Klej do płytek to produkt niezbędny do montażu płytek ceramicznych. Wprawdzie na pierwszy rzut oka go nie widać, ale to od niego w dużej mierze zależy wytrzymałość i trwałość ściany lub podłogi pokrytej płytkami. Duże znaczenie ma więc jego jakość. Nie jest prawdą to, że każdy klej nadaje się do wszystkich rodzajów płytek. W praktyce zaprawa klejąca musi mieć cechy dobrane odpowiednio do danego typu ceramiki. Trzeba też uwzględnić rodzaj podłoża, obciążenia i inne warunki, które na płytki wpływają.

Ranking klejów do płytek

Płytki ceramiczne to popularny materiał wykończeniowy. Wykorzystywany jest nie tylko w łazienkach i kuchniach, ale i w innych pomieszczeniach. Do ich montażu potrzebna jest jednak odpowiednia zaprawa klejąca. Jaki klej do płytek kupić? W wyborze powinien nieco pomóc przygotowany przez nas kompleksowy ranking klejów do płytek. Opisujemy w nim najciekawsze produkty na rynku i zwracamy uwagę, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

 1. Atlas Klej Geoflex 25kg

  Atlas Klej Geoflex 25kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny wysokoelastyczny klej żelowy do płytek. Doskonale sprawdza się w różnego rodzaju pomieszczeniach. W produkcie tym wykorzystano nowoczesną technologię żelu krzemianowego. Posiada on wyjątkową zdolność do wiązania wody. Wypełnia pory i wzmacnia wiązania nieorganiczne. Zapewnia stuprocentową hydratację cementu i to niezależnie od rodzaju zastosowanej okładziny.

 2. Klej do płytek Ceresit Cm16 Flex 25kg

  Klej do płytek Ceresit Cm16 Flex 25kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy zaprawa klejowa do mocowania płytek ceramicznych, kamiennych i cementowych na podłożach odkształcalnych oraz nieodkształcalnych. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Produkt zalecany jest do płytek o nasiąkliwości poniżej 3% i do mocowania płytek na podłożach krytycznych. Nie ma większego znaczenia wielkość stosowanych okładzin. Zaprawa jest elastyczna i wyróżnia się dużą przyczepnością.

 3. Klej Soporo FF 455, wysokoelastyczna zaprawa klejowa 25kg

  Klej Soporo FF 455, wysokoelastyczna zaprawa klejowa 25kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości zaprawa klejowa elastyczna w kolorze białym. Jest odpowiednia do mocowania okładzin z kamienia naturalnego, płytek ceramicznych, mozaiki szklanek, płytek kamionkowych i klinkierowych czy okładzin betonowych. Jest przeznaczona do stosowania w różnego rodzaju pomieszczeniach, także tych suchych czy wilgotnych. Sprawdza się także na zewnątrz budynków.

 4. Klej Mapei Super Adesilex P9 25kg

  Klej Mapei Super Adesilex P9 25kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajna zaprawa klejowa wysokiej jakości przeznaczona do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wykorzystywana może być na podłożach różnego rodzaju. Czas schnięcia otwartego to w tym przypadku powyżej 30 minut. Obciążenie ruchem pieszym może mieć miejsce już po około 24 godzinach. Pełne obciążenie zalecane jest jednak dopiero po 14 dniach.

 5. Klej do płytek Kerakoll H40 No Limits 25Kg

  Klej do płytek Kerakoll H40 No Limits 25Kg
  Sprawdź aktualną cenę

  Superelastyczny klej cementowy nadający się do płytek mocowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Doskonale sprawdza się na różnego rodzaju podłożach. Wykorzystywany może być w warunkach ekstremalnych. Jest to produkt mrozoodporny i wodoodporny. Posiada wysoką odkształcalność. Jego skład oparty jest na wysokiej jakości minerałach pochodzenia lokalnego.

Jaki klej do płytek kupić?

Płytki ceramiczne to popularny materiał wykończeniowy wykorzystywany nie tylko w łazienkach czy kuchniach. Co jest potrzebne do jego montażu? Oczywiście odpowiednia zaprawa klejowa. Jaki klej do płytek wybrać? Czym się w tym przypadku warto kierować?

