Wertykulator elektryczny to wymagające podłączenia do gniazdka elektrycznego urządzenie ogrodowe tworzące w glebie podłużne nacięcia. Prowadzi to do poprawy gospodarki powietrzno-wodnej także w niższych warstwach gleby. Wertykulator stosowany bywa na ogół w przypadku trawników. Za sprawą nacięć narusza wierzchnią warstwę gleby i poprawia ogólne warunki wzrostu trawy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że o trawnik należy dbać jednocześnie na wiele innych sposobów. Jeżeli właśnie jesteś na etapie poszukiwań dobrego wertykulatora elektrycznego, ranking zaprezentowany poniżej pomoże Ci w wyborze.

Najlepsze wertykulatory elektryczne – ranking

Jeżeli właśnie poszukujesz informacji o najlepszych wertykulatorach i aeratorach, nasz ranking wertykulatorów elektrycznych rozwiąże problem. Poznaj modele, które polecane są przez internautów.

 1. Wertykulator elektryczny Makita UV3600

  Wertykulator elektryczny Makita UV3600
  Sprawdź aktualną cenę

  Pierwsza propozycja to wytrzymały wertykulator elektryczny odpowiedni do pielęgnacji większych ogrodów. Posiada centralną, czterostopniową regulację wysokości roboczej i wyłącznik bezpieczeństwa. Wymiana ostrza tnącego jest szybka i bezproblemowa. Wertykulator bez problemu zamienić można na aerator. Obudowa urządzenia posiada funkcjonalny uchwyt do jego przenoszenia. Całość uzupełnia kosz na trawę.

 2. Wertykulator Stiga SV 415 E (29000215214)

  Wertykulator Stiga SV 415 E (29000215214)

  Sprawdź aktualną cenę
  W rankingu wertykulatorów i aeratorów wyróżnić można też wysokiej jakości wertykulator elektryczny Stiga z wymiennym wałkiem typu 2w1. Posiada centralną regulację głębokości pracy i spory wyrzut tylny. To urządzenie, które oferuje wałek z nożami i wałek ze sprężynami. Wyposażone jest dodatkowo w kosz o sporej pojemności – 50 litrów, co pozwala zachować po zakończonej pracy trawnik w czystości.

 3. Hecht 1848

  Hecht 1848

  Sprawdź aktualną cenę
  W kategorii wertykulatory i aeratory na pierwszy plan wyłania się także to wydajne urządzenie 2w1, które sprawdzi się w niejednym ogrodzie. Wyróżnia się sporą mocą 1800W. Jego szerokość robocza to 40cm. Wyposażony jest dodatkowo w funkcjonalny kosz o pojemności 55 l. Urządzenie posiada wałek z aż 20 nożami i wałek sprężynowi. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości materiału. Cały wertykulator waży zaledwie 13 kg.

 4. Wertykulator elektryczny Nac SCE180-W

  Wertykulator elektryczny Nac SCE180-W

  Sprawdź aktualną cenę
  Jeżeli zastanawiasz się, jaki wertykulator elektryczny będzie dobry do Twojego ogrodu, warto zainteresować się także tym nowoczesnym wertykulatorem elektrycznym marki NAC o mocy 1800W, który pobudza trawę do krzewienia. Cechuje się prostą w obsłudze i płynną regulacją głębokości roboczej. Dostosować można go do różnego rodzaju nawierzchni. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w kosz o pojemności 50 litrów. Na uwagę zasługuje ponadto miękkie wykończenie rączki ułatwiające pracę i zapewniające komfort. W zestawie dostępny jest wałek do wertykulacji i wałek do aeracji.

 5. Wertykulator STIGA Aerator wertykulator elektryczny SV 213 E

  Wertykulator STIGA Aerator wertykulator elektryczny SV 213 E

  Sprawdź aktualną cenę
  Wśród produktów z kategorii wertykulatory ciekawą propozycją jest również ten oto wysokiej klasy wertykulator elektryczny, który pozwala na dbanie o trawnik przez cały sezon letni. Posiada wymienny wałek 2w1, duży wyrzut tylny oraz centralną regulację wysokości pracy. Może działać jako wertykulator i aerator. Wyposażony jest w funkcjonalny kosz o pojemności 40 litrów, do którego trafiają resztki trawy po zakończonym zabiegu wertykulacji. Do wyboru są w tym przypadku wałek z nożami i wałek ze sprężynami. Urządzenie posiada 16 noży do wertykulacji.

 6. Wertykulator elektryczny AL-KO Combi Care 38 E Comfort

  Wertykulator elektryczny AL-KO Combi Care 38 E Comfort

  Sprawdź aktualną cenę
  Nasz ranking wertykulatorów elektrycznych zamyka sprzęt firmy AL-KO. Łączy on funkcję wertykulatora i aeratora. Posiada regulowaną głębokość pracy. Moc silnika wynosi tutaj 1300W. Urządzenie posiada 2 wymienne wałki, a ich wymiana jest łatwa i szybka, gdyż odbywa się za pomocą jednej śruby. Nie trzeba martwić się, czy zamontowaliśmy wałek prawidłowo – poinformuje nas o tym wbudowany wskaźnik bezpieczeństwa.

