Kieliszek do szampana to szklane naczynie przeznaczone specjalnie do picia szampana, a więc cenionego wina musującego. Jest ono spożywane podczas specjalnych okazji. Pierwsze wzmianki na temat szampana pochodzą oczywiście z Szampanii. Początkowo uważano go za wino nieprawidłowo dojrzewające i niesmaczne. Dopiero z czasem zyskało na popularności, w dużej mierze za sprawą zakonnika Pierre Dom Perignon. W Polsce toast kieliszkiem szampana jest np. nieodłącznym elementem przyjęcia weselnego.

Ranking kieliszków do szampana

 1. Kieliszek do szampana Krosno Harmony 200 ml 6 szt.

  Kieliszek do szampana Krosno Harmony 200 ml 6 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo eleganckie kieliszki do szampana, które sprawdzą się doskonale przy niejednej okazji. Wyróżniają się wysoką jakością wykonania i subtelną formą. Są odpowiednim wyborem dla osób ceniących sobie piękno. Posiadają wysoką nóżkę, stabilną stopkę oraz smukłą czarkę. Dzięki temu bąbelki ulatniają się bardzo powoli, co pozwala docenić smak szampana. Trunek jednocześnie nie ulega ogrzewaniu. Całość wykonana jest z transparentnego szkła Crystaline.

 2. Kieliszek Schott Zwiesel Finesse 297 ml 6 szt.

  Kieliszek Schott Zwiesel Finesse 297 ml 6 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy kieliszki do szampana renomowanego producenta. Wykorzystywane są w wielu restauracjach u hotelach na całym świecie. Produkowane są ze specjalnej, opatentowanej masy kryształowej, która nie zawiera ołowiu i bromu. Surowiec wzbogacony został natomiast tlenkiem tytanu i cyrkonem. Dzięki temu kieliszki są przejrzyste i efektownie błyszczące. Cechują się odpornością na zarysowania.

 3. Komplet 2 Kieliszków Do Szampana Mirella Gold 190 ml

  Komplet 2 Kieliszków Do Szampana Mirella Gold 190 ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Dwa kieliszki do szampana o pojemności 190 ml każdy. Mimo solidnych, dość grubych ścianek są lekkie i bardzo poręczne. Posiadają w górnej części niewielkie, ale za to bardzo gustowne zdobienie. Taki zestaw z pewnością sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Dodatkowo kieliszki wykorzystać można w restauracji bądź hotelu. Stanowią świetny pomysł na elegancki prezent.

 4. Kieliszek do szampana Bohemia Victoria 180 ml

  Kieliszek do szampana Bohemia Victoria 180 ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokie kieliszki do szampana o ciekawym, smukłym kształcie. Są efektowne wizualnie, a przy okazji funkcjonalne. To zasługa wygodnej i solidnej stopki. Pojemność każdego kieliszka to 180 ml. Są one idealne dla osób ceniących sobie klasyczne rozwiązania. Kieliszki wykonane są z cienkiego szkła, które pięknie prezentuje się w witrynie. Sprawdzą się doskonale w każdym gospodarstwie domowym i nie tylko. Wykorzystać je można również w restauracji.

 5. Kieliszek Fine Dine do szampana 230 ml Juliette

  Kieliszek Fine Dine do szampana 230 ml Juliette
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowne wizualnie kieliszki do szampana o dość dużej pojemności. Wykonane są w całości z wysokiej klasy szkła sodowego, które jest odporne na szok termiczny oraz obicia. Na uwagę zasługuje innowacyjna technologia wykończenia krawędzi szkła. Kieliszki posiadają klasyczną formę. Są dobrym rozwiązaniem do restauracji czy hoteli, ale wykorzystać je z powodzeniem można także w domu. Atutem kieliszków jest niewątpliwie możliwość mycia w zmywarce.

Jakie kieliszki do szampana kupić?

Wprawdzie szampana pije się raczej okazjonalnie, aby świętować rocznicę czy awans w pracy, ale kieliszki do wina musującego powinny znaleźć się w każdym domu. Jakie jednak naczynia wybrać? Czym kierować się przy zakupie kieliszków do szampana?

 • Rodzaj – wyróżnia się w tym przypadku kieliszki typu flety i typu tulipany. Wino musujące najczęściej podawane jest we fletach. Są to kieliszki wysokie o prostej budowie. Mają na całej wysokości tę samą szerokość bądź delikatnie zwężają się ku górze. Są  bardzo wygodne w użytkowaniu i utrzymują bąbelki na dłużej. Trzeba jednak uważać nalewając do środka wino – lubi się ono pienić. Tulipany są większe objętościowo i nie spieniają szampana w czasie nalewania. Z drugiej strony słabiej utrzymują bąbelki. Są więc częściej stosowane w przypadku klasycznych win. Czasem wyróżnia się także pucharki zwane szampankami i czarkami. To kieliszki o płaskim, szerokim dnie i wysokiej nóżce. Są dość płytkie. Największą popularnością cieszyły się na początku XX wieku. Dzisiaj wyparte zostały przez flety.
 • Kolorystyka – największą popularnością cieszą się kieliszki transparentne, które pozwalają na obserwowanie barwy trunku. Jednak w sklepach spotkać się można niekiedy także z kieliszkami w innej, mniej typowej kolorystyce. Są one z całą pewnością ciekawostką i prezentują się naprawdę efektownie. Postawić można też na kieliszki zdobione np. z delikatnym paseczkiem na górze.
 • Jakość wykonania – to powinien być element kluczowy w przypadku kieliszków do szampana, zwłaszcza tych użytkowanych w hotelach i restauracjach. Kieliszki nie powinny pękać bez powodu i łatwo się rysować. Na szczęście na rynku znaleźć można produkty wysokiej jakości, które coraz częściej można nawet myć w w zmywarce. Kieliszki do szampana wykonywane są na ogół ze szkła.

Czy warto kupić dobre kieliszki do szampana?

Kieliszki do szampana przydadzą się tak naprawdę w każdym domu. W końcu od czasu do czasu zachodzi potrzeba uczczenia jakiegoś wydarzenia i właśnie wtedy wznosi się toast lampką szampana. Trunek ten wymaga jednak odpowiedniej oprawy w postaci właściwych kieliszków.

Prezentacja i sposób podania szampana ma bardzo duże znaczenie. Wpływa w dużej mierze na radość spożywania trunku. Dodatkowo za sprawą transparentnego szkła wysokiej jakości można podziwiać barwę alkoholu i zobaczyć jego bąbelki. W domu warto mieć co najmniej dwa kieliszki do szampana, a najlepiej większy zestaw – sześciu lub ośmiu kieliszków, który sprawdzi się podczas większych spotkań towarzyskich.

Szampan to alkohol wyjątkowy, którego nazwa pochodzi od regionu we Francji – Szampanii. Prawdziwy szampan produkowany jest z konkretnych szczepów winogron i to bez sztucznego nasycania trunku CO2. Potem wino dojrzewa w butelkach i to właśnie w tum czasie pojawia się w nim dwutlenek węgla odpowiedzialny za musowanie. Prawdziwy szampan jest drogi i luksusowy. Wino musujące  należy serwować w dość niskiej temperaturze 6-8 stopni Celsjusza. Wymaga to zastosowania odpowiednich kieliszków, które są wysokie i wąskie. Największą popularnością cieszą się w tym przypadku tzw. flety.

Popularni producenci kieliszków do szampana

Sklepy warte uwagi