Rakieta tenisowa to podstawowy przyrząd do gry w tenisa. Składa się z trzonka i pętli wypełnionej na ogół naciągiem nylonowym. Służy do odbijania piłki tenisowej. Co ciekawe, pierwszy rakiety tenisowe wykonywano już w XV wieku z jesionu. Miały one kształt gitary. Deski jesionowe moczono w wodzie, a potem gotowano i gięto. Były to rakiety z drzewa pełnego. Od lat 30. XX wieku funkcjonują natomiast rakiety składające się z kilku sklejonych ze sobą warstw drewna.

Najlepsze rakiety tenisowe – ranking

 1. Wilson Rakieta Tenisowa Blade

  Wilson Rakieta Tenisowa Blade 98Ul (16X19) Wrt73371
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna rakieta tenisowa dla graczy początkujących i nie tylko. Waży zaledwie 265g, co pozwala na wygodne manewrowanie rakietą. Jest wytrzymała i komfortowa w użytkowaniu. Układ strun 16/19 sprawia, że rakieta zapewnia idealną równowagę między mocą a czuciem uderzeń. Zastosowanie w tym przypadku Paracell Drilling sprawiło, że zwiększyło się sweetsport. Rakieta dodatkowo jest bardzo stabilna. Cała seria rakiet tenisowych Wilson Blade jest godna polecenia.

 2. HEAD Rakieta tenisowa Graphene 360+ SPEED MP

  HEAD Rakieta tenisowa Graphene 360+ SPEED MP
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy rakieta tenisowa, która zapewnia zawodnikowi całkowitą kontrolę nad grą i to nawet w ciężkich warunkach. Produkt ten stworzony został z myślą o dynamicznych tenisistach, którzy oczekują od rakiety lekkości i mobilności. Układ strun naciągu 16/19 sprawia, że w czasie szybkich wymian zapewniona jest dodatkowa rotacja. Rakieta wyróżnia się także nowoczesnym designem i ciekawą, czarno-białą kolorystyką.

 3. Rakieta Tenisowa Babolat Pure Aero

  Rakieta Tenisowa Babolat Pure Aero
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowna wizualnie rakieta nawiązująca do modelu rakiety samego Rafaela Nadala. Stanowi idealne rozwiązanie dla graczy początkujących i średnio zaawansowanych. Sprawdza się w przypadku młodych osób. Waży niewiele, dlatego porusza się niezwykle szybko. Można mieć nad nią pełną kontrolę. Rama Babolat zapewnia przy tym płynną reakcję, co przekłada się na duże zamachy. Całość wykonana jest z wytrzymałego grafitu. Rakieta użytkowana może być tym samym przez wiele lat.

 4. Tecnifibre Rakieta Tenisowa Tfight 280 Dc 14Fi280671

  Tecnifibre Rakieta Tenisowa Tfight 280 Dc 14Fi280671
  Sprawdź aktualną cenę

  Odpowiednia dla średnio zaawansowanych graczy rakieta tenisowa. Zapewnia uzyskanie optymalnej pozycji w czasie gry. Technologia Dynacore wykorzystuje nowoczesny materiał zapewniający rakiecie elastyczność i stabilność. Produkt wyposażony jest w system Armor Cap, co znacznie zwiększa grubość groometa w najważniejszych obszarach. Rakieta wyróżnia się dużą manewerowalnością i specjalnym wyprofilowaniem. Posiada układ strun 16/20 i lekko powiększoną główkę.

 5. Rakieta tenisowa Head Graphene Xt Radical Mp (230216)

  Rakieta tenisowa Head Graphene Xt Radical Mp (230216)
  Sprawdź aktualną cenę

  Rakieta tenisowa dla tenisistów ceniących sobie dynamikę i precyzję w czasie gry. Wykorzystuje nowoczesną technologię Graphene XT zapewniającą optymalne rozłożenie masy w rakiecie. Przekłada się to na jej dużą moc. To najbardziej uniwersalna rakieta w całej serii Radical z układem strun 16/9. Wyróżnia się wysoką jakością wykonania i efektownym designem.

