Listwa zasilająca antyprzepięciowa na pierwszy rzut oka przypomina klasyczną listwę z gniazdkami. Jednak posiada szereg różnego rodzaju zabezpieczeń, które pozwalają na szybkie odcięcie zasilania przy wykryciu niebezpiecznego dla urządzeń elektrycznych skoku napięcia. Listwa zasilająca tego typu posiada na ogół 5 lub 6 gniazd, ale może być ich o wiele więcej. Najprostsze modele wyposażone są w  zestaw bezpieczników topikowych, które są podstawową ochroną antyprzepięciową.

Ranking listew zasilających antyprzepięciowych

 1. Listwa HSK DATA ACAR ECO PLUS przeciwprzepięciowa (zASHSKLIS0050)
  Listwa HSK DATA ACAR ECO PLUS przeciwprzepięciowa (zASHSKLIS0050)
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna lista antyprzepięciowa z dwoma niezależnymi od siebie gniazdami pozwalającymi na podłączenie urządzeń wymagających ciągłego zasilania. Skutecznie zmniejsza pobór energii w  urządzeniach związanych z gniazdem MASTER. Przy okazji zapewnia im zasilanie przez cały czas. Wszystkie gniazda zastosowane w listwie posiadają blokady bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto system porządkowania przewodów. Całość utrzymana jest w czarnej kolorystyce.
 2. Listwa zasilająca antyprzepięciowa Brennenstuhl Secure-Tec 15.000 A (1159541376)
  Listwa zasilająca antyprzepięciowa Brennenstuhl Secure-Tec 15.000 A (1159541376)
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalna listwa zasilająca z blokadą przed dziećmi, podświetlanym włącznikiem oraz sześcioma gniazdami. Posiada uniwersalną, czarną kolorystykę i przewód zasilający o długości 3 metrów. Jej długość to 45 cm. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i wyposażony w filtr przeciwprzepięciowy.
 3. Listwa zasilająca HSK Data P7 3M (ACAR P7-3M-SzARY)
  Listwa zasilająca HSK Data zasilajca P7 3M (ACAR P7-3M-SzARY)
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości listwa antyprzepięciowa, do której podłączyć można nawet siedem urządzeń. Do dyspozycji jest pięć gniazd z bolcem oraz dwa gniazdka płaskie. Ciekawym rozwiązaniem jest automatyczny bezpiecznik oraz podświetlany wyłącznik. Listwa posiada przewód zasilający o długości 3 m oraz specjalne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Całość utrzymana jest w stonowanej, szarej kolorystyce, która pasuje do zdecydowanej większości aranżacji.
 4. Listwa zasilająca antyprzepięciowa Ever T/Lz05-HOM019/0000
  Listwa zasilająca antyprzepięciowa Ever T/Lz05-HOM019/0000
  Sprawdź aktualną cenę

  Listwa przeciwprzepięciowo-filtrująca w kolorze białym. Posiada osiem gniazd sieciowych z uziemieniem z systemem CHILD PROTECTION, który uniemożliwia dzieciom dostęp do elementów pod napięciem. Za sprawą wbudowanego filtru EMI/RFI skutecznie eliminuje zakłócenia różnego rodzaju. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto wskaźnik działania ochrony przeciwprzepięciowej w postaci diody LED i automatyczny bezpiecznik. Listwę zamontować można łatwo w pozycji pionowej. Udzielna jest na nią pięcioletnia gwarancja producenta.
 5. ACAR SMART – listwa przeciwprzepięciowa
  ACAR SMART - listwa przeciwprzepięciowa
  Sprawdź aktualną cenę
  Efektowna wizualnie listwa zasilająca chroniąca przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych czy przepięć w sieci elektrycznej. Posiada dwa niezależne od siebie wyłączniki. Oferuje łącznie sześć gniazd sieciowych z uziemieniem. Posiada niepalną obudowę wysokiej jakości oraz ergonomiczną konstrukcję. Sznur sieciowy w tym przypadku poprowadzić można na trzy różne sposoby. Całość dostępna jest w sprzedaży w dwóch wariantach kolorystycznych do wyboru – szarym i czarnym. Długość kabla to 1,5 lub 3 metry.

