Laminator A4 to proste w obsłudze urządzenie, którego zadaniem jest zabezpieczanie różnego rodzaju dokumentów przed zabrudzeniem, zalaniem, zniszczeniem czy zżółknięciem. Dokument, który ma być zabezpieczony jest wkładany w specjalną folię dostosowaną do formatu A4. Potem uruchamia się napęd urządzenia i po jego nagrzaniu do odpowiedniej temperatury, dokument przepuszczany jest przez specjalną szczelinę. Na skutek tego procesu tworzywo wtapia się w dokument, dając mu ochronę przed zniszczeniem i zabrudzeniem.

Ranking laminatorów A4

  1. Laminator Fellowes Calibre A4 5740701
    Fellowes Calibre A4 5740701
    Sprawdź aktualną cenę
    To wysokiej jakości laminator pozwalający na wykonywania profesjonalnie wyglądających dokumentów. Kartek papieru nie da się wyjąć z grzbietu i ponownie do niego włożyć. Efektowne pod względem wizualnym urządzenie pozwala na oprawianie dokumentów o grubości do 130 kartek o grubości 70g. Jest to model łatwy w obsłudze, wykonany z solidnych materiałów.
  2. Laminator GBC FUSION 3000L A4
    Laminator GBC FUSION 3000L A4
    Sprawdź aktualną cenę
    Odpowiedni do domu i biura laminator A4 o kompaktowych kształtach. Wykazuje gotowość do pracy w zaledwie 90 sekund. Skutecznie laminuje dokumenty w formatach od A4 do identyfikatorów. Cały proces trwa 30 sekund na jedną kartkę. Produkt posiada regulowaną prowadnicę folii, która zapewnia dokładne wyrównanie. Urządzenie oferuje laminowanie folią o grubości 2×125, 2×100 i 2×75 mikronów. Sygnałem dźwiękowym informuje o niepoprawnie wprowadzonym dokumencie. Po 30 minutach bezczynności samoistnie się wyłącza.
  3. Laminator Fellowes Saturn 3i A4 5724801
    Laminator Fellowes Saturn 3i A4 5724801
    Sprawdź aktualną cenę
    Prosty w obsłudze laminator do domu lub niewielkiego biura. Laminuje dokumenty do rozmiaru formatu A4 włącznie. Maksymalna grubość folii laminacyjnej to w  tym przypadku 125 mikronów. Oferuje laminację na zimno i na gorąco. Urządzenie cechuje się krótkim czasem nagrzewania. Za sprawą technologii InstaHeat proces ten zajmuje zaledwie 60 sekund. Dioda ledowa sygnalizuje ewentualne zablokowanie się laminowanego dokumentu. Model ten jest energooszczędny. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja Auto Shut Off, które wyłącza urządzenie po 30 minutach braku aktywności.
  4. Laminator Argo OL290
    Laminator Argo OL290
    Sprawdź aktualną cenę
    Niewielkich rozmiarów, płaski laminator biurowy o stałej temperaturze laminacji. Posiada diodę, która sygnalizuje osiągnięcie temperatury roboczej. Urządzenie laminuje zarówno na zimno, jak i na gorąco. Funkcja reverse pozwala na wycofanie dokumentów. Maksymalny możliwy format laminacji to w tym przypadku A4. Maksymalna grubość folii to 125 mikronów. Na produkt udzielana jest dwuletnia gwarancja producenta.
  5. Laminator TRACER TRL-A4
    Laminator TRACER TRL-A4
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości laminator do biura  lub domu. To model bezpieczny w obsłudze, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Nadaje się do zgrzewania na zimno lub na gorąco. Maksymalna grubość folii laminacyjnej to w tym przypadku 125 mikronów. Maksymalna szerokość laminowanego dokumentu to 220 mm. W ten sposób zabezpieczyć można zarówno dokumenty, jak i wizytówki itd. Czas nagrzewania urządzenia wynosi około 3 minuty.

Jaki laminator kupić?

Laminatory to urządzenia, które wciąż cieszą się sporą popularnością. Pozwalają bowiem na skuteczne zabezpieczenie różnego rodzaju dokumentów przed zniszczeniem, zalaniem czy zżółknięciem. Jak jednak wybrać odpowiedni dla siebie model? Co ma w tym przypadku kluczowe znaczenie?

  • Format – najpopularniejsze są zdecydowanie laminatory o formacie A4 i A3. W tych pierwszych maksymalna szerokość laminacji to 230 mm, w drugich 330 mm.
  • Sposób laminacji – w niektórych modelach możliwa jest zarówno laminacja na gorąco, jak i na zimno. Większość laminatorów wyposażonych jest w ogrzewane wałki, które nie wymagają zastosowania obwoluty ochronnej – carriera. To okładka wielokrotnego użytku wykonana ze sztywnego kartonu, który jest pokryty specjalnym tworzywem. Poprawia ona jakość laminacji.
  • Szybkość laminacji – to parametr, który ma duże znaczenia. Im prędkość jest szybsza, tym bardziej wydajne jest dane urządzenie. Modele przeznaczone do biur mają oczywiście większą szybkość laminacji nawet rzędu 55 cm na minutę. Na prędkość laminacji wpływa w dużej mierze ilość rolek grzewczych.
  • Czas nagrzewania – to parametr związany niejako z szybkością laminacji. Standardowo czas nagrzewania to 3-4 minuty, ale na rynku dostępne są także urządzenia, które nagrzewają się znacznie szybciej, nawet w ciągu 1 minuty.
  • Grubość folii – od tego parametru zależy sztywność uzyskanego dokumentu. W praktyce grubość folii podawana jest w mikronach. Im grubsza jest folia, tym więcej mikronów liczy i tym większa jest sztywność dokumentu. W zależności od potrzeb wykorzystać można folię błyszczącą, matową, samoprzylepną czy odporną na promieniowanie ultrafioletowe.
  • Funkcja cofania – to bardzo przydatna opcja w laminarkach. W przypadku zacięcia się arkusza papieru można wówczas bez większego problemu usunąć kartkę z urządzenia.

Czy warto kupić laminator A4?

Laminatory A4 to urządzenia, które przydadzą się nie tylko w pracy, ale i domu. W końcu nawet w dobie cyfryzacji wciąż wiele dokumentów przechowywanych jest w formie papierowej.

Laminator pozwala na tworzenie trwałych dokumentów, który nie ulegną zbyt szybko zniszczeniu, wyblaknięciu czy zażółceniu. Niestraszne im jest również ewentualne zalanie, o które przecież nietrudno. Laminatory często stosowane są z tego powodu w biurach. Wykorzystuje się je także w szkołach i na uczelniach. W ten sposób tworzy się pomoce dydaktyczne, które  posłużyć mogą przez długi czas. Dodatkowo należy wspomnieć, że sam proces laminowania nie zajmuje wiele czasu i nie jest zbyt skomplikowany do przeprowadzenia.

Najbardziej funkcjonalne są właśnie laminatory A4. Format kartki papieru do drukarki cieszy się cały czas największą popularnością. Jednak przy pomocy takiego urządzenia można równie dobrze zalaminować wizytówkę czy identyfikator. Format A4 to maksymalny rozmiar, który można w przypadku danej laminarki oprawić w folię.

Laminarki są urządzeniami, bez których ciężko jest sobie wyobrazić sprawnie działające biuro. To obok drukarki, skanera, kserokopiarki czy bindownicy podstawowe wyposażenie każdego sekretariatu i nie tylko. Laminator przyda się także w domu.

Popularni producenci laminatorów

Sklepy z laminatorami warte uwagi