Odkurzacz bezworkowy to urządzenie idealne dla alergików. Terminem tym określa się odkurzacz, który magazynuje zabrudzenia nie w worku, ale w plastikowym pojemniku. Po odkurzaniu pojemnik ten opróżnia się i czyści. W ten sposób do odkurzacza nie trzeba kupować worków i ich regularnie wymieniać. Odkurzacze bezworkowe nazywa się też odkurzaczami cyklonowymi. Wykorzystują bowiem do działania dużą siłę odśrodkową produkowaną przez zassane powietrze.

Ranking odkurzaczy bezworkowych

 1. Odkurzacz bezworkowy Karcher VC 3 1.198-125.0

  Odkurzacz bezworkowy Karcher VC 3 1.198-125.0

  Bardzo wydajny multicyklonowy odkurzacz o wysokiej sile ssania. Posiada łatwy do czyszczenia zbiornik na nieczystości zamiast standardowego worka filtracyjnego. Jest on dodatkowo transparentny. To urządzenie idealne dla alergików z filtrem HEPA 12. Jego moc ssania jest taka sama niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika. Gumowe koła są odpowiednie nawet dla podłóg drewnianych. Odkurzacz można włączać i wyłączać bez schylania się. Posiada zwijany automatycznie przewód zasilający.

 2. Odkurzacz Philips PowerPro Compact FC9333/09

  Odkurzacz Philips PowerPro Compact FC9333/09

  Nowoczesny odkurzacz bezworkowy, który wyłapuje aż 99,9% cząsteczek kurzu. Jest wydajny i wytrzymały. Skutecznie zbiera i przechowuje kurz. Model ten posiada nasadkę TriActive i nasadkę do twardych podłóg. Ciekawym rozwiązaniem jest także specjalny filtr antyalergiczny. Innowacyjna technologia PowerCyclone 5 oddziela sukcesywnie kurz od powietrza, dając wyjątkowe efekty odkurzania. Odkurzacz wyposażony jest dodatkowe w duże gumowe koła.

 3. Electrolux SuperCyclone ESC63EB

  Electrolux SuperCyclone ESC63EB

  Wysokiej klasy odkurzacz o klasie energetycznej A. Z łatwością usuwa zabrudzenia i kurz z różnego rodzaju powierzchni, także drewnianych i ceramicznych. Pozwala przy okazji na skuteczne oczyszczenie powietrza w domu. To zasługa specjalnego filtra Hygiene 12. Jest to urządzenie odpowiednie dla alergików i astmatyków. W skład zestawu dodatkowo wchodzi specjalna turboszczotka z końcówką z obracającym się wałkiem. Zbiera ona z dywanów nawet włosy i sierść.

 4. Odkurzacz bezworkowy Bosch BGC05AAA1

  Odkurzacz bezworkowy Bosch BGC05AAA1

  Bezworkowy odkurzacz o kompaktowej formie z niezawodnym silnikiem HiSpin!. Sprawdza się w przypadku różnego rodzaju powierzchni. Jego zasięg pracy to aż 9 metrów. To urządzenie wydajne i proste w obsłudze. Za pomocą jednego przycisku można opróżnić pojemnik z nieczystościami. Odpowiada za to technologia EasyClean. Zbiornik na kurz i zanieczyszczenia jest dość spory, co pozwala na wielokrotne uruchamianie odkurzacza bez konieczności jego opróżniania.

 5. Odkurzacz Samsung VCC45W0S36

  Odkurzacz Samsung VCC45W0S36

  Bezworkowy odkurzacz o dużej mocy ssącej. Za sprawą systemu Twin Chamber jest skuteczny i daje wyjątkowe efekty sprzątania. Przy okazji oszczędza czas i pieniądze, gdyż nie wymaga kupowania i wymieniania worków. Składa się z filtra zmywalnego i wylotowego typu EPA. Tym samym wydmuchiwane powietrze jest oczyszczone z alergenów różnego rodzaju. To model z silnikiem o mocy 700W i klasą energetyczną A. Waży zaledwie 4,3 kg i wyposażony jest w ergonomiczną rurę teleskopową. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca w czasie przechowywania.

