Maszyna do szycia jest urządzeniem służącym do łączenia ze sobą materiałów za pomocą nici poprzez tworzenie szwu. Tego typu maszyny wykorzystywane są do produkcji ubrań z użyciem wykrojów wykonanych wcześniej. Najpopularniejsze modele tworzą szew z dwóch nitek. Nowoczesne maszyny do szycia pozwalają jednak na wybór wielu rodzajów ściegów czy tworzenie efektów dodatkowych np. krepowania. Pierwsza próba zbudowania maszyny do szycia miała w połowie wieku XVIII. Zajmował się tym niemiecki konstruktor Charles Fredrick Wiesenthal.

Ranking maszyn do szycia

  1. Maszyna do szycia Janome Juno E1015
    Maszyna do szycia Janome Juno E1015
    Sprawdź aktualną cenę

    Wielofunkcyjna maszyna do szycia idealna dla osób początkujących i nie tylko. Posiada wyposażenie pozwalające na wykonanie najważniejszych prac krawieckich i wbudowany szpulownik. Wyróżnia się także niezwykle solidną konstrukcją. W maszynie zawarto 15 podstawowych programów ściegowych.  Maksymalna prędkość pracy to 860 wkłuć na minutę. Na urządzenie udzielana jest trzyletnia gwarancja producenta.
  2. Maszyna do szycia Minerva Next 363D
    Maszyna do szycia Minerva Next 363D
    Sprawdź aktualną cenę

    Maszyna do szycia sterowana elektromechanicznie. Przełączenie pomiędzy poszczególnymi programami odbywa się z udziałem pokrętła sterującego. Wyposażona jest w nowoczesny chwytacz wahadłowy i energooszczędne oświetlenie ledowe. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość regulacji szerokości ściegu, co pozwala na uzyskanie określonego efektu oraz możliwość regulacji docisku stopki. Urządzenie posiada dodatkowo funkcję obszywania dziurek. Objęte jest 3-letnią gwarancją producenta.
  3. Maszyna do szycia Łucznik 2014 EWA II
    Maszyna do szycia Łucznik 2014 EWA II
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości maszyna do szycia z 38 programami szycia, w tym ściegami podstawowymi, użytkowymi czy owelokowymi do obrzucania brzegów. Posiada wbudowane oświetlenie oraz wolne ramię przeznaczone do obszywania nogawek spodni czy rękawów. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja regulacji długości ściegu czy możliwość szycia wstecz. Urządzenie umożliwia szycie ściegiem prostym, wykańczanie brzegów, niewidoczne podwijanie brzegów, wszywanie zamków błyskawicznych czy przyszywanie guzików.
  4. Maszyna do szycia Singer 8280
    Maszyna do szycia Singer 8280
    Sprawdź aktualną cenę

    Maszyna do szycia z siedmioma ściegami oraz 22 funkcjami użytkowymi. Posiada płynną regulację długości ściegu i jego szerokości, a także zatrzaskowy system mocowania stopek. Do przenoszenia urządzenia służy specjalna wbudowana rękojeść. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto wbudowany pojemnik na wyposażenie. Model ten automatycznie obszywa dziurki na guziki, ceruje, haftuje, naszywa aplikacje, wyszywa monogramy, wszywa kordonki o suwaki, wzmacnia zakończenia szwów czy wykańcza nogawki.
  5. Maszyna do szycia Łucznik Everyday
    Maszyna do szycia Łucznik Everyday
    Sprawdź aktualną cenę

    Odpowiednia dla osób początkujących maszyna do szycia. Zajmuje niewiele miejsca i jest lekka (waży około 3 kg), a więc zabrać ją ze sobą można w zasadzie wszędzie. Jest prosta w obsłudze także dla dzieci. Posiada 16 wbudowanych programów do szycia regulowanych pokrętłem. Wyposażona jest także w szufladkę na akcesoria, wygodną rączkę do przenoszenia oraz obcinacz nici. Urządzenie pracuje cicho i precyzyjnie jednocześnie. Pole pracy jest oświetlane dzięki diodzie LED. Maszyna nadaje się do szycia bawełny, satyny i innych cienkich materiałów.

