Pralko-suszarka to łączy w sobie cechy pralki bębnowej i suszarki. Jest to urządzenie, które cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Ładowane jest zawsze od frontu, a nie od góry. Po wypraniu ubrań i ich odwirowaniu, suszy je strumieniem gorącej powietrza. Cały proces suszenia trwa maksymalnie 120 minut. Odbywa się w tym samym bębnie, co pranie, a więc nie ma konieczności wyjmowania i przekładania ubrań w inne miejsce.

Ranking pralko-suszarek

Jaką pralko-suszarkę kupić? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które są na etapie urządzania swojego domu lub mieszkania. Jest to w końcu urządzenie bardzo przydatne, zwłaszcza w gospodarstwach domowych zamieszkiwanych przez małe dzieci. Wówczas pralkę uruchamiać trzeba bardzo często. W podjęciu decyzji powinien nieco pomóc przygotowany przez nas ranking pralko-suszarek. Uwzględniono nim urządzenia, które cieszą się największym uznaniem ze strony internautów.

 1. Pralko-suszarka Samsung AddWash WD80T554DBE

  Pralko-suszarka Samsung AddWash WD80T554DBE
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy pralko-suszarka wykorzystująca nowoczesną technologię EcoBubble usuwającą zabrudzenia w niskich temperaturach przy niewielkim zużyciu prądu. Panel AI Control pozwala na spersonalizowanie ustawień urządzenia. Dodatkowo za sprawą aplikacji SmartThings pralko-suszarkę włączać można zdalnie. Ciekawym rozwiązaniem są dodatkowe drzwi Add Wash. Dzięki nim nie jest problemem dodatkowe włożenie do urządzenia jakiegoś ubrania.

 2. Haier pralko-suszarka I-PRO 7 HWD80-B14979

  Haier pralko-suszarka I-PRO 7 HWD80-B14979
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna pralko-suszarka z innowacyjną funkcją i-Refresh, która skutecznie odświeża nawet bardzo delikatne tkaniny za sprawą technologii mikropary. Usuwa ona kurz, alergeny i zapachy, a przy okazji zmniejsza ilość zagnieceń oraz zmiękcza ubrania. Producent udziela aż 15 lat gwarancji na silnik indukcyjny Direct Motion zawieszony bezpośrednio w osi bębna. Nie generuje on w czasie prania dużego hałasu oraz wibracji. Przy okazji gwarantuje niskie zużycie wody oraz energii elektrycznej.

 3. Pralko-suszarka LG Vivace V500 slim ThinQ F2DV5S8S0

  Pralko-suszarka LG Vivace V500 slim ThinQ F2DV5S8S0
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosta w obsłudze pralko-suszarka z nowoczesną funkcją AI DD, która wykrywa ciężar wsadu, określa miękkość materiału oraz dobiera na tej podstawie odpowiednie ruchy piorące. Innowacyjna technologia TurboWash pozwala na wypranie ubrań w ciągu zaledwie 59 minut. Na uwagę zasługują także wytrzymałe drzwiczki wykonane ze szkła hartowanego. Urządzenie prezentuje się bardzo elegancko, co jest również zasługą czytelnego wyświetlacza.

 4. Electrolux pralko-suszarka EW7W4684WP PerfectCare 700

  Electrolux pralko-suszarka EW7W4684WP PerfectCare 700
  Sprawdź aktualną cenę

  Pralko-suszarka wykorzystująca systemy DualCare, SensiCare i SeamCare. Pierze i suszy ubrania w jednym cyklu. Dopasowuje przy tym temperaturę i ruchy bębna odpowiednio do rodzaju tkanin i ciężaru wsadu. Zapewnia ubraniom odpowiednią pielęgnację, aby prezentowały się jak nowe przez długi czas. Urządzenie wykorzystuje też parę redukującą ilość zagnieceń. Przywraca tkaninom świeżość i to w ciągu zaledwie 60 minut. Model ten jest w stanie pomieścić aż 8 kilogramów ładunku w czasie prania. Przy suszeniu są to 4 kilogramy.

 5. Pralko-suszarka Beko HTV8732XAW

  Pralko-suszarka Beko HTV8732XAW
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle funkcjonalna pralko-suszarka o standardowej szerokości 60 cm i głębokości 69 cm. Pojemność bębna pralki to aż 8 kilogramów. Z kolei pojemność suszarki wynosi 5 kilogramów. Urządzenie wykorzystuje nowoczesne technologie AquaFusion, Steam Cure czy Frest Therapy. Posiada bęben Aqua Wawe i elektroniczny system wyważenia wsadu. Oferuje automatyczną kontrolę zużycia wody. Reprezentuje klas energetyczną A.

