Radiobudzik to niewielkich rozmiarów urządzenie stacjonarne, które nie tylko odbiera radio, ale i budzi za pomocą odpowiedniego dźwięku. Jest to klasyczny alarm, melodia czy radia uruchamiające się o określonej z góry godzinie. Niektóre radiobudziki posiadają dwa osobne alarmy, które mogą budzić dwie osoby o różnych godzinach. Wszystkie urządzenia mają zegar z dużym wyświetlaczem. Można więc szybko sprawdzić przy ich pomocy aktualny czas.

Ranking radiobudzików

  1. Radiobudzik Sony IC-FC1PJ
    Radiobudzik Sony IC-FC1PJ
    Sprawdź aktualną cenę
    Funkcjonalny radiobudzik, który pozwala nawet na projekcję czasu na ścianie czy suficie. Za sprawą cyfrowego tunera umożliwia szybkie nastawianie wybranych stacji radiowych. W pamięci zaprogramować można 10 z nich. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w port USB, które pozwala na ładowanie smartfona. Nie trzeba się więc martwić o ewentualne rozładowanie się akumulatora. Sam budzik włącza się w sposób automatyczny o danej godzinie nawet w przypadku braku zasilania. Umożliwia ustawienie dwóch różnych godzin budzenia.
  2. Radiobudzik Blaupunkt CR12BK
    Radiobudzik Blaupunkt CR12BK
    Sprawdź aktualną cenę
    Nowoczesny radiobudzik utrzymany w eleganckim, czarnym kolorze. Zasilany jest sieciowo. W pamięci urządzenia zapisać można 10 różnych stacji FM. Posiada funkcję drzemki i wbudowany czujnik temperatury, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Radiobudzik ma funkcję podwójnego alarmu. Budzenie odbywa się za pomocą wybranego sygnału dźwiękowego bądź stacji radiowej, w zależności od wyboru użytkownika. Na uwagę zasługuje ponadto duży, czytelny wyświetlacz LCD.
  3. Radiobudzik Sony IC-FC1W
    Radiobudzik Sony IC-FC1W
    Sprawdź aktualną cenę
    Efektowny zegar połączony z radiem AM/FM. Posiada funkcję automatycznego ustawiania czas czy sterowania jasnością. Automatycznie przechodzi na tryb czasu letniego. Za pomocą jednego przycisku urządzenie pozwala na ustawienie budzenia sygnałem dźwiękowym bądź radiem. Radiobudzik wyróżnia się stylowym wyglądem i prostą konstrukcją. Umożliwia szybkie i łatwe przeglądanie stacji radiowych. Zegar zachowuje swoje ustawienia niezależnie od zasilania.
  4. Radiobudzik Philips AJ2000
    Radiobudzik Philips AJ2000
    Sprawdź aktualną cenę
    Nowoczesny i elegancki radiobudzik z lustrzanym wykończeniem wyświetlacza. Umożliwia zaprogramowanie dwóch różnych budzików o innych godzinach. W przypadku awarii zasilania jest ono podtrzymywane awaryjne przez baterie. Funkcja drzemki pozwala na ustawienie dodatkowego czasu na sen (9 minut). Budzenie odbywa się za pomocą stacji radiowej lub specjalnego brzęczyka. Głośność budzika automatycznie się zwiększa, aby spokojnie wejść w dzień. Wbudowany wyłącznik czasowy pozwala na ustawienie limitu czasy (do godziny) działania radia. Dodatkowo wyświetlacz posiada regulowany poziom jasności.
  5. Radiobudzik SENCOR SRC 170 GN
    Radiobudzik SENCOR SRC 170 GN
    Sprawdź aktualną cenę
    Klasyczny radiobudzik z wyświetlaczem LED i radiem PLL FM z ustawieniami wstępnymi. Posiada wbudowany czujnik temperatury wewnętrznej. W sposób cyfrowy wyświetla czas i ustawiona częstotliwość radia. Budzenie odbywa się za pomocą radia lub wybranego sygnału dźwiękowego. Do wyboru jest podwójny alarm z funkcją weekendu i opcja ponownego budzenia. Wyświetlacz posiada trzy różne poziomy jasności.  Ma miejsce na zapasową baterię, która nie wchodzi w skład zestawu podstawowego.

