Komputerowa gra RPG to inaczej gra fabularna. W tym przypadku gracz kontroluje bohatera lub kilku bohaterów, którzy poruszają się po fikcyjnym świecie. Czasem może stworzyć własną postać. Z czasem awansuje się na wyższe poziomy i zdobywa nowe umiejętności. Gry RPG rozgrywają się w różnych konwencjach – science fiction, steampunk itd. Pierwsze gry tego typu powstały już w latach 70. XX wieku i inspirowane były klasycznymi grami fabularnymi. W praktyce wyróżnia się kilka podgatunków gier fabularnych np. gry fabularne akcji, jRPG, MUD, SUD czy hack and slash. Kategoria gier komputerowych RPG rozwija się bardzo szybko. Na przestrzeni ostatnich lat zrobiły się one bardzo popularne.

RPG jest skrótem od angielskiego określenia Role Playing Game. Takie produkcje powstały już w latach 70. ubiegłego wieku. Wcześniej jednak do zabawy wykorzystywano kości, książki i fantazję graczy. Na tej podwalinie zaczęto tworzyć komputerowe gry RPG, które szybko zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Siłą gier tego rodzaju jest przede wszystkim fabuła. Aspekty graficzne nie mają tak dużego znaczenie. W przypadku gier wojennych czy wyścigowych grafika jest bardzo ważna, ale tutaj znacznie ma poznawanie świata i wejście w daną opowieść. Stąd też do wielu gier RPG nie trzeba posiadać najbardziej nowoczesnego sprzętu komputerowego. Czasem należy jednak zmienić jakość wyświetlanych detali. Gry RPG wydawane są zresztą nie tylko na komputery, ale i na konsole. W ten sposób docierają one do naprawdę szerokiego grona odbiorców.

Ranking najlepszych gier RPG

 1. Wiedźmin 3 Dziki Gon Edycja Gry Roku

  Wiedźmin 3 Dziki Gon Edycja Gry Roku
  Sprawdź aktualną cenę

  Fabularna gra wydana w maju 2015 roku na platformy Xbox One, PlayStation 4 i Microsoft Windows. To kontynuacja Wiedźmina z roku 2007 i Wiedźmina 2: Zabójcy Królów z roku 2011. Jej głównym bohaterem jest Geralt z Rivii – tytułowy Wiedźmin, którego twórcą jest Andrzej Sapkowski. Wiedźmin 3 to ostatnia część cyklu stanowiącego trylogię. Tytuł ten zdobył wiele nagród i nominacji przyznawanych przez branżowe czasopisma i portale.

 2. Diablo III

  Gra RPG Diablo III
  Sprawdź aktualną cenę

  Trzecia część fabularnej gry z serii Diablo. Wydana została w maju 2012 roku na platformy OS X i Microsoft Windows. Od września 2013 roku funkcjonuje także na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. W sierpniu 2014 roku pojawiły się wersje Diablo III na konsole Xbox One, PlayStation 4 i Nintendo Switch. Akcja gry toczy się 20 lat po wydarzeniach z Diablo II. Gracz ma za zadanie zdobyć Czarny Kamień Dusz. Dzięki niemu można pokonać władców demonów.

 3. The Elder Scrolls V Skyrim

  The Elder Scrolls V Skyrim
  Sprawdź aktualną cenę

  Gra akcji z roku 2011. To piąty tytuł z serii The Elder Scrolls i kontynuacja części czwartej Oblivion. Wydana została na platformy PlayStation 3, Microsoft Windows, Xbox 360 i na urządzenie Kinect. W wersji na komputery gra ma także polską wersję językową. Do tytułu wydano także szereg dodatków. Akcja gry rozgrywa się 200 lat po wydarzeniach z części czwartej. Nie jest jej bezpośrednią kontynuacją, ale nową historią osadzoną w tym samym uniwersum.

 4. Assassin’s Creed: Odyssey

  Gra RPG Assassin’s Creed: Odyssey
  Sprawdź aktualną cenę

  Przygodowa gra akcji będąca już jedenastą częścią serii Assassin’s Creed. Jej poprzedniczką jest Assassin’s Creed Origins. Akcja gry rozgrywa się w czasach wojny peloponeskiej w roku 431 p.n.e. Tytuł ten został wydany w październiku 2018 roku na platformy PlayStation 4, Xbox One (w Japonii), Microsoft Windows i Nintendo Switch. Gracz wcielić się może w dwóch bohaterów – Kasandrę lub Aleksiosa. Ma za zadanie wyeliminować członków sekty władającej potajemnie całą Grecją.

 5. Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance
  Sprawdź aktualną cenę

  Fabularna gra komputerowa wydana na Xbox One, PlayStation 4 i Microsoft Windows w lutym 2018 roku. Częściowo została sfinansowana poprzez kampanię crowdfundingową na Kickstarterze. Akcja gry rozgrywa się w Europie Środkowej w XV wieku. Kluczowe znaczenie odgrywa tutaj najazd władcy Węgier Zygmunta Luksemburskiego na Królestwo Czech. Gracz wciela się w syna kowala Henryka, który chcąc zemścić się na śmierć rodziców został wplątany w politykę i sieć intryg. W końcu jest zmuszony uratować księcia Wacława.

Inne Popularne gry RPG

Sklepy warte uwagi