Odkurzacz automatyczny zwany inaczej robotem sprzątającym jest niewielkich rozmiarów urządzeniem, które samodzielnie porusza się po domu i usuwa z podłogi różnego rodzaju zabrudzenia. Pozwalają mu na to wbudowane czujniki oraz algorytmy ruchu i sprzątania. Poza odkurzaczem w zestawie znajduje się stacja dokująca pełniąca funkcję ładowarki. Roboty sprzątające pojawiły się na rynku jakiś czas temu, ale już zdążyły zdobyć ogromną popularność. Są bowiem skuteczne w działaniu, a jednocześnie stanowią oszczędność czasu.

Ranking odkurzaczy automatycznych

 1. Odkurzacz automatyczny Xiaomi Mijia Roborock Vacuum Cleaner 2 S50
  Odkurzacz automatyczny Xiaomi Mijia Roborock Vacuum Cleaner 2 S50
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny odkurzacz automatyczny z filtrem Sweep One. Za sprawą inteligentnego systemu sterowania oraz rurowej konstrukcji oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, a przy tym kontroluje poziom jej przepływu podczas nawilżania mikrofibry. Urządzenie posiada funkcję odkurzania oraz mycia podłogi. Dzięki czujnikowi pomiary odległości tworzy w czasie rzeczywistym mapy przestrzeni. Produkt posiada silnik NIDEC tworzący ciśnienie 2000 Pa. Akumulator o pojemności 5200 mAh pozwala mu na 2,5 godziny nieprzerwanej pracy.
 2. Odkurzacz iRobot Roomba 980
  Odkurzacz iRobot Roomba 980
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalny odkurzacz automatyczny z systemem czyszczenia AeroForce. Dzięki niej automatycznie zwiększa moc swojego działania na dywanach. Wyposażony jest w innowacyjny system nawigacji iAdapt 2.0  oraz filtr o bardzo wysokiej wydajności. Urządzenie działa nieprzerwanie nawet przez 120 minut. Po upływie tego czasu kieruje się w celu naładowania do stacji dokującej. Robot obsługiwać można za pomocą intuicyjnej aplikacji.
 3. Odkurzacz automatyczny Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner SDJQR02RR
  Odkurzacz automatyczny Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner SDJQR02RR
  Sprawdź aktualną cenę
  Robot sprzątający w białym kolorze z 12 sensorami pozwalającymi na omijanie różnego rodzaju przeszkód. Wbudowany laserowy czujnik odległości LDS skanuje pomieszczenie 1800 razy na sekundę w 360 stopniach, tworząc mapę pomieszczenia. Ruch robota śledzą cztery procesory. Algorytm SLAM z kolei oblicza najefektywniejszą drogę czyszczenia. Urządzeniem kierować można poprzez aplikację Mi Home. Wbudowana bateria pozwala na 2,5 działania odkurzacza bez potrzeby ładowania.
 4. Odkurzacz RoboJet DUEL 3
  Odkurzacz RoboJet DUEL 3
  Sprawdź aktualną cenę

  Automatyczny odkurzacz o dużej mocy ssącej z  funkcją mapowania przestrzeni. W tym wypadku do wyboru są robot odkurzający z pojemnikiem na kurz bądź robot odkurzająco-myjący z hybrydowym pojemnikiem na kurz i wodę. Urządzenie stanowi doskonałe rozwiązanie dla alergików. Radzi sobie z kurzem, pyłkami, sierścią zwierząt i innymi alergenami. Poziom głośności to jedynie 55 dB. Pod tym względem robot nie ma sobie w zasadzie na rynku równych.
 5. Odkurzacz automatyczny Mamibot Grey 2w1
  Odkurzacz automatyczny Mamibot Grey 2w1
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny robot hybrydowy, który jednocześnie odkurza i mopuje pomieszczenie. Sterowany może być poprzez intuicyjną aplikację. Pracę urządzenia można więc zaplanować ze sporym wyprzedzeniem. Urządzenie posiada czujniki przeciwupadkowe chroniące go m.in. przed upadkiem ze schodów. Dzięki niewielkiej wysokości skutecznie czyści przestrzeń pod meblami i nie tylko.  Odkurzacz wyposażony jest w wysokiej klasy silnik bezszczotkowy produkcji japońskiej.

