Grabie ogrodowe to standardowe narzędzie ręczne wykorzystywane w ogrodnictwie. Składa się z drewnianego trzonu i zazwyczaj metalowych zębów, które kształtem przypominają grzebień. Grabie ogrodowe są używane głównie do zbierania pozostałości po przycinaniu krzewów, liści czy wyrównywania ziemi po jej przekopaniu. Trudno jest sobie wyobrazić zadbany ogród czy działkę bez odpowiednich grabi. Chętnie sięgają po nie zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Ranking grabi ogrodowych

Niejeden pasjonat ogrodnictwa zastanawia się jakie grabie ogrodowe kupić. Jest to bowiem narzędzie w ogrodzie lub na działce wręcz niezbędne. Warto je mieć na swoim wyposażeniu. Jednak na jaki model się zdecydować? Aby nieco ułatwić sprawę postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking grabi ogrodowych, uwzględniając w nim narzędzia cieszące się największą popularnością wśród internautów. Zapraszamy do jego przeczytania.

  1. Grabie ogrodowe Fiskars

    Grabie ogrodowe Fiskars
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy grabie ogrodowe, które z pewnością przydadzą się w każdym ogrodzi. Są praktyczne i bardzo wytrzymałe. Posiadają stalowy trzonek, który gwarantuje ich długotrwałe i bezproblemowe użytkowania. Uchwyt jest z kolei wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i zapewnia pewny chwyt. Głowica jest wykonana ze stali hartowanej. Dlatego w czasie pracy nie ulega odkształceniom.

  2. Grabie Wolf-garten Uniwersalne Multi-star Drm 35

    Grabie Wolf-garten Uniwersalne Multi-star Drm 35
    Sprawdź aktualną cenę

    Bardzo wytrzymałe grabie ogrodowe uniwersalne z głowicą stalową. Producent udziela na nie aż 10 lat gwarancji. To najlepsze potwierdzenie ich wysokiej jakości. Grabie są przeznaczone do różnego typu prac ogrodniczych – grabienia liści czy trawy, spulchniania czy wyrównywania gleby. Użytkować należy je z odpowiednio dobranym trzonkiem np. wykonanym z drewna jesionowego.

  3. Cellfast 40208

    Cellfast 40208
    Sprawdź aktualną cenę

    Klasyczne grabie ogrodowe świetne do wyrównywania i rozgarniania ziemi, grabienia trawy czy liści. Posiadają wytrzymałą głowicę wykonaną ze stali borowej oraz lekki, aluminiowy trzonek i prostej budowie. Na uwagę zasługuje w tym przypadku zastosowanie systemu SAFETOUCH, który zapewnia pewny chwyt i wygodę użytkowania. Dodatkowo chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami. Grabie mają otwór pozwalający na ich zawieszenie.

  4. Grabie ogrodowe Fiskars Solid

    Grabie ogrodowe Fiskars Solid
    Sprawdź aktualną cenę

    Wyposażone w czternaście zębów grabie ogrodowe renomowanej marki. Doskonale nadają się do wygładzania ziemi czy jej przygotowywania pod nasadzenia. Sprawdzą się z pewnością w każdym ogrodzie. Mają głowicę wykonaną ze stali hartowanej i rączkę z wytrzymałego, ale jednocześnie lekkiego aluminium. Specjalny otwór pozwala na ich bezproblemowe zawieszenie na haku.

  5. Grabie Gardena combisystem – metalowe 36 cm

    Grabie Gardena combisystem - metalowe 36 cm
    Sprawdź aktualną cenę

    Praktyczne grabie ogrodowe o różnorodnym zastosowaniu. Idealnie nadają się nie tylko do grabienia, ale i wyrównywania gleby. Wyposażone są w 14 zębów. Pasują do wszystkich trzonków z tej samej serii. Producent udziela na nie aż 25 lat gwarancji. Grabie wykonane są z wysokiej klasy stali pokrytej dodatkowo duroplastem. Posiadają ostrze ze stali nierdzewnej, które jest skutecznie zabezpieczone przed korozją.

Jakie grabie ogrodowe kupić?

Trudno jest sobie wyobrazić zadbany ogród lub działkę bez odpowiednich grabi ogrodowych. Jest to sprzęt niezbędny na wyposażeniu każdego ogrodnika – amatora i profesjonalisty. Na jakie narzędzie warto w tym przypadku postawić? Czym się sugerować przy jego zakupie?

