Piec akumulacyjny to w zasadzie grzejnik elektryczny o sporej pojemności cieplnej. Wykorzystywany może być jako jedyne źródło ciepła lub jako uzupełnienie innego systemu grzewczego. Piece akumulacyjne mają całkiem sporo zalet. Są wytrzymałe, proste w obsłudze i wyróżniają się wysoką sprawnością. Dodatkowo w ich przypadku koszty eksploatacji wcale nie są wysokie. Piece tego typu podzielić można na akumulacyjne dynamiczne i akumulacyjne statyczne.

Najlepszy piec akumulacyjny – ranking

Piece akumulacyjne cieszą się na rynku sporą popularnością. Wykorzystywane są zarówno jako podstawowe źródło ogrzewania, jak i jako uzupełnienie innego systemu grzewczego. Jaki piec akumulacyjny kupić do swojego domu czy mieszkania? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a wybór jest całkiem duży. Dlatego przygotowaliśmy ranking pieców akumulacyjnych, w którym uwzględniliśmy najciekawsze i najpopularniejsze modele na rynku.

  1. Piec akumulacyjny Stiebel Eltron Ets 200 Plus

    Piec akumulacyjny Stiebel Eltron Ets 200 Plus
    Sprawdź aktualną cenę

    Dynamiczny piec akumulacyjny wysokiej jakości o mocy 2 kW. To urządzenie wydajne i energooszczędne, które sprawdzi się zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w pomieszczeniu biurowym. Posiada zintegrowany elektroniczny regulator ładowania i tygodniowy programator temperatury. Można go wyregulować w zakresie od 5 do 30 stopni Celsjusza. Ciekawą funkcją jest Start adaptacyjny. Piec zamontować można na podłodze lub na ścianie za pomocą specjalnych wsporników. Całość jest zamknięta w obudowie z blachy stalowej malowanej proszkowo.

  2. Piec Dimplex 1,7 kW XLE100

    Piec Dimplex 1,7 kW XLE100
    Sprawdź aktualną cenę

    Prosty w obsłudze dynamiczny piec akumulacyjny z elektronicznym sterownikiem. Wyróżnia się nowoczesnym designem. Wyposażony jest w specjalne funkcje oszczędzające energię np. wykrywanie otwartego okna. Obudowa pieca wykonana jest ze stali malowanej proszkowo na kolor biały. Urządzenie oferuje tryby Wakacje i Poza domem. To oczywiście pozwala na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Piec jest smukły i nie zajmuje w pomieszczeniu zbyt wiele miejsca. Nie jest trudny w montażu.

  3. Thermoval TX 2500

    Thermoval TX 2500
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalny piec akumulacyjny o mocy 2500W z grzałką grzebieniową. Wyposażony jest w termostat, który pozwala na ustawienie aż ośmiu różnych nastaw temperatury. Urządzenie zamontować można na ścianie lub podłodze. W skład zestawu wchodzą wieszaki naścienne oraz nóżki montażowe. Piec wyposażony jest w dwustopniowy wyłącznik. Dzięki temu można podzielić moc na 1250W i 2500W. Pełna moc jest potrzebna do ogrzania pomieszczenia o wielkości 16 metrów kwadratowych i wysokości 250 cm.

  4. Piec akumulacyjny Elektrotermia Doa 20/230V

    Piec akumulacyjny Elektrotermia Doa 20/230V
    Sprawdź aktualną cenę

    Piec akumulacyjny dynamiczny o wysokiej izolacji termicznej. Posiada programator tygodniowy, co pozwala na dostosowanie temperatury panującej w pomieszczeniu do swoich potrzeb.To pozwala oczywiście na oszczędzenie na rachunkach za energię. Piec doskonale sprawdzi się zarówno w gospodarstwie domowym, jak i obiekcie użyteczności publicznej. Jest wydajny, niezawodny i wytrzymały.

  5. Piec Thermoval TX 500

    Piec Thermoval TX 500
    Sprawdź aktualną cenę

    Grzejnik elektryczny o mocy 500W wyposażony w grzałkę grzebieniową i termostat. Pozwala na ustawienie ośmiu różnych nastaw temperatury. Zamontować go można na ścianie lub podłodze za pomocą dołączonych do zestawu elementów (wieszaki naścienne i nóżki montażowe). Piec pozwala na ogrzanie pomieszczenia o wielkości 8 metrów kwadratowych. Sprawdzi się w pomieszczeniu mieszkalnym lub biurowym. To model z elektromechanicznym regulatorem temperatury.

