Płyta indukcyjna to urządzenie przeznaczone do gotowania potraw. Podgrzewa ono naczynie na skutek działania szybkozmiennego pola magnetycznego w jego dnie. Płyty tego rodzaju są szybsze niż te klasyczne czy ceramiczne. Są też bardziej energooszczędne. Indukcja ogrzewa bowiem bezpośrednio dane naczynie. Sama płyta pozostaje stosunkowo chłodna, bo nagrzewa się tylko od stojących na niej naczyń. Stąd też w tym przypadku ryzyko oparzenia się jest niewielkie, podobnie jak przypalenia potraw.

Ranking płyt indukcyjnych

 1. Płyta indukcyjna Electrolux EIV634 SLIM-FIT
  Electrolux EIV634 SLIM-FIT
  Sprawdź aktualną cenę
  Niezwykle płytka płyta indukcyjna z funkcją Bridge, która łączy ze sobą dwa mniejsze pola grzejne w jedno duże pole. Za sprawą funkcji Hob2Hood urządzenie automatycznie łączy się z okapem tej samej marki. Pola Infinite w sposób automatyczny dostosowują się do rozmiarów i kształtów naczyń. Opcja PowerBoost zapewnia maksymalną szybkość gotowania, a sterowanie DirectTouch jest szybkie i intuicyjne. Płyta jest łatwa do utrzymania w czystości.
 2. Płyta Samsung NZ64H57479K
  Płyta Samsung NZ64H57479K
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna płyta indukcyjna z 15 poziomami mocy. Funkcja błyskawicznego nagrzewania Booster i wskaźnik wydajnego wykorzystywania ciepła pozwalają na łatwe obsługiwanie urządzenia i znacznie skracają czas potrzebny na przygotowywanie potraw. Duże, prostokątne pole Flex Zone umożliwia umieszczanie na nim naczyń różnej wielkości. Funkcja Ready Pan sprawia, że płyta niemal od razu osiąga maksymalną moc i utrzymuje ją przez kilkadziesiąt sekund aż do ogrzania naczynia.
 3. Płyta indukcyjna Whirlpool ACM 816 BA
  Płyta indukcyjna Whirlpool ACM 816 BA
  Sprawdź aktualną cenę

  Sterowana w sposób dotykowy płyta indukcyjna z funkcją szybkiego gotowania (Booster) na każdym polu. Innowacyjna strefa Flexi Cook umożliwia połączenie ze sobą dwóch pól indykcyjnych w celu stworzenia powierzchni grzewczej o przekątnej 38 cm, na której mieszczą się duże naczynia. Technologia zastosowana w tym przypadku kontroluje przez cały czas pracę urządzenia, zapewniając doskonałe rezultaty jego działania. Płyta indukcyjna posiada zabezpieczenie przed dziećmi.
 4. Płyta Bosch PIE631FB1E
  Płyta Bosch PIE631FB1E
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowna pod względem wizualnym płyta indukcyjna o szerokości 60 cm. Sterowanie Direct Select pozwala na błyskawiczne wybranie odpowiedniego stopnia nagrzania. Funkcja Quick Start sprawia, że nie trzeba każdorazowo aktywować pola grzania. Robi to bowiem sama płyta, wykrywając naczynie. PowerBoost z kolei zwiększa moc pola grzewczego, pozwalając na szybkie podgrzanie danej potrawy. Ciekawym rozwiązaniem jest wskaźnik poboru energii, który informuje o zużyciu prądu od momentu włączenia płyty indukcyjnej.
 5. Płyta indukcyjna AMICA PI6540PTU
  Płyta indukcyjna AMICA PI6540PTU
  Sprawdź aktualną cenę
  W pełni bezpieczna dla dzieci płyta indukcyjna z kontrolą czasu gotowania potrawy. Umożliwia to wygodny minutnik. Urządzenie posiada funkcję PowerBooster i podtrzymywania ciepła w temperaturze 65 stopni Celsjusza. Automatycznie rozpoznaje obecność naczynia i jego wielkość. System HeatControl informuje o tym, czy pole po zdjęciu naczynia z płyty jest nagrzane. Na uwagę zasługuje poza tym efektowny design – płyta zabudowywana jest idealnie równo z blatem.

