Wertykulator elektryczny to wymagające podłączenia do gniazdka elektrycznego urządzenie ogrodowe tworzące w glebie podłużne nacięcia. Prowadzi to do poprawy gospodarki powietrzno-wodnej także w niższych warstwach gleby. Wertykulator stosowany bywa na ogół w przypadku trawników. Za sprawą nacięć narusza wierzchnią warstwę gleby i poprawia ogólne warunki wzrostu trawy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że o trawnik należy dbać jednocześnie na wiele innych sposobów.

Ranking wertykulatorów elektrycznych

 1. Wertykulator elektryczny Makita UV3600

  Wertykulator elektryczny Makita UV3600

  Wytrzymały wertykulator elektryczny odpowiedni do pielęgnacji większych ogrodów. Posiada centralną, czterostopniową regulację wysokości roboczej i wyłącznik bezpieczeństwa. Wymiana ostrza tnącego jest szybka i bezproblemowa. Wertykulator bez problemu zamienić można na aerator. Obudowa urządzenia posiada funkcjonalny uchwyt do jego przenoszenia. Całość uzupełnia kosz na trawę.

 2. Wertykulator Stiga SV 415 E (29000215214)

  Wertykulator Stiga SV 415 E (29000215214)

  Wysokiej jakości wertykulator elektryczny z wymiennym wałkiem typu 2w1. Posiada centralną regulację wysokości pracy i spory wyrzut tylny. To urządzenie, które oferuje wałek z nożami i wałek ze sprężynami. Wyposażone jest dodatkowo w kosz o sporej pojemności – 50 litrów, co pozwala zachować po zakończonej pracy trawnik w czystości.

 3. Hecht 1848

  Hecht 1848

  Wydajne urządzenie 2w1,które sprawdzi się w niejednym ogrodzie. Wyróżnia się sporą mocą 1800W. Jego szerokość robocza to 40cm. Wyposażony jest dodatkowo w funkcjonalny kosz o pojemności 55 litrów. Urządzenie posiada wałek z aż 20 nożami i wałek sprężynowi. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości materiału. Cały wertykulator waży zaledwie 13 kg.

 4. Wertykulator elektryczny Nac SCE180-W

  Wertykulator elektryczny Nac SCE180-W

  Nowoczesny wertykulator elektryczny o mocy 1800W, który pobudza trawę do krzewienia. Cechuje się prostą w obsłudze i płynną regulację wysokości roboczej. Dostosować można go do różnego rodzaju nawierzchni. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w kosz o pojemności 50 litrów. Na uwagę zasługuje ponadto miękkie wykończenie rączki ułatwiające pracę.

 5. Wertykulator STIGA Aerator wertykulator elektryczny SV 213 E

  Wertykulator STIGA Aerator wertykulator elektryczny SV 213 E

  Wysokiej klasy wertykulator elektryczny, który pozwala na dbanie o trawnik przez cały sezon letni. Posiada wymienny wałek 2w1, duży wyrzut tylny oraz centralną regulację wysokości pracy. Oferuje nie tylko wertykulację, ale i aerację. Wyposażony jest w funkcjonalny kosz o pojemności 40 litrów, do którego trafiają resztki trawy po zakończonym zabiegu wertykulacji. Do wyboru są w tym przypadku wałek z nożami i wałek ze sprężynami.

 6. Faworyt Aerator (Kcw1532)

  Faworyt Aerator (Kcw1532)

  Proste w obsłudze urządzenie z wysokoobrotowym silnikiem o mocy 1500W. Pozwala na montaż wałka do wertykulacji lub aeracji, w zależności od aktualnych potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest podwójny włącznik bezpieczeństwa i ergonomiczny uchwyt. Urządzenie dopełnia kosz o pojemności 40 litrów, który wykonany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wertykulator jest urządzeniem, które pomaga w walce z martwą darnią. Pozwala tym samym na usunięcie z powierzchni trawnika chorobotwórczego filcu.

Jaki wertykulator elektryczny kupić?

Okazuje się, że sama kosiarka to za mało, aby trawnik był naprawdę zadbany. Poza ścinaniem trawy, trzeba go też napowietrzać i spulchniać glebę. Pomocny jest tutaj m.in. urządzenie zwane wertykulatorem. Jak wybrać je do swojego ogrodu? Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie wertykulatora elektrycznego?

 • Szerokość robocza – to pas gleby, który za jednym razem jest poddawany procesowi wertykulacji. Wynosi od 30 do 50 cm.
 • Głębokość robocza – odnosi się ona w praktyce do ostrzy lub kolców, które są wkuwane przez urządzenie w glebie. Jest to od 2 do 25 cm.
 • Regulacja wysokości – warto sprawdzić czy dany model posiada możliwość regulacji wysokości pracy. Od tego w końcu zależy jakość spulchniania gleby i jej napowietrzania.
 • Liczba zębów – tutaj sporo zależy od wybranego modelu. Wertykulatory profesjonalne mają na ogół około 30-40 zębów.
 • Moc – w przypadku wertykulatorów elektrycznych jest to od 500 do 2000W. Od mocy zależy wydajność urządzenia.
 • Waga – wertykulator powinien być nie tylko skuteczny w działaniu, ale i bezproblemowy w użytkowaniu. Dobrze jest wybrać urządzenie dopasowane do swoich możliwości i potrzeb. Waga tego typu urządzeń wynosi od 1 do nawet 100 kilogramów. W przypadku modeli elektrycznych nie powinno być to więcej niż 20 kg.
 • Długość przewodu – to podstawa w urządzeniach elektrycznych. Pozwala to określić maksymalną odległość, na którą można się oddalić z wertykulatorem od gniazdka elektrycznego.
 • Kosz – w czasie wertykulacji urządzenie wygrabia stare rośliny i chwasty. Dlatego też należy zakupić model wyposażony w specjalny kosz na odpady. Trafiają one wówczas od razu do niego i trawnika nie trzeba już osobno grabić.
 • Składana rączka – to ważne, gdy urządzenie z założenia ma być przenośne. Wówczas można go łatwo zmieścić w bagażniku i przewieźć w inne miejsce. Taki wertykulator jest też łatwiejszy w przechowywaniu np. w piwnicy czy garażu, bo zajmuje mniej miejsca.

Czy warto kupić wertykulator elektryczny?

Wertykulator to urządzenie, które za sprawą pionowych nacięć pozwala wodzie i cennym substancjom odżywczy dotrzeć także w niżej położone warstwy gleby, gdzie zlokalizowane są korzenie trawy. W ten sposób trawnik szybciej i ładniej rośnie. Trawa staje się też bardziej odporna np. na deptanie.

Przy okazji wertykulator niszczy chwasty i mchy, które zabierają wodę czy światło innym roślinom. Eksperci zalecają przeprowadzanie zabiegu wertykulacji minimum raz na rok, oczywiście w przypadku trawnika co najmniej dwuletniego. Chwasty są bowiem w wielu przypadkach roślinami jednorocznymi, które lubią się odnawiać.

Wertykulatory elektryczne świetnie sprawdzają się głównie w przypadku średnich trawników. Są naprawdę skuteczne i proste w obsłudze. Przy stosunkowo niewielkim wysiłku fizycznym pozwalają na dokładne i równomierne nacięcie gleby. Taki trawnik szybko odzyskuje koloryt i szybko rośnie. Urządzenia elektryczne w przeciwieństwie do spalinowych nie emitują szkodliwych spalin i są cichsze. Dodatkowo ich atutem jest tania eksploatacja.

Popularni producenci wertykulatorów elektrycznych

Sklepy warte uwagi