Piaskownica to miejsce zabaw dla dzieci w formie ramy wykonanej z plastiku czy metalu wypełnionej w środku piaskiem. Maluchy wręcz za piaskownicami przepadają. Dlatego nic dziwnego w tym, że spotkać je można niemal na każdym placu zabaw. Piaskownica pozwala dziecku na zabawę i sprzyja rozwojowi zdolności manualnych. Szkrab, który tworzy budowle z piasku, stara się to robić dokładnie. Piaskownice mogą być dla dzieci miejscem w 100% bezpiecznym. Wybór w tym zakresie na rynku jest naprawdę bardzo szeroki.

Ranking piaskownic

Jaką piaskownicę kupić dla dziecka? Takie pytanie zadaje sobie niejednej rodzic, który dysponuje własnym ogrodem, w którym można postawić tego typu zabawkę. Nie każde dziecko ma w sąsiedztwie plac zabaw, a każde kocha zabawy w piasku. W wyborze odpowiedniego produktu na pewno pomoże nasz ranking piaskownic, w którym uwzględniliśmy modele cieszące się największym uznaniem wśród internautów.

 1. Piaskownica Little Tikes Plac Budowy

  Piaskownica Little Tikes Plac Budowy
  Sprawdź aktualną cenę

  Oryginalna piaskownica dla dzieci w formie placu budowy, która dodatkowo wyposażona została w koparkę i parasol chroniący przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Zestaw przeznaczony jest do samodzielnego montażu, ale nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. Całość waży około 15 kg. Zabawka przeznaczona jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

 2. Wader Piaskownica Obręcz Z Torem Wodnym + Akcesoria

  Wader Piaskownica Obręcz Z Torem Wodnym + Akcesoria
  Sprawdź aktualną cenę

  Nietuzinkowa piaskownica wodna, która pozwala na wielogodzinną zabawę na świeżym powietrzu. Brzeg zabawki to rynna, którą można napełnić wodą. W skład zestawu wchodzi również statek i cztery autka. Dla utrudnienia wykorzystać można też młynek, lejek i specjalne przegrody blokujące ruch. Piaskownica zbudowana jest ośmiu kolorowych elementów, które nie są trudne do złożenia.

 3. Piaskownica Little Tikes Żółw

  Piaskownica Little Tikes Żółw
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości zamykana piaskownica w formie żółwia. Sprawdzi się w każdym przydomowym ogródku. Jest to zabawka przeznaczona dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Waży 5 kilogramów i wypełnia ją do 70 kilogramów piasku, który należy zakupić osobno. W środku żółwia znajdują się dwa miejsca do siedzenia. W ten sposób maluch może bawić się z kolegą lub koleżanką. Piaskownica wykonana jest z wytrzymałych materiałów.

 4. Smoby Piaskownica Motylek Zielony


  Sprawdź aktualną cenę

  Zielona piaskownica z wysokiej jakości tworzywa sztucznego w formie motylka. Jest to produkt miły w dotyku i odporny na trudne warunki pogodowe. Posiada dwa zamykane skrzydełka, które po połączeniu służyć mogą jako ławka. W jednym ze skrzydełek można umieścić piasek, a do drugiego wlać wodę. W korpusie znajduje się sitko z miejscem do podłączenia węża ogrodowego. W ten sposób można stworzyć małą fontannę wodną. Piaskownica nie jest trudna do utrzymania w czystości.

 5. Piaskownica Big I Basen Muszelka Niebieska

  Piaskownica Big I Basen Muszelka Niebieska
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeznaczona dla małych dzieci piaskownica w formie muszelki. Można ją wypełnić wodą lub piaskiem. Po zabawie piaskownicę można zamknąć, chroniąc ją przed zabrudzeniami. Dlatego jest ona dla dzieci bezpieczna. Nie jest to produkt trudny do utrzymania w czystości. Wysatrczy opłukać go silnym strumieniem wody i pozostawić do wyschnięcia. Atutem zabawki jest również niewielka waga i ciekawa kolorystyka.

Jaką piaskownicę kupić?

