Tampon to przeznaczony dla kobiet środek higieniczny stosowany w czasie menstruacji. Wykonywany jest ze sprasowanej waty. Za sprawą cylindrycznego kształtu łatwo można go wprowadzić do pochwy. Znajdujący się na zewnątrz sznurek umożliwia jego późniejsze wyjęcie. Tampon absorbuje krew menstruacyjną, a przy okazji nie pozwala na przedostawanie się na zewnątrz nieprzyjemnego zapachu. Pierwsze tampony wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie. Wykonywano je z liści papirusu.

Ranking tamponów

 1. Tampony Beppy Classic Dry miękkie bez sznureczka suche 8 szt.

  Tampony Beppy Classic Dry miękkie bez sznureczka suche 8 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Pozbawione sznureczków tampony skonstruowane przez ginekologów. Nadają się do uprawiania sportu, pływania czy podróżowaniu. Wykorzystywać je można przy współżyciu w czasie okresu. Są to tampony higieniczne i delikatne. Dopasowują się do kształtu ciała kobiety, nie powodując uczucia dyskomfortu. Nie mają sznureczków i pozostają niewidoczne. Jednocześnie zapewniają dużą ochronę. Wykonane są z miękkiej i elastycznej gąbki.

 2. O.B Procomfort Normal 16 szt.

  O.B Procomfort Normal 16 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości tampony, które doskonale sprawdzają się w czasie średnio obfitych dni krwawienia. Są wykorzystywane zarówno przez młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety. Dają duże poczucie zabezpieczenia. Posiadają unikalne, lekko skręcone rowki i są dzięki temu znacznie dłuższe. Odprowadzają więcej wydzieliny miesiączkowej do środka tamponu. Wykonane są z miękkiej i elastycznej bawełny. W skład opakowania wchodzi 16 sztuk.

 3. Tampony Joydivision Soft-Tampons Mini 10 szt.

  Tampony Joydivision Soft-Tampons Mini 10 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Idealne do sauny, pływania czy seksu tampony. Są bardzo wygodne w użyciu. Specjalne patki pozwalają na ich bezproblemową aplikację oraz późniejsze wyjmowanie z miejsca intymnego. Potrzebny jest do tego tylko jeden palec. Tampony zapewniają w czasie miesiączki maksymalny poziom higieny. Wykonane są z nietoksycznej i bezpiecznej dla ciała gąbki pozbawionej chemicznych dodatków. Dlatego nie uczulają i nie powodują podrażnień.

 4. Johnson&Johnson Tampony Higieniczne O.B Procomfort Night Normal 16 szt.

  Johnson&Johnson Tampony Higieniczne O.B Procomfort Night Normal 16 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezawodne tampony z zabezpieczającymi skrzydełkami SilkTouch, które doskonale sprawdzają się w nocy. Zapewniają rano uczucie świeżości i czystości. Są bardzo popularne wśród kobiet w różnym wieku. Cechują się niezawodną ochroną i pozwalają przespać spokojnie całą noc. Specjalne skrzydełka rozwijają się i dopasowują do kształtu ciała, wychwytując w całości wydzielinę miesiączkową. Płyn trafia potem do bardzo chłonnych włókien.

 5. Tampony Tampax Super Compact Economy 16 szt.

  Tampony Tampax Super Compact Economy 16 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Dyskretne tampony oferujące ochronę na najwyższym poziomie. Sprawdzają się doskonale w przypadku niewielkiego oraz średnio intensywnego krwawienia miesiączkowego. Posiadają kompaktowy, dość dyskretny aplikator z zaokrągloną końcówką, który pozwala na ich wygodne wkładanie. Kanaliki chłonne kierują wilgoć do środka tamponu i zabezpieczają go przed przeciekaniem. Tampony pozwalają na wykonywanie w ciągu dnia różnego rodzaju czynności.

Jakie tampony kupić?

Tampony to środki higieniczne wykorzystywane przez kobiety w czasie miesiączki. Cieszą się bardzo dużą popularnością wśród pań w różnym wieku. Na jakie tampony jednak warto postawić i co trzeba wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

 • Rodzaj – wyróżnia się przede wszystkim tampony z aplikatorem i bez. Te drugie wprowadza się do pochwy za pomocą palca wskazującego. Cieszą się one dużą popularnością, bo pozwalają zachować kontrolę nad aplikacją tamponu. Aplikator na ogół składa się z dwóch tekturowych rurek, które są wsunięte jedna w drugą. Tampon znajduje się w szerszej rurce, którą wprowadza się do pochwy. Później cieńszą rurkę trzeba popchnąć, wprowadzając do środka tampon.
 • Chłonność – miesiączka wygląda inaczej u każdej  kobiety. Dodatkowo obfitość krwawienia zmienia się w czasie samego okresu. Przez pierwsze dni krwawienie jest obfite, a potem staje się coraz słabsze. Stąd też w pierwszej fazie miesiączki należy stosować tampony o większej chłonności, a później można wykorzystać tampony o mniejszej chłonności.
 • Rozmiar – sporo zależy od tego w jaki sposób przebiega krwawienie miesiączkowe i jak bardzo jest obfite. Każda kobieta jest inna. Początkowo jednak warto wybrać tampony nieco mniejsze. Dopiero po zapoznaniu się z tym środkiem higienicznym można sięgnąć po tampony większe, wybierając odpowiedni dla siebie rozmiar. W pierwsze dni trwania okresu lepszym rozwiązaniem są tampony większe o dużej chłonności. Potem wykorzystywać można tampony mniej chłonne i mniejsze.
 • Typ – ciekawym rozwiązaniem są tampony przeznaczone specjalnie na basen, które  mają formę niewielkich gąbeczek bez sznurków. Dzięki temu są bardzo dyskretne. Dodatkowo spotkać się można z tamponami antybakteryjnymi, które są wykonane z materiałów antyseptycznych. Są nieocenione w czasie letniego plażowania. Tampony na basen są też nawilżane specjalnym żelem o pH zbliżonym do tego panującego w pochwie. Są to jednak tampony przeznaczone dla kobiet bardziej doświadczonych, bo nie posiadają wspomnianego sznureczka.

Czy warto kupić dobre tampony?

Tampony są wybierane bardzo często przez kobiety w czasie miesiączki. Wiele pań preferuje właśnie je, a nie np. klasyczne podpaski. Tampony są w 100% bezpieczne, o ile się je w prawidłowy sposób wykorzystuje. Zapewniają komfort, higienę, czystość i dają poczucie świeżości. Są produkowane z bawełny, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia np. wstrząsu toksycznego.

W jakim wieku można zacząć korzystać z tamponów? Generalnie są to środki higieniczne przeznaczone dla wszystkich kobiet, które zaczęły miesiączkować. Jedynym warunkiem jest umiejętność zaaplikowania tamponu i uzyskanie później poczucia komfortu. Tampony są dobrym rozwiązaniem zarówno dla dojrzałych kobiet, jak i młodych dziewcząt, także dziewic. Oczywiście trzeba je regularnie wymieniać.

Sporo zależy tutaj od intensywności krwawienia oraz stopnia chłonności tamponów. Generalnie wymienia się je na ogół co 3-4 godziny. Jeśli tampon zaczyna szybciej przeciekać to sygnał, że należy zakupić produkty bardziej chłonne. W sklepach znaleźć można także tampony przeznaczone do stosowania na noc.

Popularni producenci tamponów

Sklepy warte uwagi