Kocioł na pellet to kocioł na materiał opałowy w formie granulatu wytwarzanego z odpadów drzewnych – trocin, zrębków, wiórów, które są pod wysokim ciśnieniem sprasowywane. Posiadają niewielki rozmiar, co ułatwia ich późniejsze magazynowanie czy dozowanie. Pellet nie brudzi kotła i kotłowni. Dodatkowo daje stosunkowo niewielką ilość popiołu przy dość wysokiej wartości opałowej. Wilgotność pelletu wynosi od 4 do 10%. Jest to paliwo ekologiczne, ekonomiczne i wygodne.

Ranking kotłów na pellet

 1. Kocioł Kostrzewa EEI Pellets 24 kW

  Kocioł Kostrzewa EEI Pellets 24 kW
  Sprawdź najniższą cenę

  Nowoczesny kocioł na pellet, który współpracuje doskonale z każdą instalacją. Oparty jest na konstrukcji kotła Twin Bio, co jest gwarancją wieloletniej eksploatacji. Wyposażony jest w innowacyjny palnik z rynną paleniskową oraz system, który kontroluje ilość popiołu znajdującego się w komorze spalania. Ruchomy ruszt palnika regularnie wypycha popiół oraz spieki z jego powierzchnie. Nie ma więc ryzyka zablokowania palnika. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowany w przypadku kotła sterownik dotykowy.

 2. Kocioł na pellet Defro Gamma 15kW

  Kocioł na pellet Defro Gamma 15kW
  Sprawdź najniższą cenę

  Stalowy kocioł na pellet odpowiedni do wodnych instalacji centralnego ogrzewania systemu zamkniętego bądź otwartego. Sprawdza się w przypadku domów jednorodzinnych, małych ośrodków wypoczynkowych czy warsztatów różnego rodzaju. Regulacja procesu spalania odbywa się w tym przypadku za pomocą nowoczesnego sterownika. Ceramiczne elementy zastosowane w komorze spalania przekłada się na małą ilość zanieczyszczeń i dużą efektywność spalania. Sprawność przekracza 94%.

 3. Kotłospaw Kocioł Pelletowy Slimko 12kW

  Kotłospaw Kocioł Pelletowy Slimko 12kW
  Sprawdź najniższą cenę

  Wysokiej klasy kocioł na pellet  o kompaktowych rozmiarach. Spełnia wymagania 5 klasy. Posiada nowoczesny palnik pelletowy KIPI z automatyczną zapalarką i wbudowaną dmuchawę. Oczyszczanie komory odbywa się w sposób rotacyjny. Za procesem spalania stoi innowacyjny sterownik regulujący pracę palnika. To on rozpala go i wygasza. Co jakiś czas trzeba jedynie usunąć popiół z popielnika czy dosypać do kosza pellet.

 4. Kocioł Sas Compact 20kW

  Kocioł Sas Compact 20kW
  Sprawdź najniższą cenę

  Spełniający wymagania piątej, najwyższej klasy kocioł na pellet. Stanowi idealne rozwiązanie dla budynków o powierzchni do 130 metrów kwadratowych. Z uwagi na dość kompaktową formę można zamontować go i użytkować nawet w stosunkowo niewielkiej kotłowni. Nie sprawia większych problemów w utrzymani w czystości, co jest wynikiem zastosowania mechanicznego czyszczenia palnika. Cechuje się wysoką sprawnością rzędu około 92% oraz wysoką efektywnością procesu spalania.

 5. Kocioł na pellet ZĘBIEC AGAT 10kW

  Kocioł na pellet ZĘBIEC AGAT 10kW

  Sprawdź najniższą cenę

  Kocioł na pellet piątej klasy odpowiedni dla powierzchni liczących do 120 metrów kwadratowych. Cechuje się sprawnością grzewczą na poziomie 95,5%. To nowoczesny kocioł centralnego ogrzewania z wymiennikiem ciepła o trójciągłowej budowie. Posiada skuteczną izolację. Udzielana jest w tym przypadku aż dziesięcioletnia gwarancja na szczelność połączeń spawanych korpusu wodnego. Dużym atutem kotła jest nowoczesny sterownik ST-9723. Pozwala on na sterowanie czterema pompami.