Piaskownice to jedne z popularniejszych zabawek ogrodowych dla dzieci. Maluchy wręcz uwielbiają zabawę w piasku i warto im na to pozwolić. Na jaką piaskownicę się zdecydować? Co należy wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

 • Rozmiar – oczywiście im piaskownica jest większa, tym lepiej dla dziecka. Duży model pozwala na zabawę w szerokim gronie. Dla rodziców nie zawsze jest to jednak zaleta. Duże piaskownice bywają drogie, zajmują sporo miejsca i wymagają pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych np, wymiany piasku. Taką zabawkę trudniej jest również zakryć, o ile nie posiada ona pokrywy. Dlatego nie warto przesadzać.
 • Materiał – do wyboru są przede wszystkim piaskownice drewniane i plastikowe. Modele z drewna są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Na ogół stosowane są jednak w przypadku starszych pociech. Zazwyczaj wykonywane są z sosny czy świerku. Bywają wyposażone w daszki i zamykanie. Są też bezpieczne, o ile drewno jest dobrze przygotowane. Piaskownice drewniane na pewno wyróżniają się także estetycznym wyglądem. Trzeba je jednak pielęgnować np. co kilka lat olejować. Piaskownice plastikowe są tańsze. W sprzedaży dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów do wyboru. Małe dzieci wręcz za nimi przepadają. Jednak tworzywo sztuczne może się mocno nagrzewać i ulegać zniszczeniu. Bywa też mało estetyczne. Z drugiej strony jest to materiał łatwiejszy w konserwacji. Piaskownice plastikowe są też lekkie i można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce.
 • Elementy dodatkowe – klasyczna propozycja to piaskownica otwarta w formie okrągłej lub kwadratowej. Jednak coraz więcej modeli ma do zaoferowania coś więcej. Ciekawym rozwiązaniem są zabawki zamknięte z pokrywą, która pozwala na zamknięcie piaskownicy i ochronę piasku przed zabrudzeniem. Czasem zamknięcie służy również do siedzenia. Piaskownice z daszkiem przy okazji chronią dziecko przez intensywnym promieniowaniem słonecznym. Bardziej rozbudowane modele mogą być połączone z ławkami czy całym stolikiem wodnym. Połączenie piaskownicy klasycznej z wodną to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Dzieci lubią bowiem również zabawy w wodzie, zwłaszcza upalnym latem.

Czy warto kupić piaskownicę?

Dzieci kochają piaskownice. Są to miejsca najbardziej oblegane na placach zabaw. Jednak taką zabawkę ustawić można również w swoim ogrodzie. Jest to świetny pomysł, gdyż piaskownice nie są drogie i wcale nie zajmują bardzo dużo miejsca. Jednocześnie zapewniają maluchowi wielogodzinną zabawę na świeżym powietrzu.

W sklepach znaleźć można przede wszystkim piaskownice drewniane i wykonane z tworzywa sztucznego. Najpopularniejsze od lat są piaskownice plastikowe. Z czego to wynika? Stanowią one doskonały wybór do mniejszych ogrodów. Są lekkie i ustawić je można w zasadzie w każdym miejscu. W lecie służyć mogą również jako basen dla dziecka. Piaskownice z tworzywa sztucznego nie należą poza tym to zabawek bardzo drogich.

Piaskownice drewniane są z kolei bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. To produkty ekologiczne, bezpieczne dla dzieci i solidne. Przed użyciem wymagają jednak odpowiedniej impregnacji. Ten typ piaskownicy zawsze ma dość szerokie brzegi, co pozwala na swobodne ustawianie babek z piasku i innych elementów. Piaskownice z drewna są jednak nieco droższe i w ogrodzie zajmują więcej miejsca.

Popularni producenci piaskownic

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu piaskownic

Piaskownica to świetna zabawka dla dzieci. Maluchy zabawy w piasku kochają i to niezależnie od wieku. Warto im to umożliwić przede wszystkim latem. Wówczas dzieci powinny spędzać czas na świeżym powietrzu. Na jaką piaskownicę się zdecydować? Z roku na rok wybór na rynku jest coraz większy. Zabawki mają różnorodne kształty i oferują coraz więcej możliwości zabawy. W zakupie odpowiedniego modelu pomocny powinien być nasz ranking piaskownic, w którym uwzględniliśmy najciekawsze propozycje produktów.