 • Typ – stosowne dane powinny być umieszczone na opakowaniach produktów. Kleje oznaczone literą C to kleje cementowe. Przed użyciem trzeba je rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach. Litera D wskazuje na kleje dyspersyjne, które wykorzystać można od razu. Są one elastyczne i stosować je można na powierzchniach odkształcalnych. Kleje R to preparaty na bazie żywic reaktywnych, które wyróżniają się bardzo dużą przyczepnością. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku tzw. trudnych podłoży. Dodatkowo kleje do płytek dzielą się na klasy. ! to kleje zwykłe i normalne, a 2 to kleje o podwyższonych parametrach. F to kleje szybkowiążące, T kleje o zmniejszonym spływie, a E to kleje o wydłużonym czasie otwartym. S1 to kleje odkształcalne, a S2 to kleje wysoko odkształcalne.
 • Miejsce montażu – najmniejszy problem jest w przypadku pomieszczeń zlokalizowanych w budynkach. Wystarczy bowiem sięgnąć po produkt wodoodporny. Gdy płytkami pokrywana jest przestrzeń często użytkowania, warto wybrać klej szybkoschnący. Przy płytkach pokrywających ściany od góry do dołu, dobrym rozwiązaniem są kleje o zmniejszonym spływie. Przy ogrzewaniu podłogowym stosuje się zaprawy klejowe elastyczne. Trudniej sprawa wygląda wówczas, gdy płytki układane są na zewnątrz budynków. Klej musi być wówczas mrozoodporny, wodoodporny i odkształcalny, a nawet wysoko odkształcalny.
 • Rodzaj podłoża – bardzo istotne jest to, aby klej do płytek dopasować do rodzaju podłoża, które ma zostać płytkami docelowo pokryte. Wynika to z faktu, ze poszczególne powierzchnie mają różną przyczepność. W przypadku standardowych powierzchnie pokrytych tynkiem gipsowym, cementowym, wapiennym lub cementowo-wapiennych stosuje się standardowy klej normalnie wiążący. Można też wybrać klej zwykły normalnie wiążący o wydłużonym czasie otwartym i zmniejszonym spływie. Taki produkt sprawdzi się także na betonach ściennych. Jednak już w przypadku płyt kartonowo-gipsowych, lepiej zdecydować się na zwykły kle cementowy normalnie wiążący lub o podwyższonych parametrach. Wcześniej warto też zastosować warstwę emulsji gruntującej.

Czy warto kupić klej do płytek?

Wprawdzie na rynku cały czas pojawiają się nowe materiały wykończeniowe, ale płytki ceramiczne wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością w tym zakresie. Są one żywotne, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Doskonale sprawdzają się w różnych pomieszczeniach i prezentują bardzo atrakcyjnie. Na efekt końcowy wpływa jednak nie tylko rodzaj wybranych kafli, ale i klej do płytek wykorzystywany do ich montażu.

Oczywiście klej do płytek pozostaje na co dzień niewidoczny, ale jego rola jest naprawdę ogromna. Nie należy więc sięgać po pierwszy lepszy produkt. Od niego w końcu zależy trwałość wyłożonej płytkami ceramicznych ściany lub podłogi. Dlatego tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego produktu. Na rynku znaleźć można zaprawy klejowe o różnej klasie czy typie. Przy podejmowaniu decyzji trzeba mieć na uwadze kilka różnych czynników. W praktyce kafelki są bowiem narażone na różne warunki eksploatacji. Niekiedy mają długotrwały kontakt z wilgocią, a niekiedy są narażone na niskie i wysokie temperatury.

Popularni producenci klejów do płytek

Podsumowanie rankingu klejów do płytek

Płytki ceramiczne zwane powszechnie kafelkami to popularny materiał wykończeniowy, który sprawdza się w różnego rodzaju pomieszczeniach. Często wykorzystywany jest także na zewnątrz budynków. Do montażu płytek potrzebny jest jednak również odpowiedni klej. Jego wybór ma o wiele większe znaczenie niż się wielu osobom wydaje. W tym przypadku trzeba dobrać produkt do typu podłoża czy warunków, na które płytki ceramiczne będą narażone. W wyborze powinien nieco pomóc nasz kompleksowy ranking klejów do płytek.