Jaki piec akumulacyjny kupić?

Piece akumulacyjne są cały czas dość popularnym rozwiązaniem na rynku. Stanowią niekiedy główne źródło ogrzewania, ale mogą też pełnić funkcję jedynie pomocniczą. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Co wziąć pod uwagę przy zakupie piec akumulacyjnego?

  • Rodzaj – piece akumulacyjne podzielić można na statyczne i dynamiczne w zależności od sposobu oddawania ciepła do otoczenia. Piece statyczne ciepło oddają na zasadzie konwekcji. Ogrzewają one powietrze w bloku akumulacyjnym i przekazują do swojego otoczenia. Są dość wydajne, ale trudno jest w ich przypadku dokonać regulacji temperatury otoczenia. Do wyboru są piece statyczne powierzchniowe i powierzchniowo-kanałowe. Te drugie mają dodatkowo kanał grzewczy. Piece dynamiczne nie wykorzystują zasady konwekcji. Wyposażone są w dodatkowy wentylator promieniowy wymuszający obieg powietrza oraz odprowadzający ciepło z pieca. To rozwiązanie wygodne, które pozwala na sterowanie temperaturą w pomieszczeniu.
  • Moc grzewcza – piece akumulacyjne o niewielkiej mocy nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Są też atrakcyjne cenowo. Mogą jednak nie poradzić sobie z ogrzewaniem dużego pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz znacznie spadnie. To oczywiście oznacza obniżenie komfortu użytkowania wnętrza. Warto zastanowić się czy dany piec ma służyć jedynie do dogrzewania pomieszczenia, czy może raczej ma być jedynym źródłem jego ogrzewania.
  • Promiennik – piece akumulacyjne z promiennikiem są wciąż na polskim rynku pewną nowością. Zapewniają one wysoki komfort grzewczy i skuteczność działania. Są atrakcyjne cenowo. W tym przypadku moduł akumulacyjny jest połączony z panelem promiennikowym. Oba te elementy działają w sposób niezależny od siebie, ale mogą się skutecznie uzupełniać. Uruchomienie promiennika znacznie poprawia komfort cieplny. To bardzo ważne pod koniec etapu oddawania energii z modułu akumulacyjnego. Wówczas piec akumulacyjny oddaje mało ciepła. Promiennik nie podwyższa temperatury otoczenia, ale nagrzewa przedmioty w danym pomieszczeniu.

Czy warto kupić piec akumulacyjny?

Nie da się ukryć, że piece akumulacyjne zwiększają komfort korzystania z pomieszczeń różnego rodzaju. Na sterowniku można ustawić preferowaną temperaturę, a urządzenie dostosuje się do aktualnych warunków, wydmuchując odpowiednią ilość ciepłego powietrza. Dotyczy to pieców akumulacyjnych dynamicznych.

Autem pieców tego typu jest fakt, że w ogrzewanych pomieszczeniach nie powstają żadne uboczne produkty spalania. Otoczenie jest czyste i pozbawione oparów toksycznych. Podobnie działa zresztą akumulacyjne ogrzewanie podłogowe. Z drugiej strony to piec daje zdecydowanie większe możliwości sterowania temperaturą w budynku. Można go wykorzystać jako jedyne źródło ogrzewania lub jako ogrzewanie pomocnicze.

Cena takiej instalacji jest niewygórowana. Nie trzeba mieć osobnego miejsca na kotłownię. Nie ma wymogu montażu komina dymowego itd. Pod tym względem piece akumulacyjne znacznie wygrywają z instalacjami olejowymi czy węglowymi. Grzejniki akumulacyjne są bardzo żywotne i mało awaryjne. Działają bez problemów przez wiele sezonów grzewczych.

Popularni producenci pieców akumulacyjnych

Podsumowanie rankingu pieców akumulacyjnych

Piece akumulacyjne stanowią ciekawy sposób ogrzewania budynków – gospodarstw domowych i pomieszczeń biurowych. Są ciekawą alternatywą dla instalacji węglowych oraz olejowych. Stanowić mogą jedyne źródło ogrzewania lub pełnić jedynie funkcję pomocniczą. Do wyboru są piece akumulacyjne statyczne i dynamiczne. Dzisiaj stawia się raczej na te drugie, które pozwalają na regulację temperatury w danym pomieszczeniu. W wyborze na pewno pomoże nasz ranking pieców akumulacyjnych.