Jaką rakietę tenisową kupić?

Panuje powszechne przekonanie, że tenis to sport elitarny, zarezerwowany jedynie dla wybrańców. Nie do końca jest to prawda. Na początku przygody z tym sportem wcale nie trzeba wydawać majątku. Najważniejszy jest zakup odpowiedniej rakiety tenisowej. Jak wybrać odpowiedni dla siebie model? Co w tym przypadku ma  kluczowe znaczenie?

 • Główka – rakieta tenisowa powinna być wyważona i lekka zarazem. Wówczas można ją łatwo się posługiwać. Rama z kolei musi być sztywna i wytrzymała, zwłaszcza na początku przygody ze sportem. Na starcie warto postawić na model z nieco większą główką, gdyż wówczas gra jest łatwiejsza.
 • Sztywność ramy – wydawać się może, że im większa sztywność, tym lepiej. To jednak może odbijać się negatywnie na jakości samej gry. Sztywna w rama w skrajnych przypadkach prowadzić  może nawet do kontuzji. Rozwiązaniem może być zakup rakiety z przystawką tłumiącą drgania.
 • Materiał wykonania – dawniej rakiety produkowano ze sznurka i drewna, a potem z metalu. Były one dość ciężkie i mało poręczne. Obecnie stawia się na materiały lekkie i wytrzymałe zarazem np. kewlar, tytan czy grafit.
 • Wielkość rączki – uchwyt dobiera się odpowiednio do wielkości posiadanej dłoni. Przy tym niektórzy producenci rakiet tenisowych posługują się tutaj metodologią angielską lub amerykańską. Najlepiej wielkość rączki sprawdzić własnoręcznie, biorąc po prostu rakietę do reki. Eksperci nie zalecają kupowania rakiet zbyt małych i zbyt dużych.
 • Ciężar – to element bardzo istotny. Rakiety oznaczone literą M są średnie. L oznacza wagę lekką, a SL i XSL super lekką oraz extra super lekką. Dla silnych graczy odpowiednie są rakiety M i L, a dla młodzieży i kobiet SL i XSL.
 • Naciąg – na ten temat powiedzieć można naprawdę wiele. Do wybory są naciągi sztuczne, wykonane z materiałów poliestrowych i syntetycznych, a także naciągi naturalne i hybrydowe. Na starcie warto postawić na naciąg sztuczny, który jest elastyczny i zapewnia dość komfortową grę. Nie jest on jednak zbyt wytrzymały. Ciekawym rozwiązaniem są naciągi poliestrowe o dobrej elastyczności. Najbardziej komfortowe w użytkowaniu są jednak te naturalne. Z drugiej strony są drogie i mało wytrzymałe. Stąd też rosnąca popularność naciągów hybrydowych.

Czy warto kupić droższą rakietę do tenisa?

Na samym początku przygody z tenisem nie należy kupować drogiej rakiety tenisowej. Nie wiadomo bowiem, czy sport przypadnie graczowi do gustu i zostanie z nim na dłużej. Wystarczy wówczas zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt. Dopiero, gdy wiadomo już, że gra w tenisa będzie kontynuowana, można przystąpić do zakupu droższej rakiety tenisowej.

Droższe rakiety, nie da się ukryć, na ogół są produktami lepszymi od tych tanich. Zapewniają one odpowiedni balans i pozwalają na komfortową, długą grę. Wykonywane są z wysokiej jakości materiałów. Dobrej klasy rakiety tenisowe nie są produktami tanimi, ale warto pamiętać o tym, że jest to inwestycja na lata. Odpowiednio użytkowana rakieta tenisowa wykorzystywana może być bowiem przez długi czas. Warto ją w tym celu konserwować i o nią dbać. Kluczem do sukcesu jest wybranie modelu odpowiedniego do potrzeb użytkownika, a także jego siły czy wielkości dłoni.

Popularni producenci rakiet tenisowych