Szlifierka kątowa to narzędzie pneumatyczne bądź elektryczne, rzadziej spalinowe wykorzystywane do szlifowania, cięcia, polerowania czy satynowania. Pierwsze urządzenie tego rodzaju wyprodukowane zostało w roku 1922 w Niemczech przez firmę Flex. Szlifierki kątowe posiadają silnik, którego wał łączy się za pomocą zębatki atakującej z planetarną przekładnią, która napędza wrzeciono. Te z kolei wyposażone jest w trzpień nagwintowany. Szlifierki są narzędziami, które cieszą się dużą popularnością.

Ranking szlifierek kątowych

 1. Dewalt Szlifierka Kątowa Xr 125Mm 18V Dcg405N
  Dewalt Szlifierka Kątowa Xr 125Mm 18V Dcg405N
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości szlifierka kątowa z silnikiem bezszczotkowym 18V. Posiada elektroniczny hamulec, który po puszczeniu przełącznika szybko zatrzymuje tarczę. Z kolei elektroniczne sprzęgło minimalizuje odskok w chwili zablokowania tarczy. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w wygodne, gumowe uchwyty, dwupozycyjną rękojeść boczną oraz siatkowe osłony chroniące silnik przed kurzem. Po zarejestrowaniu na urządzenie udzielana jest trzyletnia gwarancja producenta.
 2. Szlifierka Makita 9565CVR
  Szlifierka Makita 9565CVR
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna szlifierka kątowa z innowacyjnym systemem tłumienia drgań skrętnych SJS. Pozwala on na uniknięcie ewentualnych odbić i zapewnia łagodny rozruch urządzenia. Produkt posiada powłokę Zick-Zack wirnika oraz nowoczesną izolację stojana. Dzięki temu szlifierka pracuje nawet przy dużym obciążeniu. Osłona przestawna nie wymaga zastosowania specjalnych narzędzi. W skład wyposażenia wchodzą dodatkowo osłona tarczy, kołnierz mocujący, uchwyt boczny, klucz do nakrętek czołowych, nakrętka kołnierzowa i ściernica zgrubna.
 3. BOSCH GWS 9-125 S Professional (0601396102)
  BOSCH GWS 9-125 S Professional (0601396102)
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna szlifierka kątowa z wysokim momentem obrotowym o mocy 9000W. Wyróżnia się ergonomiczną konstrukcją i wygodną rękojeścią. Jest żywotna – doskonale sprawdza się także w warunkach dużego obciążenia. Nadaje się do wielu różnych zastosowań. W skład zestawu wchodzą osłona, klucz, dodatkowa rękojeść, nakrętka mocująca, kołnierz mocujący i kartonowe opakowanie. Funkcja restart protection zapobiega ewentualnemu włączeniu się urządzenia w przypadku nagłego zaniku napięcia.
 4. Szlifierka kątowa Makita GA5030R
  Szlifierka kątowa Makita GA5030R
  Sprawdź aktualną cenę

  Kompaktowa i ergonomiczna szlifierka kątowa. Posiada mocny silnik o mocy 720W i wysoką odporność na ciepło. Jej rękojeść odchyla się w zakresie do 20 stopni. Produkt posiada dwa pierścienie typu labiryntowego, które uszczelniają łożyska kulkowe i chronią mechanizm przekładni oraz silnik przed  pyłem. W skład zestawu wchodzi nakrętka kołnierza, osłona, kołnierz mocujący, uchwyt boczny, klucz do nakrętek czołowych oraz ściernica zgrubna.
 5. Szlifierka Yato YT-82094
  Szlifierka Yato YT-82094
  Sprawdź aktualną cenę
  Niewielkich rozmiarów szlifierka kątowa z silnikiem o mocy 850W i włącznikiem wysokiej jakości. Generuje obroty do 11 tysięcy na minutę. Sprawdza się w przypadku tarcz korundowych i diamentowych. Posiada pyłoszczelną obudowę o dużej wytrzymałości. Stosowana może być w przypadku ceramiki czy betonu. Wyposażona jest dodatkowo w zabezpieczenie, które nie pozwala na włączenie urządzenia po chwilowym zaniku prądu.

