Amplituner to rodzaj wielofunkcyjnego wzmacniacza, który działa na wielu kanałach. Łączy on w sobie funkcję dekodera dźwięku i urządzenia,  które odpowiada za jego wzmocnienie czy reprodukcję z różnego rodzaju źródeł. Amplituner służy do odbierania i przesyłania sygnałów dźwiękowych z telewizorów, smartfonów, komputerów, konsol do gier czy odtwarzaczy DVD i Blu-ray. To za sprawą amplitunera dźwięk trafia do głośników, co pozwala na jego prawidłowy odbiór.

Ranking amplitunerów

 1. Amplituner Yamaha MusicCast R-N803D
  Amplituner Yamaha MusicCast R-N803D
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny amplituner sieciowy o wysokiej jakości dźwięku. Automatycznie dostosowuje parametry pracy do akustyki danego pomieszczenia. Model ten jest kompatybilny z systemem sieciowym MusicCast. Zapewnia dostęp do radia internetowego czy serwisów muzycznych. Obsługuje łączność Bluetooth, WiFi Czy AirPlay. Dla miłośników dźwięku analogowego gratką jest obecność wejścia Phono (możliwość podłączenia gramofonu). Amplituner obsługuje także tuner cyfrowy DAB+.
 2. Amplituner Marantz SR5014
  Amplituner Marantz SR5014
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy amplituner kina domowego z Dolby Atmos. Obsługuje radio internetowe, Bluetooth, WiFi, AirPlay 2, TIDAL, Spotify czy Deezer. Posiada wbudowaną technologię multiroom audio HEOS. Zapewnia użytkownikom trójwymiarowe wrażenia słuchowe. Model ten wyposażony jest w osiem wejść HDMI. Jedno zlokalizowane jest na przednim panelu. Urządzenie obsługuje nowoczesne formaty video i obrazu, w tym rozdzielczość 4K. Wyróżnia się wysoką funkcjonalnością.
 3. Amplituner Denon AVR-X2600H
  Amplituner Denon AVR-X2600H
  Sprawdź aktualną cenę

  Amplituner 7.2 kanałowy z 4K Ultra HD. Obsługuje formaty dźwięku 3D Dolby Atmos. Współpracuje z technologią Dolby Atmos Height Virtualization. To model kompatybilny z Google Assistant, Apple Siri czy Amazon Alexa. Dzięki temu można nim sterować głosowo. Urządzenie bezproblemowo działa z  nowoczesnymi telewizorami HD i Ultra HD, konsolami do gier czy odtwarzaczami Blu-ray. Pozwala na odtwarzanie muzyki z popularnych serwisów muzycznych np. Spotify czy Tidal za pomocą WiFi, Bluetooth czy Apple AirPlay 2.
 4. Amplituner Pioneer XC-HM86D-B
  Amplituner Pioneer XC-HM86D-B
  Sprawdź aktualną cenę

  Amplituner z panelem przednim wykonanym z wytrzymałego szczotkowanego aluminium. Posiada wysokiej jakości wyświetlacz 3,5 cala TFT. Sterować można nim nawet z poziomu smartfona. Za sprawą AirPlay, Bluetooth czy Chromecast można słuchać na nim muzyki ze swojej ulubionej aplikacji. Nie ma przy tym efektu przerw między poszczególnymi utworami muzycznymi. Bezpośrednio z amplitunera słuchać można muzyki ze Spotify, Tidal czy Deezer. Można także posłuchać muzyki z radia internetowego TuneIn czy tunera DAB.
 5. Amplituner Onkyo TX-NR696
  Amplituner Onkyo TX-NR696
  Sprawdź aktualną cenę

  Siedmiokanałowy, wysokiej jakości amplituner. Wyróżnia się efektownym, nowoczesnym designem i wysoką jakością wykonania. Oferuje mocny, dynamiczny dźwięk. Pozwala na komfortowe oglądanie filmów z dźwiękiem 3D i słuchanie analogowej muzyki z gramofonu. Jest to urządzenie bardzo wszechstronne w działaniu. Innowacyjna technologia THX Certified Select umożliwia stworzenie przestrzennego dźwięku rodem z sal kinowych. Urządzenie obsługuje łączność WiFi.

Jaki amplituner kupić?

Wielofunkcyjny amplituner to urządzenie bez którego trudno jest sobie wyobrazić kompletne kino domowe. Wie o tym doskonale każdy audiofil i fan dobrego brzmienia. Jak wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Liczba kanałów – do słuchania muzyki wystarczą dwa głośniki. Jednak do zastosowań multimedialnych potrzebne są bardziej rozbudowane urządzenia. Najpopularniejszy zestaw to cały czas 5.1, a więc sześć kanałów – subwoofer i pięć głośników. Do wyboru są jednak i sprzęty z większą liczbą kanałów. Ilość kanałów decyduje o tym, ile do amplitunera można podłączyć głośników.
 • Moc – tutaj wyróżnia się moc muzyczną  (chwilową) i znamionową (RMS). Podczas zakupu trzeba kierować się tym drugim parametrem. Spore znaczenie w tym przypadku ma wielkość pomieszczenia, w którym amplituner będzie się znajdować. Na 20 metrach kwadratowych sprawdzi się model o mocy około 400W. Wartość ta to suma wszystkich kanałów. Do każdych kolejnych 5 metrów kwadratowych należy dodać kolejne 50W. Kolumny muszą być nieco silniejsze.
 • Impedancja – to parametr podawany w omach. Impedancja głośników powinna być taka sama lub większa jak impedancja amplitunera. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia urządzenia.
 • Dekoder dźwięku – pozwala on na odczytywanie dźwięku zapisanego cyfrowo na nośniku. Najpopularniejsze dekodery to Dolby True HD, Dolby Prologic II, DTS, Dolby Digital, DTS-ES czy DTS-HD Master Audio.
 • Funkcje – nowoczesne amplitunery oferują szereg funkcji dodatkowych. Najważniejsze z nich to m.in. skaler (do powiększania rozdzielczości obrazu), autokalibracja, WiFi i Bluetooth, funkcja poprawy dźwięku, cyfrowy procesor dźwięku (zmienia sygnał cyfrowy na analogowy), regulacja barwy dźwięku czy pilot do sterowania.
 • Gniazda – w przypadku amplitunerów stosuje się różnego rodzaju gniazda m.in. gniazdo antenowe,  HDMI, analogowe wejście/wyjście audio, analogowe wejścia i wyjścia SD, zaciski na głośniki, cyfrowe wyjścia i wejścia audio, gniazdo sieciowe, analogowe wejścia sygnału wideo HD, wyjście subwoofera czy USB.

Czy warto kupić amplituner?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że to właśnie amplituner jest najważniejszym i podstawowym elementem każdego zestawu muzycznego z prawdziwego znaczenia. To za jego sprawą cieszyć się można wysoką jakością dźwięku i to zarówno w przypadku utworów muzycznych, jak i filmów  czy seriali. Oczekiwania w tym zakresie są coraz większe. Już nie tylko typowym audiofilom zależy na jakości uzyskiwanego dźwięku.

Amplituner jest urządzeniem, które łączy się z głośnikami oraz telewizorem czy odtwarzaczem DVD. Do tego potrzebne są oczywiście odpowiednie wejścia. Im amplituner ma ich więcej, tym oczywiście lepiej. Nowoczesne urządzenia można dopasować do swoich potrzeb bez większego problemu. Ustawić można moc basów czy ilość obsługiwanych głośników.

Nie należy przy tym amplitunera utożsamiać tylko ze wzmacniaczem. W tym przypadku nie chodzi bowiem o uzyskanie jak największego poziomu głośności. Liczy się tak naprawdę jakość uzyskiwanego przez zestaw audio dźwięku.

Popularni producenci amplitunerów

Sklepy z amplitunerami warte uwagi