Pasta termoprzewodząca to masa plastyczna o dużym przewodnictwie cieplnym. Wykorzystywana jest w praktyce w elektronice, na stykach elementów, które się silnie nagrzewają z elementami, które odprowadzają ciepło. Niewielka ilość pasty termoprzewodzącej nałożona na układ, skutecznie wypełnia niewielkie nierówności powierzchni na styku z radiatorem, zwiększając powierzchnię przewodzenia ciepła, które jest przez dany układ wytwarzane. Ważne jest też to, że pasta nie przewodzi prądu elektrycznego, a więc jest całkowicie bezpieczna dla układów komputera. Pasty termoprzewodzące na ogół sprzedawane są w opakowaniach w formie strzykawki.
Przedstawiamy ranking najlepszych past termoprzewodzących, które zapewnią Ci maksymalne chłodzenie procesora i pomogą zwiększyć osiągi Twojego sprzętu.
Najlepsze pasty termoprzewodzące – ranking
W rankingu past termoprzewodzących postawiliśmy na te, które cieszą się sporą popularnością wśród internautów, ale i różnej maści profesjonalistów – pracowników sklepów specjalistycznych i sklepów komputerowych. W tej kwestii kierowaliśmy się przede wszystkim działaniem produktu, jego bezpieczeństwem i łatwością stosowania. Oto najczęściej polecane pasty termoprzewodzące!
-
Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Kryonaut 5.55g / 1.5 ml (TG-K-015-R)
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Kryonaut przeznaczona jest dla profesjonalistów, ale jest też świetna, jeżeli samodzielnie chcesz wspomóc działanie swojego komputera. Dedykowana jest osobom, które są zwolennikami maksymalnego podkręcania swoich procesorów. Oferuje bowiem osiągi o wiele wyższe niż inne pasty dostępne na rynku. Z kolei nanocząsteczki aluminium i tlenku cynku, które znajdują się w jej składzie, pozwalają precyzyjnie wyrównać powierzchnię łączonych komponentów. Jest bardzo łatwa do stosowania, nie przewodzi prądu i cechuje się doskonałą przewodnością ciepła. -
ARCTIC SILVER 5 – Pasta termoprzewodząca (3,5g)
Sprawdź aktualną cenę
Pasta Arctic termoprzewodząca uznanej amerykańskiej firmy, która jest pionierem w zakresie badań nad przewodnością cieplną między radiatorem a procesorem. To ona jako pierwsza opatentowała pasty na bazie srebra, które do dzisiaj są bardzo popularne. Pastę termoprzewodzącą Arctic zaleca się stosować między jądrem procesora i radiatorem. Celem jest dokładne oddawanie ciepła z procesora do radiatora, którego zadaniem jest wydajniej obniżać temperaturę tego pierwszego. Produkt ten jest równie popularny, jak inne artykuły tej marki: pasta termoprzewodząca Arctic MX-4 oraz Arctic MX-2. -
Pasta termoprzewodząca na procesor Natec husky 4g
Pasta termoprzewodząca Natec Husky 4g to niezawodny wybór dla każdego, kto szuka efektywnego rozwiązania w zarządzaniu temperaturą procesora. Oferuje wyjątkowe właściwości przewodzenia ciepła oraz niską rezystancję termiczną, zapewniając optymalne chłodzenie. Nieprzewodząca prądu i odporna na korozję, jest bezpieczna w użyciu i nie wymaga dodatkowego czasu na wygrzewanie. Dzięki wygodnej strzykawce aplikacja pasty jest prosta i precyzyjna, co pozwala na wielokrotne użycie. Idealna do zarządzania ciepłem w komputerach, Natec Husky to gwarancja stabilnej pracy procesora w zakresie temperatur -30 do 280 °C.