 7. Faworyt Aerator (Kcw1532)

  Faworyt Aerator (Kcw1532)

  Sprawdź aktualną cenę
  W rankingu top wertykulatorów znajduje się także to proste w obsłudze urządzenie z wysokoobrotowym silnikiem o mocy 1500 W. Pozwala na montaż wałka do wertykulacji lub aeracji, w zależności od aktualnych potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest podwójny włącznik bezpieczeństwa i ergonomiczny uchwyt. Urządzenie dopełnia kosz o pojemności 40 litrów, który wykonany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wertykulator jest urządzeniem, które pomaga w walce z martwą darnią. Pozwala tym samym na usunięcie z powierzchni trawnika chorobotwórczego filcu.

Jaki wertykulator elektryczny kupić?

Okazuje się, że sama kosiarka to za mało, aby trawnik był naprawdę zadbany. Poza ścinaniem trawy, trzeba go też napowietrzać i spulchniać glebę. Pomocny jest więc tutaj aerator i wertykulator. Jednak jaki wertykulator elektryczny wybrać do swojego ogrodu? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie:

 • Szerokość robocza – to pas gleby, który za jednym razem jest poddawany procesowi wertykulacji. Często wynosi 36 cm albo 40 cm, ale ogólny zakres obejmuje wartości od 30 cm do 50 cm.
 • Głębokość robocza – odnosi się ona w praktyce do ostrzy lub kolców, które są wkuwane przez urządzenie w glebie. Wynosi od 2 do 25 cm.
 • Regulacja wysokości – warto sprawdzić czy dany model posiada możliwość regulacji wysokości pracy. Od tego w końcu zależy jakość spulchniania gleby i jej napowietrzania.
 • Liczba zębów – tutaj sporo zależy od wybranego modelu. Najlepsze wertykulatory elektryczne mają na ogół około 30-40 zębów.
 • Moc – w przypadku wertykulatorów elektrycznych jest to od 500 do 2000W. Duża moc gwarantuje dobrą wydajność urządzenia.
 • Prędkość obrotowa – w najlepszych wertykulatorach elektrycznych prędkość ta wynosi nawet 4500 obrotów na minutę. 
 • Waga – wertykulator powinien być nie tylko skuteczny w działaniu, ale i bezproblemowy w użytkowaniu. Dobrze jest wybrać urządzenie dopasowane do swoich możliwości i potrzeb. Waga tego typu urządzeń wynosi od 1 do nawet 100 kilogramów. W przypadku modeli elektrycznych nie powinno być to więcej niż 20 kg. Wiele sklepów oferuje małej i średniej wielkości sprzęty.
 • Długość przewodu – to podstawa w urządzeniach elektrycznych. Pozwala to określić maksymalną odległość, na którą można się oddalić z wertykulatorem od gniazdka elektrycznego.
 • Kosz – w czasie wertykulacji urządzenie wygrabia stare rośliny i chwasty. Dlatego też należy zakupić model wyposażony w specjalny kosz na odpady. Trafiają one wówczas od razu do niego i trawnika nie trzeba już osobno grabić. Na rynku popularne są modele z koszem o pojemności 45 litrów. Oczywiście im większy kosz, tym rzadziej musimy go opróżniać.
 • Składana rączka – to ważne, gdy urządzenie z założenia ma być przenośne. Wówczas można go łatwo zmieścić w bagażniku i przewieźć w inne miejsce. Taki wertykulator jest też łatwiejszy w przechowywaniu np. w piwnicy czy garażu, bo zajmuje mniej miejsca.

Dobry wertykulator elektryczny – czy warto go kupić?

Wertykulator to urządzenie, które za sprawą pionowych nacięć pozwala wodzie i składnikom odżywczym dotrzeć także w niżej położone warstwy gleby, gdzie zlokalizowane są korzenie trawy. W ten sposób trawnik szybciej i ładniej rośnie. Wertykulator sprawi też, że trawa staje się bardziej odporna np. na deptanie.

Przy okazji wertykulator niszczy chwasty i mchy, które zabierają wodę czy światło innym roślinom. Eksperci zalecają przeprowadzanie zabiegu wertykulacji minimum raz na rok, oczywiście w przypadku trawnika co najmniej dwuletniego. Chwasty są bowiem w wielu przypadkach roślinami jednorocznymi, które lubią się odnawiać.

Wertykulatory elektryczne świetnie sprawdzają się głównie w przypadku średnich trawników. Są naprawdę skuteczne i proste w obsłudze. Przy stosunkowo niewielkim wysiłku fizycznym pozwalają na dokładne i równomierne nacięcie gleby. Taki trawnik szybko odzyskuje koloryt i szybko rośnie. Urządzenia elektryczne w przeciwieństwie do wertykulatorów spalinowych nie emitują szkodliwych spalin i są cichsze. Dodatkowo ich atutem jest tania eksploatacja.

Popularni producenci wertykulatorów elektrycznych

 • Makita
 • Stiga
 • Hecht
 • Nac

Podsumowanie rankingu wertykulatorów elektrycznych

Jeżeli kochasz swój ogród i chcesz, aby prezentował się nienagannie, koniecznie zainwestuj w dobry wertykulator elektryczny. Wierzymy, że przygotowane przez nas zestawienie najlepszych wertykulatorów elektrycznych dostępnych na rynku choć trochę ułatwi wybór. Jeżeli po przeczytaniu artykułu zainteresował Cię konkretny model wertykulatora elektrycznego, opinie osób, które go użytkują, możesz znaleźć m.in. na internetowych porównywarkach cenowych.