Smoczek dla niemowląt to niewielkich rozmiarów produkt przeznaczony dla najmniejszych dzieci. Wkładany jest on do ust malucha w celu jego uspokojenia. Stanowi namiastkę brodawki sutkowej matki. Dziecko, które ssie smoczek na ogół uspokaja się, gdyż uruchamia się u niego naturalny odruch ssania. Smoczki obecne na rynku są produkowane z różnego rodzaju materiałów, najczęściej gumy i tworzyw sztucznych. Mają różnorodne kolory i kształty.

Ranking smoczków dla niemowląt

 1. Smoczek dla niemowląt Lovi silikonowy dynamiczny 6-18 mies. 2 szt. I Love

  Smoczek dla niemowląt Lovi silikonowy dynamiczny 6-18 mies. 2 szt. I Love
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy smoczek z dynamiczną gumką wykonaną z niejednorodnej warstwy silikonu. Dzięki temu rozciąga się i kurczy razem z rytmem ssania malucha. Specjalnie profilowana tarczka pozwala dziecku oddychać przez nos. Jest wykonana z bezpiecznego tworzywa pozbawionego bisfenolu A. Obecne w niej otwory umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Atutem tego modelu jest też kółeczko, które ułatwia podawanie maluchowi smoczka.

 2. Smoczek Philips Avent Ultra Air Night Gwiazdki-Ptaszek Świecący W Ciemności Niebieski 6-18 mies.

  Smoczek Philips Avent Ultra Air Night Gwiazdki-Ptaszek Świecący W Ciemności Niebieski 6-18 mies.
  Sprawdź aktualną cenę

  Przepuszczający powietrze smoczek dla niemowląt z czterema dużymi otworami i świecącą w ciemności tarczą. Dzięki demu delikatna skóra dziecka pozostaje przez cały czas sucha. Tarczka produktu jest lekka i delikatna. Ma zaokrąglone brzegi. Wykonana jest z bezpiecznego dla maluszków silikonu. Smoczek sterylizować można w kuchence mikrofalowej za pomocą etui dołączonego do zestawu.

 3. Philips Avent Smoczki Soothie Okrągłe 3-6M 2 szt.

  Philips Avent Smoczki Soothie Okrągłe 3-6M 2 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wyjątkowy smoczek dla niemowląt wykonany z silikonu jakości medycznej. Nie sprawia większych problemów w zakresie utrzymania w czystości. Produkty z tej serii są wykorzystywane przez pracowników służby zdrowia w amerykańskich szpitalach. Smoczek wyróżnia się kształtem, który pozwala włożyć palec do środka, co pozwala na nawiązanie z dzieckiem więzi. Można go łatwo wysterylizować, wkładając do gorącej wody lub wykorzystując sterylizator.

 4. Smoczek dla niemowląt NUK Silikonowy uspokajający Space 6-18 mies. 2 szt.

  Smoczek dla niemowląt NUK Silikonowy uspokajający Space 6-18 mies. 2 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Silikonowy smoczek uspokajający ze sporymi otworami wentylacyjnymi, który pozwala skórze malucha oddychać. To produkt, który nie zawiera BPA. Opakowanie służyć może jako pudełko do przechowywania smoczków i ich sterylizowania w kuchence mikrofalowej. Smoczek wyposażony jest w nowoczesną gumę, której kształt inspirowany jest brodawką sutkową matki karmiącej dziecko. Polecany jest przez ortodontów jako produkt, który nie powoduje wad zgryzu.

 5. Smoczek Bibs Green Hunter M Dynamiczny Uspokajający Hevea

  Smoczek Bibs Green Hunter M Dynamiczny Uspokajający Hevea
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo elegancki, utrzymany w stylistyce retro smoczek uspokajający z końcówką interaktywną, która wykonana jest z kauczuku naturalnego. To produkt bezpieczny dla dzieci, który wyróżnia się dużą wytrzymałością. Jest miękki i elastyczny, wyposażony w odpowiednio wyprofilowaną osłonkę. Dziecko za sprawą specjalnych otworów może swobodnie oddychać. Smoczek powstał we współpracy z doświadczonymi neonatologami.