Jaki piec na pellet kupić?

Pellet to paliwo cały czas nieco niedoceniane. Tymczasem nowoczesne kotły na pellet to sposób na ekologiczne ogrzewanie domu. W dodatku jest to paliwo wygodne w użyciu. Jak zatem wybrać piec na pellet? Co warto w tym przypadku wziąć pod uwagę przy zakupie?

 • Rodzaj – podjęcie decyzji należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego rodzaju pieca. Piece na pellet jednofunkcyjne  zasilają jedynie instalację grzewczą. Ogrzewają pomieszczenia, ale nie podgrzewają wody. Piece na pellet z zasobnikiem C.W.U. są w stanie dodatkowo ogrzać wodę użytkową. Piece na pellet z wbudowanym zasobnikiem są uniwersalnymi urządzeniami grzewczymi. Ponadto wyróżnia się piece na pellet z podajnikiem, który dostarcza pellet do kotła. To rozwiązanie bardzo wygodne. Wyróżnia się także piece wielofunkcyjne odpowiednie do pelletu i ekogroszku jednocześnie.
 • Moc – moc kotła trzeba dobrać odpowiednio do swoich potrzeb i wymagań. Generalnie w przypadku budynku dobrze ocieplonego na 10 metrów kwadratowych musi przypadać 1 kW mocy. Moc musi być większa, gdy w planach jest także ogrzewanie wody użytkowej. Warto tutaj pamiętać, że największą efektywność energetyczną uzyskuje się wówczas, gdy kocioł pracuje z mocą nominalną, a nie maksymalną.
 • Funkcjonalność – obecnie na rynku dostępne są nowoczesne kotły na pellet z różnego rodzaju wyposażeniem dodatkowym. Ciekawym rozwiązaniem  jest np. automatyczna zapalarka. Znacznie ułatwia ona funkcjonowanie, zwłaszcza wówczas gdy kocioł ma za zadanie ogrzewać nie tylko pomieszczenia, ale i podgrzewać wodę użytkową. Ciekawie prezentuje się ponadto mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika. To oszczędność czasu, a przy tym sposób na spalanie przez piec mniejszej ilości paliwa.
 • Wymiary – kocioł na pellet należy oczywiście dopasować do powierzchni kotłowni. Na rynku dostępne są obecnie urządzenia o dość mocno zróżnicowanych wymiarach i różnorodnych kształtach. Przed zakupem warto także sprawdzić średnicę komina. Kocioł musi bowiem być z nim kompatybilny.

Sprawdź również:

Ranking kotłów gazowych

Czy warto kupić piec na pellet?

Od pewnego czasu o piecach na pellet zrobiło się naprawdę głośno i nic w tym dziwnego. To rozwiązanie  ma bowiem całkiem sporo zalet.

Pellet to paliwo o wiele bardziej ekologiczne niż węgiel brunatny czy kamienny. W czasie ich spalania powstaje bowiem sporo substancji smolnych, które wpływają negatywnie na stan środowiska naturalnego. Powstaje wówczas również sporo popiołu, który wymaga zagospodarowania. To kolejny problem. Nowoczesne kotły na pellet są uważane więc nie bez powodu za rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne. Pellet jest paliwem odnawialnym produkowanym przede wszystkim ze sprasowanych trocin. Nie zawiera sztucznych dodatków. W czasie jego spalania emisja substancji smolistych nie jest duża. Powstaje wówczas również niewiele popiołu.

Piece na pellet są  urządzeniami prostymi w obsłudze. Nie sprawiają także problemów przy instalacji. W ich przypadku zdecydowana większość czynności jest w pełni zautomatyzowana. Nie wymagają więc zbyt dużej obsługi. Co jakiś czas np. raz na tydzień wystarczy tylko do pieca dorzucić kolejną porcję opału.

Popularni producenci kotłów na pellet

Sklepy warte uwagi