Jednorazowe pieluchy dla dzieci to alternatywa dla popularnych przed laty wielorazowych pieluch tetrowych. Bez nich trudno jest obecnie obyć, gdyż dziecko przewija się kilka czy kilkanaście razy dziennie. Pieluchy jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do jednorazowego użytku. Po zużyciu wyrzuca się je po prostu do śmieci. Pieluchy towarzyszą dzieciom przez pierwsze lata życia. W zależności od wagi i wzrostu malucha, sięgać należy przy tym po różne rodzaje pieluch jednorazowych.

Ranking jednorazowych pieluch dla dzieci

Zdjęcia produktów są przykładowe, oceniamy całą linię produktową, a nie pojedyncze wymiary. 🙂

 1. Pieluszki Pampers Premium Care
  Pieluszki Pampers Premium Care
  Sprawdź najniższą cenę
  Pieluchy jednorazowe w 100% bezpieczne dla dzieci. Produkowane są we ścisłej współpracy z toksykologami i pediatrami. Zapewniają dziecko komfort użytkowania przez wiele godzin. Są bowiem bardzo miękkie i posiadają wcięcie na pępek malucha. O konieczności wymiany pieluchy informuje przy tym specjalny wskaźnik wilgotności. Kanaliki powietrzne pozwalają skórze oddychać i stanowią gwarancję nawet 12 godzin suchości.
 2. Pieluchy jednorazowe Dada Extra Care
  Pieluchy jednorazowe Dada Extra Care
  Sprawdź najniższą cenę
  Jednorazowe pieluchy dla dzieci tworzone we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka. Wyróżnia je technologia bardzo chłonnych kanalików, które błyskawicznie wchłaniają wilgoć, gwarantując dziecku spokojny sen i nieprzerwaną zabawę. Do wyboru są w tym przypadku pieluchy różnego rodzaju, w zależności od wieku i wagi dziecka – Midi (4-9 kg), Maxi (7-18 kg), Junior (15-25 kg) oraz XL (powyżej 16 kg).
 3. Pieluszki jednorazowe Bella Happy
  Pieluszki jednorazowe Bella Happy
  Sprawdź najniższą cenę
  Jednorazowe pieluchy z bardzo chłonnym wkładem, który chroni skórę przed wilgocią oraz ewentualnymi podrażnieniami. Jednocześnie zapewnia jej stały dostęp powietrza i pozwala oddychać. Za sprawą anatomicznego dopasowania pieluszki są bardzo wygodne i nie powodują u dziecka uczucia dyskomfortu. Wpływ na to ma również delikatna włóknina. Seria Bella Happy obejmuje również pieluszki jednorazowe dla wcześniaków, a więc dzieci bardzo małych, które urodziły się za wcześnie. Ciekawym rozwiązaniem jest także system elastycznych uszu Flexi-Fit, dzięki którym pieluszki dopasowują się do ciała malucha.
 4. Abena Bambo Nature Ekologiczne Pieluszki Jednorazowe
  Abena Bambo Nature Ekologiczne Pieluszki Jednorazowe
  Sprawdź najniższą cenę
  Przyjazne dla środowiska naturalnego pieluszki jednorazowe. Posiadają oznakowanie Skandynawskiego Znaku Ekologicznego. Symbol FSC oznacza, że wykorzystywana do ich produkcji pulpa celulozowa pochodzi z leśnictwa zrównoważonego, gdzie więcej drzew sadzi się, niż wycina. Pieluchy dodatkowo są przebadane pod względem dermatologicznym, dlatego nie stanowią zagrożenia dla delikatnej skóry dziecka.
 5. Beaming Baby Ekologiczne Pieluszki
  Beaming Baby Ekologiczne Pieluszki
  Sprawdź najniższą cenę

  Pieluszki jednorazowe wykonane ze skrobi kukurydzianej oraz bawełny. Są biodegradowalne – rozkładają się w ciągu 4 lat (w 65%). W ich składzie znaleźć można różnego rodzaju naturalne olejki np. ylang ylang czy rumiankowy, które nadają im właściwości antybakteryjne. Nie zawierają sztucznych substancji chemicznych, szkodliwych dla malucha. Zapinane są na rzepy, które są delikatne i nie podrażniają delikatnej skóry dziecka.

