Pulsoksymetr to niewielkich rozmiarów urządzenie służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Wykorzystuje do tego celu metodę pulsoksymetrii. Mierzy stopień pochłaniania przez tkanki ludzkie promieniowania o dwóch długościach fal. Pulsoksymetr pozwala na przezskórne oznaczenie wysycenia krwi tlenem. Niektóre modele pozwalają też na wykonanie pomiary tętna. W takie urządzenie powinny zaopatrzyć się przede wszystkim osoby z cukrzycą, nadciśnieniem czy chorobami serca i schorzeniami układu oddechowego.
Ranking pulsoksymetrów
- Beurer Pulsoksymetr PO 80
Sprawdź aktualną cenę
Mały i lekki ale z potężnymi funkcjonalnościami. Pulsoksymetr do stosowania w warunkach domowych oraz podróży. Produkt rejestruje dane do 24 godzin. Posiada przejrzysty duży wyświetlacz z aż czteroma perspektywami obrazowania danych. Można powiedzieć śmiało, że ten model to produkt warty uwagi z wyższej półki. 🙂 Posiada dużo innych ciekawych funkcji jak np. regulowaną jasność wyświetlacza czy graficzny wskaźnik pulsu. Model można ładować poprzez kabel USB. Polecamy! -
Niewielkich rozmiarów urządzenie pozwalające na szybki pomiar saturacji tlenem krwi tętniczej i tętna. Sprawdza się świetnie także w czasie podróży. To model odpowiedni dla osób z astmą oskrzelową bądź niewydolnością serca i płuc. Posiada kolorowy wyświetlacz i oferuje aż siedem formatów wyświetlania. Ciekawym rozwiązaniem jest graficzny wskaźnik pulsu i wskaźnik zużycia baterii. W zestawie poza samym urządzeniem znajdują się 2 baterie AAA, etui na pasek i pasek.
-
Pulsoksymetr Napalcowy Gima Oxy-10
Nowoczesny pulsoksymetr, który przyda się w każdym domu. Pozwala na monitorowanie pulsu i saturacji tętna. Wyposażony jest w odbiornik Bluetooth. Przekazuje dane do PC w sposób bezprzewodowy. Sprawdza się doskonale w przypadku osób dorosłych i dzieci powyżej 5. roku życia. Ma duży, kolorowy wyświetlacz i funkcję automatycznego włączania/wyłączania się. Działa na dwie baterie AAA.
-
Beurer Po 30 Pulsoksymetr Palcowy
Lekki i kompaktowy pulsoksymetr dla osób z niewydolnością serca, obturacyjnymi przewlekłymi chorobami płuc czy astmą oskrzelową. Skutecznie mierzy saturację tlenem i częstotliwość bicia serca. Sprawdza się w przypadku uprawiania sportu na znacznych wysokościach. Urządzenie posiada kolorowy wyświetlacz z regulowaną jasnością widzenia. Ma wskaźnik zużycia baterii i funkcję automatycznego wyłączania się.
-
Pulsoksymetr Rohnson A310 White
Niewielki pulsoksymetr pozwalający na nieinwazyjny pomiar nasycenia tlenem hemoglobiny. To model stosowany na palec, który niemal natychmiast wyświetla wynik pomiaru. Do wyboru jest w tym przypadku aż sześć dużych opcji wyświetlaczy, w tym jeden tryb dużych czcionek.
-
Microlife Oxy 300 Pulsoksymetr
Pulsoksymetr napalcowy służący do diagnozowania osób z schorzeniami układu oddechowego. Sprawdza się też w przypadku prac czy uprawiania sportu na dużych wysokościach. Urządzenie wyróżnia się wysoką dokładnością pomiaru. Posiada czytelny wyświetlacz OLED. To model lekki, mobilny i wygodny w użytkowaniu. Oferuje regulację jasności wyświetlacza. Pulsoksymetr przeznaczony jest również do użytku domowego, prywatnego.