Sprawdź powiązane rankingi:

Ranking pionowych odkurzaczy bezprzewodowych
Ranking odkurzaczy workowych
Ranking odkurzaczy bezworkowych

Jaki odkurzacz automatyczny kupić?

Odkurzacze automatyczne cieszą się coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego. Pozwalają bowiem na utrzymanie pomieszczeń w czystości przy zasadzie zerowym wysiłku. Dzięki nim sprzątanie jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Czym jednak należy sugerować się przy wyborze robota sprzątającego?

 • System nawigacji – każdy robot sprzątający powinien mieć dobry algorytm sterowania. Wiele modeli posiada kamerę umożliwiającą obliczenie wielkości pomieszczenia. Sama trasa sprzątania pokonywana może być na różne sposoby. W przypadku systemu chaotycznego urządzenie obija się o ściany i zmienia kierunek ruchu. To metoda skuteczna, ale czasochłonna. Lepszym rozwiązaniem jest system uporządkowany, gdy odkurzacz jeździ po linii prostej.
 • Obsługa – odkurzacze automatyczne obsługiwane mogą być za pomocą pilota lub panelu znajdującym się na urządzeniu. Nowoczesne modele sterować można poprzez aplikacje mobilne.
 • Czas pracy i ładowania – czas pracy na naładowanym akumulatorze ma spore znaczenie, zwłaszcza przy sprzątaniu dużych powierzchni. Większość urządzeń działa od 60 do 240 minut. Mniej ważny jest czas ładowania urządzenia.
 • Pojemnik – im jest on większym, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Na ogół jest to od 0,18 do 0,7 l, co wynika z niewielkich rozmiarów robotów sprzątających.
 • Głośność pracy – odkurzacze automatyczne są cichsze niż tradycyjne. Poziom generowanego przez nie hałasu może jednak niekiedy utrudniać prowadzenie rozmowy. Najcichsze urządzenia działają przy mniej niż 60 dB.
 • Filtry – najnowsze odkurzacze posiadają filtry HEPA oczyszczające powietrze  z kurzu, bakterii i grzybów. To istotna informacja m.in. dla alergików.
 • Czujniki – poza podstawowymi sensorami są to m.in. czujniki brudu, czujniki schodów czy czujniki zbliżeniowe.
 • Wyposażenie dodatkowe – w skład wyposażenia dodatkowego wchodzą najczęściej lampa UV, nasadka polerująco-czyszcząca, stacja dokująca, głośnik czy dodatkowe filtry.

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Popularność odkurzaczy automatycznych z roku na rok rośnie. Stanowią one ciekawą alternatywę dla klasycznych odkurzaczy i są ich ciekawym uzupełnieniem. Przede wszystkim pozwalają bowiem zaoszczędzić czas i energię, którą normalnie trzeba byłoby przeznaczyć na odkurzanie mieszkania czy domu. Robot sprzątający zajmuje się tym samodzielnie.

Za sprawą nowoczesnego odkurzacza automatycznego, można znacznie ograniczyć korzystanie z modelu klasycznego. To doskonała informacja dla wszystkich tych osób, które za odkurzaniem i sprzątaniem nie przepadają. Robot sprzątający jest urządzeniem, które pozwala cieszyć się każdego dnia czystym mieszkaniem. Stanowi ponadto dobrą opcją dla osób, które są uczulone np. na kurz. W ich przypadku robot znacznie zwiększa komfort życia.

Odkurzacze automatyczne są urządzeniami, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a przy tym są bardzo łatwe w obsłudze. Nowsze modele nie tylko odkurzają, ale przy okazji i mopują podłogę. Tym samym znacznie ułatwiają utrzymanie domu bądź mieszkania w czystości.

Popularni producenci robotów sprzątających

Sklepy z odkurzaczami automatycznymi warte uwagi