Kocioł na ekogroszek to coraz popularniejszy sposób na ogrzanie domu. Jest to półautomatyczny piec o półautomatycznym działaniu. Posiada zasobnik – podajnik na opał oraz podajnik automatyczny tłokowy bądź ślimakowy. Piec przez cały czas utrzymuje stałą temperaturę przy raczej niewielkim poborze paliwa. Za jego odpowiednią pracę odpowiada  sterownik elektroniczny. Zawiera on wiele czujników, dlatego kotły na ekogroszek są urządzeniami nowoczesnymi.

Ranking kotłów na ekogroszek

Zastanawiasz się jaki piec na ekogroszek kupić? Nasz ranking przedstawia najpopularniejsze modele kotłów na ekogroszek, które został docenione przez wielu użytkowników. Postawiliśmy na stosunek jakości do ceny, aby zakupić porządny model, bez wydawania fortuny.

  1. Kocioł na ekogroszek Defro Komfort Eko Lux 20kW

    Kocioł na ekogroszek Defro Komfort Eko Lux 20kW
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy kocioł na ekogroszek z wymiennikiem ciepła wykonanym z wysokogatunkowej, atestowanej stali kotłowej. Cechuje się wysoką sprawnością cieplną na poziomie 90%, co przekłada się na większy odzysk ciepła ze spalin. Piec wykorzystać można w układzie zamkniętym pod pewnymi warunkami. Regulacja jego pracy odbywa się w oparciu o przepływ powietrza poprzez wymiennik – ADAPTIVE CONTROL. Komora spalania posiada bardzo efektywny palnik retortowy.

  2. Kocioł Sas Compact 20kW

    Kocioł Sas Compact 20kW
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalny kocioł na ekogroszek spełniający wymagania 5 klasy w zakresie sprawności cieplnej itd. Wyróżnia się kompaktową formą, co pozwala na jego wykorzystanie także w mniejszej kotłowni. Jest prosty w obsłudze i łatwy do utrzymania w czystości. Cechuje się wysoką sprawnością na poziomie około 90%. Nowoczesna konstrukcja drzwiczek przekłada się na ograniczenie strat ciepła w kotłowni. Sterownik posiada dotykowy i kolorowy wyświetlacz.

  3. Ogniwo Eko Plus M 26

    Ogniwo Eko Plus M 26
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny kocioł na ekogroszek produkowany na licencji Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Pracuje w szerokim zakresie mocy z dużą sprawnością cieplną i jednocześnie niską emisją zanieczyszczeń. Wyróżnia się solidnym wykonaniem. Podzespoły pieca są wykonywane w SMO OGNIWO poza sterownikiem i napędem podajnika. Urządzenie jest bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Posiada szufladę na popiół czy zewnętrzny mechanizm, który pozwala na czyszczenie wymiennika bez konieczności otwierania kotła.

  4. Kocioł na ekogroszek Per-Eko Q-Per 12kW

    Kocioł na ekogroszek Per-Eko Q-Per 12kW

    Sprawdź aktualną cenę
    Kocioł na ekogroszek zaliczany do 5 klasy w zakresie minimalizowania ilości spalin. Spełnia wymagania normy ECODESIGN. Skutecznie spala każdy typ ekogroszku, co jest wynikiem odpowiedniego algorytmu sterownika. Pozwala na wygodny zasyp paliwa. Dostęp do paleniska ze zintegrowanym koszem jest bardzo łatwy. Urządzenie posiada wysoką moc grzewczą mimo stosunkowo niedużych gabarytów. Cechuje się wydłużonym obiegiem spalin. Piecem sterować można za pomocą Internetu.

  5. Kocioł Ogniwo Classic DS 18kW

    Kocioł Ogniwo Classic DS 18kW
    Sprawdź aktualną cenę

    Ekologiczny kocioł na ekogroszek 5 klasy przeznaczony do spalania drewna i węgla. Posiada sprawność powyżej 88% i certyfikat 5 klasy czystości spalin. Wykonany jest z wysokiej jakości materiałów w tym atestowanej stali kotłowej, żeliwa i ceramiki. Urządzenie wyposażone jest w termometr, stopki czy przepustnicę powietrza wtórnego. Proces spalania odbywa się na stałym ruszcie żeliwnym, z którym na stałe współpracuje także ruszt ruchomy. Piec może pracować cały czas bez konieczności jego wygaszania i powtórnego rozpalania.

Szukasz pieca napędzanego innym paliwem? Sprawdź również:

Jaki piec na ekogroszek kupić?