Sprawdź aktualną cenę -
Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Kryonaut 1g / 0.27 ml (TG-K-001-RS)
Sprawdź aktualną cenę
Bardzo wydajna pasta termoprzewodząca o przewodnictwie cieplnym na poziomie 12,5 W/mk. W skład zestawu wchodzi dodatkowo wygodna szpatułka do pasty, dzięki czemu ta jest łatwa do nakładania. Produkt spełnia wymagania nawet społeczności overlockerów, a więc zwolenników podkręcania osiągów procesorów. Zapewnia skuteczne odprowadzanie ciepła z podzespołów pracujących pod dużym obciążeniem. Sprawdza się w konfiguracjach, które obsługują najbardziej wymagające aplikacje. -
Pasta termoprzewodząca SilentiumPC Pactum PT-1 4g (SPC068)
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy pasta termoprzewodząca dla osób, które chcą osiągnąć najwyższą wydajność obniżania temperatury. Cechuje się przewodnością termiczną na poziomie 4 W/mk. W skład opakowania wchodzi dodatkowo wydajny aplikator. Dzięki temu nakładanie pasty na CPU, GPU bądź mostek na płycie głównej nie jest większym problemem. Pasta ta przeznaczona jest do chłodzeń z płaskim podłożem i odkrytymi heatpipe’ami. -
Pasta termoprzewodząaca CoolerMaster (HTK-002-U1-GP)
Sprawdź aktualną cenę
Bardzo popularna pasta termoprzewodząca cechuje się przewodnością termiczną na poziomie 350.000 W/m2. Jak zapewnia producent, nie wykazuje ona przewodności napięciowo prądowej. Wszystko to za sprawą zastosowanych w tym przypadku żywic syntetycznych. Produkt nadaje się do użytkowania razem z kartami graficznymi, procesorami oraz chipsetami płyt głównych. To doskonała informacja dla wszystkich overlockerów i nie tylko. -
Pasta Termoprzewodząca Genesis Silicon
Pasta termoprzewodząca Silicon marki Genesis wyróżnia się szybkością działania (zapewnia niższe temperatury już od pierwszych sekund po nałożeniu), bardzo niską rezystencją, a także odpornością na korozję. Jak poprzednie edycje w naszym rankingu, pasta dostępna jest w małej strzykawce z precyzyjnym aplikatorem, dzięki czemu nawet niedoświadczeni użytkownicy mogą ją stosować bez obaw niewłaściwe zastosowanie. Wspomaga to również optymalna gęstość pasty.
Jaka pasta termoprzewodząca jest najlepsza?
Zakup pasty termoprzewodzącej nie jest sprawą prostą, zwłaszcza dla zupełnych laików w tej dziedzinie. Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że pasta termoprzewodząca to nie to samo co pasta elektroprzewodząca, która przewodzi prąd. Jak zatem wybrać odpowiedni model? Czym należy się w tym przypadku kierować?
Najlepsza pasta termoprzewodząca to taka, która jest dostosowana do Twoich potrzeb i charakterystyki zastosowania. Zwróć uwagę na:
- Rodzaj – każdy typ past termoprzewodzących ma swoje określone właściwości. Najtańsze są zdecydowanie pasty silikonowe, które nie sprawiają większego problemu w czasie aplikacji. Są jednak mało trwałe i cechują się gorszymi właściwościami niż inne pasty. Lepszym rozwiązaniem są pasty ceramiczne, które stanowią udane połączenie niezłej jakości i stosunkowo niskiej ceny. Ich parametry w praktyce bywają dość mocno zróżnicowane. Pasty z dodatkiem metali (srebrne, miedziane) mają bardzo szerokie zastosowanie. Są idealne dla osób, którym zależy na najwyższym stopniu przewodnictwa termicznego. Oferują na ogół szeroki zakres temperatury pracy. Są często wybierane przez właścicieli urządzeń o zaawansowanych podzespołach. Dla użytkowników komputerów gamingowych przeznaczone są pasty diamentowe. Nie są one tanie, ale zarazem cechują się najlepszymi właściwościami. To rozwiązanie dla profesjonalistów.
- Zastosowanie – wielu producentów past termoprzewodzących umieszcza na opakowaniu informację odnośnie do zastosowania danego produktu dla konkretnego układu. Do wyboru są więc pasty przeznaczone do procesorów czy kart graficznych.
- Zakres temperaturowy – w opisach poszczególnych produktów na ogół podawana jest skala temperatur, dla których może być zastosowana pasta termoprzewodząca na procesorze. Im ten zakres jest szerszy, tym oczywiście lepiej.
- Przewodność cieplna pasty – wskaźnik ten określa zdolność substancji do przewodzenia cieplna. Określany jest w W/mK. Odpowiedni poziom przewodności cieplnej zapewnia optymalny przebieg procesu przekazywania do układu chłodzenia ciepła. Im wyższy jest to składnik, tym wydajniej pasta obniża temperaturę procesora.
- Gęstość – to z kolei wskaźnik, który wpływa na trwałość pasty. Warto przy tym pamiętać, że początkującym osobom samodzielna aplikacja gęstych past termoprzewodzących może sprawiać spory kłopot.
Czy warto kupić pastę termoprzewodzącą?
