Monitor panoramiczny to monitor komputerowy, który gwarantuje szersze pole widzenia, niż zwykłe modele. Monitory panoramiczne znacznie ułatwiają codzienną pracę przy komputerze i poprawiają komfort jego użytkowania podczas innych zajęć, na przykład podczas grania w ulubione gry. Wielką zaletą tego rodzaju ekranów jest również ich duża rozpiętość cenowa. Jaki zatem wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania? Nasz ranking monitorów panoramicznych pomoże wybrać najlepszy model.

Ranking monitorów panoramicznych

 1. Monitor panoramiczny Samsung 34″ Odyssey G5

  Monitor panoramiczny Samsung 34
  Sprawdź aktualną cenę

  Ten monitor posiada panel, który świetnie dostosowuje się do krzywizny ludzkiego oka, zapewniając minimalne męczenie się wzroku. Posiada rozdzielczość WQHD, gęstość pikseli 1,7 razy większą niż Full HD, co gwarantuje szczegółowe i bardzo ostre obrazy. Częstotliwość odświeżania tego monitora to 165 Hz, co zapewnia płynny odbiór, a dzięki nowoczesnej technologii, ekran reaguje w 1 ms. Obraz z HDR10 jest naprawdę realistyczny – posiada głęboką czerń i świetlistą biel, co zapewnia niebanalne wrażenia podczas korzystania z tego modelu.

 2. Monitor iiyama G-Master GB3461WQSU-B1

  Monitor iiyama G-Master GB3461WQSU-B1
  Sprawdź aktualną cenę

  Dzięki technologii HDR, która została zastosowana w tym modelu, otrzymujemy redukcję opóźnień. Monitor obsługuje również technologię LFC (Low Framerate Compensation), która eliminuje wszelkie problemy związane z zacinaniem lub rwaniem obrazu. Rozdzielczość UWQHD pozwala na uzyskanie niepowtarzalnych efektów, np. podczas grania w gry. Dzięki funkcji Black Tuner możemy regulować jasność i dostosowywać poziom czerni do własnych preferencji, a matryca IPS gwarantuje doskonałe odwzorowanie kolorów.

 3. Xiaomi Mi Curved Gaming 34″

  Xiaomi Mi Curved Gaming 34
  Sprawdź aktualną cenę

  Ten monitor zapewnia panoramiczny widok 21:9 UltraWide. Zapewnia 30 procent szerszy widok niż standardowe monitory o szerokości wyświetlacza 16:9. Ten model posiada również ultra-wysoką rozdzielczość 3440 × 1440, która zapewnia wyraźny obraz odwzorowany w najdrobniejszych szczegółach. Monitor ma również ekstremalnie zakrzywiony projekt 1500R, który sprawia, że podczas korzystania mamy wrażenie, jakbyśmy byli otoczeni przez ekran. Zapewnia to naprawdę wciągający, panoramiczny widok. Model ma wysoką częstotliwość odświeżania – 144 Hz.

 4. Monitor panoramiczny iiyama 34″ ProLite

  Monitor panoramiczny iiyama 34
  Sprawdź aktualną cenę

  Model, w którym zastosowano wysoką rozdzielczość UWQHD, zapewnia więcej detali oraz znakomite wrażenia podczas grania czy oglądania filmów. Ekran o proporcjach 21:9 gwarantuje bardzo dużą przestrzeń roboczą oraz znakomite wrażenia wizualne, a także oferuje szerokie pole widzenia. Jest bardzo wygodny podczas pracy, zapewnia komfort podczas długich godzin spędzanych przed monitorem. Czas reakcji tego modelu to 4 ms. Jest to dobry parametr np. dla graczy oraz osób, które długo pracują przy komputerze.

 5. Monitor Samsung 34″ J550

  Monitor Samsung 34
  Sprawdź aktualną cenę

  Obraz w jakości UWQHD (3440×1440) zastosowany w tym modelu, to gwarancja widoczności wszelkich detali, komfortu użytkowania podczas pracy przy projektach graficznych, oglądania seriali i filmów, a także podczas grania w gry komputerowe. Ultrapanoramiczny ekran o proporcjach 21:9 znakomicie wygląda na biurku oraz zapewnia bardzo dużą przestrzeń roboczą. Ten monitor został wyposażony w redukcję migotania, a także technologię redukcji niebieskiego światła. Posiada matową powłokę, dzięki której możemy zapomnieć o nieestetycznych i przeszkadzających refleksach.