Ekogroszek od jakiegoś czasu jest jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych. Dlatego na rynku jest coraz szersza oferta różnego rodzaju kotłów na ekogroszek. Jak wybrać urządzenie odpowiednie do swoich potrzeb? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

  • Rodzaj – kotły na ekogroszek bez podajnika to propozycja dla osób, które cenią sobie przede wszystkim bezawaryjność. Podajnik to bowiem urządzenie mechaniczne, które rzadko, ale może ulec awarii. Takie piece są jednak rzadko stosowane. Piece na ekogroszek z podajnikiem cieszą się o wiele większą popularnością. Podajnik to dozownik paliwa. Takiego kotła nie trzeba często kontrolować. Wyróżnia się tutaj dwa typu podajników – ślimakowy oraz tłokowy. Ten drugi jest bardziej wytrzymały. Ponadto wyróżnia się jeszcze piece na ekogroszek z rusztem. Dodatkowy ruszt przydaje się od czasu do czasu np. podczas palenia drewnem.
  • Moc – zależy ona od powierzchni budynku. Piec o większej mocy jest w stanie wyprodukować więcej ciepła w krótkim czasie niż piec o mniejszej mocy. Nie należy jednak z mocą przesadzać.
  • Funkcja samorozpalania – to rozwiązanie stosowane w nowoczesnych kotłach na ekogroszek. Minimalizuje ono ilość ręcznej obsługi pieca przez człowieka. Trzeba wówczas jedynie od czasu do czasu do podajnika dostarczyć nowe paliwo.
  • Sterowanie – nowoczesne urządzenia oferują wiele możliwości w tym zakresie. Niektóre z nich można podłączyć do modułu internetowego i obsługiwać zdalnie np. za pomocą smartfona. Wiele pieców to modele automatyczne i bardzo wygodne w obsłudze.
  • Stosowane paliwo – ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, który można zastąpić innymi substancjami. Kocioł na ekogroszek zasilić można także kulkami miałowymi. To świetne rozwiązanie na nieco cieplejsze dni, gdyż kilku mają mniejszą kaloryczność niż ekogroszek. Inną opcją jest pellet pochodzący z odpadów drzewnych, który nie generuje zbyt dużej ilości popiołu. Piece posiadające dodatkowy ruszt mogą być też zasilane drewnem.

Czy warto kupić piec na ekogroszek?

Nowoczesne kotły na ekogroszek to niewątpliwie urządzenia wydajne i ekologiczne zarazem. Różnią się one od pieców stosowanych wiele lat temu. Cechują się bardzo  wysoką sprawnością cieplną i oferują doskonałe warunki spalania. To przekłada się oczywiście na efektywność kotła i maksymalne wykorzystanie opału, a tym samym również na niską emisję szkodliwych substancji do otoczenia. Pracę nowoczesnego kotła na ekogroszek zaplanować można z góry na kilka dni, co jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym.

Za sprawą mechanicznego systemu czyszczenia piece są łatwe do utrzymania w czystości. Do wyboru są różnorodne modele, które sprawdzą się w budynkach o różnej wielkości. Warto stawiać na nowoczesne piece na ekogroszek, które wyposażone są w wiele przydatnych sterowników i cechują się wysoką automatyzacją. Sprzedawane obecnie kotły są obsługiwane ręcznie lub za pomocą czujnika pogodowego bądź programu tygodniowego. Taki piec za pomocą wskazań czujników sam dostosowuje ilość wykorzystywanego paliwa oraz siłę nadmuchu.

Popularni producenci kotłów na ekogroszek

Jak działa piec na ekogroszek?

Nowoczesne kotły na ekogroszek zazwyczaj dostępne są w wersji z podajnikiem. Jest to z całą pewnością rozwiązanie wygodne, bo nie trzeba cały czas takiego pieca pilnować. Raz na kilka dni dokładna się do niego paliwo i na tym koniec. Jest to znaczna przewaga nad tradycyjnymi kotłami.

Ekogroszek jest umieszczany w zasobniku, a potem z niego przenoszony do paleniska. Początkowo trzeba oczywiście samodzielnie rozpalić w piecu, ale później działa już sam kocioł. Posiada on bowiem elektryczny sterownik, który kieruje pracą podatnika. Uzupełnia go wentylator, który doprowadza powietrze do paleniska i powoduje o wiele efektywniejsze spalanie ekogroszku. Pracę można oczywiście kontrolować poprzez sterownik. W ten sposób działanie kotła można z łatwością dopasować do wymagań danego budynku.
Jak widać kotły na ekogroszek mogą znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie. Ich obsługa nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga wielkiego nakładu sił czy czasu. To świetnie rozwiązanie do nowoczesnych budynków.

Jakiej firmy kupić piec na ekogroszek?