Wiele osób odnosi wrażenie, że pasty termoprzewodzące to produkty mało popularne i o niewielkim zastosowanie. W końcu wiele osób kupuje laptopy czy komputery stacjonarne, w przypadku których o aplikację takiej pasty nie trzeba się martwić. Jednak często zakup dobrej pasty termoprzewodzącej to konieczność. Zresztą jej wymianę warto przeprowadzać w sposób regularny. Pozytywnie wpływa ona bowiem na temperaturę pracy komputera, a przy okazji i na jego wydajność. Obecnie pasty na ogół sprzedawane są w formie strzykawek czy ze szpatułkami w komplecie. Dzięki temu ich stosowanie nie jest tak skomplikowane, jak się może z pozoru wydawać.
Pasty termoprzewodzące doskonale znają wszyscy miłośnicy podkręcania parametrów komputera. Bez nich trudno jest osiągnąć zadowalające rezultaty w tym zakresie. Najdroższe pasty na rynku (diamentowe) są dedykowane w szczególności do komputerów stricte gamingowych oraz komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Cechują się one zdecydowanie najlepszymi parametrami – przewodnością cieplną i zakresem temperaturowym.
Jak nakładać pastę termoprzewodzącą?
Nawet najwyższa jakość i najlepsze parametry taśmy termoprzewodzącej nie będą przydatne, jeżeli niewłaściwie użyjesz tego produktu. To prosta i niezbyt czasochłonna czynność, ale możesz popełnić kilka bardzo drobnych błędów. Te mogą kosztować utratę wydajności procesora – i to w najlepszym przypadku. Zanim zaczniesz działać, upewnij się więc, czy wszystkie kroki wykonasz poprawnie.
- Nie nakładaj pasty, jeżeli wcześniej nie oczyścisz procesora. Upewnij się, że usunąłeś z niego wszystkie tłuste osady, kurz czy pozostałości z poprzedniej pasty termoprzewodzącej. Co najważniejsze – nie oceniaj czystości tego elementu wizualnie. Niektóre zabrudzenia po prostu są niewidoczne. Zamiast tego wyposaż się w miękką szmatkę z mikrofibry lub podobnego materiału (pamiętaj przy tym, aby była to tkania niestrzępiąca się) i alkohol izopropylowy, który dokładnie wszystkie nieczystości.
- Postaraj się nałożyć pastę możliwie najszybciej po wyczyszczeniu procesora, aby ponownie nie osiadł na nim kurz.
- Przeczytaj instrukcję obsługi pasty – większość z nich nakłada się w bardzo podobny sposób, ale w zależności od parametrów pasty, proces ten może się różnić drobnymi szczegółami.
- Nałóż pastę na rozpraszacz ciepła procesora. W większości przypadków wystarczy ilość odpowiadająca wielkością ziarnku grochu.
- Umieść układ chłodzący na procesorze, przykładając do tego lekki, ale równomierny nacisk tak, aby dokładnie rozprowadzić pastę. Nie rozsmarowuj pasty sam!
Zanim zaczniesz używać komputera, upewnij się, że pasta nie wycieka spod procesora. W razie konieczności usuń starą pastę i nałóż ją jeszcze raz.
Stosowanie pasty termoprzewodzącej – jak często ją wymieniać?
Wielu producentów zaleca wymieniać profilaktycznie pastę termoprzewodzącą przynajmniej raz na rok lub dwa. W zdecydowanej większości przypadków jest to częstotliwość, która zapewni optymalną wydajność komputera. Oczywiście dużo zależy też od samego sprzętu i sposobu jego użytkowania.
Zdarza się, że wymiana pasty nie jest konieczna nawet przez pięć lat, choć takie sytuacje należą raczej do rzadkości. Jedynym sposobem, który pozwoli ustalić Ci, czy wymiana jest konieczna, jest po prostu obserwacja działania sprzętu. Jeśli zacznie się przegrzewać i dużo wolniej działać, to znak, że przyszedł już czas na wymianę pasty.
Jaką wydajność mają najczęściej polecane pasty termoprzewodzące?
Kupując opakowanie pasty termoprzewodzącej, możesz zdziwić się, jak niewielką ilość otrzymasz. Tymczasem w większości przypadków taka mała tubka wystarczy Ci nawet na kilka aplikacji! Wiele najchętniej wybieranych past dostępnych jest w tubkach zawierających 5-6 g produktu, podczas gdy podczas jednej aplikacji nie zużywa się więcej niż 1 g. Jeśli nie potrzebujesz tak dużej ilości pasty lub boisz się, że z czasem straci ona swoje właściwości, możesz wybrać produkt, który wystarcza dokładnie na jedną aplikację – są one dostępne również w naszym rankingu.
Popularni producenci past termoprzewodzących
- Arctic
- Cooler Master
- SilentiumPC
- Qoltec