Pulsometr jest urządzeniem, które służy przede wszystkim do monitorowania pracy serca w rzeczywistym czasie. Jego zadanie związane jest ze zwiększeniem efektywności naszych treningów, poprzez możliwość dopasowania intensywności ćwiczeń do naszego tętna, które jest wskazywane przez pulsometr. Pulsometr jest urządzeniem stosowanym głównie przez zawodowych sportowców.

W chwili obecnej okazał się naprawdę popularnym gadżetem, który jest chętnie kupowany nie tylko przez sportowców, ale także przez amatorów różnego rodzaju aktywności np. bieganie, fitness, kolarstwo, pływanie itp. Odpowiednio dobrany zegarek sportowy może przyczynić się do znacznego ułatwienia naszych treningów. Gdy ma się przy sobie zegarek sportowy, znacznie łatwiej jest udoskonalać swoje wyniki, sprawować kontrolę nad wysiłkiem i intensywnością treningów, a także nad odczytywaniem sygnałów płynących z naszego organizmu podczas ćwiczeń fizycznych.

Ranking pulsometrów

Producenci tworzą coraz to nowsze pulsometry, które mają cieszyć się jak największym powodzeniem zarówno wśród sportowców jak i amatorów, będących miłośnikami aktywności fizycznej. Pierwszy podział jaki został dokonany i na jaki warto zwrócić uwagę to podział pulsometrów na sprzęt dla kobiet i dla mężczyzn. Oczywiście ich działanie jest identyczne. Jedyną różnicę stanowi tutaj możliwość wyboru kształtów i kolorów.

W sklepach sportowych, zarówno internetowych jak i stacjonarnych, dostępna jest cała gama różnorodnych pulsometrów, w naprawdę rozmaitych przedziałach cenowych. Cena zegarka sportowego uzależniona jest w dużej mierze od producenta, przeznaczenia sprzętu, a także od posiadanych przez niego funkcji. Zastanówmy się nad stopniem zaawansowania naszych treningów i zdecydujmy się, które funkcje są dla nas niezbędne, a bez których spokojnie sobie poradzimy. To właśnie stopień zaawansowania odgrywa największą rolę w wyborze odpowiedniego pulsometru. To czy zdecydujemy się na pulsometr jednoczęściowy, czy taki, który jest zakładany z czujnikiem na klatkę piersiową – zależy wyłącznie do nas samych.
Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas ranking pomoże w wyborze odpowiedniego pulsometru i przypomni na co warto zwracać uwagę przy jego zakupie.

 1. Pulsometr Garmin Forerunner 735XT
  Pulsometr Garmin Forerunner 735XT
  Sprawdź aktualną cenę
  To zaawansowany, multisportowy zegarek z technologią pomiaru tętna na nadgarstku. Sportowy zegarek Garmin Forerunner 735XT został zaprojektowany z myślą o zawodowych sportowcach, których celem jest szczegółowe monitorowanie wielu danych. Dla wielu osób, bardzo ważnym aspektem podczas zawodów jest komfort i lekkość urządzenia. Ten model zdecydowanie spełnia wszelkie oczekiwania. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i wygodnej opasce, zegarek sportowy Garmin Forerunner 735XT znakomicie sprawdzi się zarówno podczas treningów jak i podczas codzienności w pracy. Urządzenie określa szacowany maksymalny pułap tlenowy, próg mleczanowy i jest wyposażony w symulatora wyścigu oraz asystenta odpoczynku. Ważną cechą jest także możliwość pełnienia roli monitora aktywności, licząc kroki, spalone kalorie, a także monitorując sen. Do innych funkcji zegarka sportowego możemy zaliczyć automatyczne przesyłanie danych do serwisu Garmin Connect™ , wyświetlanie powiadomień z telefonu oraz możliwość personalizacji.
 2. Garmin Fenix 5
  smartwatch dla sportowca Garmin Fenix 5
  Sprawdź aktualną cenę
  Drugie miejsce naszego rankingu zajmuje stylowy zegarek dla wielu dyscyplin sportowych, a także dla miłośników aktywnej turystyki – Garmin Fenix 5. Do charakterystycznych cech tego modelu bez wątpienia należy zaliczyć jego niewielkie rozmiary, technologię nadgarstkowego pomiaru tętna Elevate™1 , stalową konstrukcję zapewniającą wytrzymałość w naprawdę trudnych warunkach, załadowane profile aktywności dla wszystkich dyscyplin sportowych, możliwość wyświetlania efektów i postępów treningu, a także pojawianie się powiadomień z telefonu. Przydatne okazują się również czujniki, w tym ustalanie pozycji przez GPS i GLONASS. Zegarek sportowy Garmin Fenix 5 pozwoli zaspokoić zarówno sportowe jak i estetyczne ambicje.
 3. Suunto Spartan Sport Wrist HR
  Suunto Spartan Sport Wrist HR
  Sprawdź aktualną cenę
  Ten zegarek sportowy jest najnowszym urządzeniem fińskiej firmy, która zajmuje się produkcją wysokiej jakości sprzętu dla sportowców oraz dla podróżników. Suunto Spartan Sport Wrist HR jest zegarkiem niezwykle trwałym, precyzyjnym i niezawodnym. Urządzenie ma możliwość nadgarstkowego mierzenia pulsu, a dzięki zaawansowanym technologiom, możemy otrzymać dokładny monitoring tętna, bez jakichkolwiek skoków pomiarów. Co cechuje ten model zegarka sportowego? Suunto Spartan Sport Wrist HR wyświetla średnią spalanych kalorii z ostatnich 12 godzin, mierzy tętno co 10 minut, mierzy minimalną wartość tętna spoczynkowego oraz wyświetla dzienne zestawienia spalonych kalorii i pulsu. Ten nowoczesny smartwatch z GPS i kolorowym ekranem dotykowym, jest wodoodporny do 100 metrów, posiada czytelny wyświetlacz i bardzo prostą obsługę za pomocą trzech przycisków. Bateria opisywanego zegarka sportowego wytrzymuje do 26 godzin w trybie treningowym.
 4. Polar M430
  Polar M430
  Sprawdź aktualną cenę
  Polar M430 to sportowy zegarek z GPS i nadgarstkowym pomiarem tętna. Znakomicie sprawdzi się zarówno podczas biegania, jak i wszelkich innych aktywności fizycznych. O tym modelu możemy powiedzieć, że jest całodobowym monitorem aktywności i snu, zatem w każdej chwili jest gotowy by rejestrować nasze kroki i działania oraz by motywować nas w prowadzeniu aktywnego trybu życia. Zegarek sportowy Polar M430 posiada także licznik kalorii, stan regeneracji, obciążenie treningowe, program treningu biegowego, monitor aktywności, podsumowanie aktywności, profile sportowe, a także ma możliwość wyświetlania powiadomień z telefonu.
 5. Garmin Forerunner 235
  zegarek sportowy Garmin Forerunner 235
  Sprawdź aktualną cenę
  Ostatnie, równie solidne miejsce zajmuje zegarek sportowy Garmin Forerunner 235. Zegarek GPS do biegania z pomiarem tętna na nadgarstku znakomicie nadaje się dla sportowców jak i miłośników aktywności fizycznej. Mierzy nie tylko dystans i tempo, ale także tętno i wiele innych parametrów. Zegarek ma możliwość automatycznego przesyłania danych do serwisu Garmin Connect i wyświetla wszelkie powiadomienia z telefonu. Dzięki funkcji śledzenia aktywności, zegarek zlicza kroki, dystans, kalorie i ilość snu w ciągu dnia. Na zegarek można pobrać zaawansowane plany ćwiczeń i treningów z serwisu Garmin Connect oraz rozmaite widżety i aplikacje.

Jaki pulsometr kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które mają na celu wspomóc nas podczas realizowanego treningu. Niemal dla każdego rodzaju sportu, został stworzony gadżet, mający za zadanie ułatwić nam ćwiczenia lub poprawić ich wydajność. Szukając odpowiedniego sprzętu, który znakomicie sprawdzi się dla różnego rodzaju aktywności fizycznej i jest wielozadaniowy, trafiamy oczywiście na wszystkim dobrze znany – pulsometr.

Jeśli chcemy kupić dobry pulsometr, musimy zwrócić uwagę na jego parametry, dzięki którym wybór odpowiedniego urządzenia stanie się o wiele prostszy. Pamiętajmy, że mierzenie tętna, to nie jedyna funkcja, jaką może posiadać pulsometr. Przebyty dystans, spalone kalorie, czy też ilość okrążeń to tylko kilka z dodatkowych parametrów, które mogą być rejestrowane przez pulsometr.

Jakie funkcje powinien posiadać pulsometr?

 • pomiar tętna maksymalnego Hrmax – pulsometry, które są naprawdę dobrej jakości, mają możliwość wprowadzenia wartości swojego tętna maksymalnego. Każdy powinien obliczyć swoją indywidualną wartość za pomocą wzoru stworzonego przez Sally Edwards. Dla kobiet obliczenia wyglądają inaczej niż dla mężczyzn. Dzięki nim, będziemy w stanie znacznie lepiej kontrolować przebieg wysiłku i podzielić go na poszczególne strefy. Jeśli przekroczymy wartość tętna, dolnej lub górnej, jaką zaplanowaliśmy dla określonego momentu wysiłku, zostaniemy o tym poinformowani za pomocą specjalnego dźwięku w pulsometrze.
 • pomiar czasu i przebytego dystansu – każdy z nas wie, że podstawowa funkcja każdego pulsometru dotyczy pomiaru tętna. Mimo tego, bardzo przydatnym parametrem okazuje się możliwość zmierzenia czasu danej aktywności i przebytego dystansu lub okrążenia. Znakomitą funkcją dla osób wykonujących interwały jest także możliwość mierzenia międzyczasów.
 • czytelny wyświetlacz – bardzo istotnym elementem każdego zegarka sportowego jest jego wyświetlacz. To właśnie z niego odczytujemy wszelkie niezbędne informacje. Przy zakupie pulsometru, zwróćmy uwagę, czy urządzenie wyświetla dane za pomocą odpowiednio dużych i wyraźnych liter oraz cyfr, a także czy posiada funkcję podświetlana.
 • GPS i synchronizacja z komputerem lub telefonem – to co cenią sobie biegacze w pulsometrach to przede wszystkim GPS, dzięki któremu można prześledzić przebyty dystans na mapie. Jeśli jesteśmy fanem nowych technologii, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas pulsometr współpracuje z aplikacjami mobilnymi i komputerem. Synchronizacja urządzenia z komputerem, umożliwi zgranie danych i ich szczegółowe przeanalizowanie.

Pozostałe funkcje pulsometru na które warto zwrócić swoją uwagę:

 • zegarek,
 • stoper,
 • obliczanie kadencji, czyli liczby kroków na minutę,
 •  licznik spalonych kalorii,
 • podsumowanie wyników,
 • wodoszczelna obudowa,
 • pomiar dystansu,
 • pomiar prędkości,
 • ilość okrążeń,
 • pomiar temperatury i barometr,
 • funkcja wirtualnego przeciwnika,
 • rejestrowanie wysokości na której się znajdujemy,
 • wskaźnik zużycia baterii.

Najpopularniejsze pulsometry według użytkowników Ceneo

Czy warto kupić pulsometr?

Pulsometr ma na celu mierzyć nasze tętno. Znaczna większość urządzeń tego typu ma działanie zbliżone do działania EKG. Dlaczego? Ponieważ odczytują i zapisują zmiany pola elektromagnetycznego, które jest generowane przez serce z powierzchni ciała. W następnej kolejności zachodzi analiza. Wszystkie dane są przesyłane do odbiornika i ostatecznie można je wyświetlić na ekranie. Aby zacząć w ogóle korzystać z pulsometru, powinniśmy wprowadzić do systemu kilka ważnych informacji, w tym: tętno maksymalne, tętno spoczynkowe oraz pułap tlenowy.

Czy warto zaopatrzyć się w pulsometr? Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli uwielbiamy spędzać aktywnie swój czas wolny i nie tylko. Dzięki odpowiedniemu urządzeniu, możemy poznać swój organizm i jego reakcję na trening. Pulsometr pozwala nam kontrolować trening i poprawiać osiągnięte rezultaty. Dzięki niemu mamy możliwość zdrowszego i efektywniejszego trenowania. Oczywiście, to jaki model pulsometru zdecydujemy się kupić, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Pewne jest to, że gadżet tego typu, z całą pewnością pomaga monitorować nasze postępy i sportowe poczynania. Pamiętajmy, że niezależnie od wybranego pulsometru, będziemy systematycznie aktywni fizycznie.

Popularni producenci pulsometrów

Sklepy z pulsometrami warte uwagi