Płyta grzewcza wolnostojąca to płyta służąca do gotowania, ale w wersji wolnostojącej, nie jest ona przeznaczona do zabudowy. Nie oznacza to jednak mniejszej funkcjonalności urządzenia. Wolnostojące płyty grzewcze dostępne obecnie na rynku wyróżniają się nowoczesnym designem. Pasują więc do różnorodnych rozwiązań aranżacyjnych. Dużą popularnością cieszą się płyty grzewcze wolnostojące elektryczne i indukcyjne.

Ranking płyt grzewczych wolnostojących

  1. Płyta grzewcza wolnostojąca Esperanza EKH008

    Płyta grzewcza wolnostojąca Esperanza EKH008
    Sprawdź aktualną cenę

    Płyta grzewcza indukcyjna o kompaktowych wymiarach. Posiada dwa palniki o zróżnicowanej mocy i wbudowany termostat do regulacji temperatury. Pozwala na szybkie i sprawne gotowanie w różnych warunkach. Dzięki niewielkiej wadze i wymiarom sprawdzi się w małej kuchni czy domku letniskowym. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja automatycznego wykrywania naczyń. Urządzenie samoistnie wyłącza się, gdy nie ma na nim naczynia lub jest ono nieprawidłowo ustawione.

  2. Płyta grzewcza Esperanza Cotopaxi EKH004K

    Płyta grzewcza Esperanza Cotopaxi EKH004K
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesna płyta grzewcza z pięcioma poziomami regulacji temperatury. Posiada nieprzywierającą powłokę, jest więc łatwa do utrzymania w czystości. To model niezawodny i bardzo wydajny. Wyróżnia się klasyczną stylistyką. Pasuje więc do różnego rodzaju aranżacji. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, co jest niezwykle ważne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Płyta o mocy 2000W wyposażona jest w dwa pola grzewcze i specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem.

  3. Płyta grzewcza wolnostojąca Hyundai IND133

    Płyta grzewcza wolnostojąca Hyundai IND133
    Sprawdź aktualną cenę

    Jednopolowa indukcyjna płyta grzewcza w wersji wolnostojącej. Automatycznie wyłącza się po zdjęciu z niej naczynia. Wyposażona jest w łatwe w użyciu pokrętło oraz nowoczesny wyświetlacz LED z kontrolkami funkcyjnymi. To nowoczesna płyta ceramiczna o niewielkich wymiarach i wadze. Stanowi idealne rozwiązanie do małych kuchni czy domków letniskowych. Oferuje aż dziesięć różnych stopni nagrzewania. Nie sprawia większych problemów w zakresie utrzymania w czystości.

  4. Płyta grzewcza Ravanson K-04TW

    Płyta grzewcza Ravanson K-04TW
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości wolnostojąca płyta gazowa z czterema palnikami i funkcjonalnym rusztem. Doskonale sprawdza się w przypadku warunków polowych. Wykorzystać można ją na działce czy na polu namiotowych. Posiada metalową pokrywę chroniącą przed zabrudzeniami i uszkodzeniami różnego rodzaju. Za sprawą niewielkich wymiarów jest to urządzenie poręczne i wygodne w transporcie oraz przechowywaniu. Stosowane powinno być w połączeniu z gazem G30 – LPG.

  5. Płyta grzewcza wolnostojąca ELDOM PH21 Doblle

    Płyta grzewcza wolnostojąca ELDOM PH21 Doblle
    Sprawdź aktualną cenę

    Płyta wolnostojąca elektryczna z dwoma polami grzewczymi, które są sterowane za pomocą oddzielnych termostatów umożliwiających płynną regulację temperatury w aż pięciu zakresach. Posiada promiennik podczerwieni zapewniający szybkie nagrzewanie się urządzenia. Z obu pól korzystać można w tym samym czasie. Atutem tego modelu są gumowe antypoślizgowe nóżki. Płyta jest łatwa do utrzymania w czystości i odporna na uszkodzenia natury mechanicznej. Jej obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej wysokiej jakości.

Jaką płytę grzewczą kupić?

Wybór płyt grzewczych na rynku jest naprawdę bardzo szeroki. Zakupić można zarówno model do zabudowy, jak i klasyczny – wolnostojący. Zróżnicowana jest liczba pól, wielkość urządzenia czy sposób działania. Jak zatem wybrać płytę grzewczą odpowiednią do swoich potrzeb? Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Rodzaj – od niego zależą m.in. koszty eksploatacji urządzenia czy czas przygotowywania potraw. Płyty gazowe są proste w obsłudze i szybko się nagrzewają. W ich przypadku kontrolowanie temperatury gotowania jest bardzo proste. Są one zasilane gazem ziemnym lub gazem z butli. Posiadają powierzchnię emaliowaną lub szklaną czy wykonaną ze stali nierdzewnej. Płyty elektryczne ceramiczne wykonywane są ze szkła ceramicznego. Są idealnie gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. Wymagają dużej mocy przyłączeniowej. Dość wolno się nagrzewają i stygną. Płyty indukcyjne są nowoczesne i ekonomiczne. Zużywają mniej prądu niż płyty ceramiczne i mniej energii niż płyty gazowe. Wymagają jednak zastosowania odpowiednich garnków wykonanych ze stali ferromagnetycznej. Ponadto wyróżnia się jeszcze płyty elektryczne żeliwne. W tym przypadku pola grzewcze znajdują się na powierzchni metalowej. Długo się rozgrzewają i chłodzą.
  • Liczba pól/palników – w klasycznej kuchni standardem są cztery pola grzewcze. W przypadku mniejszych rodzin czy domków letniskowych sprawdzi się równie dobrze model z dwoma czy nawet jednym palnikiem.
  • Zabezpieczenia – w przypadku płyt gazowych standardem jest w zasadzie zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. W płytach elektrycznych ceramicznych oraz indukcyjnych stosuje się z kolei funkcję blokady przed dziećmi. Poza tym spotkać się można z funkcją automatycznego wyłączania się urządzenia w razie zalania czy wskaźnikiem ciepła resztkowego.
  • Sterowanie – w płytach gazowych stosowane jest głównie sterowanie mechaniczne za pomocą gałek (kurków). W urządzeniach elektrycznych – indukcyjnych i ceramicznych standardem jest sterowanie sensorowe.

Czy warto kupić wolnostojącą płytę grzewczą?

Okazuje się, że wolnostojące płyty grzewcze wcale nie odeszły do lamusa. Są sytuacje, w których okazują się one niezastąpione i wciąż cieszą się dużą popularnością.

Przede wszystkim z płytami grzewczymi w wersji wolnostojącej spotkać się można we wszelkiego rodzaju domkach letniskowych, biwakach czy działkach. Są to miejsca, obiekty, gdzie tradycyjne kuchenki elektryczne czy płyty do zabudowy nie mają prawa bytu. Nie sprawdzają się bowiem zbyt dobrze. Płyty wolnostojące są na ogół urządzeniami prostymi w obsłudze, które nie ważą zbyt wiele i nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Są więc nieocenione w przypadku małych kuchni czy camperów.

Płyty grzewcze tego rodzaju wykorzystywane są często w niewielkich mieszkaniach np. popularnych kawalerkach. Są one poręczne i funkcjonalne. Pozwalają na przygotowywanie różnego rodzaju ciepłych posiłków, a jednocześnie nie zagracają niewielkiego wnętrza. Dla singli czy par są rozwiązaniem wprost idealnym. Nic więc dziwnego, że płyty wolnostojące wciąż cieszą się sporą popularnością.

Popularni producenci płyt grzewczych

Sklepy z płytami grzewczymi warte uwagi