Płyta główna to podstawowy element komputera. To właśnie na nim osadzone są inne części. Od płyty głównej w praktyce zależy ilość i typ komponentów możliwych do zamontowania oraz sposób wymiany danych pomiędzy nimi. Płyta główna ma formę drukowanej płytki, na której znajdują się ścieżki i elementy stałe wmontowane w układ np. gniazda czy złącza. Posiada ona wiele układów zintegrowanych np. sieciowy i dźwiękowy. Niektóre konstrukcje zawierają także gniazda do urządzeń zewnętrznych.

Ranking płyt głównych Socket AM4

 1. Płyta główna Gigabyte X570 AORUS ELITE
  Płyta główna Gigabyte X570 AORUS ELITE
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości płyta główna z socket AM4 odpowiednia dla graczy  i nie tylko. Przygotowana jest na najnowsze procesory Ryzen trzeciej generacji oraz pamięci DDR4 , które pracują w Dual Channel. Jednocześnie prezentuje się bardzo efektownie i wyposażona jest w podświetlenie RGB. Kontroler zasilania Intersil cechuje się niskimi stratami energii oraz wysoką wydajnością tranzystorów. Ciepło odprowadzane jest w tym przypadku za pomocą radiatorów i termopadów.
 2. Płyta główna Asus TUF Gaming X570-Plus (90MB1180-M0EAY0)
  Płyta główna Asus TUF Gaming X570-Plus (90MB1180-M0EAY0)
  Sprawdź aktualną cenę
  Niezawodna i stabilna płyta główna zaprojektowana z wykorzystaniem komponentów wojskowych. Odpowiednia do komputera z procesorem AMD i dużą ilością rdzeni. Wykorzystuje 12+2 stopnie mocy MOS Dr łączące wysokopoziomowe i niskopoziomowe tranzystory MOSFET oraz sterowniki w jeden pakiet. Ciepło jest w tym przypadku oddalane od najważniejszych komponentów. Na uwagę zasługują ponadto gniazda ProCool.
 3. Płyta główna MSI MPG X570 Gaming EDGE Wi-Fi
  Płyta główna MSI MPG X570 Gaming EDGE Wi-Fi
  Sprawdź aktualną cenę

  Płyta główna obsługująca procesowy AMD Ryzen 3000 i cały zestaw ich funkcjonalności, w tym nowy standard PCI Express 4.0. Posiada w prawym dolnym rogu oświetlenie LED RGB. Maksymalnie obsługuje 128 GB pamięci DDR4 do 3200 MHz. Posiada cztery wewnętrzne porty USB 2.0 oraz cztery bardzo szybkie porty USB 3.0. W skład zestawu wchodzi także m.in. płyta DVD ze sterownikami koniecznymi do uruchomienia płyty.
 4. Płyta główna Asus PRIME X470-PRO (90MB0XG0M0EAY0)
  Płyta główna Asus PRIME X470-PRO (90MB0XG0M0EAY0)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy płyta główna obsługująca pamięć DDR4 do 64 GB. Posiada wejście HDMI i Display Port. W tylnym panelu znajduje się sześć złączy USB 3.1 o znacznej szybkości. Wewnątrz są także trzy złącza tego rodzaju. Model ten jest bardzo elastyczny w obsłudze dwóch dysków M.2, obsłudze macierzy RAID z dysków NVME oraz wyposażeniu we wspomniane już gniazda USB 3.1. Wykorzystuje nowoczesny system oświetlenia RGB, w tym diody ledowe zintegrowane na płycie głównej.
 5. Płyta główna MSI X470 Gaming Pro
  Płyta główna MSI X470 Gaming Pro
  Sprawdź aktualną cenę

  Płyta główna z nowoczesną technologią MSI Mystic Light. Pozwala ona na wybranie dowolnej barwy i spersonalizowanie wyglądu swojego komputera. Dodatkowo kolory podświetlenia można w każdej chwili zmienić. Urządzenie posiada innowacyjny system chłodzenia o znacznej wydajności. Wyposażone jest w dużą liczbę łatwo sterowanych złączy, które służą do podłączenia wentylatorów. Model ten doskonale sprawdza się w przypadku graczy komputerowych, także tych korzystających z VR. System Audio Boost zapewnia najlepszą jakość dźwięku.

