Kieliszek do wina to szklane naczynie służące do picia oraz degustowania wina. Dawniej do produkcji kieliszków do wina wykorzystywano szkło ołowiowe o wysokim współczynniku załamania światła i sporej wadze. Jednak z uwagi na kwestie zdrowotne dzisiaj stosuje się szkło bezołowiowe. Kieliszki do wina zazwyczaj nie są barwione, gdyż to utrudnia ocenę koloru trunku. Dawniej stosowano w tym przypadku normę ISO w zakresie przejrzystości szkła. Obecnie jest ona wycofana.

Ranking kieliszków do wina

 1. Kieliszki do wina Krosno Glass Chardonnay 460 Ml Avant-Garde 6 Szt.

  Kieliszki do wina Krosno Glass Chardonnay 460 Ml Avant-Garde 6 Szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy kieliszki dedykowane do serwowania aromatycznego wina Chardonnay. To propozycja nawet dla najbardziej wymagających znawców tego trunku. Kieliszki wyróżniają się smukłym kształtem. Ich szerokie dno stopniowo zwęża się ku górze. Długie nóżki skutecznie zapobiegają ogrzewaniu się wina. Na uwagę zasługuje też przejrzyste szkło Crystaline, które ładnie rozprasza światło. Kieliszki można myć w zmywarce.

 2. Kieliszki Style Zestaw 4 Kryształowych Kieliszków Do Białego Wina 440 Ml Spiegelau

  Kieliszki Style Zestaw 4 Kryształowych Kieliszków Do Białego Wina 440 Ml Spiegelau
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo eleganckie kryształowe kieliszki do serwowania białego wina. Posiadają minimalistyczną czaszę, smukłą nóżkę oraz dość szeroką stopę. Wyróżniają się nowoczesną formą i są doskonałym wyborem do wielu wnętrz, także hotelowych czy restauracyjnych. Kieliszki wykonane są w całości ze specjalnie wzmacnianego szkła, które jest odporne na pęknięcia. Można je myć w zmywarce.

 3. Orion Kieliszek Luster 0 5 L Białe Wino 2 Szt.

  Orion Kieliszek Luster 0 5 L Białe Wino 2 Szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Sporych rozmiarów kieliszki do serwowania białego wina, które można myć w zmywarce. Wykonane są w całości z wysokiej jakości transparentowo szkła. Wyróżniają się minimalistycznym, nowoczesnym designem i pasują głównie do takich aranżacji. Wykorzystać je jednak można z powodzeniem także we wnętrzach bardziej klasycznych. Kieliszki są łatwe do utrzymania w czystości. W skład zestawu wchodzą dwie sztuki.

 4. Kieliszki do wina Villeroy&Boch La Divina do czerwonego wina

  Kieliszki do wina Villeroy&Boch La Divina do czerwonego wina
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowne wizualnie kieliszki do serwowania czerwonego wina. Mają charakterystyczny kształt trapezu. Większe zwężenie w stosunku do najszerszego miejsca kieliszka (w zestawieniu z klasycznymi kieliszkami) sprawia, że bukiet i aromat wina są lepiej odczuwalne. Kieliszki są bardzo eleganckie – sprawdzą się nie tylko w domu, ale i w restauracji czy hotelu. W całości wykonane są z wysokiej jakości szkła kryształowego. Można je myć w zmywarce.

 5. Kieliszki Schott Zwiesel Do Wina Cabernet Pure 6 Szt.

  Kieliszki Schott Zwiesel Do Wina Cabernet Pure 6 Szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Duże kieliszki do serwowania wina odpowiednie nawet dla koneserów tego trunku. Posiadają prosty, ale jednocześnie elegancki kształt. Pasować będą więc do każdej aranżacji zastawy stołowej. Kieliszki mają nieco szersze dno, co pozwala rozkoszować się intensywnym bukietem smakowym win Cabernet. Wykonane są z kryształowego szkła Tritan Protect – wyjątkowego w każdym calu. Jest to materiał odporny na wysoką i niską temperaturę, wytrzymujący setki cykli mycia w zmywarkach.

Jakie kieliszki do wina kupić?

Kieliszki do wina powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. To bowiem w nich powinno serwować się wino – białe, czerwone, różowe itd. Po jakie kieliszki do wina warto sięgnąć? Czym należy sugerować się przy ich zakupie?

 • Materiał – kieliszki do wina produkowane są ze szkła lub kryształu. Szkło jest materiałem bardzo wytrzymałym, ale nieco mniej efektownym wizualnie. Z uwagi na kwestie estetyczne kryształ jest lepszym wyborem do degustacji. Za sprawą swojej przejrzystości i połysku ułatwia analizę wzrokową trunku.
 • Rodzaj trunku – w praktyce wyróżnia się wiele rodzajów kieliszków, nie tylko te przeznaczone do wina czerwonego czy białego. Kieliszki do win beaujolais są dość niskie i masywne. Do win burgundzkich przeznaczone są kieliszki bardziej pękate, podobnie jak do  win Bordeaux. Wina Madera serwuje się w pękatych kieliszkach o solidnej budowie, a wina porto w kieliszkach na niskiej nóżce. Podobnie prezentują się kieliszki do win sherry. Kieliszki do wina białego są generalnie mniejsze niż te do wina czerwonego. Do wina różowego przeznaczone są kieliszki dość wąskie.
 • Grubość szkła – jest to wbrew pozorom dość istotne. Wizualnie najlepiej prezentują się kieliszki z cienkiego szkła, ale są one dość kruche i łatwo mogą ulec wyszczerbieniu. Z kolei kieliszki ze szkła grubego okazać się mogą ciężkie i raczej niewygodne w użytkowaniu. W praktyce najlepiej sprawdzają się kieliszki ze szkła o średniej grubości.
 • Łatwość utrzymania w czystości – coraz więcej kieliszków do wina można myć w zmywarce. Są one na ogół wykonane z jednego odlewu szkła, dlatego nie trzeba bać się np. odklejenia nóżki. Takie kieliszki po zakończonym spotkaniu towarzyskim wystarczy włożyć do zmywarki i uruchomić odpowiedni program. Warto przy okazji sięgnąć po specjalne środki nabłyszczające, które są gwarancją lśniącego szkła.
 • Design – tutaj warto mieć na uwadze swoje osobiste upodobania i inne elementy zastawy znajdujące się już w domu czy mieszkaniu.

Czy warto kupić dobre kieliszki do wina?

Kieliszki do wina powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym, w którym pite jest, nawet okazyjnie,  wino. Warto mieć oczywiście przynajmniej osobne kieliszki do serwowania wina białego i czerwonego. Trunki te nie powinny być serwowane  w takich samych naczyniach. Picie wina z kieliszków jest eleganckie. Niezbyt dobrze prezentuje się osoba, która wino popija z kubka czy zwykłej szklanki.

Warto przy tym zainwestować w kieliszki dobrej jakości, które posłużą przez wiele lat. Powinny być one wykonane z wytrzymałego materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne czy matowienie. Najlepiej, gdy można je bez obaw myć w zmywarce. Na szczęście obecnie coraz więcej kieliszków sprzedawanych na rynku nadaje się do mycia w zmywarce.

Od razu najlepiej jest zainwestować w cały zestaw kieliszków. Na ogół składa się on z czterech lub z sześciu elementów, chociaż od tej reguły są wyjątki. Eleganckie kieliszki pełnią przy okazji funkcję dekoracyjną na stole. Są nieocenione podczas niejednego spotkania towarzyskiego czy imprezy.

Popularni producenci kieliszków do wina

Sklepy warte uwagi