Nebulizator to urządzenie, które przekształca lek z formy płynnej do formy aerozolu podawanego od razu do dróg oddechowych. Aerozol wchłania się o wiele szybciej, a ponadto drobne cząsteczki lekarstwa mogą dotrzeć znacznie głębiej. Nebulizator nie jest tym samym co inhalator. Są to urządzenia, które działają na podobnej zasadzie. Jednak nebulizator wykorzystywany jest przy dłuższych terapii. Często stosowany jest w przypadku małych dzieci.

Ranking nebulizatorów

Nebulizacja to coraz popularniejszy zabieg medyczny przeprowadzany w domu. Polega on na podawaniu leku w formie mgiełki, która dostaje się od razu do układu oddechowego. Jest to dobre rozwiązanie m.in. w przypadku astmy, mukowiscydozy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc POChP. Jednak jaki nebulizator kupić? Okazuje się, że wybór na rynku jest całkiem spory. W podjęciu decyzji z pewnością pomoże przygotowany przez nas ranking nebulizatorów.

 1. Nebulizator Yuwell Koncentrator Tlenu Z Czujnikiem Stężenia I Nebulizatorem Yu-600

  Nebulizator Yuwell Koncentrator Tlenu Z Czujnikiem Stężenia I Nebulizatorem Yu-600
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny koncentrator tlenu przeznaczony do tlenoterapii. To urządzenie o kompaktowej formie, które nie sprawia większych problemów w obsłudze. Zapewnia wysoką skuteczność w stężeniu tlenu aż do 95,5%. Model ten pracuje cicho i wyróżnia się intuicyjnym panelem sterowania. Jest solidny, stabilny i niezawodny. Wykorzystywany jest do łagodzenia takich dolegliwości jak bóle i zawroty głowy, stany zapalnie czy zaburzenia snu.

 2. Adamed Nebulizator Air Pro inhalator siateczkowy

  Adamed Nebulizator Air Pro inhalator siateczkowy
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy inhalator będący wyrobem medycznym klasy IIA. Posiada dodatkowy czujnik pomiaru poziomu cieczy oraz membranę nowej generacji. Na uwagę zasługują także bogate akcesoria – chusteczka do czyszczenia, adapter zasilający, maski do nebulizacji dla dzieci i osób dorosłych o twarde etui podróżne. Dodatkowo zestaw zawiera również kartę z kodem pozwalającym na odebranie darmowych masek do nebulizacji. Urządzenie wyróżnia się wysoką prędkością nebulizacji.

 3. Nebulizator InnoGio GioVital Mini Mesh GIO-600

  Nebulizator InnoGio GioVital Mini Mesh GIO-600
  Sprawdź aktualną cenę

  Certyfikowany nebulizator membranowy. Jest nieoceniony podczas leczenia astmy i innych chorób układu oddechowego. Jest odpowiedni dla dzieci i osób dorosłych. Do działania wykorzystuje wibrującą membranę przepychającą lek przez siateczkę. Jest on wówczas zamieniany w aerozol. Membrana nie nagrzewa się, a struktura leku nie ulega zmianie. Siateczka mesh jest odporna na zapychanie. Sam nebulizator jest niewielki rozmiarowo. Jest idealnym wyborem na czas podroży i nie tylko.

 4. InnoGio GioVital nebulizator

  InnoGio GioVital nebulizator
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny nebulizator idealny w walce z katarem, przeziębieniami oraz infekcjami dróg oddechowych. Wykorzystywać mogą go osoby w różnym wieku. Urządzenie pracuje w temperaturze od -20 do 50 stopni Celsjusza. Toleruje wilgotność do 85%. W czasie działania nie wytwarza zbyt dużego hałasu. W skład opakowania poza samym nebulizatorem wchodzą maska dla dorosłych, maska dla dzieci, ustnik, zapasowy filtr oraz przewód powietrzny.

 5. Nebulizator Xblitz Neno Sente

  Nebulizator Xblitz Neno Sente
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy nebulizator zarejestrowany w Urządzenie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych. Urządzenie posiada dwie maski – dla dzieci i dla osób dorosłych. Sprawdzi się więc w przypadku całej rodziny. Nie jest duży rozmiarowo i nie sprawia problemów w obsłudze. Zestaw złożyć można w ciągu zaledwie jednej minuty. Urządzenie przychodzi z pomocą w walce z chorobami układu oddechowego. Dzięki praktycznej podziałce pozwala na łatwe odmierzenie odpowiedniej ilości leku.

