Joystick do gier to kontroler gier służący do kontrolowania gier komputerowych, przede wszystkim symulatorów lotów. Na ogół podłączany jest do konsoli do gier lub komputera stacjonarnego. Joystick służy do wpływania na ruch i czynności w grze. W praktyce sporo zależy od gry, w którą się aktualnie gra. Klasyczny joystick posiada od kilku do nawet kilkunastu przycisków różnego rodzaju. Pozwalają one na wykonywanie ruchów w różnych kierunkach i innego typu akcji.

Ranking joysticków do gier

 1. Logitech Extreme 3D Pro 942-000031

  Logitech Extreme 3D Pro 942-000031
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy joystick odpowiedni do komputerów PC lub MAC ze złączem USB. Posiada 12 programowalnych klawiszy i ośmiokierunkowy przełącznik widoków wbudowany w rękojeść obrotową. Całość wzorowana jest na prawdziwym samolocie bojowym. Urządzenie wyróżnia się regulowaną bezstopniowo kontrolą ciągu. Posiada stabilną podstawę i nowoczesny wygląd. To propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników.

 2. ThrustMaster T.Flight Hotas X

  ThrustMaster T.Flight Hotas X
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny joystick to gier z odpinaną, sporych rozmiarów przepustnicą. Odpowiedni do komputerów stacjonarnych i konsoli PlayStation 3. Wyposażony jest w 12 przycisków oraz pięcioosiowy kontroler umożliwiający programowanie odpowiednio do potrzeb użytkownika. Komfort użytkowania zapewnia masywna podstawka o dużej stabilności. Urządzenie posiada pamięć wewnętrzną pozwalającą na zapisywanie ustawień i zdefiniowanych przycisków.

 3. ThrustMaster Flight Stick X

  ThrustMaster Flight Stick X
  Sprawdź aktualną cenę

  Sporych rozmiarów joystick z przepustnicą odpinaną. Jest odpowiedni dla konsoli PlayStation 3 i komputerów stacjonarnych. Wyposażony jest w 5-osiowy kontroler i 12 przycisków. Możliwe jest jego zaprogramowanie według potrzeb użytkownika. Urządzenie posiada stabilną, masywną podstawkę, która ułatwia jego użytkowanie. Na uwagę zasługuje ponadto pamięć wewnętrzna, która pozwala na zapisywanie ustawień czy zdefiniowanych już przycisków.

 4. Logitech Gaming Saitek X52 Pro Flight

  Logitech Gaming Saitek X52 Pro Flight
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy joystick z najbardziej innowacyjnym na świecie systemem symulacji lotu. Posiada przyciski z możliwością programowania. Jest to model odpowiedni do zastosowania razem z symulatorami lotu. Ciekawym rozwiązaniem jest wielofunkcyjny wyświetlacz i świecące przyciski, które doskonale sprawdzają się w ciemnym pomieszczeniu. Ergonomiczna konstrukcja oraz gumowane uchwyty zapewniają wygodę użytkowania urządzenia. Wyróżnia się ono nowoczesnym designem i wysoką jakością wykonania. W skład zestawu wchodzi oprogramowanie, które umożliwia komunikowanie się werbalne.

 5. Thrustmaster Hotas Warthog (2960720)

  Thrustmaster Hotas Warthog (2960720)
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny joystick z dźwignią przepustnicy oraz panelem kontrolnym. Całość inspirowana jest samolotem A-10C U.S Air Force. Urządzenie posiada metalowy uchwyt odczepiany z grzybkiem oraz 19 przyciskami. Do działania wykorzystuje innowacyjną technologię H.E.A.R.T, która zapewnia wysoką rozdzielczość. Ciekawym rozwiązaniem są magnetyczne sensory 3D i podwójna dźwignia przepustnicy. Model ten oferuje system Pull and Push, który zapewnia najbardziej realistyczne wrażenia w pozycjach Afterburn i Idle.

Jaki joystick do gier kupić?

Joystick zwany niekiedy także manipulatorem drążkowym pozwala na sterowanie ruchem obiektów. W podstawowej wersji to po prostu drążek na stabilnej podstawie, którego ruch powoduje wychylenie się obiektu. Nowoczesne modele posiadają jednak coraz większą liczbę przycisków dodatkowych. Jak wybrać joystick odpowiedni do swoich potrzeb? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Zasilanie – do wyboru są modele przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze są mniej wygodne w użytkowaniu. Trzeba bowiem uważać na kable, które nie mogą się zaplątać. Joysticki bezprzewodowe są pod tym względem o wiele bardziej komfortowe w czasie grania. Zasilane są bateriami, które wymagają ładowania. Poza tym zawsze należy liczyć się z możliwością zerwania połączenia w najmniej oczekiwanym momencie.
 • Kształt i ergonomia – poszczególne joysticki mocno różnią się w tym zakresie. Dla osób, które grają często i długo ogromne znaczenie ma wygoda. Warto więc postawić na urządzenie dopasowane do dłoni. Generalnie użytkownik podczas trzymania rękojeści powinien bezproblemowo dosięgnąć spustu czy innych przycisków.
 • Ilość i rodzaj przycisków – obecnie joysticki posiadają kilka podstawowych przycisków. Standardem jest spust zwany triggerem i przycisk boczny – bumper. Warto także zwrócić uwagę na analogową gałkę pozwalającą na kontrolowanie akcji dodatkowych. Poza tym wykorzystane są dodatkowe przyciski akcji czy przyciski służące do programowania. W ten sposób joystick można dopasować do danej gry.
 • Sterowanie – do wyboru jest sterowanie analogowe i cyfrowe. Przyciski cyfrowe  umożliwiają np. zwalnianianie i przyspieszanie. Analogowe z kolei pozwalają na uzyskiwanie wartości pośrednich. Sporo zależy więc od siły nacisku na gałkę.
 • Wykonanie – to z czego zrobiony jest joystick ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Modele kiepskiej jakości wykonane z mało wytrzymałego plastiku szybko ulegają zniszczeniu.

Czy warto kupić joystick do gier?

Joystick to niewielkich rozmiarów urządzenie podłączane do komputera stacjonarnego lub konsoli do gier, bez którego trudno jest sobie wyobrazić granie np. w symulatory różnego rodzaju. Stanowi akcesorium obowiązkowe w przypadku każdego zagorzałego fana gier komputerowych.

Jest wiele znanych i lubianych gier, z których zdecydowanie największą przyjemność czerpie się w czasie gry na joysticku, a nie klawiaturze czy myszce komputerowej. Są to zdecydowanie symulatory lotnicze, jazdy czołgiem, jazdy traktorem, gry wyścigowe, strzelanki czy niektóre gry sportowe. Za sprawą dobrej klasy joysticka realizm gier jest o wiele większy.

Nowoczesne joysticki do gier są urządzeniami coraz bardziej rozbudowanymi. Oferują sporo ciekawych funkcjonalności. Obecnie standardem stają się już powoli przyciski programistyczne, które można dopasować do własnych potrzeb czy określonych gier komputerowych. Joysticki są przy tym atrakcyjne wizualnie i bardzo wygodne w użytkowaniu. To zasługa ich ergonomii. Do wyboru są modele przewodowe i te działające bezprzewodowo.

Popularni producenci joysticków do gier

Sklepy warte uwagi