Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego, który ogrzewa nie tylko pomieszczenie, ale i wodę. Pojawił się w wieku XVIII i był przez lata udoskonalany m.in. w Niemczech. Dużą popularnością cieszył się jeszcze do niedawna. Klasyczny piec kaflowy jest zbudowany z cegły szamotowej i okładany ceramicznymi kaflami. W środku znajduje się palenisko. Dawniej piece miały żeliwne drzwiczki, dzisiaj coraz częściej stosowana jest szyba, która musi być bardzo gruba.

Ranking pieców kaflowych

Okazuje się, że piece kaflowe wciąż są wykorzystywane i wcale nie odeszły do lamus. Zapewniają ciepło i bywają ciekawym elementem dekoracyjnym, który nadaje aranżacji wyjątkowego charakteru. Jaki piec kaflowy kupić? To pytanie, które wcale nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza dla laików w tym temacie. Dlatego też przygotowaliśmy ranking pieców kaflowych, uwzględniając w nim produkty cieszące się największą popularnością wśród internautów.

  1. Piec kaflowy Kratki Blanka 8 kW krem

    Piec kaflowy Kratki Blanka 8 kW krem
    Sprawdź aktualną cenę

    Efektowny wizualnie piecyk kaflowy w kolorze kremowym. Posiada obudowę z kafli, wkład kominkowy 8kW i elementy konstrukcji stalowej. Przeznaczony jest do palenisk stałopalnych z ręcznym załadunkiem paliwa oraz drzwiczkami zamykanymi. To piec, który wykorzystać można jako dodatkowe źródło ciepła w danym pomieszczeniu. Producent udziela na niego pięciu lat gwarancji.

  2. Piec Sentra Brąz 6kW

    Piec Sentra Brąz 6kW
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy piec kaflowy z regulacją powietrza wtórnego i pierwotnego, który spełnia parametry tzw. eco design. Jest wyposażony w ruszt, popielnik oraz deflektor. Komora paleniska jest w tym przypadku wyłożona szamotem, który poprawia ogólne parametry pieca. Dodatkowo zwiększa się w ten sposób proces oddawania ciepła po wygaśnięciu paleniska.

  3. Kratki Koza AB S/2 krem

    Kratki Koza AB S/2 krem
    Sprawdź aktualną cenę

    Wydajny piec kaflowy z komorą spalania TERMOTEC. Wyposażony jest w system dwóch deflektorów wydłużających drogę spalin. W ten sposób rośnie efektywność spalania, a energia może być lepiej wykorzystana. Minimalizowana jest również emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Powietrze do wkładu dostaje się z zewnątrz. Jest to regulowane za sprawą przepustnicy ustawianej jednym regulatorem. Mechanizm jest cichy i bezawaryjny. Atutem pieca jest system czystej szyby. Całość nie jest trudna do utrzymania w czystości. Piec prezentuje się też efektownie wizualnie.

  4. Piec kaflowy Ackerman K3 Hermes Kremowy 7 Kw

    Piec kaflowy Ackerman K3 Hermes Kremowy 7 Kw
    Sprawdź aktualną cenę

    Utrzymany w kremowej kolorystyce piec kaflowy wysokiej jakości. Stanowi połączenie wytrzymałego wkładu kominowego i klasycznej zabudowy z kafli ceramicznych. To produkt efektowny wizualnie, który nie tylko wprowadza ciepło do pomieszczenia, ale i je dodatkowo ozdabia. Nie jest to produkt trudny do utrzymania w czystości. To efekt zastosowania powierzchni szkliwionej.

  5. Piec Kratki WK440 5 w zabudowie kaflowej czarny połysk

    Piec Kratki WK440 5 w zabudowie kaflowej czarny połysk
    Sprawdź aktualną cenę

    Oryginalny kominek w zabudowie kaflowej utrzymany w stylistyce retro. To produkt gotowy do podłączenia do komina i palenia. Jego korpus i front są odporne na działanie wysokich temperatur. Jest to efekt zastosowania wysokiej jakości stali. Kontrola nad procesem spalania odbywa się w sposób ręczny za sprawą przesuwki popielnika. Komora spalania jest wyłożona Acumotte. To materiał doskonale akumulujący ciepło. Szczelność zapewniają solidne spawy wykonane w osłonie gazu szlachetnego. Front wkładu tworzy żaroodporna ceramika. Producent udziela na niego pięcioletniej gwarancji.

