Odkamieniacz do ekspresu to nic innego jak specjalny preparat służący do odkamieniania ekspresu do kawy. Zakamienienie urządzenia to wynik działania znajdującego się w wodzie wodociągowej wapnia, który osadza się w jego wnętrzu. Odkamieniacze produkowane są na bazie kwasu cytrynowego, ale do odkamieniania ekspresu należy wykorzystać preparat przeznaczony specjalnie do tego celu. W zasadzie każdy producent ekspresów do kawy ma w swojej ofercie także odkamieniacze.

Ranking odkamieniaczy do ekspresu

 1. Odkamieniacz do ekspresu do kawy Saeco CA6700

  Odkamieniacz do ekspresu do kawy Saeco CA6700
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny płyn odkamieniający, który skutecznie usuwa osad wapienny będący wynikiem działania wapnia. Jego regularne stosowanie zapewnia ekspresowi do kawy długą żywotność bez konieczności wykonywania częstych napraw. Generalnie odkamieniacza powinno się używać co 3-6 miesięcy, w zależności od intensywności pracy ekspresu. Wiele urządzeń samodzielnie informuje o takiej konieczności poprzez wyświetlenie odpowiedniej kontrolki.

 2. KRUPS Odkamieniacz do ekspresów ciśnieniowych F054001A

  KRUPS Odkamieniacz do ekspresów ciśnieniowych F054001A
  Sprawdź aktualną cenę

  Skuteczny odkamieniacz do ekspresów ciśnieniowych w formie saszetek. Pozwala na dokładne usunięcie osadów zlokalizowanych w systemie grzewczym. Za sprawą dołączonego do zestawu testu można samodzielnie bardzo łatwo sprawdzić poziom twardości wody. Odkamieniacz należy stosować regularnie. Wówczas urządzenie pracuje szybciej, sprawniej i ciszej. W przypadku regularnego korzystania z ekspresu na odkamienianie należy zdecydować się co 3-4 miesiące.

 3. Philips Odkamieniacz do ekspresów 250 ml CA6700/10

  Philips Odkamieniacz do ekspresów 2x250 ml CA6700/10
  Sprawdź aktualną cenę

  Łatwy w użyciu odkamieniacz zwiększający żywotność ekspresu do kawy. Pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury parzenia kawy. Zatory z kamienia zmniejszają bowiem wydajność urządzenia i powodować mogą jego uszkodzenie. Zakamieniony ekspres pracuje głośniej i mniej efektywnie. Produkt ten skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju osady, poprawiając smak przygotowywanej w ekspresie kawy. Jednocześnie nie uszkadza urządzenia.

 4. Delonghi Odkamieniacz W Płynie Ekspresu Do Kawy Esam 3000.B

  Delonghi Odkamieniacz W Płynie Ekspresu Do Kawy Esam 3000.B
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości odkamieniacz do ekspresu w formie płynnej. To produkt o znacznej skuteczności, który wyróżnia się ekologicznością. Preparat jest bowiem biodegradowalny. Jedno opakowanie o pojemności 500 ml pozwala na wykonanie pięciu zabiegów odkamieniania urządzenia. To o tyle istotne, że tylko regularnie czyszczony ekspres do kawy pozwala na przygotowywanie smacznego, aromatycznego naparu.

 5. Nivona NIRK703 Odkamieniacz do ekspresów ciśnieniowych

  Nivona NIRK703 Odkamieniacz do ekspresów ciśnieniowych
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy odkamieniacz do ekspresów ciśnieniowych. Skutecznie usuwa kamień z urządzeń bez ryzyka ich uszkodzenia. Nie pozostawia po sobie osadów, rozpuszczając je w 100%. Butelka odkamieniacza o pojemności 500 ml pozwala na wykonanie pięciu pełnych cykli odkamieniania. Kawa z ekspresu, który jest regularnie czyszczony i odkamieniany smakuje doskonale. Nie traci nic ze swojego smaku i aromatu.

Jaki odkamieniacz do ekspresu kupić?

W coraz większej liczbie polskich domów znaleźć można ekspres do kawy. To urządzenie wbrew pozorom bardzo przydatne. Jednak częste z niego korzystanie prowadzi do osadzania się kamienia m.in. na przewodach, które doprowadzają do ekspresu wodę. To z kolei stanowi zagrożenie dla samego urządzenia i pogarsza smak kawy. Dlatego też ekspres trzeba odkamieniać przy pomocy odpowiedniego preparatu. Jak go wybrać?  Na co zwrócić uwagę?

 • Forma – odkamieniacze do ekspresów mają postać płynów, koncentratów, tabletek i proszków. Te, które wymagają zastosowania roztworu z wodą trzeba przygotować dokładnie z instrukcją producenta. Zawartych na opakowaniu informacji nie należy bagatelizować.
 • Skład – generalnie odkamieniacze do ekspresów produkowane są z kwas mlekowego i kwasu cytrynowego, na ogół w proporcjach 25 do 50%. Resztę tworzą różnego rodzaju wypełniacze. Do odkamieniania ekspresów należy stosować odpowiednie produkty.  Pod żadnym pozorem nie można sięgnąć w tym przypadku po odkamieniacz do pralki czy czajnika. Mają one wprawdzie podobny skład, ale ich wykorzystanie dla ekspresu może skończyć się naprawdę źle. W sklepach znaleźć można obecnie odkamieniacze o formule przyjaznej dla środowiska naturalnego, które produkowane są z surowców biodegradowalnych, pochodzenia naturalnego.
 • Cena – cena odkamieniaczy do ekspresów jest w praktyce dość zróżnicowana. Wynosi ona na ogół od kilku do kilkudziesięciu złotych za  500 ml. W przypadku  produktów w formie saszetek jest to kilka złotych za jedną saszetkę. Cenę najlepiej jest jednak zobrazować sobie w przeliczeniu na jedno odkamienianie. W przeciwnej sytuacji porównanie ze sobą odkamieniaczy w formie tabletek, proszków czy płynów bywa dość problematyczne.
 • Producent – na ogół każdy większy, bardziej renomowany producent ekspresów do kawy, ma w swojej ofercie również dedykowane odkamieniacze. Warto po nie sięgać zamiast środków uniwersalnych, które niekiedy mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Czy warto kupić odkamieniacz do ekspresu?

Coraz więcej osób ma w swoich domach i mieszkaniach ekspresy do kawy. Nie wszyscy jednak pamiętają o tym, że tego typu urządzenia wymagają regularnej konserwacji i odkamieniania. Obecny w wodzie wodociągowej wapń osadza się bowiem w formie kamienia m.in. w przewodach doprowadzających wodę do urządzenia. To prowadzi do stopniowego zniszczenia ekspresu, a przy okazji znacznie pogarsza smak i aromat kawy.

Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest regularne stosowanie wspomnianego odkamieniacza. Preparat ten może mieć różną formę, w zależności od osobistych preferencji – proszku, tabletek czy płynu. Jego stosowanie w praktyce nie jest zbyt skomplikowane. Standardowo przyjmuje się, że ekspres odkamieniać należy co kilka miesięcy (na ogół od 3 do 6). Wówczas pracuje on sprawniej, ciszej i mniej awaryjnie.

Przy zakupie odkamieniacza do ekspresu można kierować się zaleceniami samego producenta urządzenia. Większość z nich ma w swojej ofercie również specjalne preparaty do odkamieniania ekspresów. Są one skuteczne, wydajne, a wiele z nich jest również produktami ekologicznymi, przyjaznymi dla środowiska naturalnego.

Popularni producenci odkamieniaczy do ekspresu

Sklepy z odkamieniaczami warte uwagi