Jaką płytę indukcyjną kupić?

Płyty indukcyjne stopniowo wypierają z rynku standardowe płyty gazowe. Są efektowne, efektywne i energooszczędne. Stanowią idealne rozwiązanie do wszystkich nowoczesnych kuchni. Czym jednak należy sugerować się podczas ich zakupu?

 • Ilość pól grzewczych – to bardzo ważny czynnik podczas wyboru płyty indukcyjnej. Większość urządzeń posiada cztery pola grzewcze, ale niektóre modele mogą mieć tych pól nieco mniej. Dla osób mieszkających samotnie ciekawym rozwiązaniem są płyty domino – niewielkie, ale pozwalające na ich zestawienie z innymi modelami płyt. Pola grzewcze mają kształt prostokąta, koła bądź owalu. Poza klasycznymi polami pojedynczymi stosuje się pola poszerzane podwójne i potrójne czy pola typu brytfanna.
 • Kształt – klasyczne modele mają kształt prostokąta bądź kwadratu. Jednak coraz częściej producenci wypuszczają na rynek płyty o nietypowych formach. Standardowe urządzenia mają wymiary około 60×60 cm.
 • Sterowanie – niektóre płyty posiadają gałki regulowane mechanicznie, a inne dotykowe slidery, czyli suwaki elektroniczne. Nowoczesne urządzenia sterowane są za pomocą wyświetlaczy LCD. Ciekawym rozwiązaniem jest też sterowanie sensorowe. Stosowane jest ono w droższych modelach płyt indukcyjnych.
 • Zasilanie – nieprawdą jest, że płyty indukcyjna do zasilania wymagają „siły”. Są one zasilane napięciem 230V. Jednak w praktyce ich pobór przekracza możliwości tylko jednej fazy. Z tego powodu jedną stronę urządzenia należy podpiąć do jednej fazy, a  drugą do drugiej fazy.
 • Funkcje dodatkowe – płyty indukcyjne, podobnie jak inne nowoczesne urządzenia AGD, posiadają wiele funkcji dodatkowych. Najpopularniejsze z nich to m.in. Power Booster przyspieszająca proces gotowania lub smażenia, wbudowany timer i minutnik, Bridge łącząca w sobie więcej niż jedno pole grzewcze, rozpoznawanie i wykrywanie wielkości naczynia, wskaźnik ciepła resztkowego czy Auto Stop zatrzymująca działanie urządzenia w przypadku wykipienia potrawy.

Czy warto kupić płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne cieszą się na rynku coraz większą popularnością, zastępując sukcesywnie dobrze znane płyty gazowe czy kuchenki elektryczne. Są one bowiem przede wszystkim bardzo bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Nie dają bowiem płomienia, a przy tym nie nagrzewają się zbyt mocno. Są łatwe do utrzymania w czystości i wbrew pozorom bardzo proste w obsłudze.

Sprawność płyt indukcyjnych sięga 90%, co pozwala na bardzo szybkie przygotowywanie różnego rodzaju potraw. Funkcja Power Boost czas potrzebny na ugotowanie czy usmażenie skraca dodatkowo nawet o połowę. Niewiele osób ma świadomość, że potrawy przygotowywane na kuchniach indukcyjnych są zdrowsze. Wszystko to za sprawą tego, że ciepło działa bezpośrednio na pożywienie. Mięso pozostaje soczyste, a warzywa pełne witamin i minerałów.

Nie bez znaczenia jest fakt, że płyty indukcyjne prezentują się bardzo estetycznie. Stanowią rozwiązanie idealne do nowoczesnych, eleganckich aranżacji. Zestawić je można w zasadzie z każdymi meblami wykonywanymi na zamówienie i nie tylko.

Popularni producenci płyt indukcyjnych

Sklepy z płytami indukcyjnymi warte uwagi