Napęd optyczny zewnętrzny to urządzenie odczytujące lub zapisujące dane na skutek działania lasera świetlnego. Znajduje się na zewnątrz sprzętu, do którego jest dedykowany. Podłącza się go za pomocą portu USB 2.0 lub USB 3.0. Wykorzystywane jest na ogół jako opcja dodatkowa, która poszerza możliwości sprzętu – komputera, telewizora bądź odtwarzacza multimedialnego. Napędy zewnętrzne wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Są solidne i wytrzymałe, a niekiedy wyposażone w zabezpieczenia dodatkowe.

Ranking napędów optycznych zewnętrznych

  1. Napęd optyczny zewnętrzny Verbatim Blu-Ray X6 USB 3.0 (43890)

    Napęd optyczny zewnętrzny Verbatim Blu-Ray X6 USB 3.0 (43890)
    Sprawdź najniższą cenę

    Wysokiej jakości napęd zewnętrzny z interfejsem USB 3.0 oraz programem Nero Burn & Achieve na płycie CD. Odpowiedni dla użytkowników różnego rodzaju sprzętu m.in. notebooków czy ultrabooków, które nie posiadają nagrywarki Blu-ray. Wyróżnia się niezwykle kompaktowymi rozmiarami i wysoką funkcjonalnością – DiscSpan, SecureDisc czy MediaHome. To model bardzo łatwy w obsłudze.

  2. Napęd optyczny Lenovo ThinkPad UltraSlim USB DVD (4XA0E97775)

    Napęd optyczny Lenovo ThinkPad UltraSlim USB DVD (4XA0E97775)
    Sprawdź najniższą cenę

    Nowoczesny zewnętrzny napęd optyczny niewielkich rozmiarów. Doskonale sprawdza się w podróży. Posiada interfejs napędu USB 3.0 (wstecznie kompatybilny także z 2.0) oraz funkcję zapisywania płyt DVD. Odczytuje formaty płyt  CD-RW i DVD-RAM. Urządzenie utrzymane jest w eleganckiej, ciemnoszarej kolorystyce. W skład zestawu poza  samym napędem wchodzi kabel USB 3.0.

  3. Napęd optyczny zewnętrzny Dell DVD DW316 (784-BBBI)

    Napęd optyczny zewnętrzny Dell DVD DW316 (784-BBBI)
    Sprawdź najniższą cenę
    Funkcjonalny napęd zewnętrzny utrzymany w eleganckiej, czarnej kolorystyce. Odczytuje płyty DVD i CD. Posiada także funkcję zapisu płyt DVD. Obsługiwany jest poprzez standardowy interfejs USB 2.0. Na model ten udzielana jest długa, bo aż 24-miesięczna gwarancja producenta. Do zestawu dołączone jest wysokiej jakości oprogramowanie CyberLink Media Suite.

  4. Napęd optyczny Asus Lite Interface DVD-R/RW Writer (SDRW-08D2S-U LITE)

    Napęd optyczny Asus Lite Interface DVD-R/RW Writer (SDRW-08D2S-U LITE)
    Sprawdź najniższą cenę

    Niewielkich rozmiarów zewnętrzny napęd optyczny z funkcją szyfrowania danych. Posiada nowoczesny interfejs typu przeciągnij i nagraj, co pozwala na wypalenie płyty w zaledwie trzech krokach. Dodatkowo prezentuje się bardzo efektownie, za sprawą struktury przypominającej szlifowany diament. Urządzenie obsługiwane jest przez interfejs USB 2.0. Odczytuje formaty płyt CR i DVD. Obsługuje system operacyjny Windows 8. Do zestawu dołączone jest oprogramowanie – Cyberlink Power2Go 8 oraz E-Green.

  5. Napęd optyczny zewnętrzny LG GP57EB40 (GP57EB40AUAE10B)

    Napęd optyczny zewnętrzny LG GP57EB40 (GP57EB40AUAE10B)
    Sprawdź najniższą cenę
    Wysokiej klasy napęd optyczny z technologią Silent Play, która skutecznie rozwiązuje problem hałasu emitowanego przez urządzenia tego typu. Zmniejsza ona prędkość obrotu płyty, a przy okazji i poziom hałasu. Z kolei technologia Jamless zapobiega zatrzymaniu odtwarzania wywołanego uszkodzeniami danych znajdujących się na dysku. Te sektory są pomijane, a więc odtwarzanie jest zawsze płynne. Model ten łatwo podłączyć można do telewizora czy komputera za pomocą złącza USB. Jest kompatybilny z Windowsem i Mac. W skład zestawu wchodzi oprogramowanie LG Burning Tools, Power Producer, PowerDVD 7 oraz Powe Backup.

