Pasta termoprzewodząca to masa plastyczna o dużym przewodnictwie cieplnym. Wykorzystywana jest w praktyce w elektronice, na stykach elementów, które się silnie nagrzewają z elementami, które odprowadzają ciepło. Niewielka ilość pasty termoprzewodzącej nałożona na chłodzony układ, skutecznie wypełnia niewielkie nierówności powierzchni na styku z radiatorem, zwiększając powierzchnię przewodzenia ciepła, które jest przez dany układ wytwarzane. Pasty termoprzewodzące na ogół sprzedawane są w małych strzykawkach.
Ranking past termoprzewodzących
- Thermal Grizzly pasta termoprzewodząca Kryonaut 5.55g / 1.5 ml (TG-K-015-R)
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy pasta termoprzewodząca dla profesjonalistów. Dedykowana jest osobom, które są zwolennikami maksymalnego podkręcania swoich procesorów. Oferuje bowiem osiągi o wiele wyższe niż inne pasty dostępne obecnie na rynku. Jest bardzo łatwa do nakładania, nie przewodzi prądu i cechuje się doskonałą przewodnością cieplną. - ARCTIC SILVER 5 – Pasta termoprzewodząca (3,5g)
Sprawdź aktualną cenę
Pasta termoprzewodząca uznanej amerykańskiej firmy, która jest pionierem w zakresie badań nad przewodnością cieplną między radiatorem a procesorem. To ona jako pierwsza opatentowała pasty na bazie srebra, które do dzisiaj są bardzo popularne. Produkt przeznaczony jest do nakładania między jądrem procesora i radiatorem, a więc chłodzeniem. Celem jest dokładne oddawanie ciepła z procesora do radiatora, który ma go chłodzić. - Thermal Grizzly pasta termoprzewodząca Kryonaut 1g / 0.27 ml (TG-K-001-RS)
Sprawdź aktualną cenę
Bardzo wydajna pasta termoprzewodząca o przewodnictwie cieplnym 12,5 W/mk. W skład zestawu wchodzi dodatkowo wygodna szpatułka do nakładania pasty. Produkt spełnia wymagania nawet społeczności overlockerów, a więc zwolenników podkręcania parametrów procesorów. Zapewnia skuteczne odprowadzanie ciepła z podzespołów pracujących pod dużym obciążeniem. Sprawdza się w konfiguracjach, które obsługują najbardziej wymagające aplikacje. - SilentiumPC Pactum PT-1 4g (SPC068)
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy pasta termoprzewodząca dla osób, które chcą osiągnąć najwyższą wydajność chłodzenia. Cechuje się przewodnością termiczną na poziomie 4 W/mk. W skład opakowania wchodzi dodatkowo wydajny aplikator. Dzięki temu nakładanie pasty na CPU, GPU bądź mostek na płycie głównej nie jest większym problemem. Pasta ta przeznaczona jest do chłodzeń z płaskim podłożem i odkrytymi heatpipe’ami. - CoolerMaster – Pasta Termoprzewodząca (HTK-002-U1-GP)
Sprawdź aktualną cenę
Bardzo popularna pasta termoprzewodząca cechują się przewodnością cieplną na poziomie 350.000 W/m2. Jak zapewnia producent, nie wykazuje ona przewodności napięciowo prądowej. Wszystko to za sprawą zastosowanych w tym przypadku żywic syntetycznych. Produkt nadaje się do użytkowania razem z kartami graficznymi, procesorami oraz chipsetami płyt głównych. To doskonała informacja dla wszystkich overlockerów i nie tylko.
Jaką pastę termoprzewodzącą kupić?
Zakup pasty termoprzewodzącej nie jest sprawą prostą, zwłaszcza dla zupełnych laików w tym temacie. Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że pasta termoprzewodząca to nie to samo co pasta elektroprzewodząca, która przewodzi prąd. Jak zatem wybrać odpowiedni model? Czym należy się w tym przypadku kierować?
- Rodzaj – każdy typ past termoprzewodzących ma swoje określone właściwości. Najtańsze są zdecydowanie pasty silikonowe, które nie sprawiają większego problemu w czasie aplikacji. Są jednak mało trwałe i cechują się gorszymi parametrami niż inne pasty. Lepszym rozwiązaniem są pasty ceramiczne, które stanowią udane połączenie niezłej jakości i stosunkowo niskiej ceny. Ich parametry w praktyce bywają dość mocno zróżnicowane. Pasty z dodatkiem metali (srebrne, miedziane) mają bardzo szerokie zastosowanie. Są idealne dla osób, którym zależy na najwyższym stopniu przewodnictwa cieplnego. Oferują na ogół szeroki zakres temperatury pracy. Są często wybierane przez właścicieli urządzeń o zaawansowanych podzespołach. Dla użytkowników komputerów gamingowych przeznaczone są pasty diamentowe. Nie są one tanie, ale zarazem cechują się najlepszymi parametrami. To rozwiązanie dla profesjonalistów.
- Zastosowanie – wielu producentów past termoprzewodzących umieszcza na opakowaniu informację odnośnie zastosowania danego produktu dla konkretnego układu. Do wyboru są więc pasty przeznaczone do procesorów czy kart graficznych.
- Zakres temperaturowy – w opisach poszczególnych produktów na ogół podawana jest skala temperatur, dla których może być zastosowana pasta termoprzewodząca na procesorze. Im ten zakres jest szerszy, tym oczywiście lepiej.
- Przewodność termiczna – parametr ten określa zdolność substancji do przewodzenia cieplna. Określany jest w W/mK. Odpowiedni poziom przewodności cieplnej zapewnia optymalny przebieg procesu przekazywania do układu chłodzenia ciepła.
- Gęstość – to parametr, który wpływa na trwałość pasty. Warto przy tym pamiętać, że początkującym osobom samodzielna aplikacja gęstych past termoprzewodzących może sprawiać spory kłopot.
Czy warto kupić pastę termoprzewodzącą?
Wiele osób odnosi wrażenie, że pasty termoprzewodzące to produkty mało popularne i o niewielkim zastosowanie. W końcu wiele osób kupuje laptopy czy komputery stacjonarne, w przypadku których o aplikację takiej pasty nie trzeba się martwić. Jednak często zakup dobrej pasty termoprzewodzącej to konieczność. Zresztą jej wymianę warto przeprowadzać w sposób regularny. Pozytywnie wpływa ona bowiem na temperaturę pracy komputera, a przy okazji i na jego wydajność. Obecnie pasty na ogół sprzedawane są w formie strzykawek czy ze szpatułkami w komplecie. Dzięki temu ich nakładanie nie jest tak skomplikowane, jak się może z pozoru wydawać.
Pasty termoprzewodzące doskonale znają wszyscy miłośnicy podkręcania parametrów komputera. Bez nich trudno jest osiągnąć zadowalające rezultaty w tym zakresie. Najdroższe pasty na rynku (diamentowe) są dedykowane w szczególności do komputerów stricte gamingowych oraz komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Cechują się one zdecydowanie najlepszymi parametrami – przewodnością cieplną i zakresem temperaturowym.