Jaką szlifierkę kątową warto kupić?

Szlifierka kątowa to urządzenie, które przydaje się w przypadku wielu prac. Jego wyborowi warto jednak poświęcić nieco więcej czasu. Na co w tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę?

 • Moc – to w tym przypadku parametr kluczowy. Do prac amatorskich i lekkich nadają się urządzenia o mocy rzędu 650-900 W. W przypadku zastosowań profesjonalnych zalecane są modele o mocy od 900 do nawet 1600W.
 • Średnica tarczy –  tarcze w szlifierkach kątowych mogą mieć 115, 125, 150,180 oraz 230 mm. Najpopularniejsze są tarcze 125 mm. To rozmiar optymalny do cięcia, który sprawdza się w większości przypadków.
 • Zasilanie  – do wyboru są urządzenia elektryczne i akumulatorowe. Te drugie nie potrzebują kabla elektrycznego, który niewątpliwie przeszkadza w pracy. Z drugiej strony szlifierki akumulatorowe nie sprawdzają się przy okazyjnym użytkowaniu. W gospodarstwach domowych lepszym rozwiązaniem są  modele elektryczne. Są one także tańsze niż modele akumulatorowe.
 • Waga – to parametr, który ma spore znaczenie w przypadku wielogodzinnego użytkowania szlifierek kątowych. Dobrze, gdy urządzenie nie jest ciężkie i utrzymać je można w jednej ręce.
 • Regulacja obrotów – podczas szlifowania metalu i drewna jest to funkcja bardzo przydatna. Dostępna jest w droższych i bardziej nowoczesnych modelach.
 • Typ włącznika – rozwiązania są dwa – suwakowy i łopatkowy. Włącznik suwakowy to wariant podstawowy. W trakcie pracy szlifierkę można włączyć i użytkować bez konieczności trzymania przez cały czas palca na włączniku.
 • Funkcje dodatkowe  – dzięki opcji tłumienia drgań  na rękę użytkownika przechodzi mniej drgań, co przekłada się na mniejsze obciążenie nadgarstka. Z kolei funkcja antyrestart chroni urządzenie przed przypadkowym uruchomieniem. Dobrze jest postawić na model z ergonomiczną i antypoślizgową rękojeścią. To o tyle istotne, że w przypadku szlifierki kątowej w czasie pracy należy zachować szczególną ostrożność.

Czy warto kupić szlifierkę kątową?

Szlifierka kątowa to urządzenie popularne i często wykorzystywane, nie tylko w celach profesjonalnych, ale i amatorskich. Służy przede wszystkim do szlifowania oraz przecinania betonu, ceramiki bądź metalu. Pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Urządzenia z regulowaną prędkością obrotową i specjalną końcówką wykorzystać można także do polerowania. Szlifierka kątowa nadaje się doskonale do wygładzania różnego rodzaju powierzchni.

Bez szlifierki kątowej trudno jest sobie wyobrazić przydomowy warsztat z prawdziwego zdarzenia. To poza wiertarką czy wkrętarką jedno z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w czasie prac naprawczych i remontowych. Za pomocą szlifierki można polerować, ciąć czy szlifować wiele powierzchni, w tym beton czy ceramikę.

Do celów profesjonalnych stosuje się urządzenia o wyższej mocy. W przypadku prac amatorskich pozwolić sobie można na zakup prostszej szlifierki o nieco niższej mocy. W cenie są modele lekkie, wyposażone w ergonomiczny uchwyt. Najlepsze  modele skutecznie tłumią drgania i nie powodują dyskomfortu w czasie pracy.

Popularni producenci szlifierek kątowych

Sklepy z szlifierkami warte uwagi