Jaki napęd optyczny kupić?

Wbrew powszechnemu przekonaniu czas płyt CD i DVD wcale nie przeminął. Z tego powodu zewnętrzne napędy optyczne są nadal potrzebne. To dzięki nim można uruchomić film czy płytę z muzyką. Czym jednak sugerować się przy zakupie?

  • Rodzaj – związany jest on bezpośrednio z obsługiwanymi nośnikami. Najprostsze są napędy mało pojemnych płyt CD. Co ciekawe, płyty tego typu występują aż w trzech wariantach – CD ROM (do odtwarzania), CR-R (do jednorazowego zapisu danych) i CD-RW (do wielokrotnego zapisu danych, które można także usuwać). Bardziej zaawansowane są napędy DVD i Blu-ray. Wśród płyt DVD wymienić można DVD-ROM (do odczytu), DVD-R (do jednokrotnego zapisu) oraz DVD-RW (do wielokrotnego zapisywania i kasowania), a płyty Blu-ray dzielą się na BD-ROM (do odczytu), BD-R (do jednokrotnego zapisu) oraz BD-RE (do wielokrotnego zapisywania i kasowania)
  • Interfejs – to nic innego jak sposób podłączenia napędu zewnętrznego do urządzenia. Są to w przypadku napędów zewnętrznych porty USB 2.0 i USB 3.0.
  • Wymiary – do wyboru są modele o standardowych rozmiarach i wersje slim. Te drugie są lekkie i kompaktowe, a więc sprawdzają się nawet w przypadku podróży. Obecnie ich popularność rośnie, gdyż często użytkowane są razem z lekkimi notebookami i ultrabookami.
  • Prędkość odczytu i zapisu – w praktyce jest to parametr podawany dla każdego rodzaju płyt osobno. Co ciekawe, w przypadku zapisu użytkownik sam może wybrać prędkość przenoszenia danych na płytę.
  • Czas dostępu – to średni czas, w jakim uzyskuje się dostęp do danych, które są zapisane na płycie. Im jest on krótszy, tym oczywiście lepiej.
  • Rozmiar bufora – pamięć podręczna, w której przechowywane są dane najczęściej wykorzystywane. Dostęp do nich jest szybki, dlatego im bufor jest bardziej pojemny, tym lepiej.

Czy warto kupić zewnętrzny napęd optyczny?

Zewnętrzne napędy optyczne to urządzenia często niedoceniane, a bardzo przydatne. W końcu płyty CD, DVD i Blu-ray wciąż są popularnymi nośnikami danych. Tymczasem wielu producentów komputerów, w szczególności laptopów rezygnuje z wyposażanie swoich urządzeń w napęd optyczny do odczytywania i nagrywania płyt różnego rodzaju. Z pomocą przychodzą wówczas napędy zewnętrzne, które podłącza się za pomocą portów USB.

Zewnętrzny napęd optyczny przydaje się w wielu różnych sytuacjach. To jedyne rozwiązanie, gdy laptop czy notebook nie posiada własnego wewnętrznego napędu, a zachodzi konieczność np. zainstalowania na nim sterowników z płyty. Czasem urządzenie posiada wprawdzie napęd, ale innego typu niż jest aktualnie potrzebny. Wiele laptopów ma klasyczne napędy DVD, tymczasem coraz więcej filmów i gier nagrywanych jest na płyty Blu-ray. Wówczas sięgnąć trzeba więc po urządzenie zewnętrzne. Poza tym napęd przydaje się w momencie, gdy napęd wewnętrzny w komputerze stacjonarnym ulegnie uszkodzeniu.

Napędy zewnętrzne są urządzeniami prostymi w obsłudze, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Wiele z nich to tzw. modele slim, które zabrać ze sobą można nawet w podróż, bo mieszczą się bez problemu w torebce czy plecaku.

Popularni producenci napędów optycznych