Wybór kotłów na ekogroszek na rynku jest coraz większy. Warto w tym przypadku stawiać na urządzenia od renomowanych producentów. Dużą popularnością na rynku cieszą się piece firm takich jak Ogniwo, SAS, OPAL, Galmet czy Termo-Tech. Są to produkty wysokiej jakości, które użytkować można bez obaw przez wiele długich lat.

Ceny kotłów na ekogroszek

W tym przypadku cena kotłów na ekogroszek uzależniona jest oczywiście od ich mocy czy podstawowych parametrów użytkowych. Prosty kocioł o mocy 10kW zakupić można już za około 1600 złotych. Jeśli celem jest zakup urządzenia bardzo wydajnego, trzeba się już liczyć z wydatkiem od 2000 do nawet 4000 złotych. Kotły sporych rozmiarów, które przeznaczone są do największych budynków, kosztują jeszcze więcej – niektóre modele nawet ponad 8000 złotych. Zbyt mocno oszczędzać nie warto. Najlepiej postawić na kocioł na ekogroszek renomowanego producenta, który posłuży przez wiele lat.

Piec na pellet czy ekogroszek?

Przy wyborze kotła większość osób kieruje się kwestiami ekonomicznymi i dostępnością paliwa. Na dalszy plan wchodzi ekologia oraz kwestie użytkowe. Obsługa kotłów na ekogroszek i kotłów na pellet wygląda podobnie. Posiadają one bowiem automatyczne podajniki paliwa i są wygodne w obsłudze. Spore znaczenie ma dostępność paliwa. Wprawdzie są kotły uniwersalne na pellet i ekogroszek, ale nie są one idealne. W tym przypadku zużycie paliwa jest większe niż przy kotłach przeznaczonych pod konkretny opał.

Kotły na pellet mają jedną podstawową zaletę – mała ilość popiołu (do 1%). W przypadku ekogroszku wysokiej jakości jest to już około 12%. Czyszczenie kotła pelletowego jest bezproblemowe, a dodatkowo takie piece są bardzo żywotne. Kotłownie, w których stoją pozostają czyste. Pellet jest bowiem paliwem czystym, które nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Wymaga jedynie odpowiedniej wentylacji grawitacyjnej i nie znosi wilgoci. Nie sprawia problemu w przechowywaniu, bo sprzedawany jest w workach po 15 lub 25 kg.

Pellet przegrywa jednak z ekogroszkiem pod względem kaloryczności. Trzeba go więc zużyć nawet 20% więcej. Moc pelletu to maksymalnie 19 MJ/kg, a ekogroszku 28 MJ/kg. Kotły na pellet są sprawne i wygodne w obsłudze, a dodatkowo niektóre posiadają funkcję automatycznego czyszczenia. Jednak kotły na ekogroszek wcale im nie ustępują.

Ile spala piec na ekogroszek?

Praca automatycznego kotła na ekogroszek polega na utrzymywaniu pewnej temperatury, nie mniejszej niż 65 stopni Celsjusza. Gdy zaczyna ona spadać, kocioł zaczyna pracować. Jeśli ją osiągnie, wchodzi w stan podtrzymywania. Piec podczas spalania materiału opałowego wytwarza energię cieplną, która jest potrzebna do celów grzewczych. Ilość wykorzystanego ekogroszku wynika z zapotrzebowania energetycznego danego budynku.

Przy wykorzystywaniu ekogroszku o kaloryczności 28 MJ/kg do ogrzewania budynku izolowanego o powierzchni grzewczej 140 metrów kwadratowych zużywa się do 20 kg paliwa na dobę. W domach lepiej izolowanych jest to 12 kg, a w przypadku budynków energooszczędnych nawet 8 kg na dobę.

Podsumowanie rankingu kotłów na ekogroszek

Nowoczesne kotły na ekogroszek w niczym nie przypominają pieców sprzed lat. Cechują się wysoką sprawnością cieplną, doskonałymi warunkami spalania, wysoką efektywnością, a także niską emisją szkodliwych substancji. Potwierdzają to liczne certyfikaty. Co ciekawe, pracę niejednego kotła na ekogroszek zaprogramować można na wiele dni z góry, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i znacznie ułatwia pracę w domu. Za sprawą mechanicznego systemu czyszczenia, kocioł wyczyścić można bez otwierania drzwiczek.

Nasz ranking kotłów na ekogroszek przedstawia popularne modele kotłów, które są cenione przez użytkowników. Wykorzystując je można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Nowoczesne urządzenia są bowiem zautomatyzowane i wyposażone w nowoczesne sterowniki. Najlepsze modele na rynku są sterowane ręcznie, z udziałem czujnika pogodowego bądź specjalnego programu tygodniowego.