Szlifierka taśmowa to urządzenie warsztatowe umożliwiające obrabianie różnego rodzaju materiałów. Jest to narzędzie o dużej wydajności, przy pomocy którego można wygładzić i wyszlifować płaską powierzchnię czy zmienić kształt przedmiotów wykonanych z tworzywa sztucznego, metalu bądź drewna. W przypadku szlifierki taśmowej elementem roboczym jest właśnie taśma (pas) wykonany z papieru ściernego o określonej długości i szerokości.
Ranking szlifierek taśmowych
- Szlifierka taśmowa DeWalt DWP352VS
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesna szlifierka taśmowa typu czołg. Posiada regulację obrotów w zakresie od 270 do 440 obrotów na minutę. Dzięki temu można dobrać parametry pracy odpowiednio do rodzaju obrabianego materiału. Szlifierka wyposażona jest w system automatycznego prowadzenia taśmy z przesuwem ręcznym. Jest to model łatwo sterowalny, który można obsługiwać nawet jedną ręką. Ciekawym rozwiązaniem jest innowacyjny system odprowadzania pyłu poprzez specjalny adapter czy zewnętrzny system odsysania. - Szlifierka Makita M9400
Sprawdź aktualną cenę
Funkcjonalna szlifierka kątowa, która umożliwia dokładne szlifowanie różnego rodzaju materiałów. Posiada łatwy w obsłudze worek na pył obsługiwany za pomocą szyny zamykającej. Ciekawym rozwiązaniem jest ergonomiczna rękojeść antypoślizgowa z gumą. Za sprawą płaskiej obudowy silnika szlifierką można pracować także w pozycji odwróconej. Moc znamionowa urządzenia to 940W, a prędkość taśmy szlifierskiej 380 obrotów na minutę. W skład zestawu wchodzą także worek na pył, taśma szlifierska, podkładka korkowa, podkładka grafitowa i uchwyt mocujący. - Szlifierka taśmowa Bosch PBS 75 AE
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy szlifierka taśmowa z silnikiem o mocy 750W. Doskonale nadaje się do obrabiania dużych powierzchni. Jest to model o ulepszonej ergonomii z kompaktową konstrukcją. Wyróżnia się wytrzymałą obudową i wysoką jakością wykonania. Duża w tym zasługa zastosowania w obudowie elementów aluminiowych. To model wydajny i wytrzymały, a przy tym prosty w obsłudze. Posiada automatyczny system napinania taśmy i innowacyjny system Electronic. System mikrofiltracji Bosch to wbudowany modeł, który odsysa pył ze szlifierki do odpowiedniego pojemnika wypełnionego mikrofiltrem. - Szlifierka Einhell RT-BS 75 4466230
Sprawdź aktualną cenę
Szlifierka taśmowa o mocy na poziomie 850W z prędkością przesuwu taśmy w zakresie od 300 do 400 metrów na minutę. Model ten nadaje się do pracy z taśmami o wymiarach 75×533 mm. W skład zestawu wchodzą również taśma ścierna, worek na pył oraz dodatkowy uchwyt do szlifierki. Podstawowe atuty urządzenia to mocny silnik i duża prędkość przesuwu taśmy. Dzięki temu model ten jest szeroko wykorzystywany w wielu sytuacjach. - Szlifierka taśmowa Graphite 59G392
Sprawdź aktualną cenę
Szlifierka kątowa o mocy 800W do obróbki metalu, tworzywa sztucznego, drewna i materiałów drewnianych. Posiada ergonomiczne kształty i nowoczesny design. Ciekawym rozwiązaniem jest specjalna nakładka antypoślizgowa na głównej rękojeści. Urządzenie ma także rękojeść dodatkową. Rolka prowadząca wykonana jest ze stopu aluminium odpornego na wysokie temperatury i uszkodzenia natury mechanicznej. W skład zestawu wchodzą także worek na pył oraz pas bezkońcowy.
Jaką szlifierkę taśmową kupić?
Szlifierka taśmowa to urządzenie, które przyda się nie tylko profesjonalistom, ale i amatorom np. w przydomowym warsztacie. Jak kupić model odpowiedni dla swoich potrzeb? Na co w tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę?
- Zasilanie – do wyboru są modele elektryczne i pneumatyczne. Te drugie są w teorii nieco słabsze, ale i cichsze. Szlifierki pneumatyczne, tak samo jak elektryczne, wymagają zastosowania przewodów zasilających. Są to jednak przewody powietrzne, a nie elektryczne. W praktyce zużycie energii uzależnione jest od zużycia energii przez kompresor. Nie jest więc prawdą, że zawsze szlifierki pneumatyczne są tańsze w użytkowaniu niż elektryczne.
- Odsysanie pyłu – nowoczesne szlifierki taśmowe posiadają domyślnie takie rozwiązanie. Tanie modele nie oferują jednak często możliwości gromadzenia pyłu powstałego w czasie procesu szlifowania. Tymczasem jest to niezwykle przydatne.
- Prędkość przesuwu taśmy – są szlifierki, które oferują regulację zakresu przesuwu taśmy. Im jest ona większa, tym bardziej szlifierka jest uniwersalna. Do obróbki materiałów twardych potrzebne są urządzenia nieco wolniejsze.
- Napinacze taśm – w przypadku niektórych szlifierek taśmowych mechanizm nakładania i napinania taśm obsługiwany jest za pomocą specjalnych pokręteł. W nowoczesnych urządzeniach stosowane są już jednak systemy automatyczne, co znaczenie ułatwia obsługę szlifierki.
- Moc – należy dostosować ją do rodzaju wykonywanej pracy. Do zastosowań domowych przeznaczone są modele o mocy około 500W. Przy pracach bardziej intensywnych powinna być to już szlifierka o mocy minimum 1000W.
- Typ taśmy – to parametr bardzo istotny przede wszystkim w przypadku szlifierek szerokotaśmowych. Jeśli taśma ma być przeznaczona do częstego stosowania warto postawić na taśmę gumową, która jest bardziej wytrzymała niż taśma wykonana z tworzywa sztucznego. Dobrze jest wybierać produkty wysokiej jakości od renomowanych producentów.
Czy warto kupić szlifierkę taśmową?
Szlifierki taśmowe są urządzeniami, które przydają się zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i przydomowych garażach. Służą do wykonywania różnego rodzaju prac remontowych czy naprawczych. Ich zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie.
Obecnie największą popularnością cieszą się szlifierki taśmowa z funkcją odsysania pyłu. To rozwiązanie, które w dużej mierze ułatwia pracę, z przy okazji zmniejsza bałagan tworzący się w czasie szlifowania. Szlifierki taśmowe ręczne są urządzeniami prostymi w obsłudze, które nie stanowią większego problemu przy przechowywaniu i użytkowaniu.
Nic więc dziwnego w tym, że szlifierki taśmowe są urządzeniami często wykorzystywanymi w przydomowych warsztatach. Przy ich pomocy można szybko i łatwo obrobić różnego rodzaju przedmioty, zarówno duże, jak i małe. Szlifierkę z uwagi na niewielkie wymiary można łatwo przenieść z miejsca na miejsce. Modele zasilane akumulatorowo są jeszcze bardziej mobilne niż te podłączane do gniazdka elektrycznego.