  • Materiał – wyróżnia się grabie ogrodowe metalowe, plastikowe, drewniane oraz aluminiowe. Grabie z tworzywa sztucznego są coraz popularniejsze. Plastik jest bowiem dość wytrzymały, lekki i tani. Takie grabie są idealne do grabienia liści i trawy. Dodatkowo są odporne na korozję. Niestety nie radzą sobie z trudniejszymi wyzwaniami. Bardziej wytrzymałe są grabie aluminiowe i metalowe. Te z metalu nie wyginają się i są żywotne. Aluminium jest już delikatniejsze, ale za to bardzo lekkie.
  • Kształt – warto zastanowić się, jakie prace grabiami ogrodowymi będą wykonywane. Grabie proste mają klasyczną budowę. Są odpowiednie do większości prac ogrodowych. Z uwagi na szerokość korpusu podzielić je można na grabie wąskie (do 30 cm), grabie uniwersalne (30-50 cm) oraz grabie szerokie (50-70 cm). Te ostanie są jednak dość ciężkie i mało popularne. Jeśli grabie mają dobrze wbijać się w glebę, warto postawić na model z ząbkami płaskimi i wywiniętymi w pionie o 180 stopni. Innym rozwiązaniem są grabie wachlarzowe, które wyglądają trochę jak wachlarz. W tym przypadku pręty wychodzą z jednego punktu i rozchodzą się w dół promieniowo. Są one idealne do zbierania trawy czy liści. Bardziej zaawansowane modele mają dodatkowe elementy zwiększające lub zmniejszające rozstaw korpusu. Warto też wspomnieć o grabkach w wersji miniaturowej.
  • Zastosowanie – największą popularnością cieszą się chyba grabie uniwersalne, które mają od 12 do 15 zębów ustawionych prostopadle do belki. Są produkowane z materiałów różnego typu. Grabie do liści mają od 40 do 60 cm szerokości. Często są to grabie wachlarzowe. Mogą być metalowe lub plastikowe. Grabie do trawy mają dość specyficzną budowę. Wyczesują trawnik z obumarłych elementów, a przy okazji go napowietrzają. Grabie do siana wykorzystywane są przede wszystkim na polach i łąkach. Są one dość duże, bo ich zadaniem jest zgarnianie dużych ilości siana. Bywają drewniane, aluminiowe lub plastikowe. Do ich produkcji nie jest natomiast wykorzystywany metal.

Czy warto kupić grabie ogrodowe?

Grabie ogrodowe to obok motyki i szpadla podstawowe narzędzie każdego ogrodnika – profesjonalisty i amatora. Grabie są bardzo uniwersalne i mają naprawdę szerokie zastosowanie. W sklepach można znaleźć sporo modeli przeznaczonych do różnych zadań. W praktyce trudno jest sobie wyobrazić sprzątanie liści i skoszonej trawy czy przygotowywanie ziemi do sadzenia właśnie bez odpowiednich grabi ogrodowych.

Grabie doskonale nadają się do zbierania resztek gałęzi, pielęgnowania trawnika, a nawet przerzucania kompostu. Nie ma chyba narzędzia ogrodniczego bardziej uniwersalnego. Dodatkowo korzysta się z niego niemal przez cały rok. Warto więc postawić na grabie ogrodowe wysokiej jakości, które będą użytkowane przez wiele lat.

Grabie ogrodowe produkowane są obecnie z wielu różnych materiałów. Za najbardziej wytrzymałe uchodzą te metalowe. Rzeczywiście są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo żywotne. Grabie aluminiowe są od nich nieco mniej wytrzymałe, ale za to lżejsze. Dodatkowo sporą popularnością na rynku cieszą się grabie plastikowe, które są niedrogie, a przy tym również bardzo funkcjonalne.

Popularni producenci grabi ogrodowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu grabi ogrodowych

Nie ma zadbanego ogrodu lub działki bez odpowiedniego sprzętu. Jednym z podstawowych narzędzi każdego ogrodnika powinny być odpowiednie grabie ogrodnicze. Sprzęt ten wykorzystywany jest na wiele różnych sposobów. Służy nie tylko do zbierania liści i trawy, ale i przygotowywania ziemi do sadzenia czy siania. W wyborze nieco powinien pomóc nasz ranking grabi ogrodniczy stworzony na bazie produktów cieszących się uznaniem internautów. Wskazaliśmy w nim również to, co przy wyborze grabi do ogrodu powinno być najważniejsze.