki elektryczne podzielić można na udarowe i żarnowe. Młynki udarowe zwane także nożowymi są tańsze, bo nie pozwalają na ustawienie grubości mielenia ziaren. Z drugiej strony mielić w nich można nie tylko kawę. W tym przypadku mielenie odbywa się za pomocą wbudowanych ostrzy. Niestety ziarna kawy są nagrzewane, co przekłada się na utratę części ich właściwości. Młynki żarnowe z kolei posiadają napędzane elektrycznie żarna. W większości modeli można ustalić grubość mielenia ziaren kawy, które są rozgniatane, ale nie rozgrzewane.
 • Moc –  im wyższa moc, tym oczywiście lepiej, bo ziarna mielone są szybciej.
 • Prędkość obrotowa – nie powinna ona być zbyt wysoka. Najlepsze są młynki wolnoobrotowe, które nie powodują nagrzewania się ziaren kawy.
 • Regulacja stopnia zmielenia ziaren – dzięki temu można wybrać grubszy przemiał dla kaw, które parzone są w kawiarkach i drobny przemiał dla ekspresów ciśnieniowych.
 • Pojemność – dobrym rozwiązaniem są modele większe, które pozwalają na przygotowanie większej ilości kawy.
 • Funkcje dodatkowe – ciekawym rozwiązaniem są urządzenia z funkcją automatycznego wyłączania się po zakończonym mieleniu.
 • Budowa -tutaj znaczenie ma materiał wykorzystany do budowy młynka do kawy. Powinien być on solidny i bardzo wytrzymały.

Czy warto kupić młynek do kawy?

Wiele osób wciąż jest zdania, że zakup młynka do kawy jest nieopłacalny. W końcu w sklepie można zakupić kawę już zmieloną.  Jednak napój przygotowany ze świeżo zmielonych ziaren kawy smakuje zupełnie inaczej. Jego aromat i smak są bardziej intensywne niż ma to miejsce w przypadku kawy mielonej z supermarketów. Warto przy tym pamiętać, że kawa zmielona, która jest długo przechowywana wietrzeje, tracąc swoje właściwości, w tym smak i aromat.

Co ciekawe, często kupowanie kawy ziarnistej jest bardziej opłacalne niż zakup kawy mielonej. Dzięki niektórym młynkom mielić można jednak nie tylko kawę, ale i inne produkty spożywcze np. cukier. W przypadku wielu modeli istnieje możliwość ustawienia stopnia grubości przemiału. W ten sposób w warunkach domowych można przygotować kawę na wiele różnych sposobów. Obecnie bowiem do tego celu wykorzystywane są już nie tylko klasyczne ekspresy. Coraz większą popularnością cieszą się też różnego rodzaju alternatywne, przelewowe metody parzenia kawy np. chemex czy aeropress.

Popularni producenci młynków do kawy

Sklepy z młynkami do kawy warte uwagi