Jaką listwę zasilającą kupić?

Często przy okazji zakupu sprzętu elektronicznego zapomina się o listwach zasilających. Tymczasem w praktyce ich stosowanie ma wiele zalet inie mowa w tym przypadku jedynie o zwiększeniu liczby gniazd elektrycznych. Czym zatem sugerować się wybierając listwę antyprzepięciową do  swojego domu?

 • Rodzaj  zabezpieczenia – najprostsze modele na rynku posiadają zestaw bezpieczników topikowych. Te nie chronią zbyt dobrze przed przepięciem. Lepszym rozwiązaniem są listwy z warystorem, które absorbują energię i odłączają w  razie potrzeby urządzenie. Najbardziej rozbudowane modele posiadają dodatkowo także diody transilowe,które zapewniają jeszcze szybszy czas reakcji.
 • Filtry – filtry RFI/EMI skutecznie tłumią zakłócenia powodowane przez fale radiowe czy elektromagnetyczne. Z kolei filtry przeciwprzepięciowe chronią w czasie burzy przed skokami napięcia.
 • Liczba gniazd – ilość gniazd w tym przypadku bywa mocno zróżnicowana. Na ogół jest ich 5-6.  Ciekawie prezentują się modele dwurzędowe. Warto się tutaj kierować swoimi indywidualnymi potrzebami.
 • Czas reakcji – parametr ten określa ile czasu dana listwa potrzebuje do odcięcia prądu. Maksymalna wartość to 25 nanosekund. Im szybciej, tym oczywiście lepiej.
 • Maksymalne obciążenie – to parametr bardzo istotny przede wszystkim wówczas, gdy do listwy podłączonych jest kilka różnego rodzaju urządzeń. Wartość podawana jest w warach i im osiąga wyższy poziom, tym mocniejsze urządzenia można do listwy podłączyć w tym samym czasie.
 • Funkcje dodatkowe – ciekawym rozwiązaniem jest tryb energooszczędny, w przypadku którego listwa odłącza od sieci urządzenia znajdujące się aktualnie w czasie czuwania. Funkcja Children Protect nie pozwala na włożenie przez  dziecko palców do gniazdka. Za sprawą uchwytu do powieszenia na ścianie listwę umieścić można także w mniej oczywistym miejscu niż zwykle.
 • Kolorystyka – to element w zasadzie drugorzędny. Zdecydowana większość listw zasilających na rynku jest biała lub czarna.

Czy warto kupić listwę antyprzepięciową?

Listwa zasilająca antyprzepięciowa to element często niedoceniany. Tymczasem przyda się w niemal każdym gospodarstwie domowym. Podłącza się bowiem do niego urządzenia droższe i bardziej zaawansowane – telewizory, komputery czy sprzęt audio. Listwa tego rodzaju skutecznie chroni cenny sprzęt w razie przepięć wynikających z funkcjonowania sieci elektrycznej czy w razie burzy. Pozwala więc wielokrotnie spać spokojnie.

Nowoczesne listwy antyprzepięciowe to urządzenia o wysokiej wydajności. Wielokrotnie podpiąć można do nich jednocześnie kilka urządzeń elektrycznych o dużej mocy bez obaw o ich funkcjonowanie. W domach, w których mieszkają małe dzieci sprawdzają się listwy z funkcją Children Protect. Chronią one maluchy przed włożeniem do gniazdka palców czy przedmiotów różnego rodzaju.

Listwy zasilające nie muszą być też mało atrakcyjne pod względem wizualnym. Obecnie wybór na rynku jest spory. Ciekawie prezentują się modele w kolorze czarnym czy dwurzędowe, które posiadają dwa rzędy gniazdek elektrycznych.

Popularni producenci listew zasilających

Sklepy z listwami zasilającymi warte uwagi