Wąż ogrodowy to element przydatny w czasie podlewania roślin i prowadzeniu różnego rodzaju prac porządkowych. W dużej mierze ułatwia utrzymanie roślinności w odpowiedniej kondycji czy mycie narzędzi ogrodowych. Mając tego rodzaju sprzęt nie trzeba obawiać się tego, że działka czy trawnik będą nierównomiernie podlane. Wystarczy do węża ogrodowego zamontować specjalną dyszę czy zraszacz. W sprzedaży dostępne są produkty o zróżnicowanej długości czy różnorodnej kolorystyce.
Ranking węży ogrodowych
- Cellfast Wąż ogrodowy GREEN ATS 5 warstw 3/4″ 50m (15-121)
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej jakości, pięciowarstwowy wąż ogrodowy. Jego wewnętrzna warstwa wykonana jest z tworzywa, które może mieć kontakt z żywnością. Produkt nie skręca się i jest odporny na powstawanie supłów, które blokują dopływ wody. Wyróżnia się podwójnym oplotem krzyżowo-trykotowym wykonanym z poliestrowej przędzy. Jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe i osadzanie się w jego wnętrzu glonów. Wąż nie zawiera baru, ołowiu i kadmu. Cechuje się świetnymi właściwościami użytkowymi. - Gardena Wąż ogrodowy 3/4″ 25m Comfort Flex GA8053
Sprawdź aktualną cenę
Funkcjonalny wąż ogrodowy o dobrym poślizgu i sporej elastyczności. Jest to produkt odporny na odkształcenia, który zestawiać można z różnego rodzaju akcesoriami tego samego producenta. Wykonany jest z wysokiej jakości PCW i liczy 25 metrów długości. Sprawdza się doskonale w każdym ogrodzie. Dzięki profilowi Power Grip zapewnia stabilne połączenie ze źródłem wody. Wąż nie plącze się i jest odporny na promieniowanie UV. Udzielana jest na niego dwudziestoletnia gwarancja producenta. - Verto Wąż Ogrodowy 50 M 3/4″Professional 15G825
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy wąż ogrodowy o długości aż 50 metrów. Jest to produkt zabezpieczony przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Wyposażony jest w system, który zapobiega osadzaniu się w jego wnętrzu glonów. Dzięki temu pracuje w sposób sprawny i bezawaryjny. Umożliwia przepływ wody pod ciśnieniem do 25 barów. Zachowuje swoje parametry użytkowe w zakresie temperatur od -10 do 45 stopni Celsjusza. - Cellfast Wąż ogrodowy HOBBY ATS 6 warstw 3/4″ 25m (16-220)
Sprawdź aktualną cenę
6-warstwowy wąż ogrodowy, który nie skręca się i jest odporny na powstawanie ewentualnych supłów, które blokują dopływ wody. Posiada podwójny oplot krzyżowo-trykotowy ATS2. Jego wewnętrzna warstwa wykonana jest z dopuszczonego do kontaktu z żywnością tworzywa sztucznego. To produkt odporny na promieniowanie ultrafioletowe i osadzanie się w jego wnętrzu glonów. Nie zawiera kadmu, ołowiu i baru. Udzielana jest na niego długoletnia gwarancja producenta. - Wąż ogrodowy Economic 3/4″ 50m
Sprawdź aktualną cenę
Ceniony wąż ogrodowy idealny do nawadniania rabat kwiatowych, trawników i warzywniaków. Można wykorzystać go do mycia samochodu czy roweru. Przeznaczony jest do urządzeń zraszających Economic. To produkt trzywarstwowy, wyposażony w poliestrowy oplot krzyżowy. Jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe oraz ewentualne osadzanie się wewnątrz glonów. Wyróżnia się sporą elastycznością. Całość utrzymana jest w tradycyjnej, zielonej kolorystyce.
Jaki wąż ogrodowy kupić?
Wyborowi węża ogrodowego warto poświęcić nieco czasu, gdyż jest to inwestycja na parę lat. Znaczenie ma w tym przypadku niewątpliwie wielkość ogrodu czy lokalizacja źródła wody. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
- Długość – przy zakupie do odległości między źródłem wody a najdalszym punktem ogrodu warto dodać minimum 2 metry na różnego rodzaju przeszkody. Jednak nie należy przesadzać, bo im dalej od ujęcia wody, tym mniejsze jest ciśnienie w wężu. Czasem warto rozważyć zakup dwóch węży, które za sprawą rozdzielacza założonego na kran, dostarczają wodę w dwa miejsca oddalone od siebie. Podobnie działają trójniki, które pozwalają na rozdzielenie wody na dwa węże na etapie węża podstawowego.
- Średnica – to parametr, który ma spore znaczenie. Wiąże się bowiem z ciśnieniem wody płynącej przez wąż ogrodowy. Im ogród jest większym, tym większa powinna być i średnica. Czasem warto postawić na wąż o średnicy 19 mm (3/4 cala).
- Materiał i budowa – ilość zastosowanych warstw oraz materiał ich wykonania wpływają na trwałość węża. Im więcej warstw, tym produkt jest bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia różnego rodzaju. Do ich liczby dolicza się także oplot. Najbardziej wytrzymałe węże ogrodowe posiadają oplot spiralny. Co ciekawe, nie zawsze duża liczba warstw przekłada się na większą wagę węża. Najprostsze modele wykonane są z tworzywa sztucznego PCW lub kauczuku EPDM. Są one lekkie i elastyczne. Droższe węże posiadają już oplot z włókien tekstylnych lub poliestrowych. Udzielana jest na nie nawet dwudziestoletnia gwarancja.
- Odporność na ciśnienie – niektórzy producenci podają ciśnienie, które jest w stanie rozerwać wąż. Wynosi ono od kilku do nawet 48 barów. Ciśnienie robocze jest oczywiście odpowiednio niższe. Warto te parametry sprawdzić przed zakupem węża ogrodowego.
Czy warto kupić solidny wąż ogrodowy?
W praktyce trudno jest sobie wyobrazić podlewanie trawnika czy roślin w ogrodzie bez solidnego węża ogrodowego. To akcesorium wykorzystywane jednak nie tylko do nawadniania roślin, ale i do spłukiwania nawierzchni ścieżek czy mycia samochodów i rowerów.
Wąż ogrodowy to produkt, który przyda się w każdym gospodarstwie domowym, w którym jest ogród, trawnik czy warzywniak. Dzięki niemu można utrzymać roślinność w odpowiedniej kondycji, nawet w najbardziej upalne dni. Podlewanie za pomocą węża nie jest zbyt skomplikowane i trudne. Węże ogrodowe są proste w obsłudze i bardzo funkcjonalne. Nowoczesne modele są odporne na promieniowanie ultrafioletowe, a w ich wnętrzu nie rozwijają się glony blokujące przepływ wody.
Kluczem do sukcesu jest dobranie węża pod względem długości i średnicy do posiadanego przez siebie ogrodu czy trawnika. To od tego w dużej mierze zależy wygoda codziennego czy okazjonalnego podlewania roślin. Dodatkowo węże ogrodowe współdziałają z wieloma dodatkami np. zraszaczami wody. Na wiele sposobów można je udoskonalać, tak aby uczynić pracę w ogrodzie mniej czasochłonną, męczącą i trudną.