Jaki piec kaflowy kupić?

Piece kaflowe wcale nie odeszły w zapomnienie. Oczywiście dzisiaj są to zupełnie inne modele niż te popularne przed laty. Jaki piec kaflowy kupić do swojego domu? Co należy w tym przypadku wziąć pod uwagę przy zakupie?

  • Rodzaj – piece kaflowe to wbrew pozorom dość szeroka grupa produktów. Piece typu koza to modele wolnostojące, które dobrze sprawdzają się w różnych pomieszczeniach. Piece kaflowe przenośne są mobilne – można je postawić w dowolnym miejscu w pokoju. Piece kaflowe kominkowe łączą w sobie zalety klasycznego pieca kaflowego z kominkiem. Wprowadzają do wnętrza wyjątkową atmosferę. Piece kaflowe z multiplikatorem są idealnym rozwiązaniem w domach piętrowych. Przesyłają bowiem ciepło także na wyższe piętra. Piece kaflowe z płaszczem wodnym działania dwutorowo – ogrzewają pomieszczenia i dostarczają ciepłą wodę. Ponadto wyróżnia się jeszcze piece kaflowe z podkową czy piece kaflowe w ramie.
  • Obudowa – obudowy pieców kaflowych są wykonywane z materiałów ceramicznych, które dobrze przewodzą ciepło. Są to na ogół kafle piecowe, rzadziej cegły oraz płyty szamotowe. Te trzeba dodatkowo z zewnątrz pokryć tynkami odpornymi na przegrzewanie. Kafle piecowe bywają dość zróżnicowane. Do wyboru są wzory klasyczne i bardziej nowoczesne. Dawniej zakupić można było tylko kafle brązowe, białe i zielone. Dzisiaj wersji kolorystycznych jest o wiele więcej.
  • Wkład – nowoczesne piece kaflowe mają o wiele większy potencjał grzewczy niż przed lat. Mogą one ogrzewać nie tylko pomieszczenie, ale i wodę. Możliwości jest sporo – dużo zależy od wybranego wkładu piecowego. Wkłady tradycyjne mają małe szyby lub ich w ogóle nie posiadają. Zabudowywane są często od strony holów i przedpokojów. Są odpowiednie do pieców, które ogrzewają wnętrza na zasadzie delikatnego wypromieniowania ciepła. Wkłady z wizją mają większe szyby. Piece w nie wyposażone są źródłem ciepła, a przy okazji pozwalają na oglądanie spalającego się drewna. Takie wkłady są na ogół montowane od strony salonów. Warto też wspomnieć o wkładach z wymiennikiem ciepła, przez który przepływa woda.

Czy warto kupić piec kaflowy?

Piece kaflowe na pewno są bardzo atrakcyjne wizualnie. Dużą popularnością cieszyły się przed laty. Miały wówczas formę wysokich pieców miejskich lub mniejszych pieców wiejskich. Od jakiegoś czasu ponownie wracają do łask i trudno się temu dziwić. Są one naprawdę ponadczasowe i świetnie odnajdują się w wielu pomieszczeniach.

Klasyczny piec kaflowy posiada niewielkich rozmiarów drzwiczki i spore palenisko. Podkładać należy do niego co jakiś czas drewno. Powstałe w ten sposób ciepło oddawane jest do pomieszczenia przez dość długi czas. Ten rodzaj ciepła jest odczuwany przez ludzką skórę jak delikatne promieniowanie słoneczne. Trudno o podobny efekt w przypadku pieców innego typu.

W czym tkwi sekret pieców kaflowych? Okazuje się, że to efekt ogromnej masy akumulacyjnej, która gwarantuje przyjemną temperaturę powierzchni pieca przez wiele długich godzin. Piece kaflowe mają obecnie wiele obliczy – mniej lub bardziej nowoczesnych. Są wydajne i bardzo żywotne. Nie są też wbrew pozorom trudne w obsłudze.

Popularni producenci pieców kaflowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu pieców kaflowych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że moda na piece kaflowe wraca. Oczywiście są to modele, które często w niczym nie przypominają tych popularnych przed laty. Piece kaflowe są dobrym rozwiązaniem w przypadku wielu domów, także piętrowych. Są w stanie ogrzewać nie tylko pomieszczenie, ale i wodę użytkową. W wyborze odpowiedniego produktu na pewno pomoże nasz ranking pieców kaflowych. Uwzględniliśmy w nim modele, które cieszą się obecnie największą popularnością.