-
Pulsoksymetr Napalcowy Contec Cms50Dl
Elektroniczne urządzenie, które pozwala na nieinwazyjny pomiar saturacji krwi. Oblicza stopień nasycenia tlenem hemoglobiny. Dodatkowo mierzy także tętno. To urządzenie lekkie, niewielkich rozmiarów. Nie sprawia większych problemów w obsłudze. Pulsoksymetr wystarczy włożyć na palec – wynik wyświetla się zaledwie po kilku sekundach.
Jaki pulsoksymetr kupić?
Pulsoksymetr jest urządzeniem wykorzystywanym przez chorych na wiele schorzeń np. astmę oskrzelową czy choroby płuc. Może również pomóc chorym na COVID-19. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Czym kierować się przy zakupie pulsoksymetru?
- Rodzaj – generalnie wyróżnia się pulsoksymetry stacjonarne i przenośne. Te pierwsze przeznaczone są głównie do użytku szpitalnego. Sprawdzają one stopień utlenowania krwi i puls, a przy okazji pozwalają one na pomiar ciśnienie tętniczego czy kontrolowanie oddechu. To urządzenia specjalistyczne, których obsługa wymaga konkretnej wiedzy. Są też dość drogie. W warunkach domowych sprawdzają się natomiast pulsoksymetry nadgarstkowe i napalcowe. Te drugie cieszą się obecnie największą popularnością. Mierzą bowiem saturację w kilka sekund. Zakłada się je na palec ręki. W przypadku małych dzieci wykorzystuje się natomiast specjalne aparaty, które mają formę opaski zapinanej na rzep. Zapinana jest na stopie lub nadgarstku malucha.
- Stopień dokładności pomiarów – im jest ona większa, tym oczywiście lepiej.
- Prostota obsługi – to ogromnie istotne w przypadku osób mało doświadczonych w tym zakresie czy starszych.
- Sposób prezentowania danych – nowsze pulsoksymetry pozwalają na zmienienie wielkości wyświetlanych cyfr czy regulację jasności ekranu. To wbrew pozorom bardzo istotne, gdyż pozwala dopasować sposób wyświetlania pomiaru odpowiednio do warunków czy potrzeb danej osoby.
- Rodzaj zasilania – do wyboru są urządzenia z opcją ładowania i te zasilane bateryjnie. Generalnie pulsykometry wykorzystywane w domach są urządzeniami niewielkich rozmiarów o dużej mobilności. Zabrać je ze sobą można w podróż czy wykorzystać w czasie uprawiania sportu. Modele zasilane bateriami uchodzą za wygodniejsze w użytkowaniu. Nowsze modele posiadają wskaźnik informujący o słabej baterii czy funkcję jej oszczędzania. Samodzielnie wyłączają się też w kilka sekund po zakończeniu badania.
- Dostępność czujników, które informują o nieodpowiednich wartościach mierzonych parametrów – to element, który niewiele osób sprawdza przed zakupem, a szkoda.
Czy warto kupić pulsoksymetr?
Jeszcze kilka lat temu pulsoksymetry były zarezerwowane jedynie do użytku szpitalnego. Obecnie się to zmienia i to nie tylko za sprawą COVID-19. Są sytuacje, gdy posiadanie takiego urządzenia w domu jest bardzo wskazane.
Pulsoksymetrów używają przede wszystkim osoby z zaawansowanymi schorzeniami układu oddechowego i posiadające ciężkie zaburzenia oddychania. Stosowane są także one w medycynie sportowej do badań wydolnościowych u sportowców, a także na oddziałach noworodkowych. Pulsoksymetry służą często do rozpoznawania niewydolności oddechowej u chorych, w przypadku których nie występują określone objawy kliniczne. Dodatkowo są to urządzenia, które mierzą nie tylko saturację, ale i w sposób nieinwazyjny kontrolują tętno.
U zdrowej osoby prawidłowy poziom saturacji to 95-97%. Inna wartość jest więc sygnałem ostrzegawczym i wskazaniem do szybkiego skontaktowania się z lekarzem.
Bardzo dziękuję za obszerny i bardzo przydatny artykuł,
Teraz jestem już zorientowana i wiem co jest ważne przy wyborze i zakupie pulsoksymetru.
Serdecznie pozdrawiam.
Danuta Sp