Jaką płytę główną kupić?

Żaden komputer nie może obejść się bez odpowiedniej płyty głównej. To w końcu na niej montowane są najważniejsze podzespoły. To ona również odpowiada za sprawną komunikację pomiędzy nimi. Zatem jak wybrać odpowiedni model? Czym trzeba się w tym przypadku kierować?

 • Socket (gniazdo procesora) – dane grupy procesorów pasują tylko do danych gniazd, podobnie zresztą jak układy chłodzenia. Procesor musi być więc zgodny z gniazdem płyty.
 • Typ i rozmiar – na większej płycie jest więcej gniazd na podzespoły, a więc możliwość rozbudowania komputera jest większa.
 • Wyjścia z tyłu płyty i na płycie – ilość wyjść jest zróżnicowana w poszczególnych modelach. Droższe modele pozwalają na zainstalowanie dodatkowych wyjść z wnętrza.
 • Rodzaj złącza sieciowego – płyty różnią się wydajnością układu. Warto postawić na model ze złączem typu 1GbE.
 • Moduły dodatkowe – niektóre płyty główne oferują dodatkowo moduł Bluetooth czy zintegrowaną kartę WiFi. To dobre rozwiązanie dla osób, które preferują korzystanie z internetu bezprzewodowego.
 • Jakość podzespołów – to parametr niestety trudny do zweryfikowania. Tymczasem w przypadku niektórych płyt kondensatory wytrzymują tylko tysiąc godzin. Inne pracują nawet i 10 tysięcy godzin.
 • Chipset – to od tego elementu zależy w dużej mierze, czy płyta główna posiada wiele wyjść i dodatków. Poszczególni producenci w różny sposób oznaczają swoje chipsety. Każda firma ma jednak w swojej ofercie opcje bardziej ekonomiczne i rozbudowane, dla prawdziwych graczy komputerowych.
 • PCIe – to interfejs, który służy do instalowania kart rozszerzeń. W zależności od rozmiaru płyty głównej oraz chipsetu, do dyspozycji są różne ilości oraz szybkości slotów na karty. Najnowsze modele umożliwiają pracę dwóch kart w tandemie w standardzie PCIe 3.0×16. w praktyce, im wyższy jest standard, tym szybciej odbywa się transfer danych poprzez szynę kart rozszerzeń. Montuje się w nich karty graficzne, karty sieciowe czy bardzo szybkie dyski typu PCIe.

Czy warto kupić mocną płytę główną?

Płyta główna to bardzo istotny element każdego komputera. To bowiem do niej podłącza się takie podzespoły jak pamięć RAM,napędy, procesor czy dyski twarde. Płyta główna odpowiedzialna jest za komunikowanie się pomiędzy nimi. Dlatego też warto w tym przypadku postawić na naprawdę mocny model.

Bez dobrej klasy płyty głównej trudno jest sobie wyobrazić sprawnie działający komputer dla graczy i nie tylko. Dodatkowo jest ona potrzebna jeśli w przyszłości w planach jest np. podkręcanie procesora, na co decyduje się coraz więcej osób. Generalnie, posiadając mocną płytę główną, można spać spokojnie. Komputer w nią wyposażony będzie bowiem przez długi czas działać bez zarzutu.

Obecnie wybór płyt głównych na rynku jest spory. Każdy więc może znaleźć model odpowiedni do swoich możliwości i aktualnych potrzeb. Wiele płyt jest nie tylko wytrzymałych i stabilnych, ale i efektownych pod względem wizualnym. Mowa o tych modelach, które są wyposażone w oświetlenie. Dzięki temu można swój komputer spersonalizować, a  dodatkowo zmienić, kiedy tylko przyjdzie na to ochota.

Popularni producenci płyt głównych

Sklepy z płytami głównymi warte uwagi