Jaki nebulizator kupić?

Nebulizatory to urządzenia medyczne, które cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystywane są głównie przy chorobach układu oddechowego. Na jaki nebulizator warto postawić? Czym się kierować przy jego zakupie?

 • Przepływ – to wydajność sprężarki. Minimalnie wynosić powinna 8l/min. Optymalnie powinno być to od 13 do 16 l/min.
 • MMAD – średnia cząsteczka NaCl podawana  w mikrometrach. W praktyce MMAD powinno być jak najmniejsze, ale nie mniejsze niż 1 µm oraz  nie większe niż 5 µm. MMAD to średnia wartość cząstki, której 50% ma wartość podaną, a reszta rozchodzi się powyżej w pniu oskrzelowym i poniżej. W niektórych nebulizatorach MMAD jest zmienne w zależności od potrzeby.
 • Głośność – zazwyczaj nebulizatory generują hałas mieszczący się w granicach 50-60 dB. Spore znaczenie ma odległość, z której podawana jest głośność przez producenta. Jest to na ogół 50 cm. Są jednak modele, gdzie ta głośność podawana jest ze 100 cm. To spora różnica. Ciche sprężarki są zazwyczaj droższe. Z drugiej strony im większa siła sprężarki, tym jest ona głośniejsza.
 • Tempo nebulizacji – im krócej, tym lepiej. Idealnie, gdy nebulizacja zajmuje kilka minut. Warto stawiać na urządzenia, które oferują nebulizację w zakresie 0,4-0,5 ml/min. Wówczas nebulizacja nie trwa zbyt długo.
 • Badania na lekach – są nebulizatory, które mają wykonane badania na lekach. Warto wybierać takie modele, bo dają one pewność cząstki i są potwierdzeniem wysokiej jakości urządzeń. Badania na lekach nie są tanie i zajmują sporo czasu.
 • Pojemność rezydualna –  to po prostu pozostałość po leku. Powinna być jak najmniejsza – idealnie gdy wynosi maksymalnie 0,5 ml.
 • Czyszczenie – prawidłowe czyszczenie i konserwacja urządzenia po nebulizacji, pozwala użytkować je bezawaryjnie przez długi czas. Z drugiej strony wszystkie elementy plastikowe wymagają regularnej wymiany np. co 6 miesięcy od pierwszego użycia. Elementy takie jak ustnik, maska czy nebulizator wymagają regularnego czyszczenia. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego ciepłą wodę i detergent.

Czy warto kupić nebulizator?

Nebulizatory to urządzenia, które pozwalają na przeprowadzanie w warunkach domowych nebulizacji. To metoda lecznicza polegająca na podawaniu do dróg oddechowych człowieka wziewnych leków w formie aerozolu, a więc układu zawieszonych w gazie cząsteczek substancji płynnej.

Jest to sposób na bardzo szybkie i bezproblemowe podawanie leków osobom chorym. Nie jest przy tym wymagana koordynacja wdechowo-wydechowa. Nebulizatory z powodzeniem stosować można także w przypadku dzieci czy osób starszych. Każdy pacjent może dostawać inną, odpowiednią dla niego dawkę i rodzaj leku. Są to m.in. antybiotyki, mukolityki, beta2-mimetyki czy leki proteolityczne. Jednocześnie stosować można tlenoterapię czy farmakoterapię.

Warto pamiętać o tym, że podawanie leków w formie aerozoli pozwala na skutecznie zmniejszenie ich dawki. Dodatkowo trafiają one do odpowiedniego miejsca, co zmniejsza natężenie ewentualnych działań niepożądanych. Same nebulizatory są też coraz tańsze i nie sprawiają problemów w obsłudze.

Popularni producenci nebulizatorów

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu nebulizatorów

Nebulizatory to urządzenia medyczne cieszące się coraz większą popularnością na rynku. Wykorzystywane są zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Pozwalają na wykonywanie nebulizacji, a więc podawanie leków  w formie aerozoli. Są to urządzenia mobilne, niewielkie rozmiarowo i bezproblemowe w obsłudze. W wyborze odpowiedniego modelu z pewnością pomoże nasz ranking nebulizatorów prezentujący modele, które cieszą się na rynku dużym powodzeniem.