Komputerowa gra strategiczna jest gatunkiem gier komputerowych, w przypadku których zwycięstwo zależy w dużej mierze od umiejętności planowania i logicznego myślenia. Gry strategiczne wymagają stosowania działań taktycznych czy logistycznych. Niektóre z nich oferują przy okazji wyzwania dotyczące podbijania nowych terenów czy gospodarki. Gry strategiczne dzielone są na ogół na cztery podgatunki. Znaczenie ma czy rozgrywka rozgrywa się w czasie turowym czy rzeczywistym i czy dana gra skupia się na działaniach taktycznych czy strategicznych. Większość gier strategicznych zawiera elementy różnorodnej walki.

Na rynku wybór gier strategicznych jest ogromny. Przy zakupie z całą pewnością warto wziąć pod uwagę tematykę gry. To kwestia kluczowa, gdyż poszczególne tytuły różnią się tematyką czy klimatem. Są osoby, które preferują gry strategiczne wojenne, a inne stawiają na te, w których buduje się swoje miasta i cywilizacje. Spore znaczenie może mieć też rodzaj wydania. Wyróżnia się tutaj edycje pudełkowe, kolekcjonerskie, specjalne czy cyfrowe. Obecnie dużą popularnością cieszą się przede wszystkim te ostatnie, które można kupić w ciągu pary chwil bez wychodzenia z domu. Warto też pamiętać o tym, ze strategiczne gry komputerowe wydawane są na różne platformy. Mogą mieć też zróżnicowane wymagania sprzętowe. Do najnowszych produkcji potrzebne są naprawdę nowoczesne komputery gamingowe. Ostatnią kwestią jest wersja językowa. Coraz więcej gier ma także polskie wersje językowe czy wbudowane polskie napisy.To ważne dla tych osób, które język angielski znają raczej słabo.

Ranking najlepszych gier strategicznych

 1. StarCraft II: Legacy of the Void

  StarCraft II: Legacy of the Void
  Sprawdź aktualną cenę

  Gra komputerowa dla osób powyżej 16. roku życia Jest to samodzielny dodatek do strategii z elementami gry zręcznościowej. Całość rozgrywa się w realiach science fiction. To trzecia część trylogii StarCraft II po Wings of Liberty z roku 2010 i Heart of the Swarm z roku 2013. Wydany jest na systemy operacyjne Mac OS X oraz Microsoft Windows. Tytuł ten wydany został w listopadzie 2015 roku. Akcja gry rozgrywa się po wydarzeniach z drugiej części trylogii. Kampania składa się z około 20 misji.

 2. Frostpunk

  Gra strategiczna Frostpunk
  Sprawdź aktualną cenę

  Popularna gra komputerowe z elementami strategii i survivalu. Osadzona jest w rzeczywistości steampunkowej. Opowiada o społeczności, która próbuje przetrwać w zimowym klimacie. Produkcja wydana została w kwietniu 2018 roku na platformę Microsoft Windows. Od października 2019 roku gra funkcjonuje także na konsolach Xbox One i PlayStation 4. Fabuła gra skupiona jest wokół pięciu ciekawych scenariuszy.

 3. Sid Meier’s Civilization VI

  Sid Meier's Civilization VI
  Sprawdź aktualną cenę

  Strategiczna gra komputerowa wydana w październiku 2016 roku na platformę Microsoft Windows. Od lutego 2017 roku działa też na systemie Linux. Celem gry jest rozwój cywilizacji poprzez sukcesy militarne, dyplomatyczne czy technologiczne. Gracz rozbudowuje swoje miasta, zakłada społeczności, atakuje wrogów itd. W stosunku do poprzedniej gry z serii Civilization ta odsłona jest bardziej rozbudowana i dopracowana pod względem m.in. sztucznej inteligencji przeciwników.

 4. Anno 1800

  Gra strategiczna Anno 1800
  Sprawdź aktualną cenę

  Strategiczna gra komputerowa opierająca się na budowaniu miast. Wydana została w kwietniu 2019 roku w Ameryce Północnej. To już siódma gra z serii Anno. Stanowi ona powrót do historycznych realiów po dwóch ostatnich tytułach – Anno 2205 i Anno 2070. Rozgrywa się w czasie dziewiętnastowiecznej rewolucji przemysłowej. Gra wraca do standardowej mechaniki budowania miast i walki na oceanach. Wprowadza jednak również pewne nowości np. turystykę.

 5. Heroes of Might and Magic VI

  Heroes of Might and Magic VI
  Sprawdź aktualną cenę

  Turowa gra strategiczna na platformę Microsoft Windows. To szósta część serii gier Heroes of Might and Magic. Wydana została w październiku roku 2011. W lipcu 2012 roku na rynku ukazał się do niej pakiet przygodowy Pirates of the Savage Sea, a we wrześniu tego samego roku pakiet Danse Macabre. W samodzielnym dodatku do gry z maja 2013 roku Shades of Darkness pojawiła się nowa frakcja – Lochy. W Polsce gra ta została wydana również w edycji kolekcjonerskiej.

Sklepy warte uwagi