Jaką pralko-suszarkę kupić?

Nie da się ukryć, że pralko-suszarki są uprzędzeniami, które cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Pozwalają bowiem na znaczne ułatwienie sobie życia. Jednak na jaki model rzeczywiście warto postawić i co trzeba mieć na uwadze przy zakupie pralko-suszarki?

 • Ładowność – w pralko-suszarkach wyróżnia się tak naprawdę dwie ładowności przy jednym bębnie. Pierwsza dotyczy pralki i jest to zazwyczaj od 5 do nawet 13 kg. Większy bęben pozwala na pranie dużych rzeczy i jest świetnym wyjściem dla wielodzietnej rodziny. Na co dzień wystarczy 5-8 kg. Drugi parametr do wsad suszarki. Zazwyczaj jest on dwa razy mniejszy niż ma to miejsce w przypadku prania. Suszyć więc można od 3 do 9 kg ubrań. Tym samym pranie trzeba podzielić na dwie części.
 • Klasa energetyczna – wyróżnia się klasy od A do G. A oznacza najmniejsze zużycie prądu.
 • Klasa efektywności prania – to skuteczność prania. Podobnie jak w przypadku efektywności energetycznej, także i tu stosowana jest skala od A do G.
 • Klasa efektywności wirowania – to skuteczność odwirowania wody z prania obliczana dla przeciętnego cyklu prania w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Wyróżnia się tutaj klasy od A do G. W Polsce wyróżnia się przede wszystkim sprzęt o klasie B lub C.
 • Prędkość wirowania – wynosi aż do 1600 obrotów na minutę. W większości przypadków jest ona regulowana, co pozwala na dostosowanie prędkości do typu pranych rzeczy. Jednak przy trybie suszenia, pranie należy wcześniej odpowiednio mocno odwirować.
 • Pobór wody – pralko-suszarki przy trybie prania i suszenia pobierają więcej wody niż klasyczne pralki. Okazuje się, że potrzebują jej także do suszenia. Warto więc ten element przeanalizować przed zakupem urządzenia.
 • Wymiary – producenci podają tutaj wysokość, szerokość i głębokość sprzętu. Ciekawym rozwiązaniem są pralko-suszarki slim, które są dość wąskie. Stanowią świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń. Mają jednak dość niewielki wsad i są odpowiednie dla singli lub par.

Czy warto kupić pralko-suszarkę?

Proces suszenia poprzez wywieszenie ubrań na suszarce trwa niestety często dość długo. W małych mieszkaniach czy w dużych rodzinach jest to spory problem. Pranie zajmuje dużo miejsca, a niekiedy wilgoć nie ma gdzie odparować. Ponadto chyba nikt nie lubi widoku ciągle suszącego się prania w salonie czy sypialni.

Pralko-suszarka to urządzenie cieszące się coraz większą popularnością na rynku i nic w tym dziwnego. Pozwala bowiem na rozwiązanie naprawdę wielu problemów, także z miejscem zajmowanym przez sprzęty. Pralka i suszarka zajmują dość dużo miejsca. Dlatego trzeba mieć do dyspozycji dużą łazienkę lub osobne pomieszczenie zwane pralnią. Gdy urządzenie jest jedno, tego problemu już nie ma.

Dzięki odpowiednio wybranej pralko-suszarce można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Urządzenie to pierze ubrania, a potem je suszy bez konieczności ich wcześniejszego wyjmowania. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest dobranie sprzętu odpowiednio do swoich potrzeb i oczekiwań.

Popularni producenci pralko-suszarek

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu pralko-suszarek

Pralko-suszarki, jak sama nazwa wskazuje, są urządzeniami, które jednocześnie piorą i suszą ubrania. To więc sprzęty typu 2w1. Są świetnym rozwiązaniem dla rodzin wielodzietnych i nie tylko. Doskonale sprawdzają się w mniejszych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na osobną suszarkę, a rozwieszone ubrania nie prezentują się zbyt estetycznie. Pralko-suszarki występują w szerokiej gamie modeli do wyboru. Różnią się przede wszystkim wymiarami, klasą energetyczną, ładownością czy poborem wody. Każdy z pewnością znajdzie urządzenie odpowiednie dla siebie.