Jaki smoczek dla niemowlaka kupić?

Smoczek to nieodłączny element wyprawki dla każdego noworodka. W ten sposób małe dziecko można uspokoić. Jaki produkt warto wybrać w tym przypadku? Co trzeba mieć na uwadze przy zakupie smoczka dla niemowlaka?

 • Wiek dziecka i rozmiar – generalnie smoczki podzielić można według rozmiaru na trzy grupy. Smoczki dla wcześniaków są dostępne w trzech rozmiarach, ale ich waga jest mniejsza niż w przypadku smoczków przeznaczonych dla dzieci urodzonych w terminie. Nie zawierają one lateksu i BPA, są przystosowane do sterylizacji. Smoczki dla noworodków to smoczki w kategorii 0-3 miesiące. Powinny mieć kształt zbliżony do kształtu piersi matki. Z kolei smoczki dla niemowląt przeznaczone są dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Najpopularniejsze grupy wiekowe to 3-6m, 6-19, i 18+.
 • Materiał – smoczek powinien być wykonany z materiałów bezpiecznych dla dziecka. Obecnie popularne są głównie smoczki kauczukowe i lateksowe. Lateks to bowiem materiał miękki i plastyczny, który dopasowuje się do buzi malucha. Nie sprawia problemów w zakresie utrzymania w czystości. Kauczuk jest z kolei delikatny i elastyczny. Wyróżnia się dużą trwałością. Na rynku spotkać się też można ze smoczkami silikonowymi, które są nieco twardsze i odporniejsze na deformacje. Są bardzo wytrzymałe. Nie zmieniają barwy czy konsystencji na skutek kontaktu z gorącą wodą. Mają też neutralny zapach.
 • Funkcje – okazuje się, że wiele smoczków dla niemowląt pełni określone funkcje. Stomatolodzy polecają smoczki ortodontyczne (anatomiczne), które mają charakterystyczny kształt zapobiegający wadom zgryzu. Smoczki dynamiczne są wykonane z gumy składającej się z wielu warstw silikonu. Dobrze odwzorowują naturalną pracę brodawek. Są idealne dla najmłodszych dzieci. Smoczki na ząbkowanie przychodzą z pomocą w trudnym czasie ząbkowania malucha. Nazywane są smoczkami-gryzakami. Smoczki antykolkowe minimalizują ryzyko połykania powietrza w czasie ssania. Dodatkowo wyróżnia się jeszcze smoczki uspokajające, które dają maluchom poczucie bezpieczeństwa i je uspokajają.

Czy warto kupić smoczek dla niemowlaka?

Nie da się ukryć, że wielu rodziców nie wyobraża sobie uspokajania dziecka bez smoczka. Rzeczywiście wiele osób smoczki kupuje jeszcze przed pojawieniem się malucha na świecie. To nieodłączny element wyprawki noworodka. W praktyce smoczek warto traktować jako pomoc, ale nie obowiązkowy element opieki nad dzieckiem. Są bowiem dzieci, chociaż to wyjątki, które za smoczkami nie przepadają. Większość maluchów w chwilach stresu uspokaja się po włożeniu smoczka do buzi.

Młodzi rodzice  z pewnością powinni zaopatrzyć się w smoczki dla niemowląt, gdyż prawdopodobnie przydadzą się one w przyszłości. Gdy dziecko jest małe, najlepiej czuje się przy piersi matki. Je dość często, a więc smoczka jeszcze nie potrzebuje. Generalnie podaje się go maluszkowi dopiero, gdy ten skończy pierwszy miesiąc życia. Oczywiście jest to rozwiązanie tymczasowe. Dziecko w końcu ze smoczkiem będzie musiało się rozstać. W większości przypadku eksperci uznają, że dziecko może ssać smoczek aż do swoich drugich urodzin.

Popularni producenci smoczków dla niemowląt

Sklepy warte uwagi