Sprawdź powiązane rankingi:

Ranking pionowych odkurzaczy bezprzewodowych
Ranking odkurzaczy workowych
Ranking odkurzaczy automatycznych

Jaki odkurzacz bezworkowy kupić?

Nie wszyscy wiedzą, że w sprzedaży dostępne się nie tylko tradycyjne odkurzacze workowe, ale i urządzenia bezworkowe. Są one idealnym rozwiązaniem głównie dla alergików i astmatyków. Czym warto kierować się przy ich zakupie?

 • Pojemność zbiornika na kurz – od tego zależy, jak długo można bez przerwy odkurzacz. To ważne w większych mieszkaniach. Jednak większy pojemnik to też cięższy odkurzacz.
 • Zastosowane filtry – to bardzo ważny element odkurzacza bezworkowego. Filtry wodne są dobre dla alergików, bo zatrzymują kurz i alergeny. Są jednak trudne do utrzymania w czystości. Po każdym odkurzaniu pojemnik należy opróżnić z wody. Filtry HEPA są obecnie bardzo popularne. Zatrzymują zanieczyszczenia powietrzne, w tym grzyby i bakterie. Czasem stosowane są w liczbie większej niż jeden. Filtry zmywalne są montowane w odkurzacza na stałe. Co jakiś czas trzeba je opłukać.
 • Wyposażenie – w skład zestawu wchodzić mogą różnorodne akcesoria. Najpopularniejsze z nich to elektroszczotki i turboszczotki do usuwania z dywanów sierści i włosów, specjalne szczotki do szczelin oraz miniaturowe turboszczotki przeznaczone do samochodów.
 • Moc – nie zawsze przekłada się ona na efektywność urządzenia. Warto sprawdzać raczej klasy skuteczności odkurzania, a nie tylko samą moc odkurzacza.
 • Regulacja mocy – powinna być ona łatwo dostępna. Wiele odkurzaczy bezworkowych ma regulację w uchwycie. Inne są regulowane z poziomu obudowy. Pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, bo nie wymaga schylania się.
 • Klasa energetyczna – od niej zależy zużycie energii elektrycznej w czasie sprzątania. Im jest ona wyższa, tym oczywiście lepiej.
 • Klasa skuteczności odkurzania dywanów – każdy odkurzacz ma określoną klasę efektywności odkurzania dywanów. Im jest ona wyższa, tym urządzenie jest bardziej skuteczne.
 • Klasa skuteczności odkurzania twardych podłóg – im klasa jest wyższa, tym lepiej.
 • Klasa  reemisji kurzu – to parametr istotny dla alergików. Im klasa reemisji kurzu jest wyższa, tym bardziej skuteczny jest proces filtracji.

Czy warto kupić odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe to wciąż pewnego rodzaju nowość na rynku, ale urządzenia tego typu cieszą się coraz większą popularnością. Mają zresztą całkiem sporo zalet. Przede wszystkim są to urządzenia nowoczesne i bardzo funkcjonalne. Nie sprawiają problemów w obsłudze i wcale nie są zbyt drogie.

Podstawowym atutem odkurzaczy bezworkowych jest  z całą pewnością niski koszt ich eksploatacji, gdyż nie wymagają one kupowania worków. Stanowią idealne rozwiązanie w szczególności dla alergików i astmatyków. Filtrują bowiem zanieczyszczenia z dużą skutecznością, a ponadto pojemnik z nieczystościami można opróżniać regularnie, nawet po każdym odkurzaniu mieszkania lub domu. Co ciekawe, skuteczność działania odkurzacza nie jest związana ze stopniem zapełnienia pojemnika. Nie wpływa on na wydajność i siłę ssącą urządzenia. Dodatkowo odkurzacze bezworkowe dostępne są obecnie w wielu różnych wariantach do wyboru. Niektóre modele posiadają nawet wbudowany filtr wodny.

Popularni producenci odkurzaczy bezworkowych

Sklepy warte uwagi