Jaki radiobudzik kupić?

Od jakiegoś czasu radiobudziki cieszą się coraz większą popularnością i przeżywają swój prawdziwy renesans. W niczym bowiem nie przypominają już topornych urządzeń sprzed kilkunastu lat. Są za to praktyczne i bardzo funkcjonalne. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze radiobudzika?

  • Wyświetlacz – duży i czytelny wyświetlacz to w tym przypadku podstawa. Większość urządzeń posiada wyświetlacze LED lub LCD. Funkcjonalne są modele z podświetleniem, które pozwalają na sprawdzenie godziny nawet w nocy. Nowsze urządzenia wyświetlają nie tylko godzinę, ale i np. aktualną pogodę. Niektóre tworzą projekcję godziny na ścianie czy suficie.
  • Radio – dobrej klasy radiobudziki posiadają antenę wewnętrzną o mocy pozwalającej na poprawne odbieranie różnych stacji radiowych. Ciekawą opcją jest RDS, a więc system odbioru komunikatów radiowych.
  • Ustawienia stacji – warto postawić na model, który pozwala na zapisanie w pamięci urządzenia ulubionych stacji. Najtańsze radiobudziki sterowane są za pomocą klasycznych pokręteł.  Nowsze posiadają cyfrowy tuner.
  • Budzik – ciekawym rozwiązaniem są radiobudziki z opcją stopniowego wybudzania. W tym przypadku dźwięki podgłaśniają się stopniowo, a więc wybudzenie nie następuje w sposób gwałtowny. Dla zasypiających z włączoną muzyką przeznaczony jest z kolei wyłącznik czasowy (sleep timer). Funkcja drzemki pozwala na przeniesienie alarmu w czasie o kilka dodatkowych minut.
  • Zasilanie – urządzenia zasilane są za pomocą baterii lub sieciowo. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale stosuje się je w radiobudzikach bardzo prostych pod względem funkcjonalności. Nowoczesne radiobudziki zasilane są sieciowo, ale posiadać mogą dodatkowo zasilanie zapasowe w formie akumulatorka bądź baterii. Ciekawą opcją jest dodatkowy slot USB do ładowania smartona.
  • Stacja pogodowa – najnowsze radiobudziki posiadają niekiedy wbudowaną  stację pogodową. Pokazują temperaturę panującą wewnątrz lub/i na zewnątrz budynku.

Czy warto kupić radiobudzik?

Wprawdzie dzisiaj niemal wszystkie telefony posiadają funkcję budzenia, ale radiobudziki wcale nie odeszły w zapomnienie, a wręcz przeciwnie. Obecnie przeżywają prawdziwy renesans. Są to bowiem urządzenia wielofunkcyjne i bardzo uniwersalne. Nie tylko budzą, ale i posiadają dodatkowo wbudowane radio – cyfrowe bądź analogowe. Większość z nich pozwala na zapamiętywanie ulubionych stacji radiowych.

Radiobudziki coraz częściej wyróżniają się podświetlanymi wyświetlaczami. Dzięki temu można sprawdzić godzinę nawet w całkowitej ciemności np. w środku nocy. Ciekawie prezentują się z całą pewnością modele z funkcją regulacji stopnia jasności wyświetlacza.

Nowoczesne radiobudziki coraz częściej posiadają także wbudowaną stację pogodową. Dzięki czujnikom zewnętrznym i wewnętrznym prezentują na wyświetlaczu aktualną temperaturę panującą na zewnątrz i wewnątrz budynków. W ten sposób nie trzeba inwestować w dwa różne urządzenia. Radiobudziki pełnią bowiem równie dobrze rolę prostych stacji pogodowych.

Popularni producenci radiobudzików

Sklepy z radiobudzikami warte uwagi