Jaki monitor panoramiczny kupić?

W tej chwili na rynku można znaleźć bardzo wiele modeli monitorów panoramicznych. Są one podzielone na różne kategorie, np. pod względem ceny, wielkości ekranu, rozdzielczości, a także wielu innych, bardziej skomplikowanych parametrów. Jaki model wybrać, aby być zadowolonym? Na który monitor się zdecydować, aby służył nam przez długi czas? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas kupowania monitora panoramicznego.

 • Szerokość wyświetlacza – na rynku możemy znaleźć monitory, które posiadają superszerokie wyświetlacze, np. 21:9 czy 32:9. Gwarantują one doskonałe pole widzenia, można na nich umieścić kilka aplikacji jednocześnie, czy też mieć otwartych kilka okien przeglądarki. Jest to też świetne rozwiązanie dla graczy, ponieważ taki monitor znacznie uatrakcyjnia potyczki. Najpopularniejsze są jednak ekrany o rozdzielczości 16:9 czy 16:10, które mają prostokątny kształt.
 • Częstotliwość odświeżania – jest to jeden z ważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wybierania monitora panoramicznego. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera, który ma mniej niż 50 Hz, może skutkować bólami głowy. Optymalna częstotliwość odświeżania to od 60 do 75 Hz. Tego typu sprzęt sprawdzi się idealnie podczas prac biurowych czy przeglądania Internetu oraz do oglądania filmów. Monitory o wyższej częstotliwości powinni wybierać gracze.
 • Rozdzielczość – tu do wyboru mamy formaty Full HD (1920×1080), 2K (2560×1440) oraz 4K (3840×2160). Wybór odpowiedniej rozdzielczości zależy od wielkości monitora, jaki planujemy nabyć, a także od możliwości naszego komputera. Full HD dobrze sprawdzi się na ekranach do 24”, 2K przy takich, które mają od 24” do 31”, zaś 4K najbardziej odpowiednio zadziała w monitorze powyżej 31”.
 • Dodatkowe wyposażenie – regulowana w szerokim zakresie podstawa monitora to dodatkowa opcja, na którą można się zdecydować, aby poprawić komfort użytkowania sprzętu. Regulowana wysokość i kąt pochylenia, pozwalają na obracanie ekranu.
 • Ilość pobieranej energii – jest to istotny parametr, choć wiadomo, że im większy monitor, tym zazwyczaj więcej energii będzie potrzebował do pracy. Niektóre pobierają np. 39, a niektóre aż 85 watów. Wyłączone również zużywają prąd – podczas czuwania potrafią pobierać od 16 do 28 watów, ale są też takie, które potrzebują wtedy jedynie 0,1 wata.

Czy warto monitor panoramiczny?

Na pytanie, czy warto kupić monitor panoramiczny, odpowiedź jest prosta – warto! Tego typu sprzęt poprawia jakość użytkowania, ułatwia pracę, a graczom zdecydowanie uatrakcyjnia potyczki. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio dobrać panoramiczny monitor pod nasze aktualne potrzeby. Do czego będziemy go używać? Czy będzie nam on potrzebny wyłącznie do prac biurowych oraz przeglądania Internetu? Czy może pracujemy jako graficy, web developerzy, czy filmowcy? A może jesteśmy zapalonymi graczami?

Wybór odpowiedniego monitora nie jest łatwy. Szereg parametrów technicznych, wymiary, typy ekranów czy moc, nie ułatwiają zadania. Nasz ranking monitorów panoramicznych na pewno przyjdzie z pomocą i pomoże wybrać taki model, który na pewno będzie służył przez lata.

Dobrze dobrany monitor sprawi, że będziemy wykonywać nasze obowiązki z dużo większą wydajnością, zapomnimy o bólu głowy oraz z jeszcze większą przyjemnością zasiądziemy do oglądania ulubionego serialu czy najnowszego filmu.

Popularni producenci monitorów panoramicznych

Sklepy warte uwagi