Jaką maszynę do szycia kupić?

Maszyna do szycia to urządzenie, które przyda się każdej osobie zajmującej się, nawet hobbistycznie, krawiectwem. Wybór jednak łatwy nie jest, bo modeli na rynku jest naprawdę sporo. Czym więc łatwo się w tym przypadku kierować?

  • Rodzaj – sporo w praktyce zależy od rodzaju zakupionego urządzenia. Do wyboru są generalnie maszyny do szycia mechaniczne, elektroniczne oraz komputerowe. Modele mechaniczne wykorzystują silnik elektryczny sterowany przy pomocy regulatora nożnego. Parametry szycia ustawia się ręcznie za sprawą pokrętła. W przypadku tanich maszyn regulacji czasami nie ma żadnej. Urządzenia elektroniczne są zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze. Dobierają one parametry szycia do danego ściegu. W określonym zakresie można je także regulować ręcznie. Posiadają poza tym często sporo funkcji dodatkowych. Najbardziej zaawansowane są maszyny komputerowe. Są jednak i bardzo drogie. Często pozwalają na tworzenie własnych ustawień szycia.
  • Funkcjonalność – maszyna do szycia wcale nie musi być bardzo zaawansowana, ale powinna oferować przynajmniej kilka podstawowych funkcji m.in. możliwość szycia do przodu i do tyłu, szycie zygzakiem i ściegiem prostym, regulację docisku stopki, regulację szerokości i długości ściegu, możliwość ustawienia igły w pozycji bocznej czy możliwość automatycznego obszywania dziurek na guziki. Inne przydatne funkcje maszyny do szycia to m.in. opcja pikowania i cerowania, owerlok (obszywanie, obrębianie), funkcja automatycznego obcinania nici, szycie w odbiciu lustrzanym czy opcja wysokiego podnoszenia stopki.
  • Sposób podawania materiału – najprostsze maszyny posiadają pojedynczy transport, ale w sprzedaży spotkać można również modele z podwójnym bądź potrójnym transportem. Te drugie przydają się przy zastosowaniu bardziej przemysłowym.
  • Funkcje dodatkowe – ciekawym rozwiązaniem jest m.in. regulacja prędkości szycia, która znacznie ułatwia pracę. Odbywa się ona w sposób elektroniczny bądź płynny.

Czy warto kupić maszynę do szycia?

Maszyna do szycia to urządzenie nieco niedoceniane. Tymczasem przyda się tak naprawdę w każdym gospodarstwie domowym i to bez względu na to czy szyje się codziennie, czy tylko od czasu do czasu. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy ubranie, pościel czy inna tkanina potarga się bądź ulegnie zniszczeniu. Za sprawą maszyny do szycia wiele uszkodzeń można naprawić w zaledwie kilka minut. Dodatkowo w ten sposób zaoszczędzić można nieco pieniędzy, które normalnie trzeba byłoby przeznaczyć na opłacenie krawcowej.

Osoby, które mają zdolności manualne przy pomocy nawet prostej maszyny do szycia mogą naprawić zepsute ubrania lub stworzyć zupełnie nowe. W ten sposób będą prezentować się modnie i nietuzinkowo. Szycie można zresztą niekiedy wykorzystać jako dodatkową formę zarobku.

Maszyny do szycia wbrew pozorom nie są urządzeniami skomplikowanymi w obsłudze. Dodatkowo nowoczesne modele posiadają wiele ciekawych funkcji dodatkowych, dzięki którym praca staje się o wiele łatwiejsza.

Popularni producenci maszyn do szycia

Sklepy z maszynami do szycia warte uwagi