Jakie pieluchy kupić dla dziecka?

Młodym rodzicom trudno jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez jednorazowych pieluch. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wybór w tym zakresie jest naprawdę sporo. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę?

 • Materiał – przyjęło się, że pieluchy jednorazowe nie są przyjazne dla środowiska naturalnego. Ich warstwa zewnętrzna składa się bowiem z polietylenu, a w środku znajdują się takie substancje jak benzol, furan, dioksyny czy polipropylen sodu. Dodatkowo wybielane są one chlorem. Obecnie jednak coraz więcej pieluch posiada domieszkę włókien naturalnych. Zakupić można również pieluszki ekologiczne wykonane ze skrobi kukurydzianej czy miazgi drzewnej, które są w większości biodegradowalne i wybiela się je tlenem.
 • Absorpcja – to po prostu chłonność pieluch. Pieluchy jednorazowe generalnie są w tym przypadku bezkonkurencyjne za sprawą specjalnych wkładek żelowych. Dziecko mając je na sobie, w zasadzie nie ma kontaktu z wilgocią. Jednak nawet najbardziej chłonne pieluchy, wymagają regularnego zmieniania.
 • Komfort przewijania i noszenia – pieluszki jednorazowe są w zasadzie wygodne w użytkowaniu. Zakłada się ja na pupę dziecka i zapina za pomocą rzepów.
 • Rozmiar – producenci na ogół umieszczają na opakowaniach swoich pieluch, dla jakiego dziecka są one przeznaczone. Kluczowym kryterium w tym przypadku jest waga. Rozmiary są numerowane na ogół od 1 do 6 lub od 0 do 5. Inne pieluchy są przeznaczone dla dzieci, które nie siedzą, a inne dla raczkujących czy chodzących.
 • Funkcjonalność – obecnie w sprzedaży znaleźć można pieluchy jednorazowe przeznaczone do zadań specjalnych. Są to m.in. specjalne pieluchy do pływania wykonane z nieprzemakającego materiału, pieluszki dla małych dziewczynek, pieluszki dla chłopców, pieluszki z wycięciem na pępek czy pieluszki designerskie o efektownym wzornictwie. Ciekawym rozwiązaniem są też pieluchomajtki ułatwiające naukę siusiania. Ich kolorystyka zmienia się w zależności od stopnia wilgotności, co zachęca dziecko do nauczenia się korzystania z nocnika.

Czy warto kupić jednorazowe pieluchy?

Odkąd pojawiły się na rynku, a więc od roku 1961, pieluchy jednorazowe cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, w przeciwieństwie do klasycznych pieluch tetrowych, nie trzeba ich bowiem prać i mozolnie składać. Po wykorzystaniu, wyrzuca się je po prostu do kosza, z czego korzysta około 90% rodziców.

Pieluchy jednorazowe są wygodne w użytkowaniu. Pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, który trzeba byłoby poświęcić na pranie i prasowanie pieluch tetrowych. Są dodatkowo bardzo chłonne. Dziecko w zasadzie nie ma kontaktu z wilgocią i czuje się przez cały czas komfortowo. Nie dochodzi do podrażnień skóry. Co więcej, niektóre pieluszki jednorazowe wchłaniają nawet luźne stolce. Pediatrzy sami polecają tego typu pieluchy niemowlętom, gdyż tworzą one mocną rozpórkę, która ma spore znaczenie dla prawidłowego kształtowania się bioder malucha.
Dla osób, którym kwestie ekologii są szczególne ważne, rozwiązaniem są pojawiające się od dłuższego czasu na rynku jednorazowe pieluchy ekologiczne.

Popularni producenci pieluch dla dzieci

Sklepy z pieluchami warte uwagi