Regulator pokojowy to urządzenie lub zestaw urządzeń wykorzystywanych do sterowania elementami grzewczymi, które są częścią składową instalacji centralnego sterowania. Montuje się je w wybranym miejscu, tak aby domownicy mogli dostosować pracę pieców do określonych wymagań czy faktycznego zapotrzebowania na ciepło. Regulator pokojowy posiada na ogół wyświetlacz oraz przyciski czy pokrętło. Nowsze urządzenia sterowane są w sposób dotykowy.
Ranking regulatorów pokojowych
-
Regulator Tech Sterownik St-292 V2 Z Czujką Zewnetrzną
Nowoczesny regulator pokojowy odpowiedni do sterowania urządzeniem grzewczym np. piecem gazowym czy sterownikiem kotła. Jego zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w budynku na skutek przesyłania sygnału do urządzenia grzewczego z poleceniem dogrzania wnętrza do określonej temperatury. Sterownik posiada tygodniowy program ogrzewania i program dzień/noc. Ustawić go też można ręcznie. Całe urządzenie jest funkcjonalne, a jednocześnie niezbyt skomplikowane w obsłudze.
-
Regulator pokojowy Salus Internetowy, Bezprzewodowy Regulator Temperatury (Rt310I)
Wysokiej klasy regulator temperatury obsługiwany za pomocą aplikacji mobilnej RT310i dostępnej na Android i iOS. Posiada specjalne zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe i praktyczny tryb wakacyjny. Odbiornik i nadajnik są w tym przypadku od razu sparowane fabrycznie. Urządzenie wyposażone jest ponadto w czytelny, podświetlany ekran LCD. Nadajnik jest zasilany dwoma bateriami AA.
-
Termet St-292 Regulator Temperatury [t9449110000]
Funkcjonalny tygodniowy programator pokojowy. Posiada ciekłokrystaliczny wyświetlacz czasu, dnia, godziny czy aktualnej temperatury. Zasilany jest bateryjnie dwoma bateriami AA. Oferuje program dzień/noc oraz program ręczny. Zakres sterowania odbywa się w zakresie temperaturowym od 5 do 35 stopni Celsjusza. Przyciski są dotykowe, a wyświetlacz można chwilowo podświetlić. Urządzenie działa bezproblemowo w temperaturze do 50 stopni Celsjusza.
-
Regulator pokojowy Auraton sterownik 2025
Prosty w obsłudze sterownik o wysokiej funkcjonalności. Posiada pięć poziomów temperatur, również przeciwko zamarzaniu całej instalacji. Mierzy temperaturę w zakresie od 0 do 35 stopni Celsjusza. Oferuje dokładność ustawienia temperatury do 0,5 stopnia Celsjusza w przedziale 5-27 stopni Celsjusza. Wyposażony jest w dwa cykle programowania – od poniedziałku do piątku oraz sobota i niedziela. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja zliczania czasu pracy sterownika. Urządzenie jest zasilane bateryjnie. Posiada wyświetlacz wysokiej jakości.
-
Regulator Salus Controls 091Fl
Niezbyt skomplikowany w obsłudze sterownik o nowoczesnym designie. Posiada podświetlany wyświetlacz LCD i umożliwia określenie odpowiedniej temperatury z dokładnością co 0,2 stopnia Celsjusza w zakresie dziennym, nocnym i chroniącym przed zamrożeniem. To urządzenie łączące w sobie funkcję regulatora temperatury i termostatu pokojowego. Producent udziela na niego czteroletniej gwarancji. Produkt oferuje 9 niezależnych programów.
Jaki regulator pokojowy kupić?
Regulator pokojowy to urządzenie wykorzystywane w wielu budynkach do sterowania elementami grzewczymi. Jest bardzo przydatne, ale wybór na rynku jest spory i nie ułatwia decyzji zakupowych. Czym zatem kierować się przy wyborze regulatora pokojowego?
- Kompatybilność – nie każdy regulator pracuje ze wszystkimi kotłami, piecami. Warto to więc sprawdzić przed zakupem.
- Programowalność – regulatory są programowane i nieprogramowalne. W przypadku pierwszych można ustawić wybraną temperaturę, ale drugie oferują jedynie ustawienia fabryczne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są sterowniki z funkcją auto, które same dostosowują tryb pracy kotłów i pieców.
- Instalacja – wyróżnia się tutaj regulatory przewodowe i bezprzewodowe. Pierwsze wymagają podtynkowej instalacji przewodów, co może sprawić pewne kłopoty. Regulatory bezprzewodowe działają w oparciu o wykorzystanie odbiornika oraz nadajnika.
- Komunikacja – może być standardowa i szeregowa RS. Pierwsza ma związek z regulatorami przewodowymi. Regulatory z komunikacją RS oferują szerszy zakres sterowania pracą grzewczą.
- Zakres regulacji temperatury – ma to duże znaczenie z uwagi na komfort użytkowania urządzenia. Standardowe modele pozwalają na określenie temperatury w zakresie 5-30 stopni Celsjusza. W ten sposób pomieszczenie można też wychłodzić, a nie tylko ogrzać.
- Dokładność regulacji temperatury – błąd w pomiarze temperatury nie powinien być większy niż 1 stopnień Celsjusza. W praktyce najlepsze regulatory pozwalają na przestawienie temperatury co 0,2 stopnia Celsjusza.
- Sterowanie – podstawowe regulatory są sterowane jedynie za pomocą przycisków, pokręteł lub wyświetlacza. Nowsze są obsługiwane coraz częściej także dzięki pilotowi. Nowoczesne regulatory ustawić można poprzez smartfon z dostępem do sieci.
- Funkcje dodatkowe – najpopularniejsze z nich to podświetlenie wyświetlacza, budzik, kalendarz, kalibracja wyświetlanej temperatury, różne tryby pracy itd.
Czy warto kupić pokojowy regulator temperatury?
Wiele osób zastanawia się nad tym czy jest sens zakupu pokojowego regulatora temperatury. Tymczasem dzięki temu niepozornemu urządzeniu można w pełni, w łatwy sposób dostosować aktualną temperaturę w budynku. To przekłada się oczywiście na wyższy komfort życia, gdyż nie trzeba się już zmagać z problemem zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury.
Okazuje się też, że stosowanie regulatora pokojowego oznacza spore oszczędności. Często jest bowiem tak, że urządzenia grzewcze działają w praktyce w sposób, który nie jest dopasowany do faktycznych strat cieplnych i potrzeb samych domowników. Prowadzi to niestety do zużywania za dużej ilości energii, a to wiąże się z wyższymi wydatkami. Nowoczesny system sterowania instalacją grzewczą umożliwia więc uchronienie się przed niepotrzebnymi stratami pieniędzy.
Tym samym warto już przy wybieraniu sposobu ogrzewania domu czy mieszkania pomyśleć o montażu pokojowego regulatora temperatury. To urządzenie, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jego użytkowanie przynosi naprawdę wiele korzyści.