Szlifierka kątowa to narzędzie wykorzystywane do szlifowania, cięcia, polerowania czy satynowania. Najczęściej jest pneumatyczne bądź elektryczne, rzadziej spalinowe. Po raz pierwszy wyprodukowane zostało w roku 1922 w Niemczech przez firmę Flex. Do dziś cieszy się dużą popularnością. Jeżeli i Ty przymierzasz się do jego zakupu, przygotowaliśmy ranking szlifierek kątowych, który ułatwi Ci wybór odpowiedniego produktu.

Najlepsze szlifierki kątowe – ranking

Szlifierka jest narzędziem, które powinno znaleźć się w niezbędniku każdego majsterkowicza i osoby, która planuje samodzielny remont. Jednak jaką szlifierkę wybrać? W tym pomoże przygotowane przez nas poniższe zestawienie. Powstało w oparciu o opinie internautów. Przedstawiamy najlepsze szlifierki kątowe.

  1. Dewalt Szlifierka Kątowa Xr 125Mm 18V Dcg405N


    Dewalt Szlifierka Kątowa Xr 125Mm 18V Dcg405N
    Sprawdź aktualną cenę

    Pierwszą propozycją w rankingu top szlifierek jest wysokiej jakości szlifierka kątowa z silnikiem bezszczotkowym 18V. Posiada elektroniczny hamulec, który po puszczeniu przełącznika szybko zatrzymuje tarczę. Z kolei elektroniczne sprzęgło minimalizuje odskok w chwili zablokowania tarczy. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w wygodne, gumowe uchwyty, dwupozycyjną rękojeść boczną oraz siatkowe osłony chroniące silnik przed kurzem. Po zarejestrowaniu na urządzenie udzielana jest trzyletnia gwarancja producenta.

  2. Szlifierka Makita 9565CVR

    Szlifierka Makita 9565CVR
    Sprawdź aktualną cenę

    Lista top produktów uwzględnia także tę nowoczesną szlifierkę kątową z innowacyjnym systemem tłumienia drgań skrętnych SJS. Pozwala on na uniknięcie ewentualnych odbić i zapewnia łagodny rozruch urządzenia. Produkt posiada powłokę Zick-Zack wirnika oraz nowoczesną izolację stojana. Dzięki temu szlifierka pracuje nawet przy dużym obciążeniu. Osłona przestawna nie wymaga zastosowania specjalnych narzędzi. W skład wyposażenia wchodzą dodatkowo osłona tarczy, kołnierz mocujący, uchwyt boczny, klucz do nakrętek czołowych, nakrętka kołnierzowa i ściernica zgrubna.

  3. BOSCH GWS 9-125 S Professional (0601396102)


    BOSCH GWS 9-125 S Professional (0601396102)
    Sprawdź aktualną cenę

    W kategorii szlifierki i polerki warto zwrócić uwagę również na ten sprzęt. To funkcjonalna szlifierka kątowa z wysokim momentem obrotowym o mocy 9000W. Wyróżnia się ergonomiczną konstrukcją i wygodną rękojeścią. Jest żywotna – doskonale sprawdza się także w warunkach dużego obciążenia. Nadaje się do wielu różnych zastosowań, a jej smukła konstrukcja pozwala na dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. W skład zestawu wchodzą osłona, klucz, dodatkowa rękojeść, nakrętka mocująca, kołnierz mocujący i kartonowe opakowanie. Urządzenie posiada zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem. To funkcja Restart Protection, która zapobiega ewentualnemu włączeniu się urządzenia w przypadku nagłego zaniku napięcia.

  4. Szlifierka kątowa Makita GA5030R


    Szlifierka kątowa Makita GA5030R
    Sprawdź aktualną cenę

    Wśród najlepszych modeli należy wymienić także tę oto szlifierkę kątową, którą wyróżnia kompaktowa i ergonomiczna konstrukcja. Posiada mocny silnik o mocy 720W i wysoką odporność na ciepło. Jej rękojeść odchyla się w zakresie do 20 stopni. Produkt posiada dwa pierścienie typu labiryntowego, które uszczelniają łożyska kulkowe i chronią mechanizm przekładni oraz silnik przed pyłem. W skład zestawu wchodzi nakrętka kołnierza, osłona, kołnierz mocujący, uchwyt boczny, klucz do nakrętek czołowych oraz ściernica zgrubna.

  5. Szlifierka kątowa Black&Decker

    Szlifierka kątowa Black&Decker

    Sprawdź aktualną cenę
    Ważne miejsce w rankingu najlepszych szlifierek kątowych zajmuje również szlifierka Black&Decker. Wyróżnia ją duża moc – 1200W. Może służyć do zdzierania, szlifowania, precyzyjnego cięcia oraz dokładnego usuwania rdzy. Ta szlifierka kątowa 125 mm posiada także blokadę wrzeciona, która pozwala na szybką wymianę akcesoriów. Możemy obsługiwać ją jedną ręką lub dwiema, gdyż posiada 3-pozycyjną rękojeść pomocniczą.

  6. Szlifierka Yato YT-82094


    Szlifierka Yato YT-82094
    Sprawdź aktualną cenę
    Nasz ranking szlifierek kątowych zamyka urządzenie marki Yato. Ta mała szlifierka kątowa z silnikiem o mocy 850W i włącznikiem wysokiej jakości. Generuje obroty do 11 tysięcy na minutę. Sprawdza się w przypadku tarcz korundowych i diamentowych. Posiada pyłoszczelną obudowę o dużej wytrzymałości. Stosowana może być w przypadku ceramiki czy betonu. Wyposażona jest dodatkowo w zabezpieczenie, które nie pozwala na włączenie urządzenia po chwilowym zaniku prądu.

Jaką szlifierkę kątową warto kupić?

Szlifierka kątowa to urządzenie, które przydaje się w przypadku wielu prac. Jego wyborowi warto jednak poświęcić nieco więcej czasu. Jaką szlifierkę kątową wybrać? Oto parametry, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Moc – w tym przypadku to parametr kluczowy. Do prac amatorskich i lekkich nadają się urządzenia o mocy rzędu 650-900 W. W przypadku zastosowań profesjonalnych zalecane są modele o mocy od 900 do nawet 1600W.
  • Średnica tarczy –  tarcze w szlifierkach kątowych mogą mieć 115, 125, 150, 180 oraz 230 mm. Najpopularniejsze są szlifierki kątowe 125mm. Średnica 125 mm to rozmiar optymalny do cięcia, który sprawdza się w większości przypadków.
  • Zasilanie  – do wyboru są urządzenia elektryczne i szlifierki kątowe akumulatorowe. Te drugie nie potrzebują kabla elektrycznego, który niewątpliwie przeszkadza w pracy. Z drugiej strony akumulatorowe szlifierki nie sprawdzają się przy okazyjnym użytkowaniu. W gospodarstwach domowych lepszym rozwiązaniem są modele elektryczne. Są one także tańsze niż modele akumulatorowe.
  • Waga – to parametr, który ma spore znaczenie w przypadku wielogodzinnego użytkowania szlifierek kątowych. Dobrze, gdy urządzenie nie jest ciężkie i można je utrzymać w jednej ręce.
  • Regulacja obrotów – regulacja prędkości obrotów podczas szlifowania metalu i drewna to funkcja bardzo przydatna. Dostępna jest w najlepszych szlifierkach kątowych. Urządzenie może generować nawet 12 000 obrotów na minutę.
  • Typ włącznika – rozwiązania są dwa – suwakowy i łopatkowy. Włącznik suwakowy to wariant podstawowy. W trakcie pracy szlifierkę można włączyć i użytkować bez konieczności trzymania przez cały czas palca na włączniku.
  • Funkcje dodatkowe – dzięki opcji tłumienia drgań na rękę użytkownika przechodzi mniej drgań, co przekłada się na mniejsze obciążenie nadgarstka i wyższy komfort pracy.
  • Budowa – niektóre modele wyposażone są w dodatkowy uchwyt. 
  • Bezpieczeństwo – funkcja antyrestart dba o bezpieczeństwo użytkownika, chroniąc przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia. Dobrze jest też postawić na model z ergonomiczną i antypoślizgową rękojeścią. To o tyle istotne, że w przypadku szlifierki kątowej w czasie pracy należy zachować szczególną ostrożność.
  • Rodzaj silnika – dana szlifierka może mieć silnik bezszczotkowy lub szczotkowy. Te drugie są tańsze, ale bardziej zawodne. W wyniku eksploatacji szczotki zużywają się. Silnik bezszczotkowy jest mniejszy, lżejszy i mocniejszy, przez co zapewnia lepszy moment obrotowy.

Polecana szlifierka kątowa – dlaczego warto ją kupić?

Szlifierka kątowa to urządzenie popularne i często wykorzystywane, nie tylko w celach profesjonalnych, ale i amatorskich. Służy przede wszystkim do szlifowania oraz przecinania betonu, ceramiki bądź metalu. Pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Urządzenia z regulowaną prędkością obrotową i specjalną końcówką wykorzystać można także do polerowania. Szlifierka kątowa nadaje się doskonale do wygładzania różnego rodzaju powierzchni.

Bez szlifierki kątowej trudno jest sobie wyobrazić przydomowy warsztat z prawdziwego zdarzenia. To poza wiertarką czy wkrętarką jedno z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w czasie prac naprawczych i remontowych. Za pomocą szlifierki można polerować, ciąć czy szlifować wiele powierzchni, w tym beton czy ceramikę.

Do celów profesjonalnych stosuje się urządzenia o wyższej mocy. W przypadku prac amatorskich pozwolić sobie można na zakup prostszej szlifierki o nieco niższej mocy. W cenie są modele lekkie, wyposażone w ergonomiczny uchwyt. Najlepsze szlifierki kątowe dobrze tłumią drgania i nie powodują dyskomfortu w czasie pracy.

Popularni producenci szlifierek kątowych

  • DeWalt
  • Makita
  • Bosch
  • Yato

Podsumowanie rankingu szlifierek kątowych

Warto zainwestować w elektronarzędzie, jakim jest dobra szlifierka elektryczna. Może przydać się do obróbki różnych materiałów przy okazji remontu czy do cięcia kostki brukowej. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniego sprzętu, który zapewni wygodny chwyt, bezpieczeństwo i możliwości pracy. Polecane szlifierki kątowe, zaprezentowane w naszym rankingu, to modele